Bir iPhone 7 kullanıcısının gerçekten iPhone 8'e ihtiyacı var mı?

Bir iPhone 7 kullanıcısının gerçekten iPhone 8'e ihtiyacı var mı?

Eğer bir iPhone 7 sahibiyseniz, bir iPhone 8 almaya ihtiyacınız olmayabilir! Dün canlı bloglama ile aktardığımız Apple'ın 10. yıl etkinliğinde tanıtılan iPhone 8 Apple'ın hayran kitlesini etkisi altına almış olabilir. Ama bizce hemen bir iPhone 8 almadan önce düşünmekte fayda var.

Kablosuz şarj için çıldırıyorsanız...

Apple'ın “amiral gemisi” telefonu ünvanını iPhone X‘e vermesiyle birlikte iPhone X premium segmente konumlanmış oldu. Bu nedenle ;  iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modelleri de görece alt segmente hitap etmeye başladı.  Dolayısıyla iPhone X ilgi çekici yenilikler ve göz alıcı detaylar bu cihazda toplanırken, iPhone 8 daha önce S modellerinde gördüğümüz üzere tipik donanım güncellemeleriyle yetiniyor. Kısacası iPhone 8 aslında başta kablosuz şarj özelliği olmak üzere yapılan bir kaç geliştirme dışında geçen yıl piyasaya sürülen iPhone 7'nin tıpatıp aynısı. Yapılan geliştirmeler sonucunda elbette ki iPhone 8, iPhone 7'den daha iyi bir performansa sahip. Ancak bahsettiğimiz o bir kaç geliştirmeye yüzlerce dolar vermeye değer mi?

Dilerseniz bu sorunun cevabı için ilk olarak işlemci konusuna göz atalım.  iPhone 8,'in sahip olduğu A11 bionic işlemcinin Apple'ın ürettiği en hızlı işlemci olduğunu söyleyebiliriz. Dört adet yüksek verimli çekirdek ile A10 Fusion’a göre yüzde 70’e kadar daha hızlı bir CPU da söz konusu. Üstelik iki adet yüksek performanslı çekirdek de yüzde 25’e kadar daha hızlı.

iPhone X daha iyi bir seçenek olabilir

Ancak iPhone 7'ye sahip olan kullanıcılar için bu konuya farklı bir şekilde yaklaşmakta fayda var. Şöyle bir düşünün, en son ne zaman işlemciniz yavaş olduğu için bir işlemi tamamlamakta güçlük çektiniz? Muhtemelen böyle bir durumla hemen hemen hiç karşılaşmamışsınızdır. Zira iPhone 7; Facebook, Instagram, Snapchat ve başka uygulamaları kolaylıkla çalıştırabilecek kapasiteye sahip!

Buna rağmen iPhone 8'in yeni kamerası aklınızı çelmiş olabilir. Ne de olsa iPhone 8, 12 MP sensöre sahip, daha hızlı ve görüntü sabitleyici ile destekleniyor. Üstelik ƒ/1.8 diyafram aralığına sahip olan kamera, 5 kata kadar dijital yakınlaştırma sağlıyor.

Yine de bu konuya benzer şekilde yaklaştığımızda aynı nıoktaya varabiliriz. Soru şu: "Hiç iPhone 7 ile çektiğiniz bir fotoğrafın kalitesinde memnun kalmadığınız oldu mu?" Muhtemelen olmamıştır. Tabi çektiğiniz fotoğrafları reklam panolarına asmak istiyorsanız başka...

Kısacası daha iyi bir işlemci ve kameranın kulağa cazip geldiğini biliyoruz. Ancak sizce sadece bu ikisi için 700 dolardan başlayan meblağları gözden çıkarmaya değer mi? Bize kalırsa yeni bir iPhone almak konusunda kararınız kesinse, seçiminizi ya iPhone X'den yana kullanın ya da gelecek yıl çıkacak olan modellerle şansınızı deneyin. Kullanıcıların çoğu şansını gelecek yıl kullanmaya kararlı. Zira iPhone X 1.000 dolarlık fiyatıyla cep yakıyor. Üstelik Türkiye'deki kur farkı düşünüldüğünde hemen hemen kimse yeni bir iPhone X almaya yanaşmayabilir. Bu arada eğer bir iPhone 7 kullanıcısı değilseniz, Apple'ın iPhone 7, iPhone 6S ve iPhone SE fiyatlarını düşürdüğünü de hatırlatalım!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.