Özel araç çağırma uygulaması YOLO, 200 bin dolarlık yeni yatırımla kârlılığa yürüyor

Özel araç çağırma uygulaması YOLO, 200 bin dolarlık yeni yatırımla kârlılığa yürüyor

Türkiye'de Uber'in ilk yerli rakiplerinden biri olan YOLO (Android, iOS), 20 milyon dolar değerlemeli 200 bin dolarlık yeni yatırımını ve kârlı bir şirket olmaya bir adım daha yaklaştığını açıkladı.

Aldığımız bilgilere YOLO, söz konusu yatırımın yarısını yatırımcı Zihni Turgut Güneri'den diğer yarısını ise 8 farklı yatırımcıdan (bir melek yatırım ağı üzerinden) sağlamış. Zihni Holding’in Yönetim Kurulu Başkanvekili olan Turgut Güneri “New York’tan Türkiye’ye temelli dönüş yaparken Uber modeline çok inanıyordum ve ulaşım teknolojileri sektöründe Türkiye’de yatırım yapmak istiyordum, YOLO’nun başarıyla bu işi yaptığını duyunca, kendileriyle tanıştım ve yatırımcı olmaya karar verdim." şeklinde bir açıklama yaparken YOLO Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Çolakoğlu, 2016 sonundaki 16 milyon dolar değerlemeli yatırımı hatırlatarak YOLO'nun 20 milyon dolarlık yükselen bir değerlemesi olduğunun altını çiziyor ve şu açıklamayı paylaşıyor;

Yeni yatırımcılarımıza YOLO’ya güvendikleri için teşekkür ediyorum. YOLO, Türkiye’nin milli ve yerli ulaşım teknolojileri şirketidir ve Türk’lerin biraraya gelip uluslararası seviyede bir teknoloji şirketi yaratabileceğinin göstergesidir. Şirketimiz bu ay EBITDA bazında başa-başa gelmiştir. Mevcut durumda kurumsal anlaşmalar ile ciddi bir hacim elde etmiş bulunmaktayız. Bundan sonraki hedef mobil bireysel uygulamada aynı başarıyı tutturmaktır.

14 çalışan & 250 araç

iOS tarafında önümüzdeki ay bir 're-lauch' yapacaklarını söyleyen Çolakoğlu'nun paylaştığı bilgilere göre YOLO şu anda 14 tam zamanlı çalışan ve 250 araç sayısı ile yoluna devam ediyor. Herhangi bir anda 50'ye yakın aracın sürüş halinde olduğu söyleyen Çolakoğlu "Sadece müşteri dostu değil, aynı zamanda yatırımcı dostu bir şirket olmak bizim için kuruluşumuzdan beri bir ilkedir." diyor ve yurtdışında da aynı şekilde büyümek istediklerini paylaşıyor.

Türkiye pazarı bildiğiniz gibi BiTaksi'yi dahil edersek 5 farklı araç çağırma uygulaması rekabet halinde. YOLO'nun bu alanda kararlı ve istediği finansal gücü sağlayan bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan bu dikeyin de "müşteri deneyimi" gibi önemli bir büyüme katalizörüne sahip olduğunu ve Uber'in Türkiye'de de cezalarla yüzleştiğini eklemeden geçmeyelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.