Özel araç çağırma uygulaması YOLO, 200 bin dolarlık yeni yatırımla kârlılığa yürüyor
Mobil

Özel araç çağırma uygulaması YOLO, 200 bin dolarlık yeni yatırımla kârlılığa yürüyor

Türkiye'de Uber'in ilk yerli rakiplerinden biri olan YOLO (Android, iOS), 20 milyon dolar değerlemeli 200 bin dolarlık yeni yatırımını ve kârlı bir şirket olmaya bir adım daha yaklaştığını açıkladı.

Aldığımız bilgilere YOLO, söz konusu yatırımın yarısını yatırımcı Zihni Turgut Güneri'den diğer yarısını ise 8 farklı yatırımcıdan (bir melek yatırım ağı üzerinden) sağlamış. Zihni Holding’in Yönetim Kurulu Başkanvekili olan Turgut Güneri “New York’tan Türkiye’ye temelli dönüş yaparken Uber modeline çok inanıyordum ve ulaşım teknolojileri sektöründe Türkiye’de yatırım yapmak istiyordum, YOLO’nun başarıyla bu işi yaptığını duyunca, kendileriyle tanıştım ve yatırımcı olmaya karar verdim." şeklinde bir açıklama yaparken YOLO Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Çolakoğlu, 2016 sonundaki 16 milyon dolar değerlemeli yatırımı hatırlatarak YOLO'nun 20 milyon dolarlık yükselen bir değerlemesi olduğunun altını çiziyor ve şu açıklamayı paylaşıyor;

Yeni yatırımcılarımıza YOLO’ya güvendikleri için teşekkür ediyorum. YOLO, Türkiye’nin milli ve yerli ulaşım teknolojileri şirketidir ve Türk’lerin biraraya gelip uluslararası seviyede bir teknoloji şirketi yaratabileceğinin göstergesidir. Şirketimiz bu ay EBITDA bazında başa-başa gelmiştir. Mevcut durumda kurumsal anlaşmalar ile ciddi bir hacim elde etmiş bulunmaktayız. Bundan sonraki hedef mobil bireysel uygulamada aynı başarıyı tutturmaktır.

14 çalışan & 250 araç

iOS tarafında önümüzdeki ay bir 're-lauch' yapacaklarını söyleyen Çolakoğlu'nun paylaştığı bilgilere göre YOLO şu anda 14 tam zamanlı çalışan ve 250 araç sayısı ile yoluna devam ediyor. Herhangi bir anda 50'ye yakın aracın sürüş halinde olduğu söyleyen Çolakoğlu "Sadece müşteri dostu değil, aynı zamanda yatırımcı dostu bir şirket olmak bizim için kuruluşumuzdan beri bir ilkedir." diyor ve yurtdışında da aynı şekilde büyümek istediklerini paylaşıyor.

Türkiye pazarı bildiğiniz gibi BiTaksi'yi dahil edersek 5 farklı araç çağırma uygulaması rekabet halinde. YOLO'nun bu alanda kararlı ve istediği finansal gücü sağlayan bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan bu dikeyin de "müşteri deneyimi" gibi önemli bir büyüme katalizörüne sahip olduğunu ve Uber'in Türkiye'de de cezalarla yüzleştiğini eklemeden geçmeyelim.

Yorumlar (9)
 1. Kemal Ozturk Kemal Ozturk

  Gecen gun YOLO'dayken ceza yedim 292 TL... Maalesef bu da korsan, o da korsan.. Düzenleme yok ki...

  1. Barış İpek Barış İpek

   Bu büyük bir yalandır. Ben YOLO için hizmet veren bir şöförüm ve bugüne kadar hiç bir zaman ben veya diğer şöför arkadaşlar YOLO'da ceza almadık. Müşterilerimiz de hiçbir zaman almadı. Aldığınızı iddia ettiğiniz 292 TL cezayı kanıtlaybilirseniz, size derhal 500 TL ödeme yaparım. Sessiz kalmayın ve iddianınz arkasında da durun!!!

  2. Yolo A.ş. Yolo A.ş.

   YOLO olarak hiçbir şoförümüz ve müşterimize şimdiye dek ceza gelmemiştir. İddia ettiğiniz güzergahta ve saatte ki YOLO faturanızı ve aynı saat ve güzergâh ile eşleşen cezanızı bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz. Bu iftira niteliğinde yaptığınız asılsız haberden dolayı Cumhuriyet Savcılığı nezdinde şikâyet hakkımızı saklı tutmaktayız.

   Saygılarımızla,

   YOLO A.Ş.

   1. Kemal Ozturk Kemal Ozturk

    Ben burada asılsız haber yapmadim iftira da atmadim bunun iftira niteligindeo ldugnu nerden cikardiniz sadece karisiklik olmus cezayi uberden yemisim yolonun uygulamasi acilmiyor bile bunu duzelteyim. Ama asıl soru sizin uberden farkınız ne? aynı lisasns aynı izinlerlen is yapiyosunuz burada kamuoyunu aydinlatmaniz gerekmektedir yoksa sizin de hakkinizda suc duyurusu yapilabilir

   2. Güvendiğin savcılık sırf sen para kazan diye dünya çapında hizmet veren UBER'İ türkiyede kapattı.Vatandaşlara karşı biraz sakin davran.

 2. Cuney Tarkin Cuney Tarkin

  250 arac varsa , $200K 10-15 gun anca yeter ..

  1. Murat T. Murat T.

   süpersin ya :)

 3. Ya 20 milyon $ kaç para olduğunu bilmiyorsunuz yada değerleme nedir bunu bilmiyorsunuz. Birde aynı kişiden çıkmış haberleri piyasaya servis etmekten yorulmadınız mı?

  Paylaşımlı araç kullanan kitle belli (sosyal medya, internet ve iletişim araçlarını güçlü kullanan - 25-45 yaş arası). Bu firmanın sosyal medya hesaplarına, internette hakkında çıkan haberlere (hepsi tek kalemden çıkıp tüm medyaya servis ediliyor ve nasılsa her haberleri bir kısım medyada yayınlanıyor?) baktığımızda insanlar ne takip ediyor ne olumlu olumsuz yorum bırakıyor. Günümüzde sosyal medya ve internette görünürlük değerlemelerin bir parçasıdır. Şahsen bu firmanın neden ve nasıl bu kadar şişirildiğini anlamış değilim. İstanbulda 250 araç hiç bir anlam ifade etmez ki bu sizin pazar payınızı bindelik oranla ancak açıklayabilir. Sunduğunuz farklı bir teknoloji, yenilik dahi yok.

  Ayrıca 200K$ yatırım diye haber yapmanın niyeti başarımı göstermek yoksa diğer yatırımcılara gel gel mi yapmak.

  Bu tip kuruluşların ve/veya girişimcilerin sektöre ve girişimcilik ekosistemine zarar verdiğini düşünüyorum.

 4. Derya Koyuncu Derya Koyuncu

  Uygulama çalışmıyor. Bir de TEB ile kampanya yapmışsınız.Sms sisteminiz çalışmıyor üye olma aşamasında.