Şehir içi ulaşım teknolojilerinin aldıkları ücretler: BiTaksi, Careem, Olev, Uber, Yolo
Teknoloji

Şehir içi ulaşım teknolojilerinin aldıkları ücretler: BiTaksi, Careem, Olev, Uber, Yolo

BiTaksi ile başlayan Uber'le hareketlenen tek tuşla şehir içi seyahat alışkanlığımız Olev, Careem, Yolo ile artık alternatifi bol bir pazar haline geldi. İstanbul'da verdikleri teknolojik altyapı ile hayatamızı kolaylaştıran bu servislerin verdiklere hizmete karşılık kullanıcılardan istedikleri ne kadar?

Suadiye'deki Webrazzi ofisimizden Kanyon AVM'ye gidecek olsak her bir servise ne kadar ücret ödeyeceğimizi ve kalem bazında ücretleri kullanıcı gözünden derledik. Gelin detaylara birlikte bakalım.

BiTaksi

Bizleri tek tuşla taksi çağırmayla tanıştıran BiTaksi ile başlayalım. Kullanıcılarına ekstra herhangi bir ücret yansıtmayan BiTaksi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından belirlenen taksi ücretini talep ediyor. Taksilerde açılış ücreti 3,45 TL, kilometre başına ise 2,10 TL alınıyor.

Her bir servis için örnek olarak belirlediğimiz iki nokta olan Suadiye'den Kanyon'a BiTaksi'nin benden istediği ücret 65 TL.

Uber

Ülkemizde iki ürünle servis veren Uber ile taksi ve UberXL çağırmak mümkün. Uber'in sunduğu taksi çağırma hizmeti yasal düzende belirlenen ücretler olan açılış ücreti 3,45 TL, ve kilometre başına ise 2,10 kuruş şeklinde.

Uber'in ülkemizde sunduğu diğer ürünü, UberXL'de Vito ve Transporter tarzı 8 kişiye kadar yolcu alabilen araçlar mevcut. Açılış ücretinin 4 TL olduğu UberXL'de kilometre başına 2,20 TL alınıyor. Bu servisi kullananların ödemesi gereken bir diğer ücretse araçta geçirdikleri zaman için oluyor. Saatlik 12 TL'lik bir ücret kullanıcılara yansıyor.

Suadiye'den Kanyon'a UberXL'in benden istediği ücretse 77-99 TL. Net fiyatın verilmeyerek , aralıklı bir fiyatın verilmesi ise araçta geçen zamana bağlı ücretten kaynaklanıyor.

Careem

Ülkemizde iki araç türü ile hizmet veren Careem, Vito tarzı araçlarla havalimanı transferi yaparken, şehir içi ulaşımda ise Opel Insignia'larla hizmet veriyor. Açılış ücretinin 5 TL olduğu Careem'de, kilometere başına 3 TL alınıyor. Servisin saatlik ücreti ise 40 TL olarak belirlenmiş.

Careem'de bu belirttiğim fiyatlar anlık hizmette geçerli, eğer sonrası için rezervasyon yaparsanız açılış 7 TL'den başlıyor.

Suadiye'den Kanyon'a Careem'in benden istediği ücretse 81-93 TL. Araçta geçen zamana bağlı ücret alındığı için Careem de net fiyat vermiyor.

Olev

Vito tarzı araçlarla servis yapan Olev'de açılış ücreti 4 TL, kilometre başına 2,4 TL, saatlik 18 TL ücret kullanıcıya yansıtılıyor.

Olev'de Suadiye'den Kanyon'a seyahat için istenilen ücretse 70 TL. Ücret detaylarına uygulamadan veya siteden ulaşılamayan serviste müşteri hizmetleri yardımcı oluyor.

Yolo

Yolo'da Suadiye'den Kanyon'a seyahat için istenilen ücret 80 TL. Kullanıcılar için ücret detaylarının webde ve mobil uygulamada yer almamasına karşılık müşteri hizmetleri ücretleri paylaştı.

Diğer servislerden farklı olarak KDV hariç fiyat veren Yolo'da açılış ücreti 6 TL + KDV, kilometre başına 2,2 TL + KDV, saatlik 12 TL artı KDV talep ediliyor.

Fiyatlar, bugün yani 27 Ocak 2017 tarih itibarı ile geçerli olan rakamlardır, ilerleyen süreçte markaların fiyat değişikliklerini olması mümkündür. Firmaların güncel fiyatlarına uygulamalarından ve müşteri hizmetlerinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (14)
 1. Nedim Nedim

  açık - net bir karşılaştırma olmuş, teşekkürler.

  olev ve yolo'nun kafalar baya güzel demek ki, ücretini bilmeden araç çağıran bir kitle var demek ki ona hizmet ediyorlar. evden işe jiple gidip gelerek, dizilerdeki gibi holding patronluğu yaparak girişimci olunmuyor demek ki.

 2. Melih Melih

  İçlerinde normal taksiden ucuz olan yok avantajları nedir diye düşünmeden duramıyor insan

  1. Emrecem Emrecem

   Tum samimiyerimle soyluyorum Uber'e binince anlarsin :)

  2. Can Balkan Can Balkan

   UBER'de araç sınıfı Albea taksilerden daha iyi. Sofor de daha iyi olabilir. Bir de Uber trendy ve cool (şimdilik)

  3. ubere 3 - 4 kişi bin anadolunun bır ucundan avrupanın bır ucuna kişi bası maksimum 25 lira verir ustune harika genis bir yolculuk yapmıs olursun. efsane rahat ben severek kullanıyorum acıkcası

 3. Ali Rıza Ali Rıza

  Taksi plakası 1,8 milyon TL iken, km başına 2,1 kuruş alıyor. Diğer servisler plakaya para ödemeyip sadece yaklaşık 4 bin tl'ye aldıkları turizm taşıma belgesi ile bu işi yapıyorlar. Hem zaman ücreti hem de km başına daha fazla ücret alıyor. Saçma değil mi?

  1. Sürekli Izleyici Sürekli Izleyici

   Hurda otomobillerle çalışan taksi plakasının 1.8 milyon TL olması garip gelmedi bu mu garip geldi sana. İlginç.

 4. Yusuf Ülkü Yusuf Ülkü

  Güzel bir karşılaştırma olmuş

 5. Kemal Ekşi Kemal Ekşi

  Valla diğerlerini bilmem de Olev'den bi cacık olmaz mevcut yöneticisinin kafa yapısı ile.... Başarılar.

 6. Bu çok iyi olmuş

 7. Can Balkan Can Balkan

  Karşılaştırma için teşekkürler.

 8. Ssnmen Ssnmen

  Türkiye'de araştırmacılık bu kadar basit. İndir uygulamayı test et. Yahu bir binip test etseydiniz de iş realite de neymiş bir görsek. Yurt dışı bloglardan tecrübe ve "esinlemelerle" olmuyor yahu. Bir az daha emek verin çok mu zor? Haftada çıkan yazı sayısı orta da. Bu kafayla yüzlerce sayı da haber çıkması gerekirken hala bu kadar düşük haber içerikleri için utanmalısınız.

 9. İbrahim Kavaklı İbrahim Kavaklı

  BiTaksi normal taksi zaten, normal taksiden diye bir şey yok. Ama özellikle İstanbul'da elimden geldiğinde yoldan taksi çevirmemeye çalışıyorum zira yoldan çevirdiğinizde her an her şeyle karşılaşabilirsiniz. Kısa mesafeye gitmem diyeni mi ararsın, gideceği yerin onun tersine geldiğini anlatanı mı ararsın, henüz yolculuğa başlamadan gideceği rotayla ilgili pazarlığa başlayanı mı ararsın? Ama BiTaksi veya Uber ile bir taksi çağırdığınızda çok daha düzgün taksicilerle karşılaşıyorsunuz, en azında yorum sebebiyle terslik yapmıyorlar.

  Sırf İstanbul taksicilerinin acayip hallerine maruz kalmamak için bile BiTaksi kullanılır.

 10. Uğur Bulduk Uğur Bulduk

  bir ticari taksi şöföru olarak yazıyorum.bir örnekle başlıyorum.geceblerde taksim meydandan bir yolcu aldim cihangire gidecekmis 500 metre civarı 3 dakika surdu gidene kadarda haliyle klasik lesmis meydandaki taksicilere ornek gostererek almadiklarini soyledi.buyuzdende insanlar uber kullaniomus bende dedimki uber cagirsaydin ozaman simdi kısa gidicem ugrasmak istemedim dedi.yani taksiyi asansor olarak goruo arkadas.bende dedimki madem uber guzel taksiye binme kardesim bizim senin gibilere ihtiyacimiz yok.madem ole lafınin arkasinda dur.dik dur.demem oki burasi turkiye cumhuriyeti.hırsızı seviyo bu millet.tek dileğim uber yasak edilmesin ve biz sizin gibi insanlarla karsilasmayalım.siz hep onlari kullaninda migde bulandirici egonuzu onlar ceksin.