Şehir içi ulaşım teknolojilerinin aldıkları ücretler: BiTaksi, Careem, Olev, Uber, Yolo

Şehir içi ulaşım teknolojilerinin aldıkları ücretler: BiTaksi, Careem, Olev, Uber, Yolo

BiTaksi ile başlayan Uber'le hareketlenen tek tuşla şehir içi seyahat alışkanlığımız Olev, Careem, Yolo ile artık alternatifi bol bir pazar haline geldi. İstanbul'da verdikleri teknolojik altyapı ile hayatamızı kolaylaştıran bu servislerin verdiklere hizmete karşılık kullanıcılardan istedikleri ne kadar?

Suadiye'deki Webrazzi ofisimizden Kanyon AVM'ye gidecek olsak her bir servise ne kadar ücret ödeyeceğimizi ve kalem bazında ücretleri kullanıcı gözünden derledik. Gelin detaylara birlikte bakalım.

BiTaksi

Bizleri tek tuşla taksi çağırmayla tanıştıran BiTaksi ile başlayalım. Kullanıcılarına ekstra herhangi bir ücret yansıtmayan BiTaksi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından belirlenen taksi ücretini talep ediyor. Taksilerde açılış ücreti 3,45 TL, kilometre başına ise 2,10 TL alınıyor.

Her bir servis için örnek olarak belirlediğimiz iki nokta olan Suadiye'den Kanyon'a BiTaksi'nin benden istediği ücret 65 TL.

Uber

Ülkemizde iki ürünle servis veren Uber ile taksi ve UberXL çağırmak mümkün. Uber'in sunduğu taksi çağırma hizmeti yasal düzende belirlenen ücretler olan açılış ücreti 3,45 TL, ve kilometre başına ise 2,10 kuruş şeklinde.

Uber'in ülkemizde sunduğu diğer ürünü, UberXL'de Vito ve Transporter tarzı 8 kişiye kadar yolcu alabilen araçlar mevcut. Açılış ücretinin 4 TL olduğu UberXL'de kilometre başına 2,20 TL alınıyor. Bu servisi kullananların ödemesi gereken bir diğer ücretse araçta geçirdikleri zaman için oluyor. Saatlik 12 TL'lik bir ücret kullanıcılara yansıyor.

Suadiye'den Kanyon'a UberXL'in benden istediği ücretse 77-99 TL. Net fiyatın verilmeyerek , aralıklı bir fiyatın verilmesi ise araçta geçen zamana bağlı ücretten kaynaklanıyor.

Careem

Ülkemizde iki araç türü ile hizmet veren Careem, Vito tarzı araçlarla havalimanı transferi yaparken, şehir içi ulaşımda ise Opel Insignia'larla hizmet veriyor. Açılış ücretinin 5 TL olduğu Careem'de, kilometere başına 3 TL alınıyor. Servisin saatlik ücreti ise 40 TL olarak belirlenmiş.

Careem'de bu belirttiğim fiyatlar anlık hizmette geçerli, eğer sonrası için rezervasyon yaparsanız açılış 7 TL'den başlıyor.

Suadiye'den Kanyon'a Careem'in benden istediği ücretse 81-93 TL. Araçta geçen zamana bağlı ücret alındığı için Careem de net fiyat vermiyor.

Olev

Vito tarzı araçlarla servis yapan Olev'de açılış ücreti 4 TL, kilometre başına 2,4 TL, saatlik 18 TL ücret kullanıcıya yansıtılıyor.

Olev'de Suadiye'den Kanyon'a seyahat için istenilen ücretse 70 TL. Ücret detaylarına uygulamadan veya siteden ulaşılamayan serviste müşteri hizmetleri yardımcı oluyor.

Yolo

Yolo'da Suadiye'den Kanyon'a seyahat için istenilen ücret 80 TL. Kullanıcılar için ücret detaylarının webde ve mobil uygulamada yer almamasına karşılık müşteri hizmetleri ücretleri paylaştı.

Diğer servislerden farklı olarak KDV hariç fiyat veren Yolo'da açılış ücreti 6 TL + KDV, kilometre başına 2,2 TL + KDV, saatlik 12 TL artı KDV talep ediliyor.

Fiyatlar, bugün yani 27 Ocak 2017 tarih itibarı ile geçerli olan rakamlardır, ilerleyen süreçte markaların fiyat değişikliklerini olması mümkündür. Firmaların güncel fiyatlarına uygulamalarından ve müşteri hizmetlerinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.