Dubai merkezli araç çağırma uygulaması Careem, Türkiye pazarına giriş yapıyor!

Dubai merkezli araç çağırma uygulaması Careem, Türkiye pazarına giriş yapıyor!

Şoförlü araç çağırma uygulamalarının Dubaili oyuncusu Careem, Türkiye pazarına açılıyor. Şirketin üyelerine gönderdiği e-postaya göre Careem ilk olarak İstanbul'da hizmet verecek.

Dubai merkezli Careem, daha önce McKinsey & Company'de yönetim danışmanlığı yapan Magnus Olsson ve Mudassir Sheikha tarafından kurulan bir girişim. Tıpkı Uber gibi hem özel şoförlü bir araç hem de geleneksel taksi çağırmanıza olanak tanıyor ve havalimanı transferlerine de bilhassa önem veriyor.

careem-istanbulCareem, tahmin edeceğiniz gibi Ortadoğu odaklı bir büyüme planına sahip ve Türkiye ile hizmet verdiği coğrafyayı Avrupa'ya taşımış oluyor. Careem'in Birleşik Arap Emirlikleri Genel Müdürü Aura Lunde'nin paylaştığına göre Türkiye, Careem'in adım attığı 11. ülke ve muhtemelen Careem Türkiye'nin de ötesine geçmeye çalışacak. Zira Careem, BAE ve Pakistan'ın yanısıra Mısır ve Almanya'da da Ar-Ge merkezi kurmak için 100 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıklamıştı.

Abraaj Group'un yatırımlarından

Careem'in Kasım 2015'te aldığı 60 milyon dolarlık son yatırıma Türkiye'yi yakından tanıyan Abraaj Group liderlik etmişti. Bu noktada Webrazzi Summit 2016'da Abraaj Group'tan Selçuk Yorgancıoğlu'nun Türkiye'nin potansiyeline vurgu yaptığını da hatırlatmadan geçmeyelim.

İlk adım İstanbul

Türkiye tarafına dönecek olursak, Careem ilk önce İstanbul'da hizmet verecek fakat henüz tam olarak hazır olduğunu söyleyemeyiz. Zira hem uygulama içinde anlık sürüş talep edecek bir araç göremedim (Avrupa Yakası'ndan ileri tarihe havaalanı transferi talep edilebiliyor), hem de kredi kartımı uygulamaya eklemek konusunda başarılı olamadım.

2012 yılında kurulan Careem'in sitesi ve uygulaması henüz Türkçe destekli değil. Careem'in Türkiye'ye özel Twitter hesabında da henüz bir güncelleme yok. Fakat kısa sürede gerekli güncellemelerin yapılacağını söyleyebiliriz. Bu dikeydeki dengelerin değişip değişmeyeceğini görmek içinse sanırım bir kaç ay daha beklememiz gerekecek.

careem-arac-taksi-cagirma

Careem'in sitesindeki iş ilanı sayfasında Türkiye Ülke Müdürü ve Operasyonel Yönetici aradığını görmek mümkün fakat bu pozisyonların doldurulmuş olma ihtimali de olabilir. Alacağımız yeni bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Dilerseniz şimdiden Careem'in Android ve iOS uygulamalarını indirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.