Yeni yerli uygulama OLEV, 500 Istanbul yatırımıyla Uber'e rakip oluyor!

Yeni yerli uygulama OLEV, 500 Istanbul yatırımıyla Uber'e rakip oluyor!

Popüleritesi giderek artan şehiriçi taşımacılık uygulamalarına bir yenisi daha ekleniyor. Kendini Uber'e rakip olarak konumlandıran yerli girişim OLEV, bu işi 'yasal taşıdığının' altını çiziyor ve hizmete başlamak için gün sayıyor.

OLEV, şehir içinde VIP araçlarla adresten adrese ulaşım sunan bir uygulama (iOS, Android). İstanbul’da yıllık hacmi 1,5 milyar doları aşan bir pazara giriş yaptığını ve bu işi 'yasal zemine taşıdığının' altını çiziyor. 11 Kasım’da saat 13.00’ten itibaren kullanılabileceğini öğrendiğimiz OLEV, ilk etapta tahmin edebileceğiniz gibi İstanbul’da hizmet sunacak.

250 kayıtlı araçla hizmet verecek

OLEV'in kurucusu Ertunç Çiriş, şu anda OLEV'e kayıtlı bulunan 250 araç olduğunu ve 'şehrin her noktasında yolcu taşıyacaklarını' paylaşıyor. Tamamı 9+1 yolcu kapasiteli Olev araçlarının temizlik ve konfor açısından iddialı olduğunu da ekiyor.

Ertunç Çiriş - OLEV Kurucusu
Ertunç Çiriş - OLEV Kurucusu

Ertunç Çiriş, 1 yıllık bir çalışmanın ardından pazara girmeye hazır olduklarını söylüyor ve bu işin yasal zemine oturtulmasına dair şu yorumu yapıyor;

"Sadece yabancı şirketlerin faaliyet göstermesi ve yasal açıdan mevcut bazı boşluklar, elde edilen gelirlerin vergilendirilmeden yurtdışına çıkmasına neden oluyor. OLEV, yasal bir zeminde çalışarak, hem kendi vergisini ödeyecek hem de sistemdeki sürücülerin gelirlerinin vergilendirilmesini sağlayacak. Elbette aynı zamanda pazarın büyümesinde de aktif rol oynayacak.

Tümü lisanslı ve kayıtlı sürücülerimizle, İstanbul’da adresten adrese ulaşımın zahmetsiz, güvenli, yasal ve yerli markası olmaktan mutluyuz. 1 yıl içinde 1.500 araç sayısına ulaşmayı hedefliyoruz.”

Çiriş, hem kendi kazançlarının vergisini ödediklerini hem de sistemdeki sürücülerin gelirlerinin vergilendirildiğini de söylüyor ve ödemeler konusunda 6493 sayılı yasa kapsamında pazar yeri olarak faaliyet gösterdiklerini paylaşıyor.

İlk yatırım 500 İstanbul'dan

Aldığımız bilgilere göre OLEV, ilk yatırımını 500 İstanbul'dan almış. 10 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım alan OLEV, yatırım tarihi hakkında detay vermiyor ama şirket değerlemesinin şu anda 15 milyon dolar seviyesinde olduğunu paylaşıyor.

Sadece turizm şirketlerine kayıtlı sürücüler değil, bireysel araç sahipleri de 9+1 yolcu kapasiteli araç ve gerekli belgelere sahip olmak koşuluyla OLEV sürücüsü olabiliyor. OLEV, alınması gerekli lisanslarla için de bizzat danışmanlık desteği vereceğini belirtiyor. Hatta koşullara uygun araçların satın alımında da sürücülere destek olunacağı paylaşılıyor.

Dünyanın farklı ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de Uber'in yasal zeminde faaliyet gösterip göstermediği tartışılan bir konu. Ancak Uber'in faaliyetlerine devam etmeyi sürdürüyor ve en azından yasal bir boşluğun olup olmadığını düşündürüyor. OLEV'in bu dikeyde 'yasal zemin' vurgusuyla çıkmasının önümüzdeki dönemde taşları yerinden oynatıp oynatmayacağını hep birlikte göreceğiz.