Yeni yerli uygulama OLEV, 500 Istanbul yatırımıyla Uber'e rakip oluyor!
Mobil

Yeni yerli uygulama OLEV, 500 Istanbul yatırımıyla Uber'e rakip oluyor!

Popüleritesi giderek artan şehiriçi taşımacılık uygulamalarına bir yenisi daha ekleniyor. Kendini Uber'e rakip olarak konumlandıran yerli girişim OLEV, bu işi 'yasal taşıdığının' altını çiziyor ve hizmete başlamak için gün sayıyor.

OLEV, şehir içinde VIP araçlarla adresten adrese ulaşım sunan bir uygulama (iOS, Android). İstanbul’da yıllık hacmi 1,5 milyar doları aşan bir pazara giriş yaptığını ve bu işi 'yasal zemine taşıdığının' altını çiziyor. 11 Kasım’da saat 13.00’ten itibaren kullanılabileceğini öğrendiğimiz OLEV, ilk etapta tahmin edebileceğiniz gibi İstanbul’da hizmet sunacak.

250 kayıtlı araçla hizmet verecek

OLEV'in kurucusu Ertunç Çiriş, şu anda OLEV'e kayıtlı bulunan 250 araç olduğunu ve 'şehrin her noktasında yolcu taşıyacaklarını' paylaşıyor. Tamamı 9+1 yolcu kapasiteli Olev araçlarının temizlik ve konfor açısından iddialı olduğunu da ekiyor.

Ertunç Çiriş - OLEV Kurucusu
Ertunç Çiriş - OLEV Kurucusu

Ertunç Çiriş, 1 yıllık bir çalışmanın ardından pazara girmeye hazır olduklarını söylüyor ve bu işin yasal zemine oturtulmasına dair şu yorumu yapıyor;

"Sadece yabancı şirketlerin faaliyet göstermesi ve yasal açıdan mevcut bazı boşluklar, elde edilen gelirlerin vergilendirilmeden yurtdışına çıkmasına neden oluyor. OLEV, yasal bir zeminde çalışarak, hem kendi vergisini ödeyecek hem de sistemdeki sürücülerin gelirlerinin vergilendirilmesini sağlayacak. Elbette aynı zamanda pazarın büyümesinde de aktif rol oynayacak.

Tümü lisanslı ve kayıtlı sürücülerimizle, İstanbul’da adresten adrese ulaşımın zahmetsiz, güvenli, yasal ve yerli markası olmaktan mutluyuz. 1 yıl içinde 1.500 araç sayısına ulaşmayı hedefliyoruz.”

Çiriş, hem kendi kazançlarının vergisini ödediklerini hem de sistemdeki sürücülerin gelirlerinin vergilendirildiğini de söylüyor ve ödemeler konusunda 6493 sayılı yasa kapsamında pazar yeri olarak faaliyet gösterdiklerini paylaşıyor.

İlk yatırım 500 İstanbul'dan

Aldığımız bilgilere göre OLEV, ilk yatırımını 500 İstanbul'dan almış. 10 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım alan OLEV, yatırım tarihi hakkında detay vermiyor ama şirket değerlemesinin şu anda 15 milyon dolar seviyesinde olduğunu paylaşıyor.

Sadece turizm şirketlerine kayıtlı sürücüler değil, bireysel araç sahipleri de 9+1 yolcu kapasiteli araç ve gerekli belgelere sahip olmak koşuluyla OLEV sürücüsü olabiliyor. OLEV, alınması gerekli lisanslarla için de bizzat danışmanlık desteği vereceğini belirtiyor. Hatta koşullara uygun araçların satın alımında da sürücülere destek olunacağı paylaşılıyor.

Dünyanın farklı ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de Uber'in yasal zeminde faaliyet gösterip göstermediği tartışılan bir konu. Ancak Uber'in faaliyetlerine devam etmeyi sürdürüyor ve en azından yasal bir boşluğun olup olmadığını düşündürüyor. OLEV'in bu dikeyde 'yasal zemin' vurgusuyla çıkmasının önümüzdeki dönemde taşları yerinden oynatıp oynatmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar (15)
 1. Yasal olmasının mümkünatı yok mevcut kanunlarla. Ayrıca daha operasyona başlamamış, herhangi bir talep, kar, zarar, bilanço, cash-flow vs. hiç birşey olmadan hemen değerleme hakkında yorum yapılması bana biraz abes geldi. Başarılar..

  1. talep, kar, zarar, bilanço, cash-flow olmasına gerek yok. Bunlar olmadığı halde eğer yatırımcı(lar) şirkete yatırım yapmış ise bunu bir değerleme üzerinden yapmaları gerekiyor. Başlangıç için, rakamın gerçekçiliğini performans rakamlarına dayandırmaya gerek yok. Yeni açılmış bir şirket $1.5M değerleme üzerinden $150K yatırım alabilir.

 2. Sürekli Izleyici Sürekli Izleyici

  Daha çıkmadan 15 milyon değerlenmiş. Bi çıkarsa önünü alamayız bu uygulamanın, Uber falan dinlemez 300 milyon milyar değerlemeye ulaşır.

 3. Bilmeden düz mantık yürütücem. Yani bu işin yasal bi zemini var ve Uber yapmıyor öyle mi? Baya bi mantıksız geldi. Bu arada Kerem'e katılıyorum, henüz live bile olmamışken nasıl 15 milyon dolara değerlenmiş, şaşkınım.

 4. Hasan Gündüz Hasan Gündüz

  Daha ortada son kullanıcının göreceği birşey yokken yatırım alması mantık dışı. 500 İstanbul'da dayıları var galiba..

 5. Herhalde taksi plakası satın alacaklar.

 6. Fikir aşamasında yatırım almasına şaşıran, iş yapmayı bilmeyen insanlar toplanmışlar yine. Ya arkadaş! Live olsan ne olur olmasan ne olur? "..OLEV’e kayıtlı bulunan 250 araç olduğunu.." bu ne demek anlayabiliyor musunuz acaba çok merak ediyorum?

  Unutmayın arkadaşlar yatırım, ekibe ve fikirin güzelliğine yapılır. Anlaşılan yasal bir hizmet vereceklerini yatırımcıya açıklamışlar. Ekip sağlamsa, fikir sağlamsa olay ne? Ayrıca boşta durmamışlar 250 potansiyel çalışanıda katmışlar ekiplerine 10m de değerlenir 50m de. Bu tamamen girişimciye ve fikre bağlı.

  Bir takım Türk girişimci kendini "vay be Türkiye'de hemde öyle mi?" diyerek yesin bitirsin. Aynı ülkede mi yaşıyoruz anlamıyorum ki arkadaş? Yatırım alan alıyor götürüyor, alamayan da yatırımcı yok diyor.

  Çok net ifade etmek istiyorum; Türkiye'de yatırımcı bulamayan girişimci, girişimci değildir.

  Yolları açık olsun. Tebrikler

  1. Yine sektörü bilmeyen insanlar toplanmışlar... 2918 sayılı kanunu iyice okumanızı öneririm, işin yasal zemine oturtulmasının MÜMKÜNATI YOK.

  2. Sürekli Izleyici Sürekli Izleyici

   Yine kızdırdınız Cenk Soydo'yu. Girişimci değilsiniz konuşuyorsunuz. Yok girişimci olsanız zaten büyük girişim önderi Cenk Soydo ile aynı fikri savunursunuz. Adamın adını aratıyorsun sadede Webrazzi de millete ayar verip, sizde kimsiniz cahiller dediği yorumlar çıkıyor. İşte gerçek büyük girişimci. Ha bi de Türkiye'de yatırımcı bulamayan girişimci girişimci değildir demiş, kesinlikle katılıyorum hatta bu resmin olmadığı çiğ köfteciler de şubemiz değildir.

 7. OLEV’in kurucusu Ertunç Çiriş,

  "Nasıl 10 milyon $ etmiş? Nasıl 15 milyon $ eder?" diye soranlara,

  "250 Volkswagen Crafter araç aldık, tanesi 125.000 TL'den" dese,

  ne diyeceksiniz sanal istemezükçüler?

 8. Lyft Cin'li Didi ve Grab ile isbirligi yapti. Uber Didi'yle birlesti. Careem $75M yatirim aldi; yeni yeni Turkiye'ye girme karari aldi. Bu olaylarda kimin eli kimin cebinde. Bu Olev'in illa bir plani vardir. 500'un amerika sitesinde de Lyft ve Grab yatirim yaptigi sirketler olarak gozukuyor bu arada :)

 9. sermayesi 101.000 TLolan firma nasil 15m dolar degerleme aliyo ayrica 250 arac almasi cokmu muhim uber hic arac almadan bu isi yapio ve 70b dolar degerlemesi

 10. Oncelikle ismini begenmedim. Ozel lise egitim vakfi gibi cagrisim yapıyor. Ben bunu yaptim tutarsa UBER'e satatrım tutmazsa zaten yatırım kagit ustunde en kotu applicationu kaldırırrız diyorlarsa zaten simdiden battılar. Bu islere girmek icin baba parasi ve network yeterli mi gormek lazım.

 11. Yusuf Kara Yusuf Kara

  Tutmazsa satın alırım :)

 12. Murst Murst

  Ilgili yasada yeri var chavrolet Cruze ile yasa çıktı ve 2000 cc motor lu araç larla yapıldı ve istismar edildiği için ve taksi Baron ların in baskıları sonucu yasa yeniden düzenlenmiştir baktığınız zaman taksi plaka larinin yarını yok belediye bu sene yenilemiyorum derse plaka teneke olur şimdi ise 9+1 araç lar ile D belgesi olan yapıyor bu iş için koç grubu fre mont aracını o günün şartları na göre üretti fakat şu an sadece Mercedes vito gurubu araç lar ile yapılır sivil trafik bir yaptırım uygulayabilme şansı yok kaldık i sirket kurmaya da gerek yok kiralama yolu ile belge temin et vito da alabilirsen korsan taksi nin gidemedigi Havalimanı .Hastane. otogar gibi bir çok yere gidersin