Oracle, Google'ın Android'den 31 milyar dolar gelir sağladığını iddia etti

Oracle, Google'ın Android'den 31 milyar dolar gelir sağladığını iddia etti

Sık sık dava haberlerine de konu olan Google'ın başı uzun süredir Java ile dertte. Konuya aşina olmayanlar için Oracle,  Google'ı Android'i geliştirirken Java kullanıp bunun karşılığında gerekli olan ücreti ödememekle yani Java'yı sömürmekle suçluyor. Davayala ilgili 14 Ocak'ta görülen mahkemede Oracle'ın iddiaları Android'e de uzanıyor. Bloomberg'in haberine göre, Oracle,  Google'ın mobil işletim sistemi Android'den 31 milyar dolar gelir ve 22 milyar dolar kar elde ettiğini iddia ediyor.

Açıklama bugüne kadar bu sayıları paylaşmayan Google'ı epey bir rahatsız etmişe benziyor. Habere göre, bilgilerin gizli olduğunu ve yalnızca savcıyla paylaşıldığını belirten Google, 20 Ocak'ta yaptığı başvuruyla ilgili finansal bilgileri kayıtlardan sildirdi.

Google'ın Java'yı ücretsiz kullanıp kullanmadığı konusundaki iddia ise belirsizliğini koruyor. Oracle, Google'ın Android'in yeni versiyonları için de yasa dışı bir yol izlediğini söylüyor ve bunun için 1 milyar dolardan fazla tazminat ödemesini istiyor. 31 milyar dolarlık gelir iddiasının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ise tartışmalı. Oracle, alacağı tazminatı arttırmak için "iyimser" bir hesaplama yapmış da olabilir.

Aynı mahkemede Oracle, Google'ın 2014 yılında iOS üzerinde arama motoru olarak kalabilmek için Apple’a 1 milyar dolar ödediğini de iddia etmişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.