Java Şimdi'de Android'in Başına Dert Oldu

Geçtiğimiz yıl Sun MicroSystems'ı $7.4 milyara alarak Java'nın haklarına sahip olan Oracle, Google'a dava açtı. Oracle, Android işletim sisteminde Java'nın patent haklarının ihlal edildiğini ileri sürüyor.

Android'in popüleritesi Apple'ı korkutacak boyutlara gelirken Oracle beklenmedik bir basın açıklaması ile Google'ı yeni bir dava ile karşı karşıya bıraktığını açıkladı. Şirketin yaptığı kısa açıklamada Google'ın Android işletim sisteminde, Java'yı ısrarla uygun olmadığı şekilde kullandığı söyleniyor. Oracle bu suçlamayla kalmayıp Java'yı bir mobil işletim sistemi olarak Android'in karşısına çıkarıyor.

Google tarafında davanın şaşkınlığı sürerken Sun'ın Microsoft davası akıllara geliyor. 2002 yılında yine Java üzerinden Microsoft'u dava eden Sun, 1,6 Milyar dolar ve teknoloji ortaklığı alarak masadan kalkmıştı. Oracle, Google'a geçen eski Java geliştiricilerinin de etkisiyle çeşitli Java patentlerinin ihlalini savunsa da Android üzerinde standart bir Java uygulamasının çalıştırılamayacağı ve Android için yeniden derlenmesi gerektiği biliniyor. Diğer yandan Android'li telefonlarda cihaz üreticilerinin güncellemeleriyle Java uygulamalarını kullanmak mümkün hale geliyor. Eric Schmidt'in son açıklamasına göre günde 200.000 adet piyasaya çıkan Android'li telefonların ne kadarında Java uygulamalarının çalıştığı ise soru işareti.

Oracle, mobil işletim sistemleri içinde Symbian'ın ardından 2.sıraya yerleşerek yüksek bir performans çizen Android üzerinden bir kar mı elde etmeye çalışıyor bilinmese de dava Microsoft çalışanları tarafından Twitter'da esprili bir dille eleştiriliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.