aclteslim, e-ticaret şirketleri için talebe göre aynı gün teslimat çözümleri sunuyor
Girişim

aclteslim, e-ticaret şirketleri için talebe göre aynı gün teslimat çözümleri sunuyor

Türkiye'de talebe göre servislerin ve aynı gün teslimat hizmetinin yaygınlaşması, tedarik zincirinde yenilikçi şirketler için de yer açıyor. B2B (işletmeden işletmeye) hizmet veren aclteslim, e-ticaret şirketleri ve diğer işletmeler için talebe göre aynı gün teslimat çözümleri sunuyor.

aclteslim, e-ticaret siteleri ve diğer şirketlerden gelen talepleri kuryelerin kapasiteleri ile optimize bir şekilde bir araya getiriyor ve bunlara uygun ve esnek aynı gün teslimat hizmetiyle yanıt veriyor.  E-ticaret sitelerine entegre olarak kullanılan servis, alışveriş yapan bir müşterinin "hızlı teslim" ya da gün içinde kendine uygun vakit aralığını belirlediği siparişlerde talep topluyor. Bu talepler acl teslim sistemine üye kuryeler arasında en uygun olan konum, erişilebilirlik ve kalite gibi parametreleri kullanan algoritmalarla seçiliyor ve teslimatı gerçekleştirmesi için yönlendiriliyor.

Yönlendirilen kurye, teslimatı alıp yaklaşık 3-5 saat içinde teslimatı gerçekleştiriyor. Müşteriyi teslimat ile ilgili e-posta yada SMS ile bilgilendiren aclteslim, dağıtımı yaptığı müşteri tarafından onaylandığında tedarikçi firmayı bilgilendiriyor. Müşteriler kuryeyi oylayabiliyor. Yüksek oya sahip kuryeleri dağıtımda önceliklendiren aclteslim bu sayede, servis kalitesini belirli bir seviyede tutmayı amaçlıyor.

aclteslim

Ali Serdar Alemdar ve Fatma Taş'ın 12 aylık bir çalışmayla 2014 Aralık ayında kurdukları aclteslim'in dağıtım ağı ve müşteri ilişkilerinin geliştirilmesi 6 ay kadar, yazılımın geliştirilmesi ve test edilmesi ise yaklaşık 4 ay sürmüş. Burak Çendek ve Can Pars'ın geçtiğimiz Mayıs ayında ekibe katılmasıyla geliştirmelerin devam ettiğini belirtiyor kurucu ortağı Serdar.

aclteslim'in kendi verilerine göre girişim, bugüne kadar bin 500'den fazla teslimat gerçekleştirmiş. Altı e-ticaret sitesi ve 150'den fazla KOBİ'ye hizmet veren girişimin müşterileri arasında Park Bravo, La Senza, Buldumbuldum.com, Tutyakala.com gibi markalar var.

Bugüne kadar 120 bin lira yatırım yapılan aclteslim, bu yatırımın bir bölümünü KOSGEB girişimci desteğinden yararlanarak; geri kalanı öz sermayeyle karşılamış. Yakın zamanda İTÜ Çekirdek'in düzenlediği Big Bang 2015'in 20 finalisti arasında yer alan aclteslim, farklı yatırımcılarla görüşmelerinin devam ettiğini söylüyor.

İstanbul'da bugün yıllık 42 milyon ve Türkiye genelinde yaklaşık 90 milyon gönderi yapıldığını tahmin eden aclteslim, büyüyen bu pazarda kalıcı bir yer edinmeyi hedefliyor. Girişimin önümüzdeki beş yıllık hedefi İstanbul'da 2.5 milyon gönderi hacmine ulaşmak. İş hacminin büyümesi ve gönderilerin sıklaşması aclteslim'in maliyet ve karlılık avantajı sağlamasına da yardımcı olabilir. Zira bugün gönderi başına yüzde 25 karlılık sağladığını söyleyen aclteslim, büyümeyle maliyetlerinde yüzde 40 oranında düşüş hedefliyor.

aclteslim'in yakın dönemdeki planı, talebe göre servisler için öncelikli platform olan mobilde hizmet vermeye başlamak. KOBİ'lere yönelik mobil uygulaması ve kuryeler için teslimat yönetim uygulamalarının Aralık 2015 itibariyle itibariyle hem iOS hem de Android için piyasaya sunulması planlanıyor. Uygulamalar, aynı zamanda son kullanıcıların siparişlerin haritadan takip edilmesi, geri bildirim gibi özelliklere mobil cihazlarından erişmesini sağlayacak.

Yorumlar (11)
 1. Technonur Technonur

  girisim hakkinda bisey demiyorum ama isim bence olmamis yani acilteslim olsa ok de acl oldugunda sanki cakma bi markaymis gibi geliyor hani cakma markalar vardir nike degilde nke yazarlar vs buda ayni onun gibi olmus ya acilteslim yapin ismini yada orjinal bir isim bulun diyorum...

  1. Ali Serdar Alemdar Ali Serdar Alemdar

   Yorumunuz ve tavsiyeniz için çok teşekkür ederiz.

 2. Mesut Yıldırım Mesut Yıldırım

  aradık açmadılar mail attık dönmediler işlerini ciddiye almıyorlar aslında büyüyebilecek bi sektör :(

  1. Ali Serdar Alemdar Ali Serdar Alemdar

   Gecikme için kusura bakmayın Mesut Bey. Şu ana kadar bütün maillere dönülmüş olması lazım.

   Her türlü konu için bize [email protected] üzerinden ulaşabilirsiniz.

   Yorumunuz için teşekkür ederiz.

  2. Ali Serdar Alemdar Ali Serdar Alemdar

   Gecikme için kusura bakmayın Mesut Bey, Hemen ilgilenelim.

   Mesajınızı bekliyoruz. :)

   Yorumunuz için teşekkür ederiz.

 3. ABD'den Turkiye'ye yeni donmus biri olarak, gencleri tebrik etmek istiyorum. Bu alan (e-ticaret icin ayni gun teslimat) kisa surede cok buyuyecek, dunyadaki trend boyle. Dogru zamanda, dogru yerdeler. Is modelini de dogru kurgulamis gibiler. Teknolojilerini kullanip, kuryelerin hizmet kalitesini yuksek tutabilirlerse basarili olacaklardir ve kesinlikle 2-3 seneye acquire bile edilebilirler.

  1. Ali Serdar Alemdar Ali Serdar Alemdar

   Merhabalar Murat Bey,

   Dediğiniz gibi, bu hizmeti sunarken hizmet kalitesini yüksek seviyede tutmak çok önemli ve bizim için en öncelikli konu.

   Bu sebeple ilk başta kurye firması veya kuryeyi seçerken sıkı bir referans ve belge kontrolü yapıyoruz. Ayrıca bu ön denetimin ardından, şu an kuryeler geliştirdiğimiz app devreye giriyor. Bu mobil uygulama ile lokasyon takibi ve hız ölçümü yapılabiliyor. Müşteri geri dönüşleri ve hizmet için yapılan puanlamalar da kuryenin ne kadar iş alacağında etkin bir rol oynuyor. Üzerinde devamlı olarak kafa patlattığımız bir konu kısacası. :)

   Yorumunuz ve değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederiz.

 4. Melih Oylum Melih Oylum

  bikoli.com dan devşirilmiş bi girişim modeli

  1. Ali Serdar Alemdar Ali Serdar Alemdar

   Merhaba Melih Bey,

   Bize farkımızı anlatmak için bir şans sağladınız için teşekkür ederim. :)

   Aclteslim, sipariş anı ve paketiniz yola çıktıktan sonraki teslimat aşamaları için verimlilik ve hız artırıcı çözümler üreten, bunu da kurye firmalarının kapasileri ile eticaret ve diğer işletmelerin hacmini bir araya getirmesi sayesinde daha uygun maliyetlere yapan bir aynı gün teslimat platformu. Özetle: bizim konumuz hız.

   Bahsettiğiniz girişim ise: yurt dışında "point relais" diye de bilinen, e-ticaret gönderilerinin belirlenen bölgede için tek bir toplama noktasına gönderildiği, kargoların uğraması gereken adres sayısının azalması sebebiyle hem son kullanıcı hem de e-ticaret siteleri tarafında maliyeti düşüren bir teslimat modelinin, Türkiye'ye farklı değer önerileriyle uyarlanmış hali. Özetle: teslimat hızını değil, teslimatının son aşamasını (teslimat anında yaşanan problemleri) iyileştirmeyi amaçlıyorlar. Kargo firmalarının gönderim sürelerine (1-3 iş günü) bağlılar.

   Beraber çalışarak son kullanıcı için daha farklı değerler yaratma ihtimalimizin olduğu bir girişim yani. :)

   Bunu anlatmamıza vesile olduğunuz için tekrardan teşekkürler.

  2. bukoli.com

 5. meyve veren ağacı taşlamak milli tepkimiz :) o değil de gerçekten alev alev yanan bir noktayı sündürmeye odaklanmış olmanız çok heyecan verici yalnız işiniz çok zor. Bu sektör ile içli dışlı olan biri olarak eğer dayanıklı olabilirseniz bence çok daha güzel haberlerinizi okuyacağız.