BuKurye: Talebe göre mobil kurye servisi
Mobil

BuKurye: Talebe göre mobil kurye servisi

BuKurye

BuKurye, motokurye ihtiyacını mobil öncelikli olarak talebe göre yorumlayan yeni bir girişim. iOS ve Android uygulamalarını bu ay başında yayınlayarak kullanıcılarla buluşan BuKurye, bireysel kullanıcıların ihtiyaç duyduğu anda uygun fiyattan gönderi ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor.

BuKurye'nin kurucusu Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü son sınıf öğrencisi Mustafa Yabaş ve girişimin analiz, pazar araştırması ve strateji bölümlerini More Than Mobile kurucu ortağı Emre Kutlu üstleniyor. More Than Mobile'ın tasarım ve geliştirilme aşamalarında da desteklediği BuKurye, yaklaşık üç ayda geliştirilmiş. Girişim ismi açıklanmayan bir yatırımcıdan 50 bin dolar tohum yatırımı almış.

BuKurye'nin ücretsiz olarak sunulan mobil uygulaması kullanıcının öncelikle fiyat almasını sağlayacak şekilde kurgulanmış. Yapmanız gereken gönderinin çıkacağı ve ulaşacağı iki noktayı açılır menülerden seçmek. Ardından en uygun fiyatı getirme iddiasına olan servisle devam etmek isterseniz, kişisel bilgilerinizi girerek motokurye çağırmanız mümkün.

bukurye ekranlar

BuKurye'nin uygulamasından henüz kredi kartı ile ödeme yapılmıyor ancak girişim, mobil ödeme için iyzico anlaştıklarını söylüyor. BuKurye, motokuryeleri Kuryetel ile işbirliği içinde sağlıyor. 200'e yakın kurye ve günlük 2 bin 500 adetlik iş hacmi olduğunu söyleyen Kuryetel Türkiye genelinde erişime sahip. BuKurye anlaşması gönderilerin normal fiyat üzerinden yüzde 20 indirimle yapılmasını sağlıyor. Uygulama üzerinde farklı fiyat seçenekleri yerine tek ve "en uygun fiyat"ın gösterilmesinin sebebinin de bu olduğunu söylüyor, Emre Kutlu.

Birçok kurumsal şirketin halihazırda büyük kargo şirketleriyle anlaşmaları bulunuyor ancak BuKurye'nin pazarın bu segmentini hedeflemek gibi bir iddiası yok. Bireysel kullanıcılar, kurye çağıran küçük şirketler ve serbest çalışanlar gibi ihtiyaç halinde kurye çağıran kesim BuKurye sayesinde servisten indirimli bir şekilde yararlanabiliyor. Servisi buna uygun şekilde genişleten BuKurye, uçak kuryeyle İstanbul-Ankara-İzmir-Adana-Antalya arasında aynı gün gönderimleri sağlayabiliyor.

Geliştirilmeye devam edilen servisle ilgili Emre bugün her siparişten sonra kullanıcıları telefonla arayarak geri bildirim aldıklarını söylüyor. Ancak kullanıcı tabanı genişledikçe bunun pek de pratik bir yöntem olmayacağı ortada. Bununla birlikte haritadan kuryenin takip edilebilmesi, uygulamanın baştan tasarlanması gibi yeniliklerin 2016 yılında hayata geçmesi planlanıyor. Bunun için Vodafone ile görüştüklerini de söylüyor Emre.

Teslimat servisi başına komisyonla gelir sağlayan BuKurye'nin uygulamasını, müşteri memnuniyetini öncelikli hale getirerek geliştirmesi -ki bu, teslimat sürelerinin olabildiğince iyi tahmin edilmesi, müşteri geri bildirimleri için açık hale gelmesi, arayüz iyileştirmelerini kapsıyor-  Türkiye'de gittikçe yaygınlaşan talebe göre servisler arasında şansını arttırabilir.

Yorumlar (15)
 1. Hayırlı uğurlu olsun arkadaşlara.

  Şehir içi gönderinin , kargolamak için şubesine kadar gidip yarım saat bekleyip( bir zarfın bile kargo şirketlerinde) ertesi gün ve 11 tl 'ye teslim ediliği bir pazarda , kuryeyi iş yerlerinden ev pazarına sokmak çok mantıklı .

  Ben şahsen şehir içi gönderilerde kullanırım , ama resmi tebligat sayılıyormu onu bulmak lazım ? Birde teslim almadı diyelim ne olacak ?alıcı almaz ise bekletecekleri bir yer yok ?

  Alıcı ödemeli gönderme olsun vs. vs

  Yolları uzun , zor ama keyifli görünüyor.

  Başarılar dilerim.

  1. Emre Kutlu Emre Kutlu

   Merhabalar;

   Öncelikle yorum için çok teşekkürler. Her gönderi sigorta kapsamında ve teslim edilemeyen gönderiler geri iade garantili. Bir kullanıcı sözleşmesi aplikasyonun ilk kurulumunda kullanıcıya sunulup "kabul ediyorum" butonu sunulacak ve bu sözleşmede bunlar belirtilecek. 1-2 hafta içinde bu geliyor.

   Başarı temennileriniz için de ayrıca teşekkürler

 2. saha operasyonel işi çözsenizde, yazılım iş süreci çok detaylı olacaktır. kolay bir girişim değil.

  1. Emre Kutlu Emre Kutlu

   Merhabalar;

   Yorum için teşekkürler. Grişimler başlı başına zor ve fazlasıyla fedakarlık isteyen süreçler barındırıyor. Ancak dediğiniz gibi detaylı bir yazılım sürecinin yanında bir de operasyonel süreç barındırıyor. İyi bir iş planımız elimizde hazır, gerekli dinamikleri gereken zamanlarda devreye sokarsak riskleri yöneteceğimize eminiz.

   Tekrar teşekkürler

 3. Pelin Duzgun Pelin Duzgun

  tebrik ediyorum. kesinlikle muhtesem dusunulmus.:)

  1. Emre Kutlu Emre Kutlu

   Çok Teşekkürler

 4. Pelin Duzgun Pelin Duzgun

  cok iyi dusunulmus✔️ günümüzün en önemli ihtiyaçlarından biri zaman tasarrufu. kısa sürede birçok kuryenin elinizin altında olmasını sağlayacak bu uygulama ile gönderimlerim daha hızlı 👍😎

 5. Yasin Kaya Yasin Kaya

  harika bir girişim tebrikler. Teknolojiyle herşeyin kolaylaştığı ve hızlandığı bir dönemde taşımacılık bu girişim vesilesiyle nasibini almış oldu. Geleceği parlak başarılar diliyorum arkadaşlara

  1. Emre Kutlu Emre Kutlu

   Çok teşekkürler

 6. Günümüz taşımacılığına yol gösteren modern bir çalışma olmuş Tebrikler arkadaşlar başlamasını sabırsızlıkla bekliyorum.

  1. Emre Kutlu Emre Kutlu

   Şuan hali hazırda başlamış durumdayız, bizleri kullanmanız mutlu edecektir. Teşekkürler

 7. Sedat Yıldırım Sedat Yıldırım

  Bence bu girişimde her zamanki girişimler gibi çöp olur çünkü hizmet sektöründe herhangi bir ürün olmadan yapılan işlerde başarılı olmak kolay değildir hemde istanbul da vurdumduymaz kurye firmaları ile uğraşmak hiç kolay olmayacaktır. Verdiğim bir evrakı kaybedip bulamayan kurye firmaları sizlere nasıl çözüm üretecek merak ediyorum...

 8. Drcevat Drcevat

  Pratiğe yönelik verim arttırıcı bir app, güzel düşünülmüş

 9. Sevtap Sevtap

  Kesinlikle ihtiyaç belirlenmiş ve aksiyon alınmış çok doğru bir proje olmuş. Tebrikler.. süreç iyileştirmeler hızlandırılarak; küçük işletmelerden , evlere , bireysel kullanıcılara kadar toplumun her noktasında konumlandırılabilir. Başarılar

 10. Webrazzi Üyesi Webrazzi Üyesi

  bu kurye acaba faaliyete geçti mi merak ediyoruz

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri