Elektrikli otomobil üreticisi Tesla resmen Türkiye'de
Teknoloji

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla resmen Türkiye'de

Tesla, Türkiye şirketini resmen kurdu. Bundan bir yıl önce 2015'te Türkiye'ye açılacağını yazdığımız Tesla ile ilgili haberimiz doğrulandı ve şirket, Türkiye operasyonları için Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited Şirketi'ni kurdu.

Geçtiğimiz Mart ayında başladığı İstanbul ofisi yöneticisi arayışıyla Türkiye pazarına giriş niyetinde kararlı olduğunun işaretini veren Tesla'nın Türkiye pazarına girişi oldukça önemli. Zira Tesla tüm enerjisini elektrikli otomobiller pazarını oluşturmaya adıyor ve Türkiye'de bu alanda bir boşluk olduğu kesin.

Türkiye'de elektrikli otomobillerin potansiyeli ise, aslında yalnızca benzin fiyatları baz alındığında bile yüksek. Eurostat'a göre Türkiye'de kWh başına hanehalkı ve endüstriyel tüketime yönelik elektrik fiyatları, AB ülkelerinin neredeyse yarısı kadar. Diğer taraftan benzer bir kıyaslama benzin için yapıldığında, Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında benzin fiyatlarının en yüksek seyrettiği ülkeler arasında.

Tesla'nın Türkiye pazarına girişiyle birlikte, daha önce tespit ettiğimiz gibi, elektrikli şarj istasyonlarının İstanbul'dan başlayarak açılışı için geri sayımın başladığını söyleyebiliriz.

tesla store

Tesla, tipik otomobil üreticilerinden farklı olarak satış stratejisinde de geleneksel dağıtım modelini takip etmiyor. Tesla’nın elektrikli araçlarının benzinli muadilleri karşısındaki avantajlarının, aracılar tarafından yeterince iyi anlaşılması, şirket için istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor. Gittiği ülkelerde kendi mağazalarını açmayı tercih eden Tesla, bunun müşterileri “eğitmek” için nadir fırsatlardan biri olduğuna inanıyor. Bu neden Tesla, mağazalarını işlek caddeler, AVM’ler ya da alışveriş için popüler caddelerde açmayı tercih ediyor.

Eylül ayı sonunda yeni otomobili Model X‘i tanıtan Tesla, mali üçüncü çeyrekte 11 bin 580 araç sevkiyatı yaparak, 1,24 milyar dolar kazanç sağlamıştı. Tesla, önümüzdeki bir kaç yıl içinde şarj üretimini daha verimli hale getirerek ve Çin’de üretim yaparak kârlı bir şirket olmayı hedefliyor.

Yorumlar (29)
 1. Ben daha önce bu aracı kendi dükkanlarında ayrıntılı incelemiştim. Karoseri olmadan sergilenen aracı da, haberin resminde benzeri var, görme şansım oldu. Şase biraz tel maşa gibi duruyor. İçindeki malzeme kalitesi de ahım şahım değil.

  Almanların en kısa zamanda bu işe el atması lazım zannımca.

  Bunların parası mı yok, neden limited şirket kurmuşlar acaba...

  1. Rüzgar Rüzgar

   Mustafa Bey bahsettiğimiz araç %100 elektrikli bir model bu sebeple en önemli işi en az masrafla en uzun menzile ulaşmak. Bunu sağlayabilmek için de hafiflik önemli bir şart. %97 oranında alüminyum kasaya sahip bu araç dışardan bakılınca tel kasa gibi görünsede güvenlik açısından diğer çelik şasi araçlardan aşağı kalır yanı yok. Üstelik bu alüminyum kasa çelik kasadan daha uzun bir ömre sahiptir bilginize.

   https://youtu.be/C-Xu7LpBj9E

   1. Karbonkale Karbonkale

    Tesla nın gelmesini farklı bir vizyon çerçevesinde değerlendirmek gerekiyor.

   2. Murat Ulus Gençkal Murat Ulus Gençkal

    o "tel maşa" diye tabir ettiğiniz aracın birçok firmanın yaptığı güvenlik testlerinde %103 nasıl alıyor dersiniz?Yeni "boeing" den sonra en büyük kapalı alana sahip bir "nevada" bölsesinde "mega factory" ismi ile geçen ve daha faaliyete kısmi de olsa geçilememiş devasa bir fabrika daha yapıyorlar.Mustafa bey ı would suggest that you get your facts right,especially ıf u tend to make comparisons.

   3. Murat Ulus Gençkal Murat Ulus Gençkal

    TESLA model 3 bize daha yakın olabilir,ama dünya kadar altyapı eksiğimiz var,sn musk'ın ortağı olduğu bir

    güneş enerjisi firması da var,ya binanın tavanına yada yer müsait ise bahçeye evin elektrik ihtiyaçlarını gidermek için,uzun bir konu,her neyse lisanınız var ise tavsiye ederim,seyredin,millet nelerle uğraşıyor ve biz güney sahilimiz olmasına rağmen elektrikten hiç yararlanamıyoruz,bize zam olarak geri dönüyor tabii.

    https://youtu.be/s3d-72wtkjg

  2. Wolksvagen'de mi çalışıyorsunuz? Eğer öyleyse emisyonlu bir WV trafikte önde giderken havayı temizleyebilen filtresi var bu Tesla araçların. :)

   1. biyolojik saldırı için bile filtresi var yeni X'in :)

  3. Tesla gerek IIHS, gerekte NHTSA gerekse Euro NCAP'te her kazaya karşı 5 yıldızı geçiren bir aractır. Tesla ile 160'la düz duvara bindirseniz bile ayakta kalabilirsiniz. Sizin gibi bilip bilmeden yorum sallayanlara sinir oluyorum.

   1. Burçin Burçin

    Herhangibir araç ile duvara 160 ile girerseniz hayatta kalamazsınız. Bu aracın kalitesi ile değil fizik kuralları ile ilgilidir..

   2. Arabalar konusunda pek bilginiz yok anladıgım kadarıyla Burçin hanım. Şimdi siz söyleyin bana, kaliteli bir 90'lardan kalma Lincoln limuzindesiniz... orta koltukta, önden 160 ile direk duvara daldınız, sizce siz mi ölürsünüz şöför mü?

    160, sizi direk öldürecek bir hız degildir "herhangi bir araçta". Önü uzun, karoser full demir yıgınıyla, 62'den kalma Ford Thunderbird ile bile kemeriniz takılıysa, kafanız direk direksiyona girmedikçe.. tamam bu biraz saçma bir örnek oldu.. 92 Thunderbird SC diyelim, bunların hepsi az çok ülkemizde sevilen araçlar. O araçta airbag var önde, karoser 2250kg çelik yıgını. 160 ile ayagın dogru yere basıyorsa direk ölüceksin diye bir şey yok öyle bir arabayla BİLE, büyük ihtimalle bir kaç yerin kırılır, vinç gelir, kapıyı kırıp çıkartırlar seni.

    Bilip bilmeden yorum sallamayın lütfen.

   3. 160Km ile bir yere çarpmak ile yaklaşık 120m yükseklikten aşağı düşmek arasında bir fark yok, istersen bide böyle bak bakalım. Bu hızda hayatta kalmak bir mucize, araç istersen komple kuş tüyü veya pamuk olsun.

 2. Tesla Türkiye için fiyatları yeterince uygun olursa yaygınlaşma sağlayabilir bence, ama sahibinden com daki fiyatlarla satmaya çalışırlarsa işleri zor çünkü benzer fiyata çok daha güzel araçlar var, o fiyatlara araç alan müşterilerde pek öyle benzin fiyatını falan düşünen arkadaşlar değil :)

 3. Tolga Korkut Tolga Korkut

  yıllık minumum 6 bin tl yakıt masrafı var 10 yıl kullandıını düşün 60 bin tl aracın en fulu zaten vergisiz 300 bin tl passat mondeo alana kadar bunu almak daha mantıklı

  1. Ben bu matematikten bişey anlamadım. Başka biri de benzeri bir hesap yapabilir mi?

   1. Bu zor bir hesap degil, ilkokul Matematigi... diyelim kullandıgım 2011 A4 Quattro TFSI 70 lt depoya sahip, 97+ oktan katkılı BP benzin ile o depo sıfırdan full'e 350 TL'den aza gelmeyecektir. Eger o araç, gazı bu arabayla gelende kökledigimi ve trafikte kaldıgımı düşünürsen 500 KM'den fazla yol yapamaz o bir depoyla İstanbul içi.

    Şimdi yap Matematigi, 500 ile 350'yi onlarca kere çarp, ortaya çıkan absürd benzin rakamları 10 senede bu arabaya ödedigim 89.500 TL'ye eminim dayanacaktır.

    Kapalı garajı yüksek idle deviriyle rezalet kokutup garajıma parkederken beni zehirlemesi cabası. Bir Tesla, hemen hemen her hangi açıdan günlük veya track kullanım için bile (Roadster track, Model S günlük..) alınabilecek en mantıklı arabalardan biridir. Tabi araca en az €75.000 yatıracak bütçeniz varsa. Bu kadar basit.

 4. Teknik olarak ne kadar iyiyse tasarım olarak o kadar kötü.

 5. Hasan Gulen Hasan Gulen

  Bu aracın iç aksamları ve bazı diğer güvenlik parçaları türkiye de üretilip direk tesla hattına gidip takılıyor. Ve ben bu işi yapan şirketlerden birinde çalışıyorum. Aracı gidip amerikada yerinde inceleme ve kullanma fırsatı da buldum. Arkadaşar rica ediyorum bu araç teknik olarak da iç donanım olarak da sizin düşündüğünüzün çok çok ötesinde iyi bir araç. En basiti bu araçların iç trim parçaları yani ahşap, karbon fiber veya piano black aksamları istanbulda Mata Otomotiv'de üretiliyor. Mercedes'in kendi araçlarına taktığı bu dekoratif parçalardan 10 kat daha kusursuz parçalar monte ediliyor emin olun.

 6. Ne bekliyorsunuz ki burası Türkiye bilen de konuşuyor bilmeyende.

  Kulaktan duyma profesörleriz biz.

  Bilmesek te yemin eder karşımızdakini ikna ederiz.

  Hem dünyanın geleceği hemde insanların refahı için geç kalınmış bir teknoloji bu. Elbette çok fazla rekabet olmadığı için ilk zamanlar fiyatlar yüksek olacaktır ama yaygınlaştıkça fiyatlar normale dönecektir.

  Bu çağda içten yanmalı fosil yakıt kullanan motorlu araçlara binmek tam bir hayal kırıklığı aslında.

  İçinde bulunduğumuz teknoloji çağını düşününce tam bir taş devri modelidir içten yanmalı motor tipleri.

  1. "Kulaktan duyma profesör..." kendin için konuş derim. Bana Ford'u söyle sana içinde kullanılan Supercharger'ı anlatarım. Senelerdir bu işin içindeyim, kendim için son kullanacagım laf bir kulaktan duyma profesördür.

  2. Burçin Burçin

   Teorik olarak doğru ama Türkiye gibi elektriği doğalgaz, kömür gibi fosil yakıtlardan üreten bir ülkede bu aracın hiçbir mantığı yok...

   1. Gerçekten ne anlatmaya çalışıyorsunuz siz Burçin hanım? Sadece İstanbul'da her sabah 1000'lerce taksi, IETT, dolmuş, minibüs ve şahsi araç kontak açmakta, bunların hepsi elektrigi BARAJLARDAN veya BİR KISMINI GÜNEŞTEN alsa sizce ülkemiz temizlenmez mi? Niye E5'te Optimum'un orda o kadar sis var sizce? Elektrigini neden yaparsan yap, her halükarda benzini yakmadıkça 2 katı zarar yaşamazsın. Saçmalamayı kesin lütfen...

 7. Ya bu batarya konusunun sıkıntı çıkardığını duymuştum. Ne kadar doğru bilmiyorum ama youtube'da bir startup ortağı bir kişide vardı tesla , bir yıl sonunda batarya 3/4 lük bir güç azalması vardı sanırım. birde , tam dolu batarya ile 400km menzili var. Sürekli git gel 800-900km yol yapan biri olarak beni zor durumda bırakır. Düşünsenize batarya bitiyor 2-3 saat dolmasını bekliyorsunuz .... Yaşasın dizel imparatorluğu :)

  1. Sarfiyen saçmalık. Tesla'daki Lithium Ion bataryalar emin ol ki bir sene SABAHTAN AKŞAMA KADAR kullansan bile 4'te 3 güç kaybetmez. Tesla, bir kiti $20.000 olan Panasonic bataryalar kullanır. Eger bir Tesla'nın o kadar gücü bi senede gidiyorsa, o Tesla'dadır o sıkıntı. 400 km menzin de 182'yi vurdugum A4 Quattro'mda var. Sana kim Model S'te 400 km menzil var dediyse o insanı yanlış tanımışsın... Model S ile 80 km sabit hızla o menzilin 2 katına yaklaşırsın... Model S dizel motorlu bir aracı akşam yemeginde full yer bitirir....

 8. Süleyman Toygur Süleyman Toygur

  Herkese iyi günler dilerim.Yorumları okudum Elbette ekonominin ön planda olduğu bir dönemde hesaplar maliyet ve harcama esasına dayanıyor.Ancak şunu da unutmayalım ki trafikteki araçların sadece yarısının bile elektrikle çalışan araçlardan oluştuğunu düşünürsek hava kirliliğinin azalmasına katkısının küçümsenmeyecek miktarda oluşacağını düşünüyorum.Birde bu açıdan bakarsak bu tür projelerin tüm dünyada desteklenerek,yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum.

 9. E&h Cars E&h Cars

  hadi hayırlısı,

  kendi gelmeden reklamları dönmeye başlamış..

 10. E&h Cars E&h Cars

  teknik olarak çok iyi, tasarım olarak çok iyi...araba çok iyi,çok...

 11. Deniz Ulaş Deniz Ulaş

  70kw, genel olarak haklı olmana karşın lüzumsuz derecede sert ve saygısız bir üslup kullanıyorsun. Bir konu ancak bu kadar kötü savunulur.

 12. Ahmet Ahmet

  aselsan tübitak odtü itü boğaziçi yüksek teknoloji enstitüleri babayiğit filan bir araya gelip bunun benzerini üretmek için çalışmalı...