Tesla, 2015'te Türkiye'ye doğru yola çıkıyor
Teknoloji

Tesla, 2015'te Türkiye'ye doğru yola çıkıyor

 • Tesla'nın güncellenen Supercharger istasyonları haritası, 2015 yılında Türkiye'nin de kapsama alınmaya başlanacağını gösteriyor.

Son dönemde küresel açılımına hız veren Tesla'nın 2015 yılında Türkiye pazarına giriş yapacağı yönündeki ihtimaller güçleniyor. Tesla'nın güncellenen Supercharger istasyonları haritası, 2015 yılında Türkiye'nin de kapsama alınmaya başlanacağını gösteriyor.

Tesla'nın 2015 yılında Türkiye pazarına giriş yapacağı söylentilerini güçlendiren gelişmenin Tesla tarafından da gayriresmi olarak doğrulandığını söyleyebiliriz. Tesla tarafında şirketin Supercharger istasyonlarıyla 2015 yılında İstanbul'a doğru yola çıkacağı yönünde bilgiler var.

tesla supercharger number

Geçtiğimiz Mart ayında Avupa'da hızlı bir büyüme süreci içine giren Tesla, Temmuz ayının ilk haftasında Avrupa'da sekiz yeni Supercharger istasyonu açarak kıtadaki istasyon sayısını 32'ye çıkardığını duyurmuştu. Şirketin yeni bir kilometre taşını geride bıraktığı bu tarihte,  "dünyanın en hızlı büyüyen"  "en hızlı şarj istasyonu" olma iddiasındaki Supercharger'ların geçtiğimiz Haziran ayında, (Tesla Model S'ler için) 1 GWh enerji yükleyerek bir rekor kırdığı belirtiliyordu.

Tesla, Supercharger istasyonları için dünya genelinde agresif bir büyüme stratejisi izliyor. 2015 yılı sonunda ABD nüfusunun yüzde 98'ini kapsamına almayı hedefleyen Tesla, geçtiğimiz hafta China Unicom ile anlaşmaya varmış ve ülke çapında 400 adet yeni şarj istasyonu açacağını duyurmuştu.

Aşağıdaki harita Tesla'nın Supercharger istasyonlarının bugün Avrupa'daki durumunu gösteriyor:

tesla now

2014-2015 kış sezonunda Tesla Supercharger istasyonlarıyla Avrupa'da hızlı bir büyüme planlıyor:

tesla 2014 winter

2015 yılında ise Avrupa'nın hemen her noktasına ulaşmayı planlayan Tesla, İstanbul'a doğru yola çıkıyor:

tesla 2015

Tesla, satış stratejisinde de geleneksel dağıtım modelini takip etmiyor. (Tesla'nın elektrikli araçlarının benzinli muadilleri karşısındaki avantajlarının, aracılar tarafından yeterince iyi anlaşılması şirket için istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor.) Gittiği ülkelerde kendi mağazalarını açmayı tercih eden Tesla, bunun müşterileri "eğitmek" için nadir fırsatlardan biri olduğuna inanıyor. Bu neden Tesla, mağazalarını işlek caddeler, AVM'ler ya da alışveriş için popüler caddelerde açmayı tercih ediyor.

Tesla CEO'su Elon Musk, 15 Ağustos tarihinde Model S'in garanti süresini 8 yıla çıkardıklarını ve bunun için mil/km sınırını ortadan kaldırdıklarını duyurmuştu. Türkiye'de Tesla Model S'e artan bir talep olduğu da yine duyurumlarımız arasında.

Konuyla ilgili gelişmeler oldukça size aktarmaya devam ediyor olacağız.

Yorumlar (6)
 1. İnşallah en kısa zamanda gelir.

  Elektrikli araçların vergisi en düşük olan %37 idi galiba.

  fiyatı da uygun olursa güzel olur.

 2. Tesla ülkemize gelmese daha iyi, bu sebeple elektrik ücretleri artabilir. Sahibinden.com üzerinden bakarsanız 135.000€ üzerinde bir satınalma maliyeti var ve 390bin TL ediyor. Bu paraya normal araba alıp, benzin parasını da düşündüğünde hesaplı değil. Taksi yapacak arkadaşlara önerilebilir. Tesla, Türkiye pazarına kiralama yaparak girerse daha fazla kişiye ulaşabilir. ABD fiyatına Türkiye'de satış yapabilmesi zor.

  1. türkiyedeki bir dolandırıcının fiyatı araba 64.000 usd 130.000 tl civarı fiyatı ama arabanının içinde ahşap döşemeden deri koltuklara ortadaki tam 17 17 diyorum inch ekrana kadar cam tavan ve iki bagaj bölümü önde ve arkada her şey var.

   ve supercharger lar güneş panallerinden enerji sağladığı için bedava ve araç 30dk da şarj oluyor bu istasyonlarda istasyonlar öyle hizalanmışki budan berline kaptırıp gidebilirsiniz harika bir araç dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz bu kadar kötümser olmayın bir mercedes fiyatı 0 emisyon mercedes bmw yada ne biliyim lüks segmentte ve spor segmentte daha iyi bir araç yok bence

 3. Ali Deniz Ali Deniz

  superchargerların bedava olduğunu da yazsaydınız iyi olurmuş...

 4. Fazla enerji ithal eden ülkeler elektrikli araçlara büyük destek veriyor, Fransa, Çin, ABD vs.. Maalesef Türkiye yönetiminin hibrid ve elektrikli araçlar için ciddi teşviki yok. Hibrid araçlara hiç teşvik yok halbuki şarj altyapısının gelişmesi için gerekligeçiş döneminde hayati öneme sahip, hibrid araçların mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Şarj altyapısı gelişmezse tam elektrikli araçlar da satılmıyor. Bu kısır döngü gelişimi engelliyor ve petrol ithalini artırıyor. Elektrikli araçlarla 100 km'yi 2-3 tl'ye gidiyorsunuz. Norveç'te benzin fiyatları Türkiye gibi yüksek olduğundan Norveç'te elektrikli araç satışları yüksek. Norveç petrol üreten bir ülke olmasına rağmen elektrikli araçlar için verdiği teşvikler diğer araba sahiplerini isyan ettirecek derecede yüksek, kolay Norveç olunmuyor.. Peki neden Türkiye'de teşvik yok, bence bunu anlayabilmek için yapılan enerji ithal antlaşmalarını kimler yapıyor bakmak gerekir, havuz medyasının patronları. Ne demek istediğimi umarım anladınız.

 5. Webuzmani34An Webuzmani34An

  arabanin ön tasarım parçaları zaten türkiyede tuzlada üretiliyor karbon, obec, black çeşitli parçaları ama araba türkiyede satilmiyor