Tesla, 2015'te Türkiye'ye doğru yola çıkıyor

Tesla'nın güncellenen Supercharger istasyonları haritası, 2015 yılında Türkiye'nin de kapsama alınmaya başlanacağını gösteriyor.
Tesla, 2015'te Türkiye'ye doğru yola çıkıyor

Son dönemde küresel açılımına hız veren Tesla'nın 2015 yılında Türkiye pazarına giriş yapacağı yönündeki ihtimaller güçleniyor. Tesla'nın güncellenen Supercharger istasyonları haritası, 2015 yılında Türkiye'nin de kapsama alınmaya başlanacağını gösteriyor.

Tesla'nın 2015 yılında Türkiye pazarına giriş yapacağı söylentilerini güçlendiren gelişmenin Tesla tarafından da gayriresmi olarak doğrulandığını söyleyebiliriz. Tesla tarafında şirketin Supercharger istasyonlarıyla 2015 yılında İstanbul'a doğru yola çıkacağı yönünde bilgiler var.

tesla supercharger number

Geçtiğimiz Mart ayında Avupa'da hızlı bir büyüme süreci içine giren Tesla, Temmuz ayının ilk haftasında Avrupa'da sekiz yeni Supercharger istasyonu açarak kıtadaki istasyon sayısını 32'ye çıkardığını duyurmuştu. Şirketin yeni bir kilometre taşını geride bıraktığı bu tarihte,  "dünyanın en hızlı büyüyen"  "en hızlı şarj istasyonu" olma iddiasındaki Supercharger'ların geçtiğimiz Haziran ayında, (Tesla Model S'ler için) 1 GWh enerji yükleyerek bir rekor kırdığı belirtiliyordu.

Tesla, Supercharger istasyonları için dünya genelinde agresif bir büyüme stratejisi izliyor. 2015 yılı sonunda ABD nüfusunun yüzde 98'ini kapsamına almayı hedefleyen Tesla, geçtiğimiz hafta China Unicom ile anlaşmaya varmış ve ülke çapında 400 adet yeni şarj istasyonu açacağını duyurmuştu.

Aşağıdaki harita Tesla'nın Supercharger istasyonlarının bugün Avrupa'daki durumunu gösteriyor:

tesla now

2014-2015 kış sezonunda Tesla Supercharger istasyonlarıyla Avrupa'da hızlı bir büyüme planlıyor:

tesla 2014 winter

2015 yılında ise Avrupa'nın hemen her noktasına ulaşmayı planlayan Tesla, İstanbul'a doğru yola çıkıyor:

tesla 2015

Tesla, satış stratejisinde de geleneksel dağıtım modelini takip etmiyor. (Tesla'nın elektrikli araçlarının benzinli muadilleri karşısındaki avantajlarının, aracılar tarafından yeterince iyi anlaşılması şirket için istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor.) Gittiği ülkelerde kendi mağazalarını açmayı tercih eden Tesla, bunun müşterileri "eğitmek" için nadir fırsatlardan biri olduğuna inanıyor. Bu neden Tesla, mağazalarını işlek caddeler, AVM'ler ya da alışveriş için popüler caddelerde açmayı tercih ediyor.

Tesla CEO'su Elon Musk, 15 Ağustos tarihinde Model S'in garanti süresini 8 yıla çıkardıklarını ve bunun için mil/km sınırını ortadan kaldırdıklarını duyurmuştu. Türkiye'de Tesla Model S'e artan bir talep olduğu da yine duyurumlarımız arasında.

Konuyla ilgili gelişmeler oldukça size aktarmaya devam ediyor olacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.