Bilişim Vadisi: Silikon Vadisi mi kuruyoruz, İş ve İşçi Bulma Kurumu mu?
Analiz

Bilişim Vadisi: Silikon Vadisi mi kuruyoruz, İş ve İşçi Bulma Kurumu mu?

Türkiye'de bir 'Silikon Vadisi' kurma meselesi her zaman uzun tartışmaları beraberinde getiren bir konu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 'Bilişim Vadisi' projesinin sona yaklaşması ise bu tartışmaları yeniden ve artan bir şekilde gündeme getiriyor.

Kısaca bahsetmek gerekirse; 26 Mayıs'ta Gebze'de (Kocaeli) temeli atılan Bilişim Vadisi, Türkiye'nin teknoloji ve inovasyon temelli kalkınmasına öncülük etmek isteyen bir proje. Toplamda 3 milyon m2 üzerine kurulacak olan bilişim kampüsünün 4 etapta tamamlanması planlanıyor.

Şu anda idari binaların ve kuluçka merkezinin inşaatı devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın verdiği son bilgilere göre ilk iki etap altyapı çalışmalarının önümüzdeki 3 ay içinde tamamlanması hedefleniyor. Kademe kademe tamamlanacak olan çalışmalara sadık kalınması halinde 2016'nın sonuna doğru Bilişim Vadisi'nde hayatın resmen başlaması bekleniyor.

Bilişim Vadisi ve Türkiye gerçekleri

Bilişim Vadisi'ni hemen Silikon Vadisi'yle kıyaslamaya, 'Google oryantalizmi' yapmaya gerek yok. Ama Türkiye'nin gerçeklerini de konuşmak gerek.

Litvanya'dan (Vilnius Tech Park) Rusya'ya (Skolkovo) bir çok ülke kendi Silikon Vadisi'nin kurmanın peşinde. Teoride herkes Silikon Vadisi'ni çok iyi bilse de, iş pratiğe döküldüğünde her ülkenin kendi ekonomik ve bürokratik gerçekleri kendini dayatıyor.

Aynayı kendimize çevirelim. Türkiye'de KOSGEB'ler, teknoparklar ve teknoloji geliştirme merkezleriyle en azından KOBİ'ler için bir aşama kaydedildi. TÜBİTAK Martek artık teknoloji serbest bölgesi olarak hizmet veriyor. Bilişim Vadisi'nin sundukları fena değil. Video falan da güzel. Ama bu yapıların içindeki bürokrasinin isteneni verdiği söylemek güç.

Keza sadece devleti suçlamak da haksızlık olur. Teknoparklarda vergi avantajı için türlü numaralar yapan 'dahi girişimcilerin' payını da unutmamak gerekiyor.

Ülkemizde öncelikle oturulması gereken vizyon meselesi ve ABD tipi bir özel sermaye gücü olmayan ülkeler için bu vizyonu oluşturmak da oldukça güç. Dolayısıyla tüm paylaşların istekli ve yapıcı olması gerekiyor. Bilisim Vadisi Gebze 3

"Sertifikalı bilişim uzmanlığı"

Bu vizyonu aramak için Bilişim Vadisi projesine dönelim. Bakan Işık, diğer açıklamalarına ek olarak Türkiye'nin acil olarak 70 bin bilişim uzmanına ihtiyacı olduğu dile getirdi. Işık'ın açıklamasına göre 'Türkiye İş Kurumunu'nun da dahil olduğunu çalışmayla Eylül ayında bir bilişim sertifika programı başlatılacak ve bu sertifika uluslararası geçerlilikte olacak. Ancak içeriği konusunda bir detay yok.

Türkiye'de bilişim denilince hemen peşine yapıştırılan 'bilişim uzmanlığı' mesleği (?) yine karşımıza çıkıyor. Bu açıklamalar bilişim dendiği anda Silikon Vadisi'ni düşünen bizim gibiler için biraz hayal kırıklığı. Bakan Işık'ın açıklaması, siyaseten/lafzan da olsa beklediğimiz yüksek teknoloji girişimleri hedefinden farklı bir durum vizyon ortaya koyuyor. Çünkü dünyada yüksek teknoloji girişimlerinin neredeyse tamamı, işsizliği de beraberinde getiriyor.

İşsizliği bitirmek veya bitirmemek, işte bütün mesele bu

Foxconn'un robot işçileri, depolarını robotlara emanet eden Amazon'un ülkelerarası teslimat yapacak 'drone'ları, yaşlı bakımını üstlenen, ev işi yapan, perakende sektörünü dönüştüren ve hatta savaşan robotlar. Bunların hepsi iş ve işçi bulma kurumları için birer tehdit. Bırakın robot teknolojilerini, en basitinden verimli bir SaaS yazılımı bile aynı şeyi yapıyor.

18. yüzyılın sonlarındaki Luddite Hareketi'nin bir benzeri tekrar yaşanır mı bilmem. Ama bir Whatsapp geliştirmek istiyorsak postacıların işsiz kalmasını göze almak gerekiyor. İşsizliği toparlamak için yeni iş alanlarına odaklanmak gerekiyor.

Sözün özü, bilişim vadisi diye bir oluşumdan söz ediyorsak, kabaca, işsizliği azaltmaktan değil işsizliği büyük ihtimalle körükleyecek projelerden bahsediyor olmamız, iyi düşünmemiz gerekiyor; Silikon Vadisi mi kuruyoruz İş ve İşçi Bulma Kurumu mu?

Yorumlar (30)
 1. İşi bilmeyen ve muhtemelen siyasi isimlerin yakınlarından kurulacak olan bir bilişim vadisi yarardan çok zarar getirecektir.

 2. Yine İstanbul, yine Kocaeli?! Bu ülkede yatırım yapmaya değer başka şehir yok mu? Firmalar Hindistan'dan yazılımcı taşeron etmeyi göze alırken biz hala neden lokasyona bu kadar odaklıyız?

  Özgür düşüncenin, yaratıcılığın daha üst düzeyde olduğu İzmir veya Antalya gibi şehirler dururken neden binlerce Teknopark'ın zaten doldurduğu Marmara bölgesinde bu ısrar anlamıyorum...

  1. Ozgur dusunce ve yaraticilik Izmir ve Antalya'da daha ust duzeyde olsaydi zaten Izmir veya Antalya'da kurulurdu bu teknopark. Ozgur dusunce ve yaraticiligin kaynagi universiteler ve dolayisiyla yetenekli insanlar Istanbul'da.

   1. hayır kesinlikle değil. yatırımdan başka hiç bir şey istanbulda değil. izmirin vergisini alıp istanbula yatırdıkları için ülke bu halde.

   2. Fatih Yılmaz Fatih Yılmaz

    Her yatırımı istanbula yap (İstanbul-Kocaeli bir olmuş zaten), ondan sonra bu trafik sorunu neden çözülemiyor; bu daireler/arsalar neden pahalı diye yakın! İstanbul cazibe merkezi olabilir belki ama hızlı tren vs. gibi imkanları da kullanarak bu ve benzeri yatırımlar Eskişehir'e yapılabilir. Daha sonra konya, adana, malatya, kayseri gibi illere yayılmalı yatırımlar.

    Antalya rantta istanbulu da geçmiş durumda. Antalya'nın gelişmişlik düzeyi diğer illere göre iyi; demek istediğim buna benzer yatırımlarda İstanbul, ankara, izmir, Antalya, bursa, gibi büyük iller saf dışı bırakılmalı artık.

    Son olarak, "yetenekli insanlar istanbulda" sözüne gülmekten kırılacağım.... Türkiye'yi dolaşıp yetenek testi mi yaptın?

   3. Bilişim vadisi sanayi tesislerine yakın olmak zorundada ondan gidip sivasa kursa sanayi yok nerede üretecek

  2. Barış Barış

   lojistik konum itibari ile şuanki konumu en müsait yer gibi görünüyor. bence çok uygun bir alana yapılıyor. şahsen gidip görme fırsatım oldu. teknoloji geliştirme/ kuluçka merkezi ve üretim alanları yapılıyor. körfez geçiş köprüsü ile izmir'e kadar, 3.köprü ile de avrupa'ya ulaşım avantajı kritik bir fayda sağlayacaktır. tubitak ve yeni yapılan çip fabrikası ilede aynı ilçede olması ayrı bir avantajdır.

  3. ya sen gebze'nin nerede olduğunu biliyormusun? ne kadar önemli bir nokta olduğunu biliyormusunda izmir'den bahsediyorsun.özgür düşünce nin biraz perspektife ihtiyacı var dostum..

 3. Muhammet Muhammet

  o isim nedir allah aşkına bilişim vadisi mi.hiç mi yaratıcı kimse yok arkadaş bu ismi koyanlar arasında.bilişim vadisi nedir cidden.olmadı ismini "silikon vadisi türkiye" koysaydınız tam olurdu.

  cidden adam gibi bi isim bulun.sonuna da vadi felan koymayın.azcık yaratıcı olalım.isim herşeydir.ismini bile özenti yapan bir yer emin olun yurtdışındaki tipik yazılımların dışına çıkamaz.lütfen ilgi çeken bir isim olsun. lütfeeennn.

  bunu burdan hangi yetkiliye ulaştırabiliriz. ?

 4. Unutmadan Amerika'da 2. bir Silikon Vadisi yok.

 5. Barbaros Hamdi Barbaros Hamdi

  Çok ön yargılı yorumlar bunlar beyler. Yazıda ön yargıyla yazılmış maalesef. Postacıların işsiz kalması ve Whatsapp arasında o kadar uzak bir bağlantı var ki. Yıkıcı inovasyonlardan bahsetmek istemiş yazar ama illa birilerinin işsiz kalmasına gerek yok. Amazon'un dronları felan bunlar hep tamamlanmamış projeler ve çok uç noktalardaki projeler. Kaç tane drone ile teslim yapan şirket var? Yanlış örnekleri alırsan yanlış yola kapı aralarsın. Her ülkenin kendine özgü bir yoğurt yiyişi var. Uber dünyada kıyameti kopardı ama Türkiye'de ne oldu? Uber yerine BiTaksi çıktı ve taksici mesleğini yok etmektense onlara daha çok ekmek kazandırdı. İşsizliği getirebilir de, yeni iş kapıları aralayabilir de.

  Sıkıntıları bizde biliyoruz, böyle bir teknoloji, inovasyon, bilişim ekosistemi yaratılamayacağını bizde biliyoruz ama çıkıp doğru şeylerle savunun bunları. Bu konuda kaç kişi bu ülkede kafa patlatıp adam gibi bir fikir geliştirdi. Fikir ve önerilerinizle gelin lütfen.

 6. Mesut Pişkin Mesut Pişkin

  O kadar büyük yanlış yapılıyor ki ABD şuanda 2.bir silikon vadisini kuramıyor.Bizde neden silikon vadisi olmaz 1)Silikon vadisini sadece ofislerden ve binalardan ibaret gören hükümet anlayışına sahibiz.2)Melek yatırımcı sayısı o kadar az ki bir çoğuda yurt dışına yatırım yapıyor.3)Girişimciliği mühendislikten ibaret gören bir üniversite anlayışına sahibiz.4)Üniversite eğitimleri ve kalitesi yeteri kadar iyi değil. Yöneticiler yetkililer diyor ki size bina yaptık ofis filan her şey var gelin burada arge yapın projeler çıkartın 8-5 mesai sanıyorlar bu işi,böyle devam ederse hiç bir şey olmayacak.

  1. Devlet ben sahneyi kuruyorum cikip oynayan olur heralde mantigiyla yapiyor ki yapacagi baska bisey de yok. Onlar da biliyorlar heralde silikon vadisinin binalardan ofislerden olusmadigini. Hersey "fake it until you become it" mantiginda.

 7. Erdal Tunaerdal Tuna Erdal Tunaerdal Tuna

  Yapilan videonun , o cafcafli rezidans videolarindan bir farki yok. Bana göre ici bos bir vaat , insallah yanilirim.

 8. Nish574 Nish574

  50 TL'ye web sitesinin tasarlandığının iddia edildiği; hiç bir dijital girişimi dünyada ilk olmayan; melek yatırımcısının "dünyada zaten tutmuş projelere" para yatırmayı utanmadan başarı olarak anlatabildiği; buna rağmen üç, beş vatanseverin çırpınması ile meydana gelen Milli Yazılım Pardus'un Microsoft'a kurban verildiği bir ülkede kurulacak Bilişim Vadisi, dijital işler toplu konutları kafasından öte gidemeyecek. Üzgünüm ama gerçek bu...

  1. Devgirl Devgirl

   Çok haklısın be champ.

 9. Yönetim kurulu zaten şimdiden soğutmaya yetiyor bizi. Siyasetten uzak bir proje yapılamayacak mı ? http://www.bilisimvadisi.co/bilisim-vadisi/yonetim-kurulumuz

  1. Enes Turan Enes Turan

   Teknopark vb yerler o ildeki kamu kurumlarının ortaklığı ile kurulur. Üniversite, valilik, ticaret odası, sanayi odası gibi kurumlar kurar ve işletir. Yönetici şirketin genel müdürü genellikle üniversitedeki profesörlerden biri olur. Yani şu gördüğünüz tablo normal bir durum. Kocaeli büyükşehir belediyesi AKP'li olduğu için AKP'li başkanın fotoğrafı var, İzmir'de ki teknoparkta da CHP'li başkanın fotoğrafı var. Yönetici şirketin özel kurum olup para para para demesindense bu yöntem daha başarılı oluyor emin olun.

 10. Bilişim kısmını bilmem ama inşaat kısmında karlar çok yüksek :) İşlevsiz beton binalar yığını olacak şüpheniz olmasın...

  1. Fatih Yılmaz Fatih Yılmaz

   Katılıyorum... Hele bir de yapılan inşaatlardan %10 hisseniz varsa 100 tane silikon vadisi kurmak istersiniz.

   Başka bir yere de yazdım, KOSGEB Girişimcilik Desteği ile bir web projenizin giderlei üzerinden destek alamazsınız. Ya ben, xxx marka ayakkabı firmasının franchising'ini alacak olsam bu girişimcilik kabul ediliyor ama Dünyada olmayan bir web projem desteklenmiyor. Hangisinin katma değeri yüksek? Bürokrasinin kafası şantiyeciliğe ve komisyona iyi çalışıyor; gerçek girişimciliğin önünü açacak insanlar İnşallah gelir.

 11. Dizimerkezi Dizimerkezi

  Hep bir yapılmışlardan bir şey alma var biraz özgün olsalar daha iyi yerlere gelebilecekler, Birde hep aynı şehirler Türkiyede onca gelişmiş şehir var Ör: Gaziantep vs.

 12. Teknokent binası yapma konusunda devletimiz çok başarılı. Vergi avanatajı nedeniyle fark yaratan ofis alanları iyi bir gelir kaynağı. Devletten inşaat ihalesi almanın dayanılmaz mutluluğu ile birleşince yer gök teknokent olsun istiyor insan.

  Yazıdaki yoruma pek katılamayacağım ama. İstihdam yaratmanın birinci yolu girişimlerdir. Büyük şirketler teknolojiyi de kullanarak işçi maliyetlerini mümkün olduğunca azaltmak isterler. Oysa girilşimler tam tersine sıfırdan istihdam yaratırlar ve uzun bir süre boyunca çalışan sayılarını artırmak isterler. Ülkedeki genç ve eğitimsiz devasa nüfusu düşünürsek bunların tüm dünyada talep gören bilişim sektörüne ara elamanı olarak yetiştirilmesi çok doğru bir fikir.

  İşsizliği azaltmamızın yolu bilişimci yetiştirmekten ve teknoloji girişimlerinden geçiyor, burası kesin. Bu başarmanın yolu ofis inşaatı yapıp kiraya vermekten geçmiyor ama, sorunumuz orada.

 13. üniversite nerede? enstitüler nerede? makalede de geçen ve yine dünyadaki tüm örneklerde ilk olarak ilgili bölgelere üniversite kurulmuştur. Türkiye'de adam gibi bir üniversite sistemi ve özellikle bu alandaki tedrisat düzeltilmeden yüksek teknoloji üretmek ancak bir hayalden ibarettir. Hayal her ne kadar güzel olsa da her zamanki gibi iş bilmezlikten dolayı yarım yamalak ve sorunludur.

 14. Sakin olun şampiyonlar, az yiyinde siz özel sektör olarak yapın o zaman.

  1. Katılıyorum. Anca kulp taksalar.

 15. Emlak Ilanları Emlak Ilanları

  Vergiden yırtıcam diye binler ve dolarla ölçülen kiralar çok pahalı. İş yapan ve para kazananın zaten ne devlet desteğine ihtiyacı var, ne de vergi indirimine.

  Yatırım boş olur mu? Tutmassa call center vadisine dönüştürürler, boşa yapılmamış olur.

  Öteki taraftan haberin içeriği "bilişim teknolojilerinin gelişmesi diğer sektörlerdeki işsizliği arttıracak" endişesini paylaşmaya yönelik mi yazılmış? çok anlamadım, ana konudan daldan dala atlanan bir haber olmuş. bürkorsasi de eleştirilmiş, işsiz kalan postacılar da, birkaç birşey daha da eleştirilmiş.

  Vadiye pek ümitle bakamıyorum, girişimciye ne verecek? 3-5 bin dolar kira yükünden başka? Masraf çıkarmak yerine girişimciliği öğretsinler, neyin para edip neyin etmediğini idrak edebilmeyi, kullanıcı gibi düşünebilmeyi ve gerçekten fonksiyonel teknoloji üretmeyi. Bazı teknolojilere bakıyorum, sadece internet üzerinden yapılıyor diye burada kaç kere haber oluyor, halbuki faydası abartıldığı kadar olmayan tonla girişim mevcut, gelecekleri oldukça karanlık.

 16. Birkaç yıldır Tubitak'tan 500bin TL yatırım alıp ofisi döşeyip sonrasında işi keyfe keder kapatan ya da gerekli ilgiyi göstermeyen bir çok kişi tanıyorum. Zira üniversite kampüslerine sızmış piyasada haksız rekabet yaratan reklam ve yazılım ajanslarına ne demeli! piyasaya klon işler yapmak ne zamandan beri arge oldu. Böyle abudik gubidik işlerle uğraşan firmalara gidiyor malesef vergiler, yatırımlar en çok ona üzülüyorum.

  Hep düşünmüşümdür Slikon Vadisini bu kadar meşhur eden devlet mi yoksa o inovasyonu oluşturan dürüst ve çalışkan bireyler mi?

  1. Nish574 Nish574

   Inovasyonu oluşturan insanların dürüst ve çalışkanlığını devam ettirmesini sağlayan devlet erki...

 17. gebze'de teknokent var da ne oluyor. Avrupa'ya çok TV sattığını iddia eden şirketler vergiden indirim sağlamak adına arge ofisi adı altında yerler açmışlar. kirden pastan içerisi görünmüyo ofislerinin. masa, sandalye ve tabeladan başka bir şey yok

 18. Haluk Haluk

  bazı arkadaşlar çok ön yargılı ele almışlar projeyi. okuduğum kadarı ile bir projeniz veya fikriniz olması yeterli. sermayeyi dert etmeyin size duruma göre finansal ve teknik anlamda yardımda bulunuyorlar. yeterki istihdam yaratın ve innovative projelerle gelin. ben şahsen inşaat bölgesinden geçtim. çok muazzam bir yerde hızlı tren hemen önünden geçiyor, yapılan köprü hemen dibinde, sabihagökçene 30 dk uzaklıkta. bir çok yerli yabancı büyük küçük startup ve spin-off şirket arge merkezlerini kuracağı, istihdam sağlanacağı ve yaklaşık 100000 kişinin çalışacağı büyük bir yer olacağı söyleniyor. çok da karamsar olmamak lazım.