Robot dediğin ev işi yapmalı!
Teknoloji

Robot dediğin ev işi yapmalı!

80’lerde doğanlar Jetgiller’deki robot Rosie’nin bütün ev işlerini yaptığını hatırlar. O dönemde "şöyle bir robot olsa da evdeki işlerini yapsa" denirdi. Artık robotlar üretimden ameliyata kadar birçok alanda kullanılıyor. Ancak tüketicilerin robotlardan beklentisi değişmiyor.

Persuadable Research’ün yaptığı araştırmaya göre robotları 'ev işlerinde' kullanmak isteyenler yüzde 68 oranında. Bu dilime giren kişiler robotların cam temizliği, bulaşık ve çamaşır yıkama gibi işleri yapmasını istiyor.

Robotlardan kişisel asistan, çocuk ve yaşlı bakıcısı gibi işleri yapması da bekleniyor.

Araştırmadan çıkanbir diğer dikkat çekici sonuçsa robotların fiziksel özellikleri. Katılımcılar robotların insana benzeyen cihazlar olmasını tercih ediyor. Cinsiyet olarak ne kadın ne de erkek görünümlü olması isteniyor.

Evdeki neredeyse bütün işleri robota yaptıracak sahipleri araştırmaya göre 'cimri' bir profil çiziyor. Araştırmaya katılanlar robotlara 15 bin dolardan fazla ödemek istemiyor. Çoğunluk ise maksimum 999 dolar ödemeyi planlıyor.

Yorumlar (1)
  1. Jupiter Jupiter

    Yemeği kötü yaptığı gerekçesiyle sahibinden dayak yiyen robot polise sığındı. Polis tarafından taciz edildiğini ve bir çok parçasının ondan zorla alınarak el koyulduğunu iddia eden robot kameralara şöyle konuştu:

    "cızztt..bızztt..cozrthh!!"