Taylor Swift'ten Apple Music'e açık mektup [Güncellendi]
Dijital

Taylor Swift'ten Apple Music'e açık mektup [Güncellendi]

ABD'li ünlü pop şarkıcısı Taylor Swift, Apple'a hitaben Tumblr'da kaleme aldığı blog yazısında Apple'ın geçtiğimiz haftalarda tanıttığı Apple Music servisini ağır bir dille eleştirdi ve yeni albümünü platformdan çektiğini duyurdu. Swift'in tepkisi Apple Music'i bu konuda önlem almaya zorladı.

2014 yılının son aylarında, Spotify'dan çekilerek radikal bir karara imza atan Taylor Swift, bu sefer de Apple Music'de 1989 adlı albümünün yer almamasına karar verdi. Müzik dinleme servislerinde, hak sahiplerine yeterli miktarda telif hakkı ödenmediği gerekçesiyle Spotify'dan çekilen Taylor Swift, Apple'ın yeni duyurduğu Apple Music servisinde ise üç ay boyunca ücretsiz yayın şartını kabul etmedi.

Bildiğiniz gibi Apple Music servisini ilk üç ay tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunacak. Bu bağlamda sanatçılar ve yayıncılarla da anlaşmanın yollarını arayan Apple, sanatçılara da servisin ilk üç ay ücretsiz sunulacağı için ödeme yapılmayacağını tebliğ etti. Ancak Taylor Swift, bunu kabul etmeyen sanatçılardan.

Apple Music servisinin üç ay boyunca ödeme yapmayacak olmasının sanatçılara, söz yazarlarına ve prodüktörlere, üç ay boyunca ücretsiz çalışmalarını istemek olduğunu dile getiren Taylor Swift, Apple'ın ne kadar güçlü bir şirket olduğunu bildiklerini ve Apple'ın bu politikasını değiştirmesi için halen geç olmadığının altını çizdi. Apple'a gönderdiği açık mektupta, "Biz sizden iPhone'larınızı ücretsiz dağıtmanızı istemiyoruz, lütfen siz de bizden müziklerimizi ücretsiz yayınlamayı istemeyin" mesajını verdi.

Güncelleme: Apple Music, Swift'in tepkisini açıklamasından kısa süre sonra ödeme politikasını değiştireceğini ve 3 aylık deneme süresi boyunca da sanatçı ve prodüktörlere ödeme yapacağını açıkladı. Açıklama, Apple'ın başkan yardımcılarından olan Eddy Cue'dan geldi.

Yorumlar (11)
 1. Özgür Özgür

  Yılda milyon dolarlar kazanan multi-milyoner bir şarkıcı bozuntusundan böyle bir talep gelmesi.. yorumsuz.

  1. Ibrahim Ibrahim

   ne yani çok para kazanıyor diye hakkından vazmı geçsin ? sen verdiğin emeklerin karşılığını almadığında nasıl hissedersin? girip bir şirkette 3 ay ücretsiz çalışmak hoşuna gidermi ? Asıl dünyanın en değerli en çok kar eden ilk 3 şirketinden biri olan apple ın insanlara 3 ay ücretsiz müzik sunması ve sanatçılara da para ödememesi yorumsuz. Sonunda apple a böyle tıpış tıpış ödetirler. yok öyle başkasının emeğiyle ücretsiz hizmet vermek.

  2. Milyon değil milyar dolar kazansa ne değişecek? Neden Apple müşteri çekecek, para kazanacak diye sanatçıya ödeme yapılmasın bunun izahını yapabiliyor musun? Böyle bir hakkı var mı mesela ondan da bahsetseydin keşke?

  3. Okan M. Erdem Okan M. Erdem

   Diğer tarafta ise yılda milyar dolar kazanan dünyanın en büyük firmalarından biri var. Ücretsiz olsun istiyorsa sanatçının hakkını kendi bütçesinden ödesin..

  4. Öncelikle yorumunuz çok saçma. Sanatçı ürettiği bir şeyin karşılığını istiyor, bu talebin neresi kötü?

  5. Kasasinda 200 milyar cash'i olan bir sirketin sarkicilardan 3 ay ucretsiz calismasini istemesi... yorumsuz olan bu bence.

  6. Olaylara maddiyat odaklı bakmayıp; hak aramak, diğer insanların haklarını kazanmasına yardımcı olmak, emeğe değer vermek olarak bakarsak daha güzel olabilir diye düşünüyorum. Çünkü bu hareketiyle apple politikasını değiştirmiş ve örneğin yeni bir sanatçı burada müziklerini paylaşmaya başladığında artık para kazanacak ve o para onlar için çok değerli bir hale gelecek. Yani iyi kötü bir çok insana yardım etmiş oldu bu yolla.

   Bencilliği atıp geniş düşünmeye başlayın. Diğer türlü olmaz cidden, yürümez.

   1. Olay burada yediği kaba pislemektir bence. Taylor Swift'in bilinirlik seviyesini yükseltmiş bir firmaya bu tür bir çıkış yapmış olması çok komik. Ünlü olmana yardımcı olmuş bir firmanın bu tarz bir ödeme kararı almış olması emeğe saygısızlık değil bence. İlk 3 aylık bedava yayın yapılması Taylor'ı batırmaz bence. Ayrıca yaptığı müziğe güvenen insan bu tarz bir planlamaya karşı çıkmamalı. Ünlü olmuş sanatçıların yeni çıkan sanatçılara köstek olma çabaları ilk defa gördüğümüz bir konu değil.

 2. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Apple'a güzel cevap vermiş :) “Biz sizden iPhone’larınızı ücretsiz dağıtmanızı istemiyoruz, lütfen siz de bizden müziklerimizi ücretsiz yayınlamayı istemeyin”

  - Online müzik tarafında ki tüm girişimler istisnasız hep benzer sorunlar ile karşılaşıyor... Telif çok önemli konu!

  - Fizy'de müyap ile sorunlar yaşamıştı ve sonra ilginç turkcell almıştı fizy'yi (2011), Bu arada şubat 2015 itibari ile fizy'de webden girişler sona erdi artık turkcell müzik uygulamasından üzerinden erişiliyor...

  - Jayz önderliğinde bir grup dünya yıldızı da, Spotify'a karşı Tidal etrafında birleşmişti , ( Jayz, Tidal'ı satın almıştı: https://webrazzi.com/2015/03/31/jay-z-madonna-beyonce-daft-punk-muzigin-kutsal-ittifaki-tidal-kime-meydan-okuyor/ )

  Spotify’dan çekilen Taylor Swift’in YouTube izlenme sayısı 2 kat artmıştı: https://webrazzi.com/2014/11/22/spotify-taylor-swift/

  Bakalım neler olacak..

 3. Ali Mehmet Ali Mehmet

  taylor un apple neden böyle kafa tuttugunu söyleyeyim, bir sanatci , album cikardiginda en hizli ve encok para kazanacagi dönem ilk 2-3 ay dir. kiz zaten extra bir aciklama da yapti. ben bu paranin mislisini tek turnede topluyorum , amacim piyasaya yeni cikan kisilerin haklarini kollamak, dedi.

 4. Sanatçıların açtözlülüğü başka bişey değil yılda milyon dolarlar kazan hala daha fazlasını iste sanki bu parayı da çok hakediyor insanları düşünseydi fabrikalarda 3 kuruşa çalışan insanşar için bişey yapardı o ancak kendisinin ve sanatçı arkadaşlarının cebini doldurmakta 2-3 yıla inşallah bitersin