Tozlu.com, 79 ülkeye gönderim yapmaya başladı

Tozlu.com, 79 ülkeye gönderim yapmaya başladı

E-ticarette özellikle moda dikeyinde en hızlı büyüyen girişimlerden biri olan Tozlu.com, ürünlerini 79 yeni ülkeye açtı. Almanya, Fransa, İngiltere ve diğer Avrupa ülkeleriyle Birleşik Arap Emirlikleri,İran, Katar, Kuveyt ve Bahreyn'in de olduğu Orta Doğu ve Kuzey Amerika'da ABD ve Kanada gibi oldukça geniş bir coğrafyaya açılan Tozlu.com'un bu adımı yurt dışından gelen talebe cevap vermeyi amaçlıyor ve öncelikle yurt dışında yaşayan Türk müşterileri hedefliyor. Ancak, ilerleyen aşamalarda Tozlu.com'un küreselleşme yönündeki ilk adımı olarak da görülebilir.

79 yeni ülkede e-ticaret hizmeti vermek için son bir yılda yazılım, lojistik, sunucu, müşteri hizmetleri gibi önemli süreçlerini yenilediğini söyleyen Tozlu.com, ilk önce lojistik sorunu yaşamayacağı, hızlı bir şekilde teslimat yapabileceği ülkeleri seçmiş. Bunun için yakın yakın zamanda iştiraki InfoFort ile Bilkent'ten CBKSoft'un çoğunluk hissesini satın alan Aramex ile iş birliği yapan Tozlu.com, uluslararası taşımacılık ve lojistik firmasının küresel erişiminden faydalanıyor. Bu ağda e-ticaret yasaları, gümrük politikaları ve e-ticaret hacmiyle öne çıkan ülkelere ulaşmak istiyor Tozlu.com.

Açılımla birlikte henüz yalnızca Türkçe dilinde erişilebilen Tozlu.com'un İngilizce, Almanca ve Fransızca versiyonları da devreye alınacak. Şirket, yurt dışındaki tanıtımları içinse TV reklamlarıyla yeni kitlelere erişip, dijital kanallardan dönüşüm odaklı ilerleyecek.

Yurt dışın siparişlerde ödeme için PayPal ve kredi kartı kabul eden Tozlu.com, dağıtım için Türkiye'deki lojistik merkezini kullanıyor. Buradan yola çıkan siparişler gönderilen ülkeye göre 2-10 gün içinde müşterilere ulaştırılıyor.

Webrazzi Ödülleri'nde 2014 yılının web girişimi seçilen Tozlu.com yurt dışı operasyonu için bant sistemi ile ilerleyen yeni bir lojistik üssü kuruyor. Bugün günlük ortalama 8-10 bin koli (ortalama 25 bin ürün) çıkardığını söyleyen Tozlu.com'un yeni lojistik merkeziyle bu sayının 20-25 bin koliye (50-55 bin ürün) ulaşması planlanıyor. Tozlu.com'un geçtiğimiz Ağustos ayında Webrazzi'ye verdiği bilgilere göre bu sayı günlük ortalam 5 bindi.

Bugün Türkiye genelinde 3.5 milyon üyeye ulaşan Tozlu.com'un kendi verilerine göre aylık ortalama 15 milyon adet ziyaretçisi var. Markasız ürün ve düşük fiyat politikalarıyla büyüme öncelikli olarak hareket eden Tozlu.com'un yurt dışı operasyonuna ilk etapta güvenli yoldan başladığını söyleyebiliriz. Bu şekilde suları test eden Tozlu, aldığı sonuçlara göre bu yönde daha agresif adımlar atıp atmayacağına karar verebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.