Tozlu.com, 79 ülkeye gönderim yapmaya başladı
E-Ticaret

Tozlu.com, 79 ülkeye gönderim yapmaya başladı

E-ticarette özellikle moda dikeyinde en hızlı büyüyen girişimlerden biri olan Tozlu.com, ürünlerini 79 yeni ülkeye açtı. Almanya, Fransa, İngiltere ve diğer Avrupa ülkeleriyle Birleşik Arap Emirlikleri,İran, Katar, Kuveyt ve Bahreyn'in de olduğu Orta Doğu ve Kuzey Amerika'da ABD ve Kanada gibi oldukça geniş bir coğrafyaya açılan Tozlu.com'un bu adımı yurt dışından gelen talebe cevap vermeyi amaçlıyor ve öncelikle yurt dışında yaşayan Türk müşterileri hedefliyor. Ancak, ilerleyen aşamalarda Tozlu.com'un küreselleşme yönündeki ilk adımı olarak da görülebilir.

79 yeni ülkede e-ticaret hizmeti vermek için son bir yılda yazılım, lojistik, sunucu, müşteri hizmetleri gibi önemli süreçlerini yenilediğini söyleyen Tozlu.com, ilk önce lojistik sorunu yaşamayacağı, hızlı bir şekilde teslimat yapabileceği ülkeleri seçmiş. Bunun için yakın yakın zamanda iştiraki InfoFort ile Bilkent'ten CBKSoft'un çoğunluk hissesini satın alan Aramex ile iş birliği yapan Tozlu.com, uluslararası taşımacılık ve lojistik firmasının küresel erişiminden faydalanıyor. Bu ağda e-ticaret yasaları, gümrük politikaları ve e-ticaret hacmiyle öne çıkan ülkelere ulaşmak istiyor Tozlu.com.

Açılımla birlikte henüz yalnızca Türkçe dilinde erişilebilen Tozlu.com'un İngilizce, Almanca ve Fransızca versiyonları da devreye alınacak. Şirket, yurt dışındaki tanıtımları içinse TV reklamlarıyla yeni kitlelere erişip, dijital kanallardan dönüşüm odaklı ilerleyecek.

Yurt dışın siparişlerde ödeme için PayPal ve kredi kartı kabul eden Tozlu.com, dağıtım için Türkiye'deki lojistik merkezini kullanıyor. Buradan yola çıkan siparişler gönderilen ülkeye göre 2-10 gün içinde müşterilere ulaştırılıyor.

Webrazzi Ödülleri'nde 2014 yılının web girişimi seçilen Tozlu.com yurt dışı operasyonu için bant sistemi ile ilerleyen yeni bir lojistik üssü kuruyor. Bugün günlük ortalama 8-10 bin koli (ortalama 25 bin ürün) çıkardığını söyleyen Tozlu.com'un yeni lojistik merkeziyle bu sayının 20-25 bin koliye (50-55 bin ürün) ulaşması planlanıyor. Tozlu.com'un geçtiğimiz Ağustos ayında Webrazzi'ye verdiği bilgilere göre bu sayı günlük ortalam 5 bindi.

Bugün Türkiye genelinde 3.5 milyon üyeye ulaşan Tozlu.com'un kendi verilerine göre aylık ortalama 15 milyon adet ziyaretçisi var. Markasız ürün ve düşük fiyat politikalarıyla büyüme öncelikli olarak hareket eden Tozlu.com'un yurt dışı operasyonuna ilk etapta güvenli yoldan başladığını söyleyebiliriz. Bu şekilde suları test eden Tozlu, aldığı sonuçlara göre bu yönde daha agresif adımlar atıp atmayacağına karar verebilir.

Yorumlar (23)
 1. Mert Bulan Mert Bulan

  Tozlu tam olarak Türkiye'nin ihtiyacı olan şey. Kendileri üretiyor ve gerçekten ortalama gelir seviyesine sahip Türk insanına hitap ediyor. Ancak biraz daha yol kat etmeleri gerek. Ürünler iyi güzel ancak tasarımları (özellikle erkek ürünleri) günümüzün modasına pek uyum sağlamıyor bence. Bu alanda profesyonel destek alır ve ürün tasarımlarını iyileştirip güzel bir markalaşma (bizim milletimiz marka giymeye merakladır) çalışmaları yaparlarsa bence Tozlu'nun önünü kimse alamaz.

  Tozlu'yu bence H&M ile karşılaştırabiliriz. H&M'de satılan ürünler de oldukça düşük fiyatlı, 10 TL'ye tişört alabiliyorsunuz. Ancak H&M'nin farkı markalaşması ve ürünlerinin tasarımı. Tozlu'da satılan aynı fiyattaki tişörtün tasarımına bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Tasarım konusunda H&M'yi örnek alırlarsa (özellikle renk seçimi konusunda) bence çok kısa sürede Türkiye'nin en çok bilinen markaları arasına girebilirler.

  1. Aşağıda yer alan adresten de görülebileceği gibi, yaptığınız alış-verişin yurt dışına gönderilmesini isterseniz, öedeme yapmak istediğiniz sırada sunucu ödemeyi engelleyen bir hata üretiyor. Evet yurt dışından satın alma yapmak mümkün değil!

   Keşke destan gibi yorumlar, uzun uzun incelemeler, haberler yazılmadan; etrafa "79 ülkeye gönderi yapıyoruz!" diye bas bas bağırmadan evvel bu zincirdekilerden biri -evet sadece biri- girip de "çalışıyor mu bu?" diye kontrol etseydi.

   Sunucunuz hata veriyor ve satışı imkansız hale getiriyorsa ve iş modeliniz o sunucuların bekasına endeksliyse; yaptığınız iş için de "500 - internal server error" diyebiliriz.

   tozlu.com sahiplerine sesleniyorum:

   - Elinizi cebinize atın, adam gibi eğitimi ve iş deneyimi olan "Proje Yöneticisi" ve "Sistem Mimarı" alın. Önemli nokta, elinizi cidden cebinize atmanız gerekliliği... Yurt dışında boşuna milyonlara ihtiyaçları olmuyor yeni kurulan firmaların. Yeteneğe ihtiyacınız var, ucuz işçiye olduğundan daha fazla!

 2. 2017 yi goremez. Buraya yaziyim da dursun

  1. Bilirkişi Bilirkişi

   Sebeplerini de yazar mısınız?

  2. Tek bir yatırım almadan buralara kadar gelmek kolay değil. Adamlar öz sermayesi ile bu reklamları yapıyor, büyük markalara kafa tutuyor tahtını sallıyor. Ortalıkta rekabet denen bir kavram yok iken Tozlu geldi diğerlerini korkutmaya başladı. Kabullenenler olsada olmasa da bu bir gerçek. Takmışız yok Tozlu diye marka olur mu bu ne biçim isim böyle marka mı olur yok batar, yok olur. Eleştirelim: olumlu olumsuz yönlerini tabi ki eleştirelim de markaya ne kadar taktınız arkadaşlar. Hanginiz bir marka yaptınız, hanginiz kendi sermayenizle bir girişimi buralara getirdiniz. Hanginiz bir markayı bir yerinden tutup bir seviyeye getirdiniz.

   Anadolu insanı yakın bir süreçte bu tür markalarla piyasaya girip o şaşalı dediğiniz markalara tokatı yapıştıracak. Ben buna inanıyorum. Helal olsun Tozlu'ya. Helal olsun Anadolu firmalarına.

   Olumsuz Eleştirim;

   Mobil sitenizin 2 farklı şekilde açılması ve hala bir Apple uygulaması olmaması. Diğerlerini de zamanla yazacağım.

 3. Karadmin Karadmin

  tozlu.com e-ticaretin internet girisimciligi olmadigini tum dunyaya kanitlamis oldu sanirim. tebrikler.

 4. Ünsal Hanoğlu Ünsal Hanoğlu

  Nasıl bir marka anlayışı var bu ülkede anlayamadım gitti tozlu diye marka mı olur nedir bu mikro düşünce. Yurt dışında tozlu kelimesini nasıl telaffuz edilir "dust, Staub". Umarım bu da diğerleri gibi TOZU silinip gitmez.

 5. Emrah Yılmaz Emrah Yılmaz

  "Çok az bir ihtimal olsa da, ürünlerinizin gümrüğe tabi olması durumunda gümrük memurları sizinle iletişime geçerek paketinizi almak için izlemeniz gereken süreçle alakalı bilgilendirme yapacaktır. Gümrük bedelleri siparişinize veya ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Tozlu.com gönderim sağladığı ürünlerin gümrüğe takılması durumunda sorumluluk kabul etmez, gönderilerin gümrüğe takılması durumunda sorumluluk müşteriye aittir."

  Bu konuya daha uygun bir çözüm bulmaları gerekmektedir.

 6. İsmail Kaplan İsmail Kaplan

  Güzel ama erken atılmış bir adım gibi geldi.

  79 ülkedeki Türkleri hedeflemek biraz fantastik sanırım. Bazı avrupa ülkeleri denseydi anlayabilirdim. Belki de ben yanlış düşünüyorum.

  Başarılı olmaları umuduyla.

 7. Kürşat Çakıroğlu Kürşat Çakıroğlu

  Karadenizden böyle bir atılım çıkması beni oldukca gururlandırdı, başarılarınızın devamını dilerim. Hayatı boyunca bir proje hayata geçirmemiş insanların, bir Türk şirketinin başarısını tebrik etmesi gerekirken burada köstek olmaları ve yıkıcı yorumları çok üzücü. Unutmayalım kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde çıkmamıştır.

 8. Bence tam yerinde ve uygun bir fikir olmuş.Daha sağlam reklam ve lojistik maliyetlerini de minimize ettikleri takdirde gelecek vaat ediyor diye düşünüyorum .

  Başarılarının devamını diliyorum.

 9. Hizlitacir Hizlitacir

  Tozlu ile ilgili girişimciler videosu hazırlansa iyi olur . Merak ettiğim ne kadar içerdeler şuan epey bir harcama yaptılar.Başabaş noktasına ulaşma süreleri ne

 10. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  Eticaretin ancak ofline online isbirligi ile ayakta kalabileceginin bir gostergesi.

 11. İadelerde ne yapcaklarmış :)

 12. Çağrı Ergezer Çağrı Ergezer

  Herşeyden önce tozlu.com perakende giyim üzerine e-ticarette oyunu bozan ender girişimlerden birisi. Her ne kadar yatırım almadan buralara kadar gelebildiyse de kendi öz sermayesi yeterli olan girişimlerin yatırıma ihtiyaç duymadığını da bir kez daha gösterdi. Demek ki neymiş? İlla ki yatırım gerekmiyormuş.

  Ayrıca basit bir isimle, etkin reklam stratejisini birleştirerek geleneksel medyanın hala daha önemli olduğunu kanıtladı. Trendyolun, markafoni'nin reklamlarını hangi kanallarda gördük ki?

  79 ülke meselesine gelince, konsept ve strateji açısından bence ideal bir karar almışlar. Riskli de olsa, denemek GüzEldir.

 13. TOZLU nun bildiğim kadarı ile TÜRKİYE nin her şehirde şubesi yok ve benim gördüğüm kadarı ile emin ve sağlam adımlar ile çizgisinde ve yolunda ilerliyor ilerleyen süreçte diğer sehirlerde subeler acacak mı acacak ise yeni girişimcilere bu fırsatı sunacak mı cevaplar iseniz sevinirim çünki kendi şehrimde TOZLU nun bir veya birden çok şubesini açmak isterim

  TOZLU nun çok yakın bir zamanda TÜRKİYENİN en onde gelen markalarından biri olacağından hiç şüpem yok boyle bir başarıyı yurt dısında da yakalar ise bu mılletce bizi ayrı bir şekilde gururlandırır işallah başarıları daim olur

  yolun açık olsun TOZLU

 14. Altyapılarındaki ciddi eksikliğe rağmen geleneksel reklam konusundaki başarıları ve orta/alt sınıfa hitap eden ürünleriyle başarılarını sürdüreceklerdir. E-ticaretin ciro tuzağına düşmeden hareket ederlerse yerlerini sağlamlaştıracaklarını düşünüyorum.

 15. Mehmet Mehmet

  Yıl olmuş 2015 halen reklam diyorlar. Reklamla kitlelere ulaşıcaklarmış, hmm peki.

 16. "14 gün içerisinde kargo masraflarını karşılamak şartıyla, tozlu.com’a ileterek bu hakkınızı kullanabilirsiniz."

  Yeni tüketici kanununa tamamen aykırı bir durum.

 17. A-Li Osman A-Li Osman

  Bu isimle uzun yıllar gidebilir mi bence hayır, yurt dışı açılmak istiyorsa marka stratejisi üzerine yoğunlaşmalı, sıcak satış olabilir fakat bu işin geri dönüşlerinde dikkate almak gerek, anadoluda olması avantaj fakat, satmış olduğu ürünlerde kalite ve defo şikayetleri var, bunlar gözönüne alındığında çok dikkatli olmak gerek, mutlu müşteri, limangoda da vardı ama ne oldu karlar düşmeye başlayınca ''go home''.. hepsinde büyüme ile birlikte bir kalitesizlik oluşuyor, bu işin operasyon kısmı ve orada çalışanlar çok önemli,ürünün yanlış gitmesi bile sıkıntı müşteri için. ki birde karşısında muhatap bulamayınca al sana kayıp müşteri.. şimdi insanlar reklama ne kadar önem verirse versin, kalite=müşteri memnuniyeti dusturu ile çalışmalı, çalışanlarını hoş tutmalı çünkü müşteri ile ilk irtibat patronda ya da müdürde değil, müşteri temsilcisi ve opesaryonel sorumludadır.. bu durumu iş hayatında pek çok kez deneyimlemiş biri olarak, ne diyelim ayaklarına toz bulaşmasın yolları açık olsun..

 18. Cemil Erden Cemil Erden

  Ali Baba ismi gittiyse tozluda gider hiç merak etmeyin )

 19. Fatih Çam Fatih Çam

  Siteden alışverişte 2 kez tahsilat yapıp, 13 gündür parayı iade etmeyen, amatör, muhatap bulamadığınız, vizyonsuz bir kuruluş. Mahmutpaşa esnafı bildiğiniz.

 20. Tozlu 2017 yi göremez gibi yorumlar var. Yazık. Adamlar dış yatirim almadan kendi sermayeleriyle büyüdüler ki en guvenli büyüme yöntemi. Ayrica tozlu samsun başta olmak üzere karadenizin en bilinen ve ozellikle kadinlarin en cok tercih ettigi giyim markalarindan. Yani onlar bu isi bilen insanlar. Yürüyün hemşolar. Ama şu erkek giyim kategorisine acil el atmalilar