Samsun merkezli girişim Tozlu.com.tr giyim kategorisinde Türkiye'de ilk 5'te

Samsun merkezli girişim Tozlu.com.tr giyim kategorisinde Türkiye'de ilk 5'te

Anadolu'dan e-ticaret girişimi çıkması için bir dönem düzenlenen seminerler, etkinlikler eski heyecanla devam etmiyor olsa da arada dikkat çeken girişimlerin çıktığını söylemek mümkün. Bunlardan biri de Samsun'da 21 yıl önce açtığı ilk mağazasıyla işe başlayan Tozlu Giyim.

Perakende devlerinin Brick & Mortar stretejisiyle, interneti satış kanalı olarak kullanmasını belki de hiç bilmeden 2012'de e-ticarete adım atan Tozlu.com.tr şu an giyim kategorisinde Türkiye'nin beşinci web sitesi olarak karşımıza çıkıyor. Aldığı trafikle dikkat çeken sitenin paylaştığı rakamlarla devam edelim.

Günlük 5 bin kargo çıkışı yaptığını belirten Tozlu.com.tr artan taleple birlikte yeni deposuna geçmiş. 10 bin metrekare alanda hizmet veren yeni deponun ürün kapasitesi 1,5 milyon adet. Web sitesi tasarımında bir dönemin her gün yenisi açılan alışveriş kulüplerini aratmayan Tozlu'nun ulaştığı büyüklük dikkat çekici.

tozlu-ekran-goruntusu

Kısa zamanda bu başarıyı yakalayan Tozlu.com.tr'nin yıllık büyüme oranları 3 haneden aşağı düşmemiş firmanın belirttiğine göre. 2012-2013 döneminde satışları yüzde 350 artan girişim bu yılın ikinci çeyrek sonuçlarına göreyse yüzde 190'lık büyümeyi yakalamış.

Markasız ürün ve düşük fiyat politikaları uygulayan e-ticaret sitesinin en çok satış yaptığı ilk üç il İstanbul, Ankara, İzmir olarak sıralanırken, onları Antalya, Diyarbakır, Adana, Erzurum izliyor. E-ticaret sitesi sepet ortalamasını ise 95 TL olarak belirtiyor.

Kıyafet odağında bir e-ticaret girişimine, kullanıcıda bırakacağı etkiyi dikkate almadan aile ismini veren, alışveriş kulüpleriyle hemen hemen aynı tasarımı kullanan ve merkezi Samsun'da bulunduran bir girişim projesiyle hangi yatırımcıya gitseniz alacağınız cevap bellidir. Demek ki e-ticarette başarıya giden yol alınan yatırımdan daha öte tecrübenin bulunduğu bir sektörde,  tedarikçiye karşı satın alma gücünü artıracak adımlardan da geçiyormuş. Yerel pazarda tecrübesi olan diğer Anadolu şirketlerine de örnek olmasını umut ediyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.