Microsoft 40 yaşında

Bill Gates Paul Allen 1970'lerin başında Bill ve Paul adlı 2 bilgisayar bilimleri öğrencisi, kişisel bilgisayar çağını başlatmanın hayalini kuruyordu. O iki gencin 1975'te Microsoft adıyla kuduğu şirket artık 40 yaşında ve dünyanın en değerli yazılım şirketlerinden biri olarak hayatımızın önemli bir parçası olmayı sürdürüyor.

4 Nisan 2015 itibariyle 40 yaşına basan Microsoft, başta Windows işletim sistemi ve ofis yazılımlarıyla kişisel bilgisayar devriminin en önemli karakteri oldu. Steve Jobs'ın Machintosh için geliştirilen grafik arayüzünü çalmakla da suçlandığı adam da, yıllar sonra Apple'ın ayakta kalmasına yardım edecek kişi de Microsoft adıyla özdeşleşen Bill Gates idi.

Microsoft'ta Gates devri 2013'te kapandı ve CEO koltuğuna şirketin ilk çalışanlarından Steve Ballmer geçti. Kuruluşundan 25 yıl sonra logosunu da yenileyen Microsoft, Ballmer'den 12 ay sonra Microsoft'u yeni bir döneme taşıması beklenen Satya Nadella'yı CEO'luk görevine getirdi.

Microsoft logolari

300 milyar doları aşan piyasa değeri

40 yıl içinde Skype (8.5 milyar dolar) ve Nokia (5.44 milyar Euro) gibi büyük satın almaların da dahil olduğu 174 satın alma yapan Microsoft, en bilindik ürünlerinden biri olan Hotmail'i bile 1997'de satın almıştı. 1986'da borsaya açılan Microsoft, bugün 330.5 milyar dolarlık dev bir şirket olmayı olmayı başardı.

Microsoft Borsa Degeri Hisse

Bill Gates de bu zenginlikten payını aldı ve Forbes Dergisi'ne göre son 21 yıl içinde 16 kez Dünyanın En Zengin Kişisi seçildi.  Keza Paul Allen ve Steve Ballmer gibi Microsoft'un ilk kadrosu da hatırı sayılır bir servetin sahibi oldu.

Mobil işletim sistemlerinin söz sahibi olduğu akıllı cihaz devrinde eski günlerindeki popüleritesinden uzak olan Microsoft, Ocak 2015'te tanıttığı Windows 10 ile iddialı bir çıkış yapmak istiyor. Microsoft'un 40. yılı dolayısıyla bir tebrik mektubu yayınlayan Bill Gates de Microsoft'un onlarca yıl daha fantastik bir şirket olarak kalacağını söylüyor.

Microsoft'un önümüzdeki yıllarda neler yapacağını meçhul ama bugüne kadar sundukları için sanırım biz de bir kutlama yapmamız gerekiyor. Mutlu yıllar Microsoft! :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.