Microsoft Nokia'nın cihaz, servis ve patentlerini 5.44 milyar euro'ya satın alıyor [Son Dakika]
Mobil

Microsoft Nokia'nın cihaz, servis ve patentlerini 5.44 milyar euro'ya satın alıyor [Son Dakika]

Microsoft bugün erken saatlerde yaptığı açıklama ile Nokia'nın satın alınması için her iki şirketin de yönetim kurullarının onay verdiğini bildirdi. Microsoft'un yaptığı açıklamaya göre şirket Nokia'nın tüm cihaz ve servislerine karşılık 3.79 milyar Euro, Nokia'nın sahibi olduğu patentlere karşılık da 1.65 milyar Euro yani toplamda 5.44 milyar Euro nakit ödeme yapacak.

Satın alma sürecinin 2014 yılının ilk çeyreğinde Nokia hissedarlarının ve rekabet kurumlarının onayını takiben bitmesi bekleniyor.

Çok uzun zamandır hatta yıllardır konuşulan bir konunun artık büyük oranda sonuca bağlanıyor olması güzel gelişme diye düşünüyorum. Elbette bu konuda daha yazılacak çok şey var ama şimdilik bu önemli haberi paylaşıp detayları gün içinde paylaşmak üzere sözü fazla uzatmıyorum.

 

Yorumlar (12)
 1. Apple-Samsung savaşına yeni bir oyuncu geliyor.

  1. HAHAHAHAHAHAAHA:))))

   Nokia yeni mi kuruldu ? Microsoft 'un gizli bir silahımı var ?

   Nokia akıl tutulması yaşıyor. Linux'u neredeyse ilk kullanan firma ANDROID'e karşı duruyor anlamak mümkün değil.

 2. şu iki şirketi hiç hazetmiyorum nedense

 3. "Ben daha .." cümlesini tamamlamak için bir aday daha hayırlı olsun..

 4. Hüseyin Hüseyin

  Şu an piyasa güçlü, nokia ile bu rekabete girmesi çok zor olacaktır ki Lumia lara bakıldığında öylede oluyor.

 5. Steve Ballmer döneminde teknoloji dünyasının en çarpıcı alımlarından birini yaparak tarihe geçmiş oldu.

 6. Oguzhan Oguzhan

  o zaman Apple'ın yaptığı gibi kendi telefonunu ve marketini oluşturup Samsung-Apple yarışına girecek mi ?

  Sizce böyle bi' şey olur mu ?

 7. Guclu bir uygulama marketi olmadiktan sonra apple - samsung savasina kimse katilamaz.

  Guclu bir markete ulasabilmek icin, kalabalik kullanici kitlesi olmasi lazim.

  Kalabalik kullanici kitlesi icin guclu market olmasi lazim.

  Iki ezik sirket birbirini bulmus. Gecen sene nokia calisanlarinin twitterda 'windows phone icin instagram istiyoruz' diye twit atip TT olmaya calismalarini hatirliyorum...

 8. Davut Naci Kaya Davut Naci Kaya

  Bu saatten sonra microsoft nokia nın ancak turşusunu kurar.

 9. Mevcut duruma gore Android ve Apple iOS ile bas edemeyecegi kanaatindeyim. Nokia'nin en buyuk hatasi Androide karsi savasi oldu. Buna istinaden Symbian'a elle tutulur birseylerde katmadi. Tabi Google'in marka faktorude var ancak dunya Sultan Suleyman'a kalmamisken Nokia bana kalir diye dusundu.

 10. Gerçekten şaka gibi. Adamlar ajan-vari şekilde kaleyi içerden fethedip satın aldılar. Nokia gibi sadece patentleriyle bile ayakta kalabilecek bir firma, çıkışa geçmişken nasıl satılır? Neden satılır?

  İlginç şekilde Elop'un Microsoft CEO'luğuna çıkabileceği dahi konuşuluyor.

 11. Çok önemli ve olumlu bir gelişme bence. Apple, Microsoft'un ZUNE ile 2006'da hayata geçirdiği "FLAT DESIGN" a IOS7 ile dönüyor. Hep bilinen ezberin tam tersi bir gelişme bu. Bitmekte olan NOKIA'yı da Windows Mobile işletim sistemi ile çıkış trendine çevirerek yatırımın çok doğru olduğunu da ispat etmişti diyebilirim. Haliyle MS güzel bir çıkış yakaladı gibi geliyor bana. WIN8 de cabası... Bundan 3-4 yıl önce, Samsung'un Apple karşısında hicbirsey yapamayacagı söylenirken, tartışmalar ve karşılaştırmalar şimdi bambaşka noktalara geldi. MS bu rekabette NOKIA'nın da patentleri ile çok büyük yenilikler yaparak rekabeti tüketici açısından olumlu yönde etkileyecek. Kişisel fikrimi, biz son kullanıcılar açısından çok olumlu bir gelişme diye özetleyebilirim.