Mekan.com 50 bin dolara Fırsat Bu Fırsat tarafından satın alındı!
E-Ticaret

Mekan.com 50 bin dolara Fırsat Bu Fırsat tarafından satın alındı!

Mayıs ayı sonunda Aslanoba Capital'den 1 milyon dolar yatırım alan Fırsat Bu Fırsat, jenerik bir isim olan mekan.com'u satın alarak alan adı satışlarındaki sessizliğe son veriyor.

Aldığımız bilgiye göre Alanadlari.com üzerinden gerçekleşen satın alma 51.500 dolar fiyat etiketiyle tamamlanmış. Bu da güncel kurla 104 bin Türk Lirası yapıyor ki 100 bin TL düzeyinde alan adı satışının ülkemizde nadiren gerçekleştiğini hatırlatmak isteriz. (Bkz: Nisan ayındaki UcakBileti.com'un satışı)

Hızlı bir hatırlatma yapmak gerekirse 2010 yılında fırsat toplayıcı bir site olarak işe başlayıp hızlı bir büyüme göstermiş, farklı açılımlarla gelir kalemlerini genişletmişti. Yapılan yatırım da önemli gelişmelerin habercisi niteliğindeydi.

Mekan.com'da rezervasyon da olacak.

Güncel bilgiler istediğimizde Firsatbufirsat.com'un günlük 35 bin tekil ziyaretçisi ve 1000'in üzerinde mekanla anlaşmalı olduğunu öğrendik. 600'e yakın işletmenin aktif olarak fırsat yayınladığı platform mekan.com ile rezervasyon da dahil olmak üzere mekanlar ile ilgili bir çok hizmet sunmaya hazırlanıyor.

Şu anda 18 kişilik bir ekibe ulaşan ve ekip arkadaşları arayan FırsatbuFırsat'ın kurucularından Oğuz Arslan, alan adı yatırımını yatırım öncesinde de düşündüklerini ama yatırım ile birlikte daha üst sınıf bir alan adına geçme kararı aldıklarını paylaştı. Mekan.com'un da bu alanda alınabilecek en iyi isimlerden bir olduğuna sanırım hemfikiriz.

Mekan.com'un yeni halini merakla bekliyorsanız mekan.com'a e-postanızı bırakabilirsiniz.

Yorumlar (21)
 1. http://mekan.io 'nun kurucusuyum. mekan.com alanadı ile benimkine benzer bir iş yapmaları sanırım benim için bir şanssızlık olacak. Logonun fontunun da aynı olması da ilginç bir raslantı sanırım.

 2. Hüseyin Hüseyin

  Her ne kadar özellikle ülkemizde bi alan adı için uçuk bi ücret gibi gözüksede domain için yapılan yatırım önemlidir

 3. Domainismi Domainismi

  Mekanimo.com alan adı da bizim bünyemizde bulunmaktadır.

  Böyle satışların olduğunu görmek mutluluk verici.

 4. Mekan.io'da bir font göremedim açıkcası alakam yok mekan.com ile ama söylemek istedim.

  Domainler önemlidir ama bu domainin eski sahibinin piyasada hiçbir şey yapamadığını hatırlatmak isterim domain önemlidir ama en önemlisi takım ve projedir.

  Hayırlı olsun ve bol şanslar.

 5. İki taraf için de hayırlı olsun. Alıcı için cesur ve mantıklı bir adım olmuş. Diğer projele sahiplerinden de domainde kaliteyi önemsemelerini bekliyoruz. Bir girişimin her basamağını önemle düşünüp de domaini 7$'a denk getirmeye çalışmak büyük bir hata.

 6. Domainci Adam Domainci Adam

  Mekan.com sitesine giriyorum açılmamış bir site için fikir ve öneriler istiyorlar. Webrazzi yaptığı haberlerde bu sitelerin işleme mantığını da anlatsın. Haber olarak sunduğu bir çok site şuanda aktif değil.

 7. Artik Mekanist dusunsun. Biri yabancı yatirim biri Aslanoba yatirimi.

 8. Böyle bir girişim için çok uygun bir fiyata alınmış.

 9. Mekanist, Papyon ve Yelp varken neden mekan.com'u tercih edelim? Mekan'ı farklı kılan nedir?

  1. Huseyin Huseyin

   Hocam mantık basit; Mekanist varken Papyon'un açılması, bu ikisi varken kalkıp Yelp'in bu sektöre girmesi..

   Herkesin ziyaretçisi ayrıdır yeter ki işlerini güzel yapsınlar, doğru adımlar atsınlar, yenilik sunsunlar. Oğuz ve Reyhan'da bu işte iyi olduklarını ispatladılar e o zaman sorun yoktur

   Yoksa yahoo mail dururken hotmail'e bunlarda dururken Gmaile ne gerek vardı demi ama en son açılıp liderliğe geldi.

  2. Hakan Yılmaz Hakan Yılmaz

   Bi bitmediniz ya. :)) Yıl olmuş 2013 hala aynı mantıkta insanlar. O varken bu, bu varken şu olur muymuş. :))

   1. Haklısınız ama bazı konularda kullanıcılar alışılmışların dışına çıkmıyorlar.

   2. @hakan

    Gazete köşelerinden öğrendiğin espriye kendi kendine gülmekle hiç de komik olmadığı bil isterim. Dikkat edersen "farklı kılan" ne diye sordum. "Gerek var mı?" diye sormadım. Elbette rekabet ve alternatifler olmalı ama diğerlerinde olmayan bir özelliği sunamayacaksa, diğerlerindeki mevcut veriye ulaşamayacaksam ve gelişemeyecekse...

 10. Mekan.com bu parayi edecek bir domain. Domain akılda kalıcılık açısından önemli ama işini iyi yaptiktan sonra ismin bir önemi yok. Feşmekan.com, mekanist.net adında mekan geçtiği için değil, işini iyi yaptığı için iyi. Yada tubiba.com ne olduğu belli olmayan bir kelime ama almış başını gitmiş. Yelp.com daki yelp'in mekanla bir ilgisi yok ama dünyada mekan diyince akla gelen site o.

  Yani hayirli olsun ama alan adına çok güvenmesinler.

 11. Mekanist varken hiçbirşey yapamazlar.

  Boş yatırım, aslanoba üzdün beni bu sefer. Heyecanla takip ediyordum seni ama bu sefer olmadı. Çalıntı fikirler yurtdışından çalıntı ama türkiye'de ilk yapılan fikirler olursa başarılı olabilir ama Türkiye'de zaten olan ve başarılı bir şekilde devam eden 6 yıllık Mekanist varken Türkiye'deki bir peojeyi klonlamak gereksiz çaba.

 12. Bende Yazım Bari Bende Yazım Bari

  omekan.com da benim

  bi o harfıyle o kadar parayı kacırdık demek kı :)

 13. Deniz Şen Deniz Şen

  Domain gerçekten çok ucuza gitmiş. Domaine yapılan yatırım her zaman karlı bir yatırımdır.

 14. Nurettin Nurettin

  domain yatırımı önemlidir akılda kalıcılık önemlidir birde işini iyi yaptığında çok daha başarılı olur

 15. domain güzel fakat aynı proje ile birçok site yatırım yapıyor hak ettiği değeri alır mı acaba orası biraz meçhul :)

 16. www.mekan360.com a birde bakın her yer 360 derece

 17. Veycell Veycell

  mekan.com domainin eski sahibi sidneyde yaşıyormuş adam ta ordan bir sürü domain toplamış siparis.com bile onda portföyü gördüm şoktayım :) bu adam bu domainlerle 7 sülalesini geçindirir.