UcakBileti.com Orkun Tekin tarafından satın alındı
Yatırım

UcakBileti.com Orkun Tekin tarafından satın alındı

Haziran 2011 Nokta Domains tarafından 250 bin dolara Norma İnternet tarafından satın alınan UcakBileti.com'un bir süre önce Reklamz'nin kurucusu Orkun Tekin tarafından satın alındığını gördük. Alan adına ait geçmiş kayıtlara baktığımızda Şubat ayında Reklamz'ye geçen alan adı Nisan ayında Orkun Tekin'e transfer olmuş.

Transfer esnasında dikkatimi çeken bir detay da geçiş esnasında bir süre alan adının Devrim Demirel'in e-posta adresi ile yönetilmiş olması. Tahmin ediyorum ki, ikilinin farklı alanlarda ortaklığı bulunduğu için, alan adının satın alınma sürecinde Devrim Demirel'in bu konudaki tecrübelerinden faydalanmayı tercih ettiler.

Konuyla ilgili Webrazzi okuyucularının bileceği gibi Norma İnternet, internet üzerinden bitkisel ilaç ve yeşil kart çekilişine katılım hizmeti satan bir şirketti. Ancak bir süre önce sektörden duyduğumuz kadarıyla şirket yaşadığı sıkıntılar neticesinde kapandı. Şu anda son durum nedir bilemiyoruz.

O dönemlerde 250 bin dolar gibi dikkat çeken bir bedelden satın alınan UcakBileti.com'un ardından Norma İnternet toplam 290 bin dolara da Cetech'in sahibi olduğu ve aralarında Spor.net, Müzik.net, Sinema.net gibi jenerik alan adlarının bulunduğu bir başka portföyü satın almıştı.

Satın alınan alan adları ile ilgili bir dönem projeler geliştirileceğine dair duyumlar almamıza rağmen, sonrasında Norma İnternet'in kapanması ile konuyla ilgili sessizlik baş göstermişti.

UcakBileti.com alan adını satın alması ile ilgili Orkun Tekin'le görüştüm. Satış rakamı ile ilgili bilgi vermedi ancak alan adı özelinde yeni ve kuvvetli işbirliği tekliflerini şimdiden almaya başladığını ve sektörün önemli yatırımcıları ile görüşme halinde olduğunu belirtti. Orkun Tekin, alan adı ile ilgili ilerleyebileceği bir diğer yol olarak da kiralama seçeneğini düşündüğünü söyledi. Bu konuda da teklifler aldığının altını çizdi.

Kişisel olarak UcakBileti.com alan adını henüz Norma İnternet satın almadan önce, Nokta Domains bünyesindeyken takip etmiştim. O dönemlerde bile önemli bir havayolu şirketi tarafından satın alınmak istediğini öğrenmiştim. Ayrıca tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de internet üzerinden uçak bileti satışı ve turizm odaklı projeler yükselişteyken bu alan adının değerli bir yatırım olduğunu düşünüyorum.

İlerleyen dönemlerde Orkun Tekin UcakBileti.com'u nasıl değerlendirecek bilinmez ama bu alan adının geçtiği daha birçok haber duyacağımızı şimdiden tahmin edebiliyorum.

Yorumlar (18)
 1. Bu domain satılma sürecini izlemiştim. O kadar fiyata alındı ama neden acaba ortaya daha birşey çıkmadı diye merak ediyordum. Sonrasında bilet aramalarımda karşıma hep skyscanner.com.tr çıktı ve gayet de çok başarılı seçeneklerle. Bence bu alanda artık jenerik adlar o kadar da önemli değil, önemil olan operasyonal tarafı.

  Cetech-den alınan domainler peki hala Norma-da mı duruyor? Yoksa onları da mı sattılar?

 2. Erol Şanlı Erol Şanlı

  Tahminlerime göre Orkun Tekin bu domaini alacaklarına karşılık aldı, sektöründe bildiği gibi Norma İnternet kullanmış olduğu reklamların ödemelerini yapamadı ve sektöre 3-4 Milyon dolar borcu var.

  1. Mehmet Mehmet

   Emin değilim ama galiba bunları yazmanız yasal değil. Hukuktan anlayanlar daha iyi bilir tabi.

   1. Huseyin Huseyin

    Bu bilgi doğru mu değil mi bilmem ancak bilginin paylaşılması ile ilgili sorun olmaz :) en fazla webrazzi site yönetimine başvururlar ve yazıyı sildirmeye çalışırlar. :)

    Benim bir sitem bu aşamaya gelmiş bir telekom firmasına ait bine yakın şikayet yorumunu :) dava sürecinde bile silmedim, sadece hakaret içeren yorumları sansürlemiştim o kadar sonuçta ben kazandım..

    Ayrıca eleştiriyi en çok hak eden firmalardan biri norma (internet şirketi değil ilaç şirketi) insanların zaaflarından, devletimizin ve özellikle sağlık bakanlığımızdan milyarlarca lira maaş alıp hiçbir denetim yapmayan görevlilerinden yararlanarak otu çöpü ilaç diye satan bu ve bunun gibi firmalar için böyle eleştiriler az bile..

 3. Mustafa Balaban Mustafa Balaban

  Alan adı pazarı oldukça genişlemiş durumda artık. Bizde farklı sebeplerden jenerik alan adı tescil sürecini kaçırsak da ucakbiletlerisatisi.com gibi yine iş yapacak alan adlarını satışa sunuyoruz.

 4. Ibrahim Ibrahim

  Yeni sahibine hayırlı olsun. Umarım iyi yerlere gelirler. Geçen hafta fark ettiğim bu durum için webrazzi ne zaman haber yapacak diye merakla bekliyordum.

 5. Hakan De Hakan De

  avm.com alındığı gibi satışa çıktı.neden çünkü bir ideolojisi ve fikri olmadığı için satmak zorunda kaldı.eski şirketler sadece com.tr ile ne kadar cirolar yapıyor.abuziddin isimle yoluna devam edende var edemeyende

  1. Ibrahim Ibrahim

   belkide satmak için almıştır

 6. Hakan Özaltay Hakan Özaltay

  Norma, Vicepra'dan çok büyük zarar etti.

 7. Ahmet Uzun Ahmet Uzun

  Arkadaşlar bu norma nasıl kötü gidişata gitti bilgisi olan var mı? Hangi konularda hata yaptılar bunlarda paylaşılsa aslında güzel tecrübe olur bizlere. Dev bitkisel ilaç satıcılarından vimjo dada sıkıntı var galiba.

  1. Huseyin Huseyin

   Yukarıdaki yorumda da belirttim Norma bir internet şirketi değil. Otu çöpü ilaç diye satan bir firma. Sadece bunları satmak için internetin çok ideal olduğunu anladılar, bizim kısa yoldan para kazanmaya meraklı webmasterlarımız da bu konuya çok alakadar oldu ve bunun gibi otçu çöpçü firmalar koptu gidiyor.

   Norma internetten çok talep gelince hiç anlamadığı ve uzmanlık alanı olmadığı halde bu alanda da yatırım yapmaya kalktılar sadece bu kadar..

   Ne oldu :) Zürih üniversitesindeki profesörlerin bile bulamadığı bu otun çöpü bulan insanların bir işe yaramadığı bir kaç yılda anlaşıldı ve battılar..

   Çok yakında umuyorum ki her bannerda her sitede gördüğüm Cem beyin göbeği 3 günde eridi diye itici bay bayan resimleri koyan firmada batmadan sağlık bakanlığı müdahale etsin.. Adamların domain sorgusuna baktım ve 200 civarı zayıflama hapı sitesi yapmışlar benim tespit ettiğimde aynı hapa 3-4 farklı marka vermeleri..

   Ben şahsım adıma sitelerimde ki adsense reklamlarından bu ilanları engelledim. Böyle bir şeye ortak olmayı düşünmem bile.

   Tekrar sağlık bakanlığını bu konuda göreve davet ediyorum şu ülkede birileri işini yapsın diye.

 8. Savs Davaz Savs Davaz

  Tebrik ederim bence akilli bir yatieim olmus

 9. Bu domain üzerine proje yazılana kadar bir çok proje geliştirildi, umarım geç kalınmış bir proje olmaz. Bu domaine en yakın adres üzerinde de proje var artık, ucakbilet.com. Ancak şuan gördüğüm kadarıyla bu sektörde skyscanner.com çok çok iyi durumda.

 10. domain şuan alanının en iyi domaini yalnız son 1 yılda çok saçma domainler bile online bilet konusunda yükselmişken bu domain biraz geç kalmış gibi. ama açıldıktan sonra hak ettiği yerini alması şüphesiz.

 11. ucuzucakbileti.com u 100bin e almayı tercih ederim

 12. Muhammet Muhammet

  ucakbileti.com'un satışının olduğu süreçte Türkiye'de ki gelişen pazarı farketme şansım oldu. Ben nasıl bir domain yatırımı yapabilirim derken baktım ki herkes bilet içerikli domainlere saldırmış... Bende reklamlarda "... taksitle uçun.","... uygun fiyata uçun" gibi cümleleri görünce kısa ve akılda kalıcı bir domain olan uçun.com'a yatırım yaptım... Şimdi ciddi bir ortak arıyorum... O sırlar birde ucakbilet.im i almıştım... Hala bi köşede duruyor...

 13. Ticketbilet.com Ticketbilet.com

  Neden herkes uçak bileti satmanın peşinde.? Bu bilet satma işi genele yayılsa daha iyi olmazmı.? Mesela konser - sinema - tiyatro - uçak - tren - gemi - ido - budo - futbol dahil spor biletleri satışı yapılsa daha iyi olmazmı.?