Cepten fotoğraf baskı uygulaması Cellograf, mobil ticarette hızlı büyüyor
Mobil

Cepten fotoğraf baskı uygulaması Cellograf, mobil ticarette hızlı büyüyor

Cellograf_banner480-320Cellograf, mobil öncelikli olmasıyla ayrışan bir online baskı uygulaması. Bu özelliğiyle reklamın hala en yaygın gelir kanalı olarak kurgulandığı mobil uygulamalar alanında farklı iş modeliyle öne çıkıyor. Geçtiğimiz Nisan ayında Andorid ve iOS kullanıcılarıyla buluşan Cellograf, mobil ticarette hızlı büyüyor.

Başarı Mobile tarafından yaklaşık bir yılda geliştirilen Cellograf ile albümüzden fotoğraf kağıdına ya da kanvas, yapboz ve magnet gibi farklı malzemelere çerçeveli veya çerçevesiz olarak baskı yaptırabilmeniz mümkün. Baskılarınızı kendiniz için veya hediyelik olarak sipariş etmenizi sağlayan Cellograf, fotoğraflarınızı kurye aracılığıyla adresinize teslim ediyor. 50 liranın üstündeki siparişler için kargo ücreti almayan Cellograf'ın henüz kendisine ait bir fotoğraf baskı stüdyosu bulunmuyor, bunun için dış kaynak kullanılıyor. Kredi kartının yanında mobil ödeme seçeneği de sunan Cellograf, bunun için üç ana operatörle de anlaşmış.

cellograf

Bugün iOS ve Android'de toplam 300 bin cihazda bulunduğu belirtilen Cellograf'ın bu sayıya ulaşmasını sağlayan önemli faktörlerden biri de geçtiğimiz Ekim ayında Samsung Türkiye ile yaptığı anlaşma. Bu sayede Samsung cihazlarına gömülü olarak gelen Cellograf, benzer bir iş birliğini LG ile de yapıyor. Böylelikle Mayıs ayından itibaren Cellograf uygulaması LG akıllı telefonlarında da yüklü olarak sunulmaya başlanacak.

Cellograf'ın cihazlarla yaptığı iş birliği bir tür itme (push) stratejisi ve kullanıcı tarafında geri tepme riski de barındırdığı bir gerçek. Ancak, uygulamanın fonksiyonelliği ve sağladığı fayda sayesinde strateji, uygulamanın yaygın kullanımını sağlamış. Zira Cellograf'ın kendi verilerine göre uygulama üzerinden bugüne kadar yaklaşık 29 bin fotoğraf siparişi alınmış. Verilerin siparişlerin yüzde 70'ini fotoğraf baskı ve kanvas grubu oluştururken, bunların büyük bir bölümü İstanbul, Ankara ve İzmir'den gelmiş.

Öncelikle büyümeye odaklanan Cellograf'ın planları arasında fotoğraf paylaşımının kalbinin attığı Facebook ve Instagram ile bağlantılı hale gelmek var. Bununla birlikte, ikinci aşamada web üzerinden de baskı hizmeti sunulması da planlanıyor. Böyle bir durumda Cellograf'ın rakiplerine ayrışması için mobil öncelikli odağını kaybetmemesi gerekiyor.

İncelemek isterseniz Cellograf Android ve iOS uygulamaları için bağlantıları takip edebilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. Distribütörlüğünü yaptığı markalar ile anlaşarak telefonların içerisine kendi geliştirdiği uygulamaları yüklemesi ve bunun, büyük ihtimalle, istense de kaldırılamayacak bir uygulama olması direkt negatif bir etki yaratıyor. Böyle bir zorlama ile mobil kullanıcıları elde tutacaklarını düşünüyorlarsa çok yanılıyorlar. Hoş değil..

  1. Osman Sezgi Osman Sezgi

   Sayın Hasan, öncelikle değerli görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.

   Yorumlarınız üzerinden birkaç noktayı aydınlatmak isteriz. Başarı Mobile, 1998 yılından beri mobil oyun, uygulama ve portal geliştirme konusunda faaliyetlerde bulunmaktadır. Firmamızın şu anda Cellograf uygulaması dışında da geliştirmiş olduğu birçok mobil uygulama ve portalı mevcuttur. Kardeş firmamız Başarı Ticaret'in distribütörlüğünü yaptığı markalar, sadece distribütörü olduğumuz için değil, kendi kullanıcılarına bir fayda sağlayacağını düşündükleri çözümlerimizi cihazlarına yüklemektedir. Samsung kullanıcılarına özel geliştirilen Cellograf uygulamasını inceleme imkanınız olur ise, "markaların" neden Cellograf'ı kullanıcılarına sunduklarını görebilirsiniz.

   Cellograf uygulaması, Başarı gibi kurumsal bir yapı içerisinde "Yalın Girişim" olarak hazırlanan ilk üründür. "Yalın Girişim" metodolojisine uygun olarak Cellograf, fikir aşamasında itibaren potansiyel kullanıcılar ile birlikte, onların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilmiştir ve bu şekilde geliştirilmeye devam etmektedir. Kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını doğru anlayabilmek ve servisimizi bu ihtiyaçlara göre geliştirmek için, Cellograf uygulamasını yükleyen veya servisimizi kullanan müşteriler ile düzenli görüşmeler yapmaktayız. Her hafta en az 100 kullanıcı ile telefon görüşmesi yapılmakta, servis kalitemiz ve talepleri konusunda kullanıcılarımızın görüşlerine baş vurulmaktadır.

   Cellograf servisimizdeki temel önceliğimiz müşterilerimizin %100 mutluluğunu sağlamaktır. Bunu sadece müşteri görüşmeleri yaparak ya da kaliteli ürünler sunarak değil, müşterilerimize gerekçesiz iptal ve iade hakkı vererek de sağlamaya çalışıyoruz. Aslında kişiye özel ürünler olması nedeniyle sipariş sonrasında müşterilerin sipariş iptali ve iade isteme hakkı bulunmamasına rağmen, müşteri mutluluğu politikamız gereğince müşterilerimize siparişin her aşamasında siparişlerini iptal edip iade isteme hakkı vermiş bulunuyoruz.

   Sizin belirtmiş olduğunuz gibi, kullanıcıları "zorla" elde tutmaya çalışmak gibi bir düşüncemiz hiçbir zaman olmamıştır. "%100 Müşteri Mutluluğu" güvencemiz ile servisimizi kullanan müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler, yanılmadığımızın en büyük göstergesidir. Tüm bu övgülere rağmen şımarmadan ve kibirlenmeden, kullanıcılarımızın ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda Cellograf servisimizi geliştirmeye devam edeceğiz.

   Sizin görüşünüzün de bizim için (gerçekten) çok değerli olduğunu tekrar etmek isterim. Cellograf'ı geliştirmemizde bize yol gösterecek görüşlerinizi paylaşabilirseniz, dikkate alacağımızdan emin olabilirsiniz. Her türlü görüş ve önerinizi [email protected] adresine gönderebilirsiniz. Görüşlerinizi yazarak paylaşacak vaktiniz yok ise ve talep ederseniz, telefon numaramı da sizinle paylaşabilirim.

   Son olarak haberde belirtilmeyen bir konuyu da burada bilgilerinize sunmak isterim: Cellograf, 2013 yılında Turkcell'in açmış olduğu bir mobil uygulama yarışmasında birincilik kazanmış ve Turkcell tarafından da desteklenen bir servistir. Yakın bir zamanda Turkcell tarafından da Turkcell abonelerinin hizmetine sunulacaktır.

   Saygılarımla.

   Osman Sezgi

   Başarı Mobile

   İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü

   1. Osman Bey merhaba,

    Hassasiyetiniz için teşekkürler. Ben de sektörü tanıdığım için firmanızı ve hizmetlerini de biliyorum. Uygulamanıza da herhangi bir yorumda bulunmadım zaten. Şüphesiz ki Başarı Mobile geliştirdi ise ortada kullanıcıya sağlanacak bir değer görmüştür. Benim takıldığım nokta bu uygulamanın cihazların üzerinde yüklü olarak gelmesi. Tamamen pazarlama stratejinizin yanlışlığına (bence) vurgu yaptım. Görüşlerimi tekrardan özetleyecek olur isem:

    1- Ben açıkçası aynı uygulamayı sizinle aynı konumda olmayan (distribütörlük) farklı bir firma geliştirmiş olsa idi, LG, Samsung gibi firmalar cihazlarında default yüklü olarak bu uygulamaya yer vermeyeceklerine eminim.

    2- Bir kullanıcı olarak, satın aldığım telefonda benim yüklemediğim ve istesem de kaldıramadığım 3rd party uygulamaların olmasını istemem. Eğer bu şekilde bir uygulama zorunlu olarak kullanıcıya dayatılıyorsa bunun da opsiyonel olmasını ve bu durumda da daha düşük fiyat ile cihazın satılması gerektiğini düşünüyorum. Ben satın aldığım cihazın belleğini, işlemcisini, ekranını neden zoraki bir uygulamanın işgal etmesine razı olayım ki?

    3- Aşağıdaki yorumu yazan kişinin de belirttiği gibi, uygulamanın yayınlandığı marketlerdeki (Google Play, Appstore) yorumların da uygulamayı geliştiren şirket çalışanları tarafından yapılması çok itici. Ben de baktım şimdi. Bir de Başarı Mobile olarak ona cevap yazılmış “Sizin övgülerinize layık olabilmek için her zaman çok çaba göstereceğiz. Saygılarımızla.” Kendin çal, kendin oyna. Yani bu tutum Başarı gibi kurumsal bir firmaya yakışacak bir hareket değil kesinlikle. Bu nedir? Yani bu nedir? Anlam vermek imkansız. Bir de yine webrazzi haberine de aynı şekilde sahte bir yorum yapılmış aynı kişi tarafından, Allah’tan ona cevaben yine Başarı Mobile tarafından “size layık olacağız” gibi bir cevap gelmemiş. :)

    4- Uygulama eğer o kadar başarılı, güzel, kullanıcıya değer katacak ve bunun karşılığında geliştiriciye de para kazandıracak bir uygulama ise zaten kullanıcıya zoraki dayatmaya gerek yok, herkes indirir. Benim bugüne kadarki hiçbir telefonumda whatsapp yüklü değil, ama bana değer sağlayan bir uygulama olduğu için direkt yüklüyorum.

    5- Aynı şekilde size de sormak istiyorum. Telefonunuzda default olarak yüklü gelen uygulamaların (facebook, twitter gibi dev uygulamalar hariç) kaç tanesini kullanıyorsunuz? Sürekli kullandığınız uygulamaların kaç tanesini siz kendiniz yüklediniz, kaç tanesi default yüklü geldi? Hiç uzun süre oynayıp sonradan bıktığınız bir uygulamayı telefonunuzdan sildiniz mi? Eğer silme hakkınız olmasa idi ve hiç kullanmayacağınız halde telefonunuzda yer işgal etse ne düşünürdünüz?

    Aslında pazara giriş stratejisi ile ilgili olarak da yazılacak çok şey var ama maalesef ki vakit yok. Vakit dünyadaki en kıymetli varlık.

    Konu ile ilgilendiğinizi düşünerek tekrardan cevap yazmak istedim. Amacım polemik değil, kullanıcı tarafından bir bakış açısı yansıtmak.

    İyi günler..

 2. Dilara Dilara

  Ben kullandım. Başarılı bir uygulama. Tavsiye ediyorum, fotoğraflarım çok kaliteli geldi.

  1. Yorumunuz o kadar reklam kokuyor ki.. Google Play'de de aynı şekilde Dilara isimli bir kullanıcı yorum yapmış, google'a ismini yazdığımda direkt Başarı çalışanı olduğu ortaya çıkıyor.. Telefonu satın alanlara uygulamayı zorla dayatın, üzerine de ucuz pazarlama numaraları yapın.. Keşke bunun yerine seeding çalışmaları yaptırsaydınız paraya kıyıp, daha inandırıcı olurdu..

   1. Osman Sezgi Osman Sezgi

    Sayın Ersin, değerli görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Yorumunuzu hazırlarken kıymetli vaktinizi harcayıp araştırma yapmış olmanız konuyu önemsemenizi gösterdiği için fikirlerinizin kesinlikle dikkate almaya değer olduğunu düşünmekteyim.

    Yorumunuzla ilgili bir kaç konuyu açıklamak isterim; Cellograf uygulamasını kullanıcılara zorla dayatma gibi bir amacımız hiçbir zaman olmamıştır. Cellograf servisimiz, fikir aşamasından itibaren "Yalın Girişim" yöntemleri kullanılarak ve (potansiyel) kullanıcıların talep ve önerileri alınarak geliştirilmiştir ve bu şekilde de geliştirilmeye devam etmektedir. Servisimizdeki önceliğimiz, "%100 Müşteri Mutluluğu" sağlamaktır.

    Kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılama ve %100 Müşteri Mutluluğu sağlama konuları proje fikrimiz içerisinde de önceliğimiz olduğu için, Cellograf servisimiz 2013 yılında daha bir fikir aşamasında iken, Turkcell'in açmış olduğu mobil uygulama yarışmasında birincilik ödülü kazanmıştır. Proje hayata geçirilirken, Turkcell ile birlikte "seeding" çalışması yaptırılmış ve bu çalışma sonuçları da dikkate alınarak kullanıcıların beklentileri doğrultusunda geliştirmelere başlanmıştır.

    "Müşteri ile birlikte geliştirme" çabalarımız başlangıçta olduğu gibi, bugün de aynı özen ve dikkat ile yapılmaktadır. Kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını doğru anlayabilmek ve servisimizi bu ihtiyaçlara göre geliştirmek için, Cellograf uygulamasını yükleyen veya servisimizi kullanan müşteriler ile düzenli telefon görüşmeleri yapmaktayız. Her hafta en az 100 kullanıcı ile telefon görüşmesi yapılmakta, servis kalitemiz ve talepleri konusunda kullanıcılarımızın görüşlerine başvurulmaktadır.

    Sizin görüşünüzün de bizim için (gerçekten) çok değerli olduğunu tekrar etmek isterim. Cellograf'ı geliştirmemizde bize yol gösterecek görüşlerinizi paylaşabilirseniz, dikkate alacağımızdan emin olabilirsiniz. Her türlü görüş ve önerinizi [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

    Saygılarımla.

    Osman Sezgi

    Başarı Mobile

    İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü

 3. Telefon guncelenince gekip gitmek bilmeyen uygulamalar içerisinde. Hem kullanmıyorum hem silemiyorum hemde bildirimler alıp duruyorum. Benim gibi analog fotoğraf sever birisi için bile nefret oldu silinmemesi.

 4. Gokhan Gokhan

  Root app delete programı bulun yükleyin ve silin ;)

 5. Baskı konusunda çok rakibi var sanırım. mesela www.benimfotokitap.com gibi. Gerçi bu yalnızca mobil ama olsun yinede rekabeti büyük