Microsoft 25 yıldan sonra logosunu yeniledi!
Arama
Yenilikler

Microsoft 25 yıldan sonra logosunu yeniledi!

Dünya yazılım devi Microsoft 25 yıldır el sürmediği logosunu son yıllardaki gelişimi ve yenilikçi yaklaşımına paralel olarak yeniledi. Şirket tarafından bugün yapılan açıklama ile gün ışığına çıkan yeni logoyu bu fırsatla sizlerin de beğenisine sunuyoruz.

Bu sene neredeyse tüm ürünlerinin yeni versiyonlarını çıkartan ya da çıkartmaya hazırlanan Microsoft yeni logosunu ve logo tarzını tüm ürünlerine yansıtıyor olacağını yaptığı açıklamada duyurdu. Ayrıca açıklamada özellikle belirtilen bir diğer husus da, tüm ürünlerinde ve marka iletişiminde Segoe fontunu kullanan Microsoft’un yeni logosunda da bu fontu tercih etmiş olması.

Logo seçimi, kurumsal kimliği ve yapılan değişim konusunda tasarımsal görüş bildirmek aranızda bu konuda uzman isimler varken bana düşmez. O yüzden sözü sizlere bırakıyorum. Uzman bakış açınızla değerlendirmelerinizi yorumlarda yaparsanız harika olur.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (40)
 1. Mustafa dedi ki:

  Aman eksik kalsın. 🙂 Eskisi ne anlatıyordu ki bu ne anlatacak.

 2. kemal dedi ki:

  Ee bu logo çok basit ve kötü bir logo bula bula bunu mu buldunuz .
  bir milyon dolar ödemişlerdir bu logoya şimdi.

 3. Kelimeler Benim dedi ki:

  Hemen bu kadar sert eleştirmeyin arkadaşlar, yıl olmuş 2012, artık sadelik konuşuyor. TL’nin simgesi gibi bin beş yüz farklı anlam çıkarmaya gerek yok. Logo işte.

 4. Arda Kutsal dedi ki:

  Uzman görüşü değil di mi şu ana kadar yazılanlar? Eğer öyleyse demek ki ben de yorum yapsam ayıp olmazmış. 🙂

  Şaka bir yana yorum yazarken neden beğenmediniz gibi biraz daha altı dolu şeyler yazsanız ne güzel olur aslında. Sadece Microsoft logosu için değil, genel olarak yorumların belli bir zenginlikte olması hepimiz için daha değerli olur. Çünkü inanın fazlasıyla ilgili ve yetkili kişi tarafından okunur burada yazılanlar.

  Bu arada yeri gelmişken ben de yeni logoyu beğenmedim. Paint’te çizilmiş gibi, fazla sade ve basit geldi. Şaka be şaka! 🙂

  1. Tahir Gürel dedi ki:

   Allah aşkına haber sanki çok mu nitelikli bir haber de, yazılan yorumları beğenmiyorsunuz? Kaldı ki 2012’de okuycu yorumlarını yönlendirmeye çalışan yazar olarak emin olun az kişisiniz. kıymetinizi bilin.

   bu yorumu onaylayabileceğiniz cesarete eriştiğiniz zaman, ticari itibar nedir çok iyi biliyor olacaksınız.

  2. yaşar acar dedi ki:

   Bende beğenmedim Arda, madem sebebini istiyosun:

   İlk bakışta inşaat firmasının logosu gibi olmuş, sağlamlık ve güvenilirliği temsil eden keskin hatlara sahip küpe benzeyen o logoyla bir yapı firması ya bildiğin. Hatta aklıma Bill Gates ismi geldi ki o da sanki böle köprü, geçit vb. işleri yapan inşaat mühendisi gibi. Microsoft ismi ise, hani böyle sert bir malzeme üretirsin de onu ticari bir ürün haline getirip enka gibi inşaat firmalarına satarsın ya onun gibi bişey..

 5. Mert dedi ki:

  Bence sade ve güzel bir logo. Microsoft değişmeye devam ediyor. Yaptığı her değişiklik pazarda hareketlenme yaratacaktır.

 6. Serkan Erdoğan dedi ki:

  Logonun güzelliği tartışılır. Bu denli büyük bir firmanın logosuna da basit denemez. İnsanların aklında yıllarca yer etmiş. Neredeyse logoyu tanımayan insan kalmadı. Bu denli tanınmış bir logoyu da kökten değiştiremezler. Son yıllarda birçok firmanın yaptığı gibi logoda sadeleştirmeye gitmişler. Eskisine göre daha iyi ama her zaman daha iyisi vardır.

 7. cem dedi ki:

  Uzman değilim ama hayatımda bu kadar saçma bir logo görmedim. Bu kadar mı yaratıcılıktan yoksun olunur. Hayret 🙂

 8. Mustafa dedi ki:

  windowsun logosunu microsoftun logosu yapmışlar. mavi windows, kırmızı ofis, yeşil xbox, sarı ne olduğu belli değil. microsoft bu metro arayuzunden esinlenerek bu logoyu yapmış gibi. o

 9. Burak dedi ki:

  Bence gayet sade ve güzel olmuş. Akılda kalıcı ve renkli.

 10. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

  Microsoft, markası olan Windows işletim sistemlerinde kullandığı dalgalı pencere şeklini zaman zaman Microsoft yazısıyla logo gibi kullanıyordu. Büyük ihtimal markası olan Windows ile bir ayrım olması için böyle bir yola gitmiş olabilir. Yeni logo gene pencere izlenimi yaratsa da mutlaka bu şekli belirlerken gerekçeleri vardır.

  Şahsi fikrim şekil olmadan sadece yazı olarak Microsoft’ta yeterli gibi.

 11. OZD Tasarım dedi ki:

  Yeni logonun, beğeni açısından son kullanıcıyı memnun etmeyeceği aşikar. Ancak… Microsoft’un Windows 8’den itibaren arayüzlerde (ve arabirimlerde) kullandığı keskin ve düz çizgilerle aynı konseptte olması için logoyu bu şekilde revize ettiklerini düşünüyorum. Yani Microsoft’un yeni kurumsal kimliğindeki düz ve sade çizgiler logoda da olmalıydı ve nihayet oldu.

  Aynı zamanda, yukarıdaki videoda da göreceğiniz üzere Microsoft her ürününü farklı renkte küçük karelerle simgeleyerek tanıtıyor artık. Ve logonun da bunu yansıtmasını istedikleri ortada.

  Sonuçta, logoyu tek başına değerlendirdiğimiz zaman beğenilecek tarafı yok ama kurumsal kimlik ve anlam açısından doğru tercih ve profesyonel bir çalışma. Kısacası Paint değil 🙂

  1. Kivanc Erten dedi ki:

   Microsoft’tan sirket olarak pek hoslanmam ancak dediklerinize katiliyorum. Son donemde Windows mobil arayuzlerinde kullanilan tasarimla paralellik gosteriyor o bakimdan tutarli.
   Paintle yapilmamis olsa da onunla da yapilabilirdi o da ayri 🙂

 12. Aycan dedi ki:

  Ben beğendim. Çok açık ve net.
  Sonuçta Paint, Microsoft ürünü. Adamlar kendi ürününü kullanarak yeni bir ürün çıkarmışlar =)

  thinksimpler

 13. Volkan AKKUŞ dedi ki:

  Yalın olması güzel ama nerede derinlik. Fazla basit ve sıradan olmuş. Hiç hareket yok ve yeni nesiller eskisi gibi çerçeveli pencereler de görmediği için windows çağrışımı da yapmıyor.

  Oldu Arda Bey ? Şaka be şaka! 🙂

 14. ske dedi ki:

  Sol karedeki 4 rengi microsoft eskiden beri kullanıyor ama bu sefer ton olarak epey chrome’a yaklaşmış gibi geldi bana.

 15. Fırat dedi ki:

  Kendisine ait yazılımlarda zaten “varsayılan” olarak kullanılmakta olan ve haliyle kullanıcıların aşina olduğu bir yazı tipini (Segoe UI) logolarında da kullanmaları doğru bir hamle bence? Böyle bir şey olacağını bekliyordum açıkçası, kendilerini çok güvendikleri “metro” isimli yenilikçi arayüzlerine uyumlu hale getirmeye çalışıyorlar, ki bir yerde böyle hamleler zorunluluktur.

 16. ilker ilgen dedi ki:

  Microsoft = KÖŞE beyinliler. SINIRLAMA onların hayatının bir parçası değil BÜTÜNÜ. Lisanslama konusunu anlamak için bile bir uzmanlık sertifikası var. HADİ ORDAN.

  Kendini sınırlamak istiyorsan AHANDA kutucular orda. İçerisine gir oyna.

  Yok ben AÇIK oynamak istiyorum SINIRSIZ ÖZGÜRLÜK bana göre diyorsan LINUX kullan.

  Hedefi ilerlemek olmayan bir bilişim firması olmaz. İlerlemek PAYLAŞMAKLA olur. Bunu Google çok iyi öğretti. Binlerce dolarlık bir video sıkıştırma kodeğini alamadığım için projem tehlikeye girdiğinde Microsoft ne yaptı ? Sana Media sunucusu vereyim dedi. Google ON2 yi satın aldı vp8 dahil tüm kodekleri açık kaynak kod ilan edip kullanıma açtı.

  AMA !
  hiç birisi babamızın malı değil.

  Ulusal kaynaklarla üretilmiş EVRENSEL sistemler geliştirmediğimiz sürece o daha iyi bu daha iyi ya da kötü demeye mahkumuz.

  1. Fırat dedi ki:

   İlker bey, entelektüel birikimize ve Yılmaz Özdil tarzı bol paragraflı cümle diziliminize hayran oldum ama şu halinizle Beyoğlu’ndaki “İsa Seni Seviyor” isimli kitapları elden vermeye çalışan köşeli sakallı misyoner vaizlerden bir farkınız kalmamış. Yahu tartışılan altı üstü bir logo? Felsefesi, kimliği yahut arkasında dönen gizli güçler ve çalışma şekilleri değil ki?

   1. Okuyucu dedi ki:

    Yok mu buralarda beğenme tuşu filan. On kez basmak istiyorum 🙂

 17. Fırat dedi ki:

  Arkadaşlar, tartışmaya gerek yok.

  Yeni logodaki mavi kutu Windows işletim sistemlerini, turuncu kutu Office uygulamalarını, yeşil kutu XBOX servislerini, sarı kutu da “N’aber sarı?” diyerek bana gönderdikleri selâmı simgeliyor. İnanmazsanız sorun, Patricia teyzemi iyi tanırlar.

 18. Onur Cengiz dedi ki:

  Öncelikle bu işin profesyoneli olmadığımı söyleyeyim.

  Ben bu logo güncellemesini beğendim. Nedeni ise yıllar önce abimin bana söylediği bir söz. “İyi logo, çizim yeteneği olmayan birinin tükenmez kalem ile peçeteye çizebileceği logodur” demişti. Muhtemelen o da bi kitaptan falan okumuştu bunu. Her neyse, tabii ki de bunun aksini kanıtlayan pek çok logo/marka var ama dünya devi markaların çoğunun logolarının bu kritere uyduğu da yadsınamaz.

  Gel gelelim bu logoyu “microsoft’un renkleri kare olarak 2×2 yerleştirilmiş” (neyse işte, anladın sen onu) diye anlatması ne kadar kolay olsa da, logoya bakmadan o renklerin sıralamasını doğru hatırlamak bir o kadar zor sanki. Ben zorlandım en azından. Bu konuya eğilsin bence sayın Ahmet Microsoft.

 19. Mithat dedi ki:

  Öncelikle uzman değilim onu belirteyim de sonra kargaşa olmasın.

  Şahsi düşüncem microsoft “metro/modern style” işini çok iyi becerdi. Outlook skydrive vs ile tasarımın sade ve ilgi çekiçi olduğu kullanıcılara gösterdi. Şimdi de ileri boyuta geçip logo işini de aradan çıkarmış sade ve hoş olmuş. Kaldı ki aşırı sade diyenleri pek anlayamadım çünkü aklımw direk apple, facebook, twitter ve tabi ki google geldi. Sadelik gayet iyi bir seçim gibi düşündüm sonra. Bir gradient bir gölge vermediler diye kötü bu demek ilginç geldi bana tabi ki.

  Uzun lafın kısası bence microsoft logodaki kutucukları apple’ın elması gibi ön plana çıkarabilir, ürünlerinde direk kullanabilir bu da sadelik açısından daha güzel bir gelişme olabilir.

 20. adnan dedi ki:

  Microsoft logoyu bir kenara bırakıp android için word üretse, ne güzel olurdu.

 21. Çuhadar dedi ki:

  Sarı olan da mobile servisidir o zaman. Belki kabaca baktığımızda hiç bir anlam ifade etmiyor gözükebilir ancak her kare de farklı bir anlam yatıyor olabilir. Bir microsoft olmak bu kadar kolay değil. Googlenin anasayfası gibi düşünebilirsiniz. İlk bakışta hiç bir şey yok…

 22. Hasan Çolak dedi ki:

  yorumları okuyunca içim rahatladı ağzı olan konuşuyor lafının gerçekliğini tam anlamıyla hissettim ohh mis

 23. Rahmi Mert dedi ki:

  Bence güzel olmuş veya olmamış biryana, onca uzman ekip ve tasarımcınında ötesinde kendilerinin bilgiği bişey vardır mutlaka, en basitinden, güzel olmaması mikrosoft gibi bir firmanın rakiplerine oranca daha çok bahsedilmesine vede sadeligi akilda kalmasina neden olacaktır bence, birazda pazarlama gozuyle bailirsa.

  1. Rahmi Mert dedi ki:

   oraya Microsoft yerine yanlışlıkla mikrosoft yazmış olmam gibi 🙂

 24. Lorrem dedi ki:

  yeni logo microsoft’un yeni wondows interface gorunisleriyle tamamen uygun.

 25. MrAuTHoR dedi ki:

  Sadelik kullanışlılık açısından cezbedici bir özelliktir.Bu tarz logolar ve gösteriş gerektiren konularda sadelik kaybettirir.Bir çok arkadaşın dediği gibi Paintte 5 dakikada yapılmış logo gibi,belkide gerçekten de Paintte 5 dakikada yaptılar.Söz konusu şirket bir dünya devi olunca yapılması zor,uğraşıldığı ve üzerine düşünüldüğü belli olan,göze hoş gelen bir şey görmek istiyor en azından insan.Ne bileyim olmadı bir gölge verilir, bir parlaklık eklenir … Ayrıca Arda bey,yorum yapanların özen göstermesini istiyorsunuz ama yorum yapanlarda sizin yorumlara özen göstermenizi istiyor.Bazı konularda sorulara konu sahibi yada Webrazzi’den yetkili biri tarafından cevap verilmiyor.4 yıldır Webrazzi takipçisiyim ve bu sallanmama durumu benim yorum yapma hevesimi kırıyor.

  1. ilker ilgen dedi ki:

   HAh bak bu daha güzel. Bu firmayı alsınlar logoda hazır işte:)

 26. Kys dedi ki:

  Windows 95’te kullandıkları logo değil mi bu? http://www.youtube.com/watch?v=Tw-GGT6900s

 27. Hasan dedi ki:

  Bence süper bir logo.
  Tamamen kurumsal ve güven veren bir tasarı ve çalışma olmuş.
  amanla farklı düşünen arkadaşlarında benimle aynı fikirde olacaklarından eminim.

 28. Tiftikçi dedi ki:

  Çok güzel olmuş, gayet beğendim.
  http://www.hongkiat.com/blog/logo-evolution/

  Fazla sert eleştirmeden incelemenizi tavsiye ederim.

 29. emrah dedi ki:

  logo çok sade renkler mat şekilleri standart ama çok güzel olmuş ya bu logo aferin bill’ime 🙂

Bir Yorum Yazın