PTT, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) için Apple Watch uygulaması geliştirdi
Mobil

PTT, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) için Apple Watch uygulaması geliştirdi

apple watch hgs uygulamasi ptt Apple Watch farklı model seçenekleriyle giyilebilir cihalar alanına 24 Nisan'da giriş yapacak ama Apple'ın uygulama tarafındaki gücü yine kendini gösteriyor. Tanıtımda gösterilen küreel uygulamalar bir yana Türkiye'de de bir çok bankanın Apple Watch uygulaması geliştirdiğini gördük. Henüz haberini aldığımız uygulama haberiyse kamusal alandan geliyor.

Türkiye genelinde 4 binden fazla şubesi olan PTT, geliştirdiği Apple Watch uygulamasıyla Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) gişesine yaklaştığınız zaman saatinizin ekranında bakiyenizi görüntüleyip, tek bir dokunuşla yükleme gerçekleştirmenize imkan tanıyor.

apple watch hgs uygulamasi ptt

Aslında PTT, hgs.epttavm.com üzerinden ve parmak izi tanıma özelliğiyle güncellenen mobil uygulamalarıyla kolayca HGS ödemesi yapma imkanı sunuyordu. Apple Watch uygulaması bu teknolojik kolaylıklarda PTT'yi bir adım daha ileri götürmüş oluyor.

Daha önce de epttavm.com ile e-ticarete adım atan PTT, son dönemde ptttv.com.tr adresinde bir video paylaşım sitesi de açtı.

Androidli akıllı saatler için de uygulama gelecek

Apple Watch uygulamasını PTT adına geliştiren Ülkem Bilişim A.Ş.'den aldığımız bilgiye göre, Androidli akıllı saatler için de bir HGS uygulaması geliştiriliyor. Apple Watch piyasaya çıktığında HGS uygulamasını indirebilirsiniz ama Androidli akıllı saatler sahiplerinin biraz daha beklemesi gerekecek.

Yorumlar (10)
 1. Türkiye de pazar payı elde edemeyecek olan bir saatin işletim sistemine yönelik uygulama geliştirmek de iOS'a uygulama geliştirmenin prestijli olduğunu gösteriyor bana.

 2. Halil Halil

  Hiç belli olmaz. Cep telefonu için kredi çeken bir millet saate de aynı ilgiyi gösterebilir. İki tane dizinin baş rol oyuncusu taksın bitti zaten.

 3. Halil Halil

  Devletin parasinin deniz yemeyenin keriz oldugunu gosteriyor bana. PTT bir an once kapatilmali. Devlet kurumlari ozel sektorden ellerini cekmeli

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   PTT uygulama geliştirdi diye neden kapatılıyor. PTT şuan en uygun fiyatlı para transferi, kargo gibi hizmetleri veriyor. Zamanında Telekom özelleşti çok mu iyi oldu. Sabit ücret en düşük 17 TL. Özelleşen kurumlara bir bak, zarar etmeyen kurumlar şuan ne durumda. Bilip bilmeden sığ bir düşünce ile kapatılsın demek saçma.

 4. Boş İşler Boş İşler

  PTT önce HGS sistemini düzeltsin. Bakiyemiz dolu olduğu halde kaçak geçiş veren bir sürü gişe var. İş planlarını ona göre yapsınlar.

  1. Burak Göç Burak Göç

   Ne kadar da haklı bir yorum! HGS ve OGS sistemini önce düzeltsinler de varsın uygulamamız eksik kalsın.

  2. Harun Harun

   HGS Karayollarinin cikardigi bir sistem PTT'nin degil.

 5. Ümit Büyükyıldırım Ümit Büyükyıldırım

  Mert, kesinlikle katılıyorum. Sadece Apple Watch değil, Türkiye'deki tüm akıllı saat sahiplerini hesaba katsak ortaya bile anlamlı bir yüzde çıkmaz. Bir de akıllı saat sahiplerinin PTT ile işi olması ve uygulamadan haberdar olma yüzdelerini de hesaba katttığımızda, "neredeyse yok" gibi bir oran çıkar herhalde.

  Bugün Turkcell, Vodafone ve Avea'nın iletişim merkezlerinin ana amaçlarından birisi "fatura ödeme"dir. Milyonlarca akıllı telefon sahibi bile gsm faturasını "offline olarak" ödemeyi tercih ediyor. Yani her akıllı cihaz sahibini ideal kullanıcı olarak değerlendirmemek lazım.Birçok kullanıcı, cihazıyla standart olarak gelen yazılımların bile çoğunu kullanmıyor, ihtiyaç duymuyor.

  Duruma böyle baktığımızda PTT'nin bu uygulamasının sadece "teknolojiyi yakından takip ediyoruz" mesajını verme amaçlı olduğunu görüyoruz. Bu donanım ve uygulamaların geleceği var ama henüz erken. Hele ki Türkiye için!

 6. Tamer Tamer

  PTT önce asli işini yani kargo gönderimini doğru dürüst yapsın. Türkiye'nin her yerine kargo gönderdiğim bir dönemde öyle büyük saçmalıklarla karşılaştım ki "Bu kadar da olmaz." yerine "Acaba daha neler göreceğim?" diyordum ve kısa bir dönemin ardından başka firmalara yöneldim. Çok kötü değil, çok çok çok çok çok çok çok kötüydü... Genel müdürlüğü defalarca arayıp kargomu teslim ettirmek için günlerce uğraştığımı biliyorum. (NOT: Kargolarımın hiçbiri köye gitmiyordu. Bildiğiniz il ya da ilçe merkezleriydi...)

 7. Ümit hocama katılıyorum ve eklemek istiyorum ülkemizde cep telefonlarında standart gelen uygulamaların %50 sinin kullanılması için 1-2 nesil değişmesi gerek sanırım