Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'ne göre yazılımcıların üçte biri 'alaylı' [Sonuçlar]
Teknoloji

Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'ne göre yazılımcıların üçte biri 'alaylı' [Sonuçlar]

İlkini 2013 yılı Aralık ayında düzenlediğimiz Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'nin ikincisini hatırlarsanız geçtiğimiz hafta oylamaya açmıştık. Bugün sonuçlarla karşınızdayız.

1387 kişinin katıldığı Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'ni kabaca kişisel bilgiler, teknik araçlarla teknolojiler ve çalışma alışkanlıkları şeklinde üç bölüme ayırabiliriz.

2013 yılıyla kıyasladığımızda birinci bölümde çok bir değişiklik yaşandığı söylenemez. Ancak yazılım geliştiricilerin kullandığı araç ve teknolojiler ve çalışma alışkanlıklarında bazı değişimler göze çarpıyor.

Bu haberin sonunda anket sonuçlarının tamamına, direkt Google Drive görselleriyle beraber ulaşmış olacaksınız. Sizlerden gelen geri bildirimlerle beraber önümüzdeki sene daha az itiraz gelen bir ankete kadar, şimdilik hoşçakalın. :)

Yazılım geliştiricilerin yüzde 70'i eğitimini bilgisayar bilimleriyle alakalı bir konuda yapmış/yapıyor

Ankete katılan 1387 kişinin yalnızca yüzde 6'sı, yani 88'i, cinsiyetini kadın olarak işaretlerken geçen seneyle kıyasladığımızda yüzde 2'lik bir artıştan söz etmek mümkün.

Diğer yandan yazılım geliştiricilerin yaş ortalaması 26,6 olurken lise ya da üniversite eğitimini bilgisayar bilimleriyle alakalı bir bölümde yapıyor olan/yapan kişilerin oranıysa yüzde 70. Bir başka deyişle yazılımcıların üçte birinin 'alaylı' olduğunu görüyoruz ki genel kanının üzerinde bir oran.

Eğitim durumu ve çalışılan şirket tipi gibi detaylarla beraber kişisel bilgilerin tamamına aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz.

yazilim-anketi-kisisel-bilgiler

Yazılım geliştiricilerin 4'te 3'ü Windows tercih ediyor

Yazılım geliştiricilerin işletim sistemi tercihlerine bakacak olursak; Windows'un yüzde 75 ile açık ara önde olduğunu görüyoruz. Windows'un ardından en çok tercih edilen işletim sistemiyse Mac OS. Yazılım geliştiricilerin yüzde 34'ü Mac OS kullanırken yüzde 31'iyse Linux tercihinde bulunuyor. Kullanılan proje yönetimi ve bug tanımlama araçlarındaysa geçen sene olduğu gibi bu sene de birincilik ipini Jira göğüslüyor. Jira'nın ardından dikkat çeken araçlar olarak Trello ve Asana göze çarpıyor.

IDE yani en basit tanımıyla yazılım geliştiricilerin kod yazdığı programlara gelecek olursak; Türkiye'de bulunan yazılım geliştiricilerin yüzde 48'inin Microsoft Visual Studio kullandığını görüyoruz. İkinci sırada yüzde 35 ile Eclipse yer alırken Eclipse'i NetbeansPhpStorm, Xcode ve Dreamweaver takip ediyor. Bu arada Microsoft'un açık kaynak hamlelerine rağmen 2013 Aralık'tan bugüne kadar Microsoft Visual Studio kullanımında bir düşüş olduğunu da söyleyebiliriz.

IDE'lerin yanında Notepad++ ve Sublime Text ise en çok kullanılan metin editörleri olarak dikkat çekiyor. Öyle ki; ülkemizde yazılım geliştiricilerin yüzde 63'ü Notepad++ kullanıyor. Yazılım geliştiricilerin web hosting ya da PaaS tercihlerinde ise DigitalOcean'ın Amazon Web Service'i geçtiğini görüyoruz. Ülkemizdeki çözümlere baktığımızdaysa İsim Tescil yüzde 15 ile birinci sırada yer alırken onu yüzde 13 ile SadeceHosting takip ediyor.

yazilim-anketi-teknik-1-detaylar

Ülkemizdeki yazılım geliştiricilerin yarısı C# kullanıyor

Yazılım geliştiricilere tercih ettikleri programlama dillerini sorduğumuzda tam olarak yarısının C# kullandıklarını gördük. C# sonrasında yüzde 45 ile PHP ve yüzde 43 ile Java geliyor. 'Üç büyüğün' ardından Node.js yüzde 18, Python yüzde 17 ve Objective-C ise yüzde 14 ile sıralanıyor.

Programlama dillerine paralel olarak tercih edilen back-end framework'lerde de .Net Framework yüzde 46 ile birinci sırada. Bu kategoride dikkat çeken diğer isimlerse Node.js, Spring, CodeIgniter, Laravel ve Spring. Front-end framework'lerde ise jQuery bu kez yüzde 79'luk oranla yine birinci. jQuery sonrasında AngularJS ve Modernizr kullanımının dikkat çektiğini söyleyebiliriz.

Veritabanı çözümlerindeyse başı yine MySQL çekiyor. NoSQL veritabanlarından biri olan MongoDB yüzde 26 oranında kullanılıyorken daha çok kurumsal proje ve şirketlerde tercih edilen Oracle'in oranı da yüzde 20.

Versiyon kontrol sistemlerindeyse arka planda Git kullanan GitHub ve Bitbucket dikkat çekiyor. Ülkemizdeki yazılım geliştiricilerin yarısına yakını GitHub kullanırken Subversion oranı yüzde 19. Git'i, GitHub veya Bitbucket gibi herhangi bir servisle kullanmayanların oranıysa yüzde 34.

yazilim-anket-teknik-2-detaylar

En çok tercih edilen mobil platform: Android

Yazılım geliştiricilere mobil platform tercihlerini sorduğumuzda yüzde 56'sı Android, yüzde 34'ü iOS, yüzde 17'si de Windows Phone için geliştirme yaptığını paylaştı. Böylelikle giriş bariyeri daha düşük olan Android'in ülkemizde geliştiricilerin gözdesi olduğunu söyleyebiliriz.

Ve gelelim anketimizin ağırlıklı olarak çalışma alışkanlıklarını ölçen bölümüne. Anket katılımcılarının yüzde 69'unun çalıştığı ekip ya da projede bir test mühendisi yok! Ki aynı oran geçen sene yüzde 73'yü. Ülkemizde yazılım testine verilen önem ve gitmemiz gereken yolun uzunluğuna vurgu yapan bu rakamın yanında TDD (Test Driven Development) kullanılma oranının yüzde 40 olduğunu görüyoruz.

yazilim-anketi-diger-detaylar-1

Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'ne göre Twitter Bootstrap veya Zurb Foundation gibi fron-end kütüphanelerinin kullanılma oranı yüzde 6'lık bir artışla yüzde 57 olurken, LESS veya Saas gibi CSS framework'lerinin kullanım oranıysa yüzde 36'da kalmış.

Diğer yandan ülkemizdeki yazılım geliştiriciler çalıştıkları proje ya da şirkette yüzde 75 oranında versiyon kontrol sistemi, yüzde 47 oranında code-review etme yöntemi ve yüzde 66 oranında da test ortamı kullanıyor. Bu 4 soru hakkındaki detaylara dilerseniz göz atabilirsiniz.

Bunların dışında ülkemizdeki yazılım geliştiricilerin  'pair programming' ya da benzeri bir yazılım metodolojisini kullanma oranı yüzde 27 seviyesinde. Son olarak çalışılan ekip ya da projede yüzde 55 oranında evlerinden çalışmalarına izin verilen yazılım geliştiricilerin ofise/iş yerine gitme saati ise en yüksek oranla 09:00. Bu paragrafta değindiğimiz soruların detaylı yanıtları da incelemek isterseniz sizi bekliyor.

Not: Bu senenin sonuçlarında toplam oranı yüzde 100'ü geçen kategorilerde, katılımcıların birden çok seçeneği işaretleyebildiğini belirtelim.

(Kapak görseli: andreaciox/shutterstock)
Yorumlar (14)
 1. Entrepreneur_At_Its_Best Entrepreneur_At_Its_Best

  TDD is dead, deal with it.

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  TDD %40 inandıramazsınız :) anket bence webrazzi etkisinde kalmış tam olarak sektörünü yansıtmıyor yine de fikir vermek adına güzel.

 3. Ahmet Ahmet

  daha TDD yi benimseyemeden adamlar BDD yi sürdü ortaya.

 4. Hmustak Hmustak

  Referans olarak süper olmuş. Anketi oylayanların çalıştıkları şirketlerle ilgili de istatistikler olsaymış tadından yenmezmiş. Mesela; şirketlerinde çalışan sayısı, senior ve arch. sayısı ve toplam çalışana oranı (hoş 3 sene müh. yapan herkes kendisine senior dediği için objektif olurmuydu bilemiyorum), çalıştıkları projelerin toplam cost'ları ( $0-1M, $1-5M, $5-10M...vs), şirket kurucularının sektörden olup olmadıkları, eğitim durumu...vs

 5. Murat Özgür Kaymakcı Murat Özgür Kaymakcı

  TDD kullaniyorum diyenler sallamis :) vim kullaniyorum diyenlerden de supheleniyorum :)

 6. Gerçek dünyadan oldukça uzak bir görüntü çizmiş anket sonuçları. Webrazzi muhtemelen çok sınırlı bir kesime hitap ediyor. Kurumsal şirketlerde, danışmanlık şirketlerinde, bankalarda çalışan kaç kişi katıldı bu ankete merak ediyorum.

 7. Sedat Sevgili Sedat Sevgili

  693 kişi c# kullanırken 670 kişi visual studio kullanıyor. en az 22 kişinin c#'ı yanlışlıkla işaretlediğinden eminim :)

  1. C++ geliştiricilerinin bir çoğu da Visual Studio kullanıyor.

  2. Strdex Strdex

   Bir Miktarda kurumsal alanda Vb.net te var :)

  3. c#, Visual Studio dışında da kullanılıyor

 8. Hcalik Hcalik

  Bence güzel bir çalışma olmuş. Hantal kurumsal şirketelere bankalara belki yeterince ağırlık verilmemiş olabilir. Ama güncel yazılım eğilimlerini güzel yatsıtmış

 9. Burak Öztırpan Burak Öztırpan

  superset ile framework kıyaslaması da değişikmiş.

 10. Hamideyuce Hamideyuce

  88 bayan katılımcılardan alaylı yüzdesi kaçtır acaba. Çok merak ettim.

 11. Gökhan Canpolat Gökhan Canpolat

  Türkiye'de istatistik konusunda halen cok gerideyiz. Bu anket güzel olmus, tesekkürler.

  Ne yazik ki bir cok kesim Bilisimin halen sadece yazilimdan olustugunu sannediyor. Bu tür anketlere Sistem Mühendis ve Mimarlari, IT Yöneticileri vs dail edilmeli.