Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'nin ikincisi katılımcılarını bekliyor
Teknoloji

Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'nin ikincisi katılımcılarını bekliyor

Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'nin ilkini hatırlarsanız 2013 yılı sonunda düzenlemiştik. Hem yazılım sektöründeki 'yerli veri' ihtiyacına bir nebze de olsa çözüm olabilmek, hem de aradan geçen yaklaşık bir senede yaşanan değişimleri görebilmek adına anketin ikincisini düzenlemeye karar verdik.

Aşağıda bulabileceğiniz anketi bu Cuma günü -16 Ocak- saat 18:00'e kadar doldurabilirsiniz. Sonuçları ise tüm detaylarıyla beraber 19 Ocak Pazartesi günü yine Webrazzi üzerinden sizlerle paylaşacağız.

Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'nde kişisel sorular cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve çalışılan şirket tipiyle sınırlı. Katılımcılardan kişisel bilgilerinin ardından kullandıkları işletim sisteminden metin editörüne, IDE'den veritabanı çözümüne kadar çok sayıda araç ve teknoloji bilgisi talep ediyoruz. Anketin üçüncü ve son bölümündeyse yazılım testine verilen önem ve genel olarak çalışılan ekipteki bazı alışkanlıkları öğrenmeye çalışıyoruz.

Yazılım geliştiricilerin kendi aralarında en çok konuşmaktan hoşlandıkları konulardan birinin kullandıkları ya da denedikleri araç, programlama dili ve frameworkler olduğunu düşünecek olursak herkes için keyifli ve öğretici bir anket olacağını tahmin ediyoruz. Şimdiden katılımınız ve paylaşımınız için teşekkürler.

Bu arada içinde 'programlama dili' geçen neredeyse her yazımızda, peşinen yazmamıza rağmen 'PHP ya da jQuery programlama değil betik dili' gibi yorum ve uyarılar alıyoruz. Şimdiden söyleyelim, bu ankette de programlama dilleriyle betik dilleri veya kütüphaneleri bazen aynı çerçeve altında ele aldık. Son bir not; Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi - 2'ye hazırlanırken benzer bir anketi arayüz geliştiriciler için de yapmaya karar verdiğimizin müjdesini verelim.

Anketimiz sona erdi, ilginize teşekkürler.

(Görsel kaynak: alphaspirit/Shutterstock)

Yorumlar (13)
 1. TFS i neden koymamışlar acaba?

 2. Gevezenet Gevezenet

  IDE'ler kısmına JDeveloper ve IntelliJ IDEA'nın olmaması büyük eksiklik. Eklemenizi öneririm. Aksi halde sonuçlar sağlıklı olmayacaktır.

  1. kesinlikle katılıyorum modern idelere yer verilmemiş

 3. Aras Atasaygin Aras Atasaygin

  Kullanmayı tercih ettiğiniz programlama dili/dilleri? Javascript yok ama Node.js var. Node.js bir programlama dili değil! Aynı zamanda backend framework'leri arasında geçen Node.js yine bir framework değil. Express.js yazabilirsiniz. En yaygını odur.

 4. Osman Ungur Osman Ungur

  Anket seceneklerinin mukemmel olmasini beklemiyorum ancak PHPStorm haricindeki Jetbrains IDE'lerinin (PyCharm, IntelliJ) unutulmasi gozume carpti. Bunun yaninda bug / issue management icin Bitbucket ve Github Issues alternatifleri de eklenebilir. Sonuclari merakla bekliyorum.

 5. Arda Soysal Arda Soysal

  Anketi ne kadar baştan savma hazırlamışsınız.

  Node.js bir programlama dili değil.

  IDE ler kısmı çok eksik.

  Text editör kısmında Atom gibi github tarafından çıkarılmış kaliteli bir editör yok.

  Versiyon kontrol sistemlerinde github veya bitbucketın ne işi var?

 6. Elinize sağlık, güzel bir anket olmuş. Sonuçları mail olarak da paylaşırsanız çok mutlu olurum.

  Minik feedbackler:

  - SDLC (ALM) kapsamında Continuous Integration (CI) araçları ankette yer alabilir (jenkins, bamboo, tfs, ..) : http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_build_automation_software

  - Proje yönetim metodolojileri/frameworkleri faydalı olabilir (classic waterfall, iterative waterfall, agile/scrum, kanban, ...)

  - Son olarak uygulama sunucuları da eklenebilir (tomcat, jboss, glassfish, ...)

  Teşekkürler.

 7. Ersan Ersan

  tfs nasıl olmaz versiyon control seçeneklerinde?

 8. Metin Metin

  Gerçekten özensiz bir anket olmuş. IDElerde Pycharm eksik. Birde IDElerle text editörlerini ayırmalıydınız.

 9. Mustafa Mustafa

  natroyu göremedim :)

 10. Ozanhazer Ozanhazer

  Geçen senenin anket sonucunun linkini de verseniz?

  Anketten öte bu tarz bir kategorizasyonu webrazzi veritabanındaki ilgili yazılım firmalarına ve kişilere yapsanız aslında beraber çalışacak firma vs. ararken faydalı olur.

 11. Mustafa Mustafa

  Sunucu.com.tr hosting sirketlerine eklenebilir.

 12. Mustafa İleri Mustafa İleri

  3. parti araçlar ilgilenenler için yararlı olabilirdi. Böylece hem ölçümlerken hem de bilgi paylaşımı yapılabilirdi. Trackjs, Browserstack vs gibi...