Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'nin ikincisi katılımcılarını bekliyor

Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'nin ikincisi katılımcılarını bekliyor

Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'nin ilkini hatırlarsanız 2013 yılı sonunda düzenlemiştik. Hem yazılım sektöründeki 'yerli veri' ihtiyacına bir nebze de olsa çözüm olabilmek, hem de aradan geçen yaklaşık bir senede yaşanan değişimleri görebilmek adına anketin ikincisini düzenlemeye karar verdik.

Aşağıda bulabileceğiniz anketi bu Cuma günü -16 Ocak- saat 18:00'e kadar doldurabilirsiniz. Sonuçları ise tüm detaylarıyla beraber 19 Ocak Pazartesi günü yine Webrazzi üzerinden sizlerle paylaşacağız.

Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'nde kişisel sorular cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve çalışılan şirket tipiyle sınırlı. Katılımcılardan kişisel bilgilerinin ardından kullandıkları işletim sisteminden metin editörüne, IDE'den veritabanı çözümüne kadar çok sayıda araç ve teknoloji bilgisi talep ediyoruz. Anketin üçüncü ve son bölümündeyse yazılım testine verilen önem ve genel olarak çalışılan ekipteki bazı alışkanlıkları öğrenmeye çalışıyoruz.

Yazılım geliştiricilerin kendi aralarında en çok konuşmaktan hoşlandıkları konulardan birinin kullandıkları ya da denedikleri araç, programlama dili ve frameworkler olduğunu düşünecek olursak herkes için keyifli ve öğretici bir anket olacağını tahmin ediyoruz. Şimdiden katılımınız ve paylaşımınız için teşekkürler.

Bu arada içinde 'programlama dili' geçen neredeyse her yazımızda, peşinen yazmamıza rağmen 'PHP ya da jQuery programlama değil betik dili' gibi yorum ve uyarılar alıyoruz. Şimdiden söyleyelim, bu ankette de programlama dilleriyle betik dilleri veya kütüphaneleri bazen aynı çerçeve altında ele aldık. Son bir not; Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi - 2'ye hazırlanırken benzer bir anketi arayüz geliştiriciler için de yapmaya karar verdiğimizin müjdesini verelim.

Anketimiz sona erdi, ilginize teşekkürler.

(Görsel kaynak: alphaspirit/Shutterstock)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.