Tüm yazılım profesyonellerini, Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'ne katılmaya davet ediyoruz
Genel

Tüm yazılım profesyonellerini, Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi'ne katılmaya davet ediyoruz

Hatırlarsanız geçtiğimiz sene Türkiye IT sektörü ve işgücü raporu başlığı altında sizlerle önemli veriler paylaşmıştık.

Bu yazıda bulacağınız ankette ise Türkiye'deki yazılım profesyonellerine kullandıkları IDE'yi, framework'leri, işletim sistemini soruyor; çalıştıkları ekipte TDD (Test Driven Development) yapılıp yapılmadığını, code review (kod gözden geçirme) sürecininin olup olmadığını öğreniyoruz.

Ankette kişisel olarak sorduğumuz sorular oldukça kısıtlı: yaş, eğitim durumu, cinsiyet ve çalışılan şirket tipi.

Bu soruların ardından yazılım profesyonellerine kullandıkları işletim sistemini, metin editörünü ve proje yönetimi aracı gibi aslında herkesin üzerinde konuşmaktan çokça hoşlandığı seyleri soruyoruz. Anketin üçüncü bölümü olarak tarif edebileceğimiz kısımda da programlama dilleri ve teknolojilerine eğiliyoruz. Son kısımda ise yazılım geliştiricilerin çalıştıkları ekip ya da projelerin işleyişi hakkında 6 soru bulunuyor ve anket sona eriyor.

Anket 6 Aralık Cuma günü saat 15.00'a kadar yayında olacak. Sonuçları yine Webrazzi.com üzerinde paylaşacağımız ankete, tüm sektörün katılımını bekliyoruz! :)

Not: Anketi yayından kaldırdık, sonuçları Pazartesi günü açıklayacağız.

Yorumlar (14)
 1. 1) "Kullanmayı tercih ettiğiniz versiyon kontrol sistemi? "

  2) "Çalıştığınız ekipte ya da projede versiyon kontrol sistemi kullanıyor musunuz? "

  3) Anket 6 Kasım Cuma günü saat 15.00′a kadar yayında olacak.

  4) "Kullandığınız web hosting sağlayıcı ya da PaaS.."

  Buna AZURE da eklenmeli

 2. Emre Kıyak Emre Kıyak

  Merhaba. Anket için teşekkürler ancak Asp.Net'i bir dil olarak seçeneklerde sunmanız ve backend frameworklerde .NET'e yer vermemeniz hem eksiklik hem de hata olmuş. Bu hatayı düzeltmelisiniz yoksa Türkiye'de çok önemli bir yeri olan Microsoft teknolojileri ile geliştirme yapan developerlar hakkında doğru istatistik üretemezsiniz.

  1. Mert Sarac Mert Sarac

   Kesinlikle katılıyorum. Versiyon kontrol sistemleri altında da Team Foundation Server mevcut değil..

  2. Ülkemizdeki Microsoft üstünlüğü göz ardı edilmiş yine. Herkes PHP ile web sitesi yapıp Java ile BackEnd yazıyor gibi.

  3. Ben firmamda ağırlıklı olarak microsoft teknolojileri ile çalışıyorum.Bir çok seçeneği sonradan elle kendim ekledim.Haklısınız bu konuda kesinlikle

 3. Bu ankete katılan kişiler de dahil olmak üzere, anket verilerinin tamamını, daha açıkçası -sizin görebildiğiniz her detayı- biz nasıl görebileceğiz? Göremiyorsak sizinle neden bu bilgileri paylaşalım?

  1. 'Anket 6 Aralık Cuma günü saat 15.00′a kadar yayında olacak. Sonuçları yine Webrazzi.com üzerinde paylaşacağımız ankete, tüm sektörün katılımını bekliyoruz! '

   Daha ne kadar açık yazabilirlerdi?

   1. Ben daha açık nasıl yazabilirdim bilmiyorum ama siz anlamamışsınız sanırım, verilerin tamamından bahsediyorum; Kimin katıldığı, nereden katıldığı gibi belkide anket sonucu kadar önemli veriler.

 4. Oğuzhan Oğuzhan

  Back-end frameworklerde .Net Framework biraz abes kaçmamış mı? Onun yerine Asp.net Web Forms ve/veya Asp.net Mvc konulması gerekirdi diye düşünüyorum.

  1. Mehmet Ali Mehmet Ali

   Katılıyorum çünkü sene 2013 olmasına rağmen halen webforms kullanan -sözde kurumsal- şirketler mevcut. Yazılım birim yöneticilerinin tercihi ya da değil, bir şekilde modern teknolojilere geçilmeli.

 5. Ben aslında yazılım firması olmayan bir firmada o firma için yazılım geliştiriyorum. Seçeneklerde yok en kötü ihtimal Diğer olması lazımdı.

 6. Anıl Özselgin Anıl Özselgin

  Java için framework ve geliştirme araçları ankette yoktu maalesef.

  Framework olarak Struts ve Spring MVC kullannıyoruz.

  IDE olarak IntelliJ kullanıyoruz.

  Anketi yapan arkadaş bir Java programcısına danışsa iyi olurmuş.

  1. Elif Hant Elif Hant

   Hibrit bir anket olduğu için tüm seçenekleri kapsamasını beklemek yanlış bence

 7. Suleyman Melikoglu Suleyman Melikoglu

  Ben tek basima calistigim icin test muhendisi var mi gibi sorular bana anlam ifade etmedi. Ancak yararli bir anket olmus, sonuclari merak ediyorum.

  Bir de deployment hakkinda da soru sorulmasini beklerdim. Gordugum kadariyla cok problem yasaniyor bu konuda.