Amazon uçan robotlarla teslimata hazırlanıyor

amazon-prime-airE-ticaret sektörüne kattığı yenilikler ile adından sıkça söz ettiren Amazon 30 dakikada paket teslim etmeyi planlıyor. Paket teslim süresinin kısalması önemli bir yenilik olarak düşünülse de işin ilgi çeken yanı Amazon bu teslimatı uçan robotlarla yapacak.

ABD’de televizyon programında Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un paylaştığı bilgi ile duyulan hızlı teslim servisinin adını Amazon Prime Air olarak belirlemişler.

Şu an için ar-ge çalışmaları devam eden Amazon Prime Air ürün olarak tamamlansa bile teslim sırasında hava yolunu kullanması sebebi ile yasal izinleri almasının uzun bir zaman alabileceği ve 2015’ten önce hizmete başlayamayacağı belirtiliyor.

Prime Air’in insan dahil olmadan tamamen otomasyon ile çalışacağını belirten Jeff Bezos 2 kilogram ağırlığa kadar 16 kilometre çevresinde teslimat yapabileceğini sözlerine ekledi. E-ticaret şirketinin müşterilerine daha hızlı teslimat konusunda önemli noktaları barından Amazon’un bu hizmeti gerektiğinde lojistik şirketlerinden bile bağımsız nasıl hizmet sunulacağını bizlere sunmuş oluyor.

Yorumlar (20)

 1. Abi Türkiye’de olsa bu meraktan uçan robotu kurcalar bozarlar 😀

  Cevapla
 2. basit bir teknoloji değil

  Cevapla
 3. Amazon e-ticarette çıtayı başka yerlere yükseltti. Başlangıçta sorunları olacaktır ama oturduktan sonra havayolu taşımacılığı kargo şirketleri için önemli bir tehdit olabilir. Havada uçuşan e-ticaret ürünlerinin geleceği günler çokta uzak olmasa gerek…Küresel anlamda rakiplere sağlam gözdağı olmuş.

  Cevapla
  • Süper 🙂 tek takıldığım yer çırağan sarayın da dominos mu sipariş etmişler. ha bide oraya en yakın dominos asya kıtasında mıymış:)

   Cevapla
 4. daha neler görecez kim bilir 😀 bütün işleri artık teknolojik aletler yapıyor 🙂

  Cevapla
 5. Dominos zamanında göstermelik de olsa bunu bildiğin sahada yaptı. Hala devam ediyorlar mı bilmiyorum ama Türkiye’de bile denenmişti.

  Multicoptersa öyle hi-tech bişi değil. Önemli olan izinlerin alınması ki kolay kolay alamazlar gibi duruyor. Teknoloji olarak gayet yapılabilir olması bir yana bence henüz gereksiz bir fantezi.

  Not: Rüzgarlı havada o multicopter öyle tüy gibi inmez yere. Güzel havaların robotu.

  Cevapla
 6. Güvercinlerin papucu dama atılıyor. 🙂

  Cevapla
 7. Türkiye’de bir pizza zinciri bunu yaptı haber bile olmadı.

  Cevapla
 8. Amazon için ilkleri başarmak kolay, çünki kendileri kök bir firma 😉

  Cevapla
 9. İbrahim ÖZKAN |

  Oktokopter sistemi kullanılıyor. Havadan çekim için ülkemizde kullanılmaktadır. Yani bu sistem yeni değil, düşünce olarak güzel. Fakat bazı sorunlar olacağını düşünüyorum.

  Örneğin;
  1.Sorun adreste, doğru kişiyi nasıl tespit edeceği
  2.Sorun proje gerçekleştiğinde havada bu tarz ürünler çoğalacak, bir hava trafiği oluşturacak.
  3.Sorun, aslında en önemlisi, bu tarz ürünler belirli bir mesafe gitmektedir. Kısa mesafeler dışında kullanılması yakın gelecekte zor.

  Cevapla
 10. Bizde olsa sapanla indiriririz 😀 gözününü yaşına bakmayız bebelerimiz 🙂

  Cevapla
  • Bizde olsa bizde olsa diye tutturuyoruz da dedelerden kalma aşağılık psikolojiyle,emin ol diğerlerinin bizden pekte bir farkı yok.

   Cevapla
 11. tamam herşey güzel olacak ama siperiş geldiğinde bu icat kapıyı çalacak mı? yoksa siparişi kapıda 30 dk bekleyecekmiyiz?

  Cevapla
 12. osman ayhan |

  Kargo ücreti 5 USD diyelim. VIP shipping 50 $ diyelim.
  Bir droid’in fiyatı da 2000 $ diyelim. 40 tane VIP siparişte fiyatını amorti edecekler. Peki ama US’deki kurallar ve düzenlemeler buna gerçekten izin verecek mi?
  Ben bunların reklam kokan hareketler olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bütün teknoloji siteleri 2 gündür bu haberler hit alıyor. Herkes “ya amozonun vizyonunu görüyor musun, ne adamlar” diyor…
  Gerçekten bundan daha güzel bir reklam olamaz…

  Bir aralar da Ryan Air ayakta yolcu alacktı…Bütün websitelerinde, gazetelerde bu haber vardı..Ne oldu o iş?

  Bence de güzel bir reklam modeli oldu.

  Cevapla
 13. Arkadaşlar kusura bakmayın ama Amerika’da bulunan psikopatlar Türkiye’de yok orda suçlu sayısı daha fazladır. Ama şunu belirtmek isterim bu robotları boncuklu tabanca gibi ateş edebilen ürünlerle robotu düşürmeye çalışan çok olacaktır.

  Cevapla
 14. Teslimat anında ürünü alacak kişinin orada olması şart, ya paketi biri alıp gider yada o robotu araklarlar. Şahsen araklamasamda bir müddet bu da neymiş la diyip bir süre alıkoyar, iyice bi incelemeyi düşünürdüm kendimce.

  Ayrıca bunu yapan adam kendini astı. 3 idiots 😉

  Cevapla

Bir Cevap Yazın