Microsoft'tan kritik hamleler: .NET artık açık kaynak ve çok sayıda platformu destekliyor

Microsoft'tan kritik hamleler: .NET artık açık kaynak ve çok sayıda platformu destekliyor

Microsoft, bugün yazılım dünyası için oldukça kritik bir adım attı. Şirketin dünyaca ünlü yazılım çatısı (framework) .NET, artık açık kaynak ve Linux ile Mac platformlarını da destekliyor.

.NET'in bir kısmını GitHub üzerinde -MIT lisansı ile- açık kaynak hale getiren ve dünyanın dört bir yanındaki yazılım geliştiricilerin katkısını bekleyen Microsoft; kuşkusuz bu hamlesi ile daha çok yazılım geliştiriciye daha kolay ulaşarak ekosistemini büyütmeyi hedefliyor.

12 yıl önce yayınlanan .NET'in açık kaynak olması haricindeki bir diğer önemli gelişme ise bağımsız geliştiriciler, öğrenciler ve küçük şirketler için ücretsiz olarak sunulmaya başlanan Visual Studio 2013'de artık Linux ve Mac üzerinde de .NET ile geliştirme yapılabilmesi.

Bunun dışında Microsoft'un Linux ve Mac destekleri haricinde uzun vadede Linux, iOS ve Android uygulaması geliştirmek isteyenlere de kapılarını açacağını açıklaması oldukça dikkat çekici. Ayrıca yazılım geliştiricilerin belirli limitler doğrultusunda şirketin bulut bilişim ürünü Microsoft Azure'u da kullanması ücretsiz olacak.

GitHub üzerinde kod ve tasarım dokümanlarını da açacağını açıklayan Microsoft, geliştiricilerin katıkısını beklediğini üstüne basa basa vurguluyor. Bu arada şimdilik .NET'in belirli bölümlerini açık kaynak hale getiren Microsoft'un zaman içinde bu geçişi devam ettireceğini de belirtelim. Ayrıca Şirketin .NET'in 2015 yılında yayına girecek yeni versiyonu için yaptığı geliştirmeler de GitHub üzerinden takip edilebilecek.

Microsoft'un yeni vizyonu: yazılım geliştiricilere yakın olmak

Bugün açıkladığı tüm bu gelişmelerle beraber henüz tamamlanmamış bir süreci tarif eden Microsoft, hem Linux ve Mac destekleri hem mobil açılımı hem de uzun vadedeki ücretsiz araç ile ürünleriyle adeta yeni bir vizyon ortaya koyuyor. Özetle bugüne kadar ağırlıklı olarak Microsoft platformları için, Microsoft platformları üzerinde yazılım geliştirebildiğiniz .NET artık açık kaynak ve yavaş yavaş da platform bağımsız hale geliyor.

Şirketin halihazırdaki komünitesi için oldukça önemli ve olumlu olan bu gelişmeler, bakalım Microsoft yapısı içinde yer almayan geliştiricileri nasıl etkileyecek. Son olarak; Microsoft'un çok daha fazla yazılım geliştiriciye ulaşmayı amaçlayarak imza attığı tüm bu yenilikler sonrası biz de yazımızı şirketin eski CEO'su Steve Ballmer'ın o meşhur deyişiyle bitirelim: "developers, developers, developers, developers, developers..."

(Görsel kaynak: v.schlichting/Shutterstock)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.