Microsoft'tan kritik hamleler: .NET artık açık kaynak ve çok sayıda platformu destekliyor
Teknoloji

Microsoft'tan kritik hamleler: .NET artık açık kaynak ve çok sayıda platformu destekliyor

Microsoft, bugün yazılım dünyası için oldukça kritik bir adım attı. Şirketin dünyaca ünlü yazılım çatısı (framework) .NET, artık açık kaynak ve Linux ile Mac platformlarını da destekliyor.

.NET'in bir kısmını GitHub üzerinde -MIT lisansı ile- açık kaynak hale getiren ve dünyanın dört bir yanındaki yazılım geliştiricilerin katkısını bekleyen Microsoft; kuşkusuz bu hamlesi ile daha çok yazılım geliştiriciye daha kolay ulaşarak ekosistemini büyütmeyi hedefliyor.

12 yıl önce yayınlanan .NET'in açık kaynak olması haricindeki bir diğer önemli gelişme ise bağımsız geliştiriciler, öğrenciler ve küçük şirketler için ücretsiz olarak sunulmaya başlanan Visual Studio 2013'de artık Linux ve Mac üzerinde de .NET ile geliştirme yapılabilmesi.

Bunun dışında Microsoft'un Linux ve Mac destekleri haricinde uzun vadede Linux, iOS ve Android uygulaması geliştirmek isteyenlere de kapılarını açacağını açıklaması oldukça dikkat çekici. Ayrıca yazılım geliştiricilerin belirli limitler doğrultusunda şirketin bulut bilişim ürünü Microsoft Azure'u da kullanması ücretsiz olacak.

GitHub üzerinde kod ve tasarım dokümanlarını da açacağını açıklayan Microsoft, geliştiricilerin katıkısını beklediğini üstüne basa basa vurguluyor. Bu arada şimdilik .NET'in belirli bölümlerini açık kaynak hale getiren Microsoft'un zaman içinde bu geçişi devam ettireceğini de belirtelim. Ayrıca Şirketin .NET'in 2015 yılında yayına girecek yeni versiyonu için yaptığı geliştirmeler de GitHub üzerinden takip edilebilecek.

Microsoft'un yeni vizyonu: yazılım geliştiricilere yakın olmak

Bugün açıkladığı tüm bu gelişmelerle beraber henüz tamamlanmamış bir süreci tarif eden Microsoft, hem Linux ve Mac destekleri hem mobil açılımı hem de uzun vadedeki ücretsiz araç ile ürünleriyle adeta yeni bir vizyon ortaya koyuyor. Özetle bugüne kadar ağırlıklı olarak Microsoft platformları için, Microsoft platformları üzerinde yazılım geliştirebildiğiniz .NET artık açık kaynak ve yavaş yavaş da platform bağımsız hale geliyor.

Şirketin halihazırdaki komünitesi için oldukça önemli ve olumlu olan bu gelişmeler, bakalım Microsoft yapısı içinde yer almayan geliştiricileri nasıl etkileyecek. Son olarak; Microsoft'un çok daha fazla yazılım geliştiriciye ulaşmayı amaçlayarak imza attığı tüm bu yenilikler sonrası biz de yazımızı şirketin eski CEO'su Steve Ballmer'ın o meşhur deyişiyle bitirelim: "developers, developers, developers, developers, developers..."

(Görsel kaynak: v.schlichting/Shutterstock)

Yorumlar (11)
 1. Adamsnatersi Adamsnatersi

  gerçekten harika bir durum, .net yazılımcısı olup da linux platformu kullanamamak biz yazılımcılar için büyük bir sorundu, artık windowsa mahkum olmadan .net projeleri yazabilmek gerçekten harika olacak....günün en güzeli haberi....

 2. Huseyin Huseyin

  Biraz geç mi kaldı ne :)

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  developers'ı mobile taşıyamadılar hatta kendi .net platformlarını bile mobile taşıyamadıklar. basit bir layout arayüz değişikliği ile mobil'de .net framework kullanamıyoruz. Çok daha fazla açık kaynak olması gerekiyor. başta da windows. Bence yüzlerce dolarlık işletim sistemi maliyetlerinin tarih olması yakındır. Bu çok eski ve artık insanları rahatsız eden bir model. Bir kaç dosya klasör bakmak ve internette gezmek için neden MS'e yüzlerce dolar ödensin? Bu politikalarını değiştirmeleri gerekiyor. Cihaz yap cihazdan para kazan anlarım da sadece OS parası artık komik aynı şeyi neredeyse android tabletlerle yapacak hale geldik.

 4. geç bile kalındı.

 5. Emrullah Emrullah

  php candır gerisi heyecan'dır fer ve geçerim

  1. Laravel'i çık PHP'den geri bişey kalmıyor. Bir de Java ya göz atın hele Spring o zaman heyecanı yaşarsınız.

 6. Tuna Celik Tuna Celik

  Ben calistigini gormeden inanmam. Kendi bacagina sikmak oluyor bu biraz, yani bu durumda windows sunucusunada gerek olmamasi lazim, uzun vadede yeni sunucular linux olacak ve bu is ivme kazandiginda microsoft yavas yavas isletim sistemindeki hakimiyetini kaybedecek. Zaten tutuna bildigi baska birseyleride gorunurde yok gibi. Varsa soyleyin bileyim... Ben anlam veremedim bu harekete ne yalan soyleyim. Zaman icinde gorecegiz artik.

 7. Arda Altay Arda Altay

  Anlamı şu. Çok yakın zamanda zaten masaüstü işletim sistemi sadece makineyi açacak ve donanımı tanıyacak kadar olacak. Gerisini bulut üzerinden kullanacağız. Diğer platformlar geliştikçe insanlar Java ve diğer dillere geçişe başladılar. Kariyer.net , yenibiriş aslında geçtiğimiz yıllarla bu yıl arasında mobil , java, .NET iş ilanlarının istatistiklerini yayınlarsa , mobil ve java tarafının artmış olduğu görülecektir. MS .net'i ayakta tutmak ve enerjisini Azure'a vermek için bunu yapmalı idi zaten. Bence iyi bir gelişme.

  Ayrıca freelancer ve küçük işletmelere VS nun ücretsiz olması da bal olmuş. Yavaş yavaş Java FX e başlamıştım doğrusu.

 8. Batukan Batukan

  anaaam yandık bittik kül olduk. php diyorum başka bir şey demiyorum !

 9. Yalnız hiç bir resmi kaynakta Mac üzerinde visual studio çalışacak gibi bir bilgi verilmemiş...

 10. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Tamamen yalan olduğuna inandığım haber. Madem indirtemiyorsun ne diye haber yapıyorsun. Microsoft yine saçmalıyor. System.XML vs'nin source code'u var sadece. Webrazzi olarak haber başlığınızı gözden geçirseniz iyi olur. Yanlış anlaşılıyor.

  "This repository contains the class libraries for .NET Core. This is currently a work in progress, and does not currently contain the entire set of libraries that we plan on open sourcing. Make sure to watch this repository in order to be notified as we make changes to and expand it. Check out this blog post that explains our OSS strategy and road map in more detail."