Forbes, Amerika'nın en girişimci üniversitelerini açıkladı

Forbes, Amerika'nın en girişimci üniversitelerini açıkladı

Forbes dergisinin Amerikan üniversitelerini girişimcilik aktivitelerine göre sıraladığı Forbes Most Entrepreneurial Universities listesinin 2014 yılı sonuçları açıklandı.

Startup okulları olarak adlandırılan 20 üniversitenin yer aldığı listede, sıralamalar üniversitelerinin "girişimcilik oranı"na göre hazırlanmış.

Girişimcilik oranı, bir üniversitenin öğrenci veya mezunlarından LinkedIn'de kendisini kurucu veya işletme sahibi olarak tanımlayanların, bugünkü bütün öğrencilerinin (mezunlar dahil) sayısına oranı olarak hesaplanmış. (Benzer bir yaklaşımla Türkiye'nin internet girişimcilerinin üniversitelere göre profilini bir süre önce Fırat burada incelemişti)

Forbes'un listesinde Amerika'nın en girişimci ilk 10 üniversitesi şu şekilde sıralanıyor:

1. Stanford University

En yüksek girişimcilik oranına sahip Stanford'ın öğrencileri  mezuniyeti beklemeyen girişimciler olarak ün kazandı. Bunda Google'ın Serbey Brin ve Larry Page 'i; Yahoo'nun Jerry Yang ve David Filon'ı ve Snapchat'in kurucusu Evan Spiegel'in katkısı büyük.

stanford-univercity

2. Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Yeni teknolojiler deyince akla ilk gelen üniversitelerden MIT, girişimciliğe adanmış eğitim programları, araştırma merkezleri ve yarışmalarıyla dikkat çekiyor. 35 yaş altındaki girişimcileri hedefleyen Innovators Under 35 yarışmasını bu yıl Türkiye'yi de dahil eden üniversite, 100 bin dolarlık Girişimcilik Yarışması MIT100K bugüne kadar 130 şirket ve 2 bin 500 adet meslek yarattı.

3. University of California, Berkeley

Kampüsününde, ünlü SkyDeck dahil üç farklı girişim hızlandırma programı bulunan University of Berkeley'deki bu birilimler, Haas İşletme Okulu ve mühendislik okullarının araştırma birimiyle ortak çalışmasının ürünü.

4. Cornell University

Cornell'in 2001 yılında kurduğu Cornell Girişimci Ağı, bugüne kadar, sayısı 20 bini geçen öğrenci, çalışan ve yakınlarının katıldığı yüzlerce etkinlik düzenledi.

UCLA Hackathon

5. University of California, Los Angeles  (UCLA)

Kendine ait bir hackathonu olan UCLA, geçtiğimiz Nisan ayındaki etkinliğinde 4 bin geliştiriciyi ağırlamıştı.

6. California Institute of Technology (Caltech)

Bugüne kadar 32 öğrenci ve fakülte üyesi 33 dalda Nobel Ödülü kazanan Caltech, bilim ve mühendisliklere odaklı bir üniversite.

7. Brown University

Yaklaşık 50 yıldır girişimcilik ve mühendislik dersleri veren efsanevi profesör Barrett Hazeltine ile ünlü Brown University dünyanın en seçici üniversitelerinden biri olarak tanınıyor. 

8. Princeton University

Amazon'un kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos, Princeton'da öğrenciyken Uzay Keşfi ve Geliştirilmesi Kulübü'nün başkanıydı. Bezos, üniversiteye, kendi nörobilim araştırma merkezini kurması için 15 milyon dolar bağışladı.

9. Pepperdine University

Kiliseyle yakın bağları olan üniversitenin girişimci mezunları arasında eHarmony kurucusu Neil Clark Warren var.

10. Dartmouth College

Dartmouth Girişimci Ağı'nın 2001 yılından bu yana 500 proje ve şirkete destek sağladığı belirtiliyor.

Listenin tamamını görmek isterseniz burada.

Türkiye için benzer bir listelemenin yakın zamanda TÜBİTAK tarafından yapıldığını da hatırlatalım. Göz atmak isterseniz TÜBİTAK'a göre Türkiye'nin 2014 yılının en girişimci üniversiteleri listesi de burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.