Türkiye'de internet girişimcileri en çok Boğaziçi Üniversitesi'nden çıkıyor [Araştırma]
Girişim

Türkiye'de internet girişimcileri en çok Boğaziçi Üniversitesi'nden çıkıyor [Araştırma]

Türkiye'de "internet sektörü" kavramını kullanmak dahi bir kaç yıl öncesine kadar pek mümkün değildi. Bugünse elimizde araştırma yapacak veriler toplanmaya başladı. Bu anlamda yerli girişimci profilini belirlemek için adım atma zamanının geldiğini düşündük ve bir eğitim düzeyi araştırması yaptık.

70'e yakın girişimi ve 100 girişimciyi incelemeye aldık

Araştırmamızda girişimi belli bir olgunlukta olan 100 girişimincinin Linkedin'de paylaşılan eğitim bilgilerini dikkate aldık. Listede Türkiye'nin 1. nesil internet girişimcileri, bu yıl yatırım alan girişimlerin kurucuları, yatırım almayan girişimciler ve diğer bazı girişimciler de var. Örneğin Etohum kurucusu Burak Büyükdemir'i ve Webrazzi'nin kurucusu Arda Kutsal'ı da birer girişimci olarak değerlendirdik.

Bazı girişimlerden 3 kurucu, bazılarından 2, bazılarından ise tek bir girişimci listeye girdi.  Yani girişimci sayısı kadar girişim incelemedik, listede bu 70'e yakın farklı girişim olduğunu söyleyebilirim. Hatta bazı girişimcilerin bir kaç girişime imza attığını düşünürsek bu sayı daha da artıyor.

Türkiye'deki dişe dokunur girişim/girişimci sayısı düşünülürse 100 girişimciyi incelemek sanırım herkes için anlamlı bir istatistik olarak kabul edilecektir.

Popüler üniversiteler ve bölümler

Girişimcilerimizin bitirdiği lisans ve lisansüstü eğitim bilgilerini inceleyerek hangi üniversitelerin ve hangi lisans bölümlerinin popüler olduğunu belirledik. Linkedin'deki bilgilerin doğruluğuna güvenerek ele aldığımız bilgilerde bazı bilgilerin eksik olduğunu da söyleyelim. Yani üniversite bilgilerini 100'de yüz olarak çeksek olsa da bölüm bilgilerinde 15 girişimcinin bilgisini bulamadık ve 85 girişimci üzerinden değerlendirdik. Lisansüstü eğitiminde ise 39 kişinin ilk bitirdiği üniversiteyi (yüksek lisans veya MBA) dikkate aldık.

En popüler üniversite Boğaziçi Üniversitesi

Araştırmaya dahil ettiğimiz 100 girişimcinin 22'si Boğaziçi Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamlamış. Boğaziçi Üniversitesi'ni 11 girişimci ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), 8 girişimci ile İstanbul Üniversitesi takip ediyor.

8 girişimci Bilkent Üniversitesi'nden, 6'şar girişimci de Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Koç Üniversitesi'nden, 5 girişimci ise Yıldız Teknik Üniversitesi'nden mezun.

girisimci-universitelerYukarıdaki tabloya göre ilk  5 üniversite, girişimcilerin yüzde 53'ünü yani yarısından fazlasını mezun etmeye yetmiş görünüyor.

Lisans eğitimini yarım bırakan tek girişimcinin Boğaziçi Üniversitesi'nden olduğunu ve bunu bir sınıf olarak tek başına ele aldığımızı da paylaşalım.

Girişimcilerin yaklaşık yüzde 80'i İstanbul'da okumuş

universite girisimGirişimcilerin hangi şehirde üniversite okuduğu yukarıdaki tabloda görülüyor ama Türkiye'deki üniversiteleri hesaba katarak bir hesap yaptığımızda İstanbul'un yüzde 80'e yakın şekilde baskın olduğunu görüyoruz. Türkiye'de okuyan 82 girişimcinin 63'ü İstanbul'da okumuş.

İstanbul'u yüzde 16'lık payla Ankara takip ediyor. İzmir'in e-ticaret alanındaki girişimlerinden bahsettik ama araştırmamıza İzmir'de okuyan 2 girişimciyi listemize dahil etmiş görünüyoruz.

Girişimcilerin okuduğu üniversite ile işini kurduğu şehirlerin tam olarak paralellik göstermediğini de sanırım tahmin etmişsinizdir.

En popüler bölüm Bilgisayar Mühendisliği

Toplam 85 girişimcinin lisans eğitiminde bölüm bilgisine ulaşabildik ve girişimcilerimizin eğitim gördüğü en popüler bölümün yüzde 16.3 oranla Bilgisayar Mühendisliği olduğunu gördük. İnternet girişimciliğinin harcının yazılım/programlama olduğunu düşünürsek bu durum hiç de şaşırtıcı değil. Bununla beraber Ekonomi bölümü mezunları (yüzde 14) bilgisayar mühendisliğini yakından takip ediyor. İşletme mezunlarının oranı ise yüzde 12.8.

girisimci-universiteler-31

İlk 3 bölümün girişimci çıkarma oranı yüzde 40'ın üzerinde. Ardından Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği ile Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunları geliyor. Sonraki 3 bölüm (Endüstri, İnşaat, Makine Müh.) 4'er girişimci çıkarırken onların altındaki bölümler 3 ve daha az girişimci ile ekosistemde yer alıyor.

Lisansüstü eğitimde ilk sıra Bilgi Üniversitesi'nin

100 girişimciden 39'unun lisansüstü eğitimini tamamladığını yukarıda paylaşmıştık. Bu 39 kişi daha çok yüksek lisans ve MBA eğitimini tamamlasa da az sayıda doktora eğitimini tamamlayan/devam eden girişimciler de bulunuyor.

İstastistiklere döndümüzde ise Bilgi Üniversitesi'nin Boğaziçi Üniversitesini geride bırakarak ilk sırayı aldığını görüyoruz. Bilgi Üniversitesi'nde 7, Boğaziçi Üniversitesi'nde 5 kişi lisansüstü eğitim almış. Lisansüstü eğitimde öne çıkan bir diğer üniversite de Yeditepe Üniversitesi olmuş.girisimci-universite lisansustu

Yukarıdaki tablonun bize gösterdiği bir gerçek de lisans eğitiminde devlet üniversitelerinde dönük olan ibrenin lisansüstünde özel üniversitelere döndüğü yönünde.

Fransa’da girişimcilerin neredeyse tamamının (yüzde 96′dan fazla) yüksek lisans veya doktora derecesine eriştiğinie dair bir araştırma paylaştığımızı hatırlatarak Türk internet ekosisteminde eğitimin rolüne dair yorumu size bırakalım. ;)

Ek olarak üniversitelerin sosyal medya karnesine de göz atabilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. Çok güzel bir araştırma! BOUN ders olarak girişimcilik konusunu ele almasının yanında çeşitli yarışma ve seminerlerle inovasyonu destekliyor. Bunlardan biri "Yeni Düşler Yenilikçi Düşünceler" öğrenci proje yarışması. Aralık içinde ödül töreni yapıldı http://www.karel.com.tr/blog/yd2yd-odul-toreni-ve-inovasyona-destek-video

 2. Ziyaeddin Ziyaeddin

  Marmara üniversitesinden hiç mi girişimci yok yani?

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Elbette vardır ancak bu araştırmaya yansıyan bir Marmara Lisans Mezunu yok. Bir lisansüstü mezunu var.

 3. Lisansustunde ozeller one cikiyor demissiniz, ama burada bir sorun var. Bu ulkede bir suru insan askere gitmemek icin master yapar. O sirada da calistiklari icin, en kolay girilen, en az yuk bindiren yerler bazen en iyi egitim veren yerlere tercih edilir. O yuzden Bilgi, Yeditepe, Beykent gibi bazi okullar yukarilarda. Datayi yorumlarken bunlari dusunmekte fayda var.

 4. Yusuf Turan Yusuf Turan

  Bu çok normal. Eğitim programları(mühendislik öğrencisine mühendislik dışı derslerin de ağırlıklı olarak verilmesi), çevre koşulları ve biraz da öğrencileri at yarışı gibi koşturan hocalar sayesinde ben "BOUN'dan bile mezun oldum layn kim yıkar beni?" cesaretiyle iş hayatına atılan öğrenci topluluğuna ev sahipliği yapar kendisi.

  Yakın çevremden bunu gördüm yani :)

 5. Noname Noname

  Bölümlerde 6. ve 10. sıralarda İnşaat Müh. var, ilginç. :)

 6. Emrah Emrah

  benim hiç şansım yok(istanbul üniversitesi uzaktan öğretim ç.e.k.o

 7. Alp Tekin Alp Tekin

  Yukarıdaki yazıya gülüyorum sadece, girişimcilik yapı meselesi gen meselesi, yukarıdaki gibi zamanını boşa geçirme değil, yok şurayı bitirdi yok şu bölümü bitirdi, girişimci oldu vs... vs... Sonuç ? Hani global marka, nerede? Hepsi şuan tüccarlık yapıyor(eticareti kastediyorum) ve 2012 dede çoğu döküldü ve 2013 yılındada dökülecek :) , sektörün içinde olanlar anlıyor beni. Yani beceremiyolar ve yatırım aldıkları halde! Ama benim esnaf abim işini götürüyor şuan türkiyede kimin populer olduğunu herkes biliyor ama benim tavsiyem yukarıda belirttiğiniz gibi okuyanlar bu abilerimizin yanında çalışabilirler zaten onun için eğitim almıyorlar mı? Türkiye de böyle demeyin sakın, dünyada böyle, alın size örnek; Oracle CEO' su Larry Ellison... :)))

 8. İsmail Dağlı İsmail Dağlı

  Fırat,

  Süper bir araştırma teşekkür ederiz paylaştığın için. Daha genel bir soru sormak istiyorum. Sence Türkiye'de kaç tane girişimci vardır ya da girişimci olmak isteyen?

 9. Zeynephavin Zeynephavin

  Ne yazik ki bu hicbirsey gostermiyor..Internete sektorunde calisan yazilimcilara, ya da diger marketing, SEO uzmanlarina bakin..Bogazicili zor bulursunuz. Cogu alaylai. Bogazici mezunlari genelde procter and gamble gibi basta cok para veren,saglam ve innovative olamayan yerleri tercih ederler.Internet yeni bir sektor , bircok Bogazici mezunu cesaret edemez. Ben etrafimda hic tanimiyorum boyle birilerini..Ayrica girisimciligin okul ile alakasi yok, evet okul size birseyler ogretir ama girisimcilik sizin geninizden gelir, okula ihtiyaciniz yoktur.Okullar tam tersine ayni seyleri ogretir, tek kalip yapmaya calisir sizi..BU nedenle bircok basarili girisimci okulu birakmistir..

  1. Taner Taner

   Boğaziçi'nden en bol yönetici çıkar. Girişimcilik gen meselesi değil, başarılı girişimcilerin çoğu yoksul ailelerden gelmekte. Girişimcilik üniversiteye bakmaz kişinin kafasındaki fikrine inanmasına bakar. Yazılım konusunda alaylı olmak iyidir ama teori olmadan pratik ilerlemiyor millet. Sürdürülebilir fikirlerin arkasında pratik(alaylı) değil teori(mektepli) yatar. Boğaziçili'ler teorilere vakıf olduğundan genelde onları yönetici yaparlar. Sistemin başında girişimci el atmıştır, sürdürülebilirliği yöneticilerine bırakır.

 10. Cemal Erdogan Cemal Erdogan

  Dünyadaki örnekleride üniversite terk! Üniversiteli olması çok da önemli değil içinde o cevher varmı ona bakmak lazım..