Parlak Bir Gelecek üniversitelerin sosyal medya karnelerini dağıttı [İnfografik]
Eğitim

Parlak Bir Gelecek üniversitelerin sosyal medya karnelerini dağıttı [İnfografik]

Kullanıcılar, üniversiteleri kendi vitrinleri için kullanırken, üniversiteler sosyal medyada kendilerini nasıl sunuyor? Eğitim kategorisinde yer alan girişimlerden Parlak Bir Gelecek, hazırladığı infografikle üniversitelerin sosyal medya notlarını açıklayarak bu soruya cevap verdi.

Hemen üniversitelerin sosyal medya notlarını paylaşmaya başlayalım. İlk olarak bahsetmek istediğimiz konu üniversitelerin hangi sosyal ağını tercih ettiği. 162 üniversitenin ele alındığı araştırmada LinkedIn öne plana çıkıyor. Türkiye'deki üniversitelerin yüzde 77'sinin LinkedIn hesabı bulunuyor. Facebook ve Twitter ise yüzde 73' ile ikici sırada yer alırken YouTube'un yüzde 60 ile üçüncü sırada yer aldığını görüyoruz. Foursquare'in ise üniversiteler arasındaki kullanım oranı yüzde 36.

Beğeni sayısında İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi önde

Beğeni sayısında kıran kırana rekabetin yaşandığı Facebook konusu da araştırmada yer alıyor. Vakıf üniversiteleri kategorisinde İstanbul Bilgi Üniversitesi yaklaşık 55 bin beğeniyle birinci olurken, devlet üniversiteleri kategorisinde 25 bin beğeniyle İstanbul Üniversitesi öne çıkıyor. Son 90 gün içindeki Facebook paylaşımı konusunda Fatih Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin kendi kategorisinde birinci olduğunu paylaşalım.

Twitter'da 11 binden fazla takipçiyle Yeditepe Üniversitesi, 'vakıf üniversiteleri' kategorisinde birinci. İstanbul Üniversitesi'nin ise yaklaşık 10 bin takipçisi bulunuyor ve devlet üniversiteleri kategorisinde en fazla takipçiye sahip olan üniversite. Atılan tweet sayısına baktığımızdaysa vakıf üniversiteleri arasında Yeditepe, devlet üniversiteleri kategorisindeyse Sakarya Üniversitesi lider durumda.

YouTube'u Işık Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi etkin kullanıyor

Üniversitelerin YouTube kanalından paylaştığı videoların izlenme konusunda Işık Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi birinci olurken, Bahçeşehir Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi, kendi kategorisinde Foursquare'den en fazla check-in yapılan üniversiteler.

Üniversitelerin en fazla ağırlık verdiği sosyal ağ olan LinkedIn'de yaklaşık 45 bin eğitim bilgisiyle İstanbul Üniversitesi kendi kategorisinde birinci. 17 bin eğitim bilgisi girilen Bilkent Üniversitesi ise LinkedIn'de oldukça popüler.

Parlak Bir Gelecek ekibinin hazırladığı infografiğin detaylarına aşağıda ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Bu haberden hemen sonra bir artış olması söz konusu olabilir.

 2. Özal Çapar Özal Çapar

  Bilkent'in diplomasının her türlü iş yaptığını LinkedIn üyeliklerinden görebiliriz.

 3. Üniversitelerin kullanma oranlarından ziyade sadece var olan rakamlar paylaşılmış, bunun nesi infografik? Sosyal medyayı en iyi kullanan üniversiteler yerine sosymal medya rakamı olmalıydı. Artı rakamlarda oldukça eski, neden hazırlandıktan hemen sonra paylaşılmadı ki?

  Bu üniversitelerin hiçbirinin öğrenci ve kampüs sayısı aynı değil. YTÜ, İstanbul, marmara gibi oldukça dağınık kampüsle boğaziçi gibi tek kampüsü olanı aynı kefeye koyarak foursquare'de sıralamak yapmak ile,

  İstanbul gibi yılda 100 bin öğrenci alan bir üniversite ile 12 bin öğrenci alan boğaziçinin facebook beğen sayısını koymak çok mantıklı.

  Tebrikler.

  1. Yasemin Yasemin

   Alper kullanıcısının yazdığı her yoruma aynen katılıyorum.

   1. Taner Taner

    üniversite kullanıcı sayısı bölü üniversite öğrenci sayısı oranı yapılsa Boğaziçi tepeye çıkar. bu bir araştırma sonucu değil, sadece sayılar verilmiş ama analiz yok.

 4. Mehmet Uyar Mehmet Uyar

  Bu tarz infografikler yayınlanmadan kontrol edilmesi gerekmiyor mu? Yayınlanan rakamlar ile gerçek rakamlar arasında çok fark var.