ABD'deki üniversitelerde en çok öğretilen programlama dili: Python

ABD'deki üniversitelerde en çok öğretilen programlama dili: Python

Hatırlarsanız bugüne kadar Webrazzi'de kod okuryazarlığı hakkında çok sayıda yazı kaleme almıştık.

Dünya çapında düzenlenen ve insanları programlama eğitimine yönlendiren kampanyalar, ilk ve orta okullara kadar giren programlama dersleri, Harvard ve MIT gibi üniversitelerin ücretsiz olarak sundukları online eğitimler ve bunun gibi birçok gelişme, kod okuryazarlığının ne kadar önemli ve gelecekte adından bolca söz ettirecek bir konu olduğunu ortaya koyuyor.

Bu yazıdaysa Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üniversitelerin Bilgisayar Bilimleri (Computer Science) bölümlerinde; -ki Türkiye'deki Bilgisayar Mühendisliği'ne karşılık geliyor- öğrencilere programlama anlatılırken temel olarak tercih edilen programlama dillerinin hangileri olduğuna yer vereceğiz.

'En iyi' 10 okulun 8'inde Python tercih edilmiş

Şurada tüm detaylarını bulabileceğiniz istatistiğe yakından bakacak olursak; yapılan araştırmalarda 'en iyi' 10 üniversitenin 8'inde; 39 üniversitenin 27'sinde Python tercih ediliyor. Python sonrasında ikinci sırada Java, üçüncü sırada MATLAB, dördüncü sırada C++ ve beşinci sırada da C geliyor. Listenin son iki sırasındaysa Scheme ve Scratch yer alıyor.

Bu arada merak edenler için; MIT, UC Berkeley, UCLA ve Purdue gibi okullar öğrencilerine Python ile programlama öğretmeyi tercih ediyor. Diğer yandan Stanford Java, Harvard ise C tercihinde bulunmuş.

en-cok-ogretilen-programlama-dilleri

Okullar haricinde de Python hakimiyeti var

Python ile programlama eğitimine giriş yapan Bilgisayar Bilimleri öğrencileri; gerek okullarında gerekse özel hayatlarında pek tabii ki başka bir programlama diline yönelebilirler. Ancak Python'un giriş seviyesinde bu denli çok kullanılması -üstelik ilerleyen yıllar için de etkisini arttıracağı tahmininde bulunabiliriz- ABD girişimcilik ekosisteminde de Python'un öne çıkmasına sebep oluyor. Nitekim CodeEval tarafından gerçekleştirilen bir araştırmanın da galibi Python olmuştu.

Ülkemizdeki durum hakkında istatistik bulmak tahmin edersiniz ki oldukça güç. Ancak 50 küsur üniversite bünyesinde bulunan Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde ağırlıklı olarak C ve türevlerinde programlama eğitimine başlanıldığını söylesek sanırım yanlış olmaz. Bu arada ülkemiz için bilişim sektöründe iş arayanların en çok hakim olduğu programlama dilleri listesini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Görsel kaynak: Bloom Design/Shutterstock

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.