Kod okuryazarlığında genç yaşta eğitimin önemi ve online platformların etkisi
Yazılım

Kod okuryazarlığında genç yaşta eğitimin önemi ve online platformların etkisi

 • Son yılların revaçta kavramlarından biri de kod okuryazarlığı. Günümüzde birçok mesleğin yazılım ile direkt ya da dolaylı olarak ilgili olduğunu ve bu durumun gün geçtikçe etkisini arttırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Son yılların revaçta kavramlarından biri de kod okuryazarlığı. Günümüzde birçok mesleğin yazılım ile direkt ya da dolaylı olarak ilgili olduğunu ve bu durumun gün geçtikçe etkisini arttırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Diğer yandan örneğin Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen ve insanların yaratıcılığını öne çıkaran 2 günlük organizasyonlar bünyesinden çıkan küçük projeler bile; kısa bir süre içinde global çapta milyonlarca insanın hayatına girebiliyor.

Özetle kod okuryazarlığı bulunan kişiler internet dünyasına yeni ürün ve şirketler sunabildiği gibi sadece bununla da kalmayıp hayatları içerisinde bu becerilerini fazlasıyla kullanıyorlar.

Geçtiğimiz hafta Code.org isimli kar amacı gütmeyen bir oluşum, içerisinde son derece ünlü ve rol model olabilecek çok sayıda ismi (Mark Zuckerberg, Jack Dorsey, Chris Bosh, Bill Gates…) barındıran bir video yayınladı. Hemen aşağıda da izleyebileceğiniz video'da özetle insanlar kod yazmaya teşvik ediliyor.

Code.org'tan biraz bahsetmek gerekirse internet dünyasında oldukça tecrübeli iki kardeşin ortaya çıkarttığı organizasyon; her bireyin kod yazmayı öğrenebileceği, hatta öğrenmesi gerektiğini vurguluyor. Code.org'a göre ABD'de yazılımcıya duyulan ihtiyaç ile yazılımla alakalı bölümlerden mezun olan kişilerin sayısı arasında ciddi bir fark bulunuyor. Organizasyonun destekçileri arasında videoda gördüğünüz isimler haricinde aralarında ABD eski başkanı Bill Clinton gibi oldukça önemli isimlerin de bulunduğunu paylaşalım. Code.org ve hedefleri hakkında detaylı bilgiyi sitelerinde bulabilirsiniz.

Kod okuryazarlığında en kritik konu eğitim

Kod okuryazarlığı anlamında en kritik konu eğitim. Eğitim derken sektör çalışanları veya ilgili bölüm öğrencileri için düzenlenen ücretli ya da ücretsiz, online/offline çalışmaları değil; bir önceki nesli hedefleyen projeleri kastediyorum. Örneğin geçen sene bu zamanlarda sizlerle paylaştığımız CoderDojo.

steve-jobs-kod-okuyazarligi

Özellikle ABD olmak üzere dünyanın birçok noktasında CoderDojo ve benzeri projelere rastlamak mümkün. Üstelik bahsettiğimiz projelerin arkasındaki destekçiler çoğu zaman tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük şirketler oluyor ki benzer şekilde yalnızca şirketlerin değil, hükümet ve belediyelerin de kod okuryazarlığı için önemli işlere imza attığını eklemekte fayda var.

Konuyla alakalı olarak son zamanlarda hızla büyüyen online eğitim platformlarına değinmemek olmaz. Bünyesinde Udemy, Skillshare, Lynda gibi daha genel konularda eğitimler barındıran platformlar olduğu gibi Codecademy ve Treehouse gibi yalnızca yazılım teknolojilerine odaklanmış ve oldukça başarılı işler çıkaran platformlar da mevcut. Kuşkusuz uzun vadede kod okuryazarlığının en büyük kozlarından biri de bu saydığımız online dersler ve gelecekteki benzerleri olacak.

Tüm bu yazılanlardan sonra kod yazmanın, yazılımcı olmanın hiç de kolay olmadığını; önemli bir altyapı, emek ve sabır gerektirdiğini de söylemek gerek. Milyar dolarlık değerlemelere ulaşan şirketlerin teknolojik altyapısını kurmak hem uzun yıllar hem de büyük ve maliyetli ekiplerle mümkün olabiliyor. Yani eğitim süresi uzun bile olsa sıfırdan başlayan yazılımcı adaylarından dünya çapında bir proje beklemek biraz hayalcilik olur.

Ülkemize bakacak olursak ise hem eğitim hem de online dersler noktasında yurtdışının bir hayli gerisinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Kuşkusuz bu noktada hem şirketler ve devlete, hem de sektör çalışanlarına önemli görevler düşüyor.

Özetle yukarıda da belirttiğimiz gibi bu konudaki kilit nokta genç nesillerin eğitilmesi ve toplum vizyonundan geçiyor.

Yorumlar (13)
 1. Eğitim kurumlarındaki seviye son derece yetersiz. En büyük sıkıntı piyasa şartlarından habersiz eğitim kurumları. Bunun sonucu olarak okul/eğitim sonrasında piyasaya çıkan kişiler çok yetersiz ve gözleri çok yüksekte. Facebook ve Google hayalleri ile bu işin ceremesini yaşamadan kısa yoldan popstar olmak isteniyor.

  Konsantrasyon, sabır,azim...

 2. Istanbulda bilgisayar muhendisligi okudum ancak bir muhendislik egitimi aldigimi dusunmuyorum. Slovenyada 9 ay degisim ogrencisiydim, suanda Munih'te bir internet sirketinde calisiyorum, slovenyadaki bilgisayar muhendisi arkadaslarimi ve Munihteki is arkadaslarimi gorunce, verilen egitim acisindan gercekten buyuk bir fark oldugunu goruyorum.

  Yinede kendi cabalarimla birseyler ogrendigim icin sansliyim ama google kullanmayi bilmeyen bilgisayar muhendisi arkadaslarim var.

 3. Mustafa Mustafa

  ilk programımı 5.sınıfta yazdım. ilk paramı yazılımdan 9. sınıfta kazandım. şu anda bilgisayar mühendisliği okuyorum. yukarıdaki resimde yazan ve videodaki tüm söylenenlere katılıyorum. istisnasız herkes bencede yazılımı öğrenmeli. fakat bu ülkede öyle bir hava yaratılmış. yazılımla uğraşan asosyal, sosyal hayatı bilmeyen, sevimsiz algısı tamamen yerleştirilmiş. böyle bir ülkede yazılımın gelişmesinide düşünemezsiniz. böyle bir proje aslında tam türkiye'ye göre ve bu algıyı kırmak için gerekli bir organizasyon.

  1. Cohn Gerry Cohn Gerry

   "ilk programımı 5.sınıfta yazdım. ilk paramı yazılımdan 9. sınıfta kazandım."

   Yaşınız tahminen 19-24 arası. Yani en az 14 senelik bir yazılım tecrübeniz var.

   14 senede kendinize ait projeniz oldu mu?

   Ulusal/global bir projede yer aldınız mı?

   1. Mustafa Mustafa

    üniversite 1.sınıf öğrencisiyim. yazılım tecrübem 8 sene yani. malesef şu ana kadar ulusal veya uluslararası bir projede yer almadım. çünkü o vakitler ezberlemem istenen şeyleri ezberlemekle meşguldüm.

    lisede tübitak'ın proje yarışmasına katılmak istedim hiçbir öğretmen ve okul yönetimi tarafından destek alamadım. grub arkadaşı bile bulamadım. projede eğitim amaçlı türkçe bir programlama dili oluşturulmasıydı. eğitimin denen şeyin sadece sınav kağıdıyla sınırlı kaldığı bir yerde nasıl proje üretebilirsiniz yada grub arkadaşı bulabilirsiniz ki zaten.

   2. @mustafa

    biraz da türkçe derslerine dikkat etseydin iyi olurdu

    "grub" ne demek ?

   3. @hh, sizin gibilerden artık bıktım. Her yazılanı düzeltmek diye bir görevi kim veriyor size. Edebi eser mi yazıyoruz burada alt üstü bir yorum. Ne tuhaf insanlarsınız. Adam içeriğe değilde "grub" yazmasına takılıyor. Hey Allahım sen akıl fikir ver böylelerine. Mustafa arkadaşımıza yazmışsın ama ben cevap veriyorum. Her yerde böyle yorumlar görmekten artık deli olacam.

 4. Cihan Cihan

  9. sınıfta kodlar ile tanıştım, 11. sınıfta ilk paramı kazandım. Şuan 12. sınıftayım ve üniversiteye hazırlanıyorum. Kodlar ile uğraşmak benim için büyük bir tutku bu yüzden bilg. müh. istiyorum. Ben bilgisayar dünyasıyla ilgili yeni şeyler öğrenmek isterken şuan türkçe,sosyal,fen,matematik ile uğraşıyorum. Ve sırf dersleri benden daha iyi diye birileri, benim okuyacak olduğumdan daha iyi üniversitelerde eğitim alacak. Gerçekten sinir bozucu bir durum.

 5. Ferit Ferit

  "çünkü insana nasıl düşünmesi gerektiğini öğretiyor"... demiş...ya programı bizim çakal sertan programlamışsa ne olcak?

 6. Merhabalar,

  Bu konu ile ilgili olan projemize bir imza atabilir misiniz?

  http://www.change.org/tr/kampanyalar/milli-e%C4%9Fitim-bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-okulda-%C3%B6%C4%9Frencilere-kodlama-dersi-verilsin-onlar-da-merhaba-d%C3%BCnya-desin

  Okulda öğrencilere kodlama dersi verilsin, onlar da "Merhaba Dünya!" desin!

  Teşekkürler!

  1. Behiye Behiye

   kampanyanız çok güzel mucitlergarajı.com ve bilisimgarajakademisi.com'u da takip edebilrsiniz

   1. Bende öğrenmek istiyorum ücretsiz öğrenilebilir bir site varmı ve ne kadar bir sürede öğreniliryor çokmu zor

 7. Ertugrul Ertugrul

  ilk yazilimi mi 1994'te yazdim o zamandan bu yana yazilimdan iyi paralar kazandim fakat univeriste egitimi iktisat fakultesinde aldim neden cunku lise donemim kredili sisteme denk geldi ve sayisal secemedim egitim sisteminin berbat olmasi siyasi etkilerin egitim sistemini etkilemesinin kurbani olarak istedigim bolumde egitim alamadim ancak yilmadim 94'ten bu yana bir cok dilde kod yazdim ve yazmaktayim. Yazilimci olmanin sartlari azim, tutku, arastirmadir. Netice itibari ile en onemli nokta iktidar ne olursa olsun egitimi etkiledigi surece, sistem devamli degistigi surece Turkiye'den global birseylerin cikmasi zor!