Kod okuryazarlığında genç yaşta eğitimin önemi ve online platformların etkisi

Son yılların revaçta kavramlarından biri de kod okuryazarlığı. Günümüzde birçok mesleğin yazılım ile direkt ya da dolaylı olarak ilgili olduğunu ve bu durumun gün geçtikçe etkisini arttırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Kod okuryazarlığında genç yaşta eğitimin önemi ve online platformların etkisi

Son yılların revaçta kavramlarından biri de kod okuryazarlığı. Günümüzde birçok mesleğin yazılım ile direkt ya da dolaylı olarak ilgili olduğunu ve bu durumun gün geçtikçe etkisini arttırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Diğer yandan örneğin Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen ve insanların yaratıcılığını öne çıkaran 2 günlük organizasyonlar bünyesinden çıkan küçük projeler bile; kısa bir süre içinde global çapta milyonlarca insanın hayatına girebiliyor.

Özetle kod okuryazarlığı bulunan kişiler internet dünyasına yeni ürün ve şirketler sunabildiği gibi sadece bununla da kalmayıp hayatları içerisinde bu becerilerini fazlasıyla kullanıyorlar.

Geçtiğimiz hafta Code.org isimli kar amacı gütmeyen bir oluşum, içerisinde son derece ünlü ve rol model olabilecek çok sayıda ismi (Mark Zuckerberg, Jack Dorsey, Chris Bosh, Bill Gates…) barındıran bir video yayınladı. Hemen aşağıda da izleyebileceğiniz video'da özetle insanlar kod yazmaya teşvik ediliyor.

Code.org'tan biraz bahsetmek gerekirse internet dünyasında oldukça tecrübeli iki kardeşin ortaya çıkarttığı organizasyon; her bireyin kod yazmayı öğrenebileceği, hatta öğrenmesi gerektiğini vurguluyor. Code.org'a göre ABD'de yazılımcıya duyulan ihtiyaç ile yazılımla alakalı bölümlerden mezun olan kişilerin sayısı arasında ciddi bir fark bulunuyor. Organizasyonun destekçileri arasında videoda gördüğünüz isimler haricinde aralarında ABD eski başkanı Bill Clinton gibi oldukça önemli isimlerin de bulunduğunu paylaşalım. Code.org ve hedefleri hakkında detaylı bilgiyi sitelerinde bulabilirsiniz.

Kod okuryazarlığında en kritik konu eğitim

Kod okuryazarlığı anlamında en kritik konu eğitim. Eğitim derken sektör çalışanları veya ilgili bölüm öğrencileri için düzenlenen ücretli ya da ücretsiz, online/offline çalışmaları değil; bir önceki nesli hedefleyen projeleri kastediyorum. Örneğin geçen sene bu zamanlarda sizlerle paylaştığımız CoderDojo.

steve-jobs-kod-okuyazarligi

Özellikle ABD olmak üzere dünyanın birçok noktasında CoderDojo ve benzeri projelere rastlamak mümkün. Üstelik bahsettiğimiz projelerin arkasındaki destekçiler çoğu zaman tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük şirketler oluyor ki benzer şekilde yalnızca şirketlerin değil, hükümet ve belediyelerin de kod okuryazarlığı için önemli işlere imza attığını eklemekte fayda var.

Konuyla alakalı olarak son zamanlarda hızla büyüyen online eğitim platformlarına değinmemek olmaz. Bünyesinde Udemy, Skillshare, Lynda gibi daha genel konularda eğitimler barındıran platformlar olduğu gibi Codecademy ve Treehouse gibi yalnızca yazılım teknolojilerine odaklanmış ve oldukça başarılı işler çıkaran platformlar da mevcut. Kuşkusuz uzun vadede kod okuryazarlığının en büyük kozlarından biri de bu saydığımız online dersler ve gelecekteki benzerleri olacak.

Tüm bu yazılanlardan sonra kod yazmanın, yazılımcı olmanın hiç de kolay olmadığını; önemli bir altyapı, emek ve sabır gerektirdiğini de söylemek gerek. Milyar dolarlık değerlemelere ulaşan şirketlerin teknolojik altyapısını kurmak hem uzun yıllar hem de büyük ve maliyetli ekiplerle mümkün olabiliyor. Yani eğitim süresi uzun bile olsa sıfırdan başlayan yazılımcı adaylarından dünya çapında bir proje beklemek biraz hayalcilik olur.

Ülkemize bakacak olursak ise hem eğitim hem de online dersler noktasında yurtdışının bir hayli gerisinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Kuşkusuz bu noktada hem şirketler ve devlete, hem de sektör çalışanlarına önemli görevler düşüyor.

Özetle yukarıda da belirttiğimiz gibi bu konudaki kilit nokta genç nesillerin eğitilmesi ve toplum vizyonundan geçiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.