CodeEval 2013 yılının karşılaştırmalı olarak en popüler programlama dillerini açıkladı, Python birinci sırada

CodeEval 2013 yılının karşılaştırmalı olarak en popüler programlama dillerini açıkladı, Python birinci sırada

2011 yılında ABD'de kurulan CodeEval, bünyesinde bulundurduğu 20 binin üzerindeki yazılımcıya çeşitli yarışmalar düzenleyerek şirketler için adeta alternatif bir kariyer platformu olarak öne çıkıyor.

Bu yazıda ise şirketin yaklaşık 25 bin yazılım geliştiriciden topladığı verilerle hazırladığı, 2013 yılının 'en popüler programalama dilleri' listesini sizlerle paylaşacağız.

Geçmişte çok sayıda farklı kaynak tarafından programlama dilleri popülariteye göre sıralanmıştı. Ancak CodeEval hem yazılımcılarla işverenleri bir araya getiren ve online bazı yarışmalar düzenleyen yapısıyla öne çıkıyor hem de aşağıda da görebileceğiniz gibi listede programlama dillerinin 2011, 2012 ve 2013 değerlerinin tamamı bulunuyor. Bu da ister istemez geriye dönük olarak çeşitli çıkarımlar yapmayı fazlasıyla kolaylaştıran bir etmen.

CodeEval'ın hazırladığı ve dün yayınladığı listeye göre 2013 yılının en popüler programlama dili yüzde 30,30 ile Python. Python'un ardından ikinci sırada yüzde 22,20'lik oranıyla Java ve yüzde 13'le C++ yer alıyor. 2012 ve 2011'e bakacak olursak Java'nın 2013 yılında 2012'ye göre yüzde 14, 2011 yılındaysa yüzde 11 değer kaybettiğini görüyoruz. Python ise geçen seneye göre yüzde 5'lik bir artış yakalamış durumda.

CodeEval-2013-en-populer-programlama-dilleri

Listede Apple'ın iOS ve Mac platformları için kullanılan Objective-C'de yükselen eğrisi ile dikkat çekiyor. Geçen seneye göre yaşadığı yüzde 300'lük büyümeye rağmen Ob

CodeEval-logo

jective-C'nin 2013 yılındaki ağırlığı yüzde 0,40 seviyesinde. Diğer yandan listede PHP de şaşırılacak bir şekilde yüzde 3,30 ile sekizinci sırada. Bu arada CodeEval platformunda PHP'nin 2011'deki ağırlığı yüzde 8, 2012'deyse yüzde 7,3. Ayrıca Ruby ve JavaScript de düzenli olarak yakaladıkları artışla kendilerine dört ve beşinci sıralarda yer bulmuşlar.

2012 yılının ortasında teknoloji tarafında hizmet veren işe alım şirketi Hirevue tarafından satın alınan CodeEval, her ne kadar bugüne kadar çok sayıda 'en popüler programlama dilleri' listesi yayınlansa da geriye dönük olarak olarak paylaştığı verilerle ortaya önemli bir kaynak koymuş oldu.

Bu arada içinde 'programlama dili' geçen her yazımızda belirttiğimiz gibi 'scripting' dilleri ile 'programming' diller arasında bir ayrıma gitmediğimizi ekleyelim ki listeden anlayabileceğiniz gibi CodeEval da böyle yapmış. ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.