CodeEval 2013 yılının karşılaştırmalı olarak en popüler programlama dillerini açıkladı, Python birinci sırada
Yazılım

CodeEval 2013 yılının karşılaştırmalı olarak en popüler programlama dillerini açıkladı, Python birinci sırada

2011 yılında ABD'de kurulan CodeEval, bünyesinde bulundurduğu 20 binin üzerindeki yazılımcıya çeşitli yarışmalar düzenleyerek şirketler için adeta alternatif bir kariyer platformu olarak öne çıkıyor.

Bu yazıda ise şirketin yaklaşık 25 bin yazılım geliştiriciden topladığı verilerle hazırladığı, 2013 yılının 'en popüler programalama dilleri' listesini sizlerle paylaşacağız.

Geçmişte çok sayıda farklı kaynak tarafından programlama dilleri popülariteye göre sıralanmıştı. Ancak CodeEval hem yazılımcılarla işverenleri bir araya getiren ve online bazı yarışmalar düzenleyen yapısıyla öne çıkıyor hem de aşağıda da görebileceğiniz gibi listede programlama dillerinin 2011, 2012 ve 2013 değerlerinin tamamı bulunuyor. Bu da ister istemez geriye dönük olarak çeşitli çıkarımlar yapmayı fazlasıyla kolaylaştıran bir etmen.

CodeEval'ın hazırladığı ve dün yayınladığı listeye göre 2013 yılının en popüler programlama dili yüzde 30,30 ile Python. Python'un ardından ikinci sırada yüzde 22,20'lik oranıyla Java ve yüzde 13'le C++ yer alıyor. 2012 ve 2011'e bakacak olursak Java'nın 2013 yılında 2012'ye göre yüzde 14, 2011 yılındaysa yüzde 11 değer kaybettiğini görüyoruz. Python ise geçen seneye göre yüzde 5'lik bir artış yakalamış durumda.

CodeEval-2013-en-populer-programlama-dilleri

Listede Apple'ın iOS ve Mac platformları için kullanılan Objective-C'de yükselen eğrisi ile dikkat çekiyor. Geçen seneye göre yaşadığı yüzde 300'lük büyümeye rağmen Ob

CodeEval-logo

jective-C'nin 2013 yılındaki ağırlığı yüzde 0,40 seviyesinde. Diğer yandan listede PHP de şaşırılacak bir şekilde yüzde 3,30 ile sekizinci sırada. Bu arada CodeEval platformunda PHP'nin 2011'deki ağırlığı yüzde 8, 2012'deyse yüzde 7,3. Ayrıca Ruby ve JavaScript de düzenli olarak yakaladıkları artışla kendilerine dört ve beşinci sıralarda yer bulmuşlar.

2012 yılının ortasında teknoloji tarafında hizmet veren işe alım şirketi Hirevue tarafından satın alınan CodeEval, her ne kadar bugüne kadar çok sayıda 'en popüler programlama dilleri' listesi yayınlansa da geriye dönük olarak olarak paylaştığı verilerle ortaya önemli bir kaynak koymuş oldu.

Bu arada içinde 'programlama dili' geçen her yazımızda belirttiğimiz gibi 'scripting' dilleri ile 'programming' diller arasında bir ayrıma gitmediğimizi ekleyelim ki listeden anlayabileceğiniz gibi CodeEval da böyle yapmış. ;)

Yorumlar (7)
 1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Burada ki bilgiler her ne kadar genelleme olarak düşünülmese de PHP dilinin kullanım oranının sürekli bir düşüşte olması ilginç geldi.

 2. Çağatay Öncül Çağatay Öncül

  Bu tarz veriler genelde şaşırtabiliyor. Örnek alınan grupların bölgesel farklılıkları çok değişken olabilir. Türkiyeden alınsaydı bu grup eminim çok daha farklı sonuçlar çıkardı.

  http://langpop.com/ bu sitede bir çok değişkene göre sıralamalar verilmiş. İncelemekte fayda var. Ayrıca google trends dende kendi karşılaştırmamızı yapabiliriz. Bazen her anket iyi sonuçlar vermiyo olabilir ;) Saygılar.

 3. Her 15 dakikada 1 milyon dosyanın yüklendiği Dropbox, anlık milyonlarca video izlenen youtube, milyonlarca fotoğrafın paylaşıldığı instagram, pinterest vb. sistemlerin %99.9 oranında Python ile yazıldığını gözününde bulundurduğumuzda Python'un hakettiği sırada olduğunu düşünmekteyim.

  Java ise son 10 yıldır kurumsal destekleri sayesinde yerini korumakta, fakat gelecek 1-2 yıl içinde köklü bir değişiklik (özellikle syntax yapısında) yapmadığı takdirde yerini daha hızlı geliştirme yapılabilen, yazımı kolay modern diller (python, ruby vs.) alabilir...

  1. ben bir javacı olarak, python yada ruby nin okunmasının javaya göre zor olduğunu düşünüyorum. başlangıç bitiş yerleri belli değil gibi.

   bir de entırpırayz tarafta javanın ömrü uzun sadece yazılan sistemlerin en az 10 yıl kullanılacağı düşünülürse bu bile yeter :)

   ama web tarafında performans ve kurulum açısından django&python iki dile de aynı mesafede olanlar için tercih sebebi.

 4. işin ilginç yanı github'da durumlar biraz daha farklı en azından yazılım yapanlar öyle diyor grafiğe göre http://www.datamole.org/90/2013-yili-icin-github-en-populer-diller

 5. Dilin ne olduğu değil getirileri önemli. Kullanılabilecek iş gücü ve komün kalitesi, proje boyutu ve yaşam süresi, bakım destek gereksinimleri, platformlar bir sürü argüman var dil seçiminde. Böyle anketler acemi arkadaşlara şu dili öğren diyerek yanıltıcı oluyorlar. Oysa amatör arkadaşlar bunlara bakıp gülüyorlar. Diller tabi ki sadece syntaxdan ibaret değil ama uzun bir süre yazılımcı olmak isteyende bu farklılıkları görmeyecek. Her dilde her durum için şöyle ya da böyle çözümler var. Hangisinin çözümü projenize uygun anlamadan dil seçmekte mantıksız. Yukarıda saydığım argümanlarsa gerçek hayat işleri için cidden önemli.

 6. Alihan Çağansoy Alihan Çağansoy

  VB'nin olmadığı bir listede sorun var derim.

  Beğenilmese de çok tercih edilen bir dildir.