Birleşik Krallık, ilk ve orta okullarda programlama derslerine başlıyor
Genel

Birleşik Krallık, ilk ve orta okullarda programlama derslerine başlıyor

Yeni ekonomik düzenle birlikte kod okuryazarlığı ve teknolojiye hakimiyetin ilerleyen yıllarda hem şirketler hem de ülkeler tarafından en çok aranacak meziyetlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Küçük yaştaki çocukları yazılımla tanıştıran büyük şirketler ve yine bu şirketlerin yazılımcıları bünyesine çekmek için düzenlediği çeşitli yarışmaları bir kenara koyacak olursak, son yıllarda sivil toplum kuruluşları ve  devlet kurumlarının da konuyla ilgili çabası fazlasıyla ilgi çekici boyutlarda. Sivil toplum kuruluşları boyutunda bir örnek olarak da Webrazzi'de daha önce ele aldığımız Code.org'u söyleyebiliriz.

Devlet kurumları seviyesinde ise geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık'tan oldukça ses getiren bir hamle geldi. Eğitim Bakanlığı, ilk ve ortaöğretim için programlama derslerini duyurdu.

Bu düzenlemeyle ilgili öğretmenlerin ve basının tepkisi, halihazırdaki öğretmenlerin öncelikle kendileri için programlama eğitimi alıp daha sonrasında bilgilerini çocuklara aktaracak olması gibi konular hala tartışılmaya devam ediyor. Ancak her şeye rağmen Birleşik Krallık'ta atılan bu adımın ne denli önemli ve örnek alınası olduğunu tartışmaya sanırım gerek yok. Bu arada proje için Birleşik Krallık kasasından 15 milyon TL'nin üzerinde bir rakamın çıkacağını da ekleyelim.

cocuklara-programlama-egitimi

Tabii ki de yaklaşık olarak 7-15 yaş arasında olan çocukların programlama eğitimi görmesi bu çocukların kayda değer bir kısmının yazılımcı olacağı anlamana gelmiyor. Ancak yine de programlama ile tanışan çocuklar konu hakkında bilinçleniyor ve en önemlisi yazılımcı olmasa bile yan rollerde -proje/ürün yönetimi, test mühendisliği, iş analistliği...- ya da sektör içinde geleceklerini konumlandırabiliyorlar. Unutmamak gerekiyor ki odağında yalnızca yazılım olan şirketlerde bile çoğu zaman çalışanların yarısı bile yazılımcı değil.

Konuyla ilgili olarak ABD'nin bazı eyaletlerinde de benzer kararların alınmaya başlandığına değinmekte yarar var. Her ne kadar şu an sektörel gündemimizin büyük bir kısmını yeni internet yasası kaplıyor ve yazılım dünyasında da okullarda verilecek programlama eğitiminin 'nasıl' olması gerektiğinden önce konuşulması gereken çok başka şeyler olsa da; darısı başımıza.

Görsel kaynaklar: telegraph.co.uk ve theguardian.com

Yorumlar (5)
 1. Bu konuda Türkiye'nin çok seri davranması gerekiyor. Hemen hemen tüm sektörlerde Internet ve ilgili araçlar teşebbüslerin tüm neredeyse tüm faaliyetlerinde manevra kabiliyetlerini artırmaktadır. Türkiye olarak bu alanda sadece ilk okul öğrencileri değil tüm işletmelerde en az bir tane ilgili alanlarda uzman yetiştirebilecek düzeyde eğitimler verilmelidir.

  Bu gereksinim üzerine sadece kuru lakırdıdan ibaret sözler sarf etmediğimi bir kaç cümleyle izah etmek istiyorum.

  Bir müteşebbis mesleği ne olursa olsun hizmet yada ürünlerinin rafa hazır hale gelmesi aşamalarında ister istemez tasarım, donanım, yazılım, reklâm ve promosyon gibi alanlarda en azından "yeteri seviyede" deneyim sahibi olması bir çok masraf kaleminden kurtulması anlamına gelir. Bu sayede ürün ve hizmetlerin duyurulması için gerekli olan araçlar dış kaynak ihtiyacı olmadan yada ilave personel ihtiyacı olmadan şayet müteşebbis tek çalışıyorsa yada kendisinin dışında da başka kimselere bir ekmek kapısı açmış ise söz konusu masraf kalemlerine bütçe ayırmayarak diğer gereksinimlerinde bu işler için harcanacak bütçeyi değerlendirebilir duruma gelecektir.

  Ben bu saydıklarımın hepsini bünyemde taşıdığım ve çok dar bütçeyle tüm işlerimi halletmeye çalıştığım için böyle bir imkanın nasıl bir ferahlatıcı nefes olduğunu hissederek anlayan biriyim.

  Hani teknoloji yada programlama alanında gelişen ülkelerden söz edilirken "Hindistan" adı geçer. Oysa kalabalık bir nüfusa sahip olmalarından dolayı ve bu adı anılan iş kollarında eğitim ve öğretim için yüksek maliyetler bulunmadığı için düşük fiyatlarla dünya genelinde bir pazar edindiklerini düşünüyorum.

  Fakat "Hindistan" dendiğinde sırf ucuz olsun diye sipariş edilen işler akla geleceğine neden büyük geneli genç olan nüfusumuzun her biri kendi ticari faaliyetlerinde ihtiyacı olan en azından website tasarımını kendisi yapamasın? Tabi bu giriş seviyesinden ihtiyaçlar nezdinde uygulamaların ihtiyaç duyduğu diğer gereksinimleri öğrenme yolunda zaten işlerin nasıl yürüdüğünü webtasarım bileziğiyle deneyimlediğinden diğer uzmanlık alanlarınıda bünyesine katmaması için hiçbir engel yok.

  Şahsen kendim saydığım alanlarda yeteri seviyede olmamış olsaydım bir web projesini yada işletmesinde iş süreçlerinin daha seri olması için ihtiyaç duyulan otomasyon uygulamalarını yapabilecek yeteri düzeyde bir sanatçıya bu tür ihtiyaçlarımı sipariş etmek zorunda olurdum. Bu detay küçümsenebilir fakat bir müteşebbisin teşebbüsünü hayata geçirme safhasında en azından başlangıç masraflarını sadece günlük temel ihtiyaçlarına ayıracak düzeye indirgeyebilir.

  Ben bu ihtiyacı ön görerek hani yaşıtım ve benden yaşça büyük olan kimseleri zaten umudu kestim; Çünkü bir işin geliştirilmesi için yapılan her türlü faaliyet sebebi bilinen ama üzerine gidilince de karakter özelliklerinden dolayı içinden çıkılabilen ama çok iğrenç bir hal alan durum içine düşüyor insan.

  İşte söz konusu amaç için bende çok dar bütçemden yatırım yaparak karınca kararınca değerli çocuklarımıza Mehmet abilerinden içten bir hediye olarak bir silsile halinde bir kaç projenin alt yapısını hazırlıyorum.

  Sırasıyla;

  HTMLanguage

  www.htmlanguage.com

  CSS Source

  www.csssource.com

  JS Source

  www.jssource.com

  OOP Cloud

  www.oopcloud.com

  SQLesson

  www.sqlesson.com

  SEOMANTIK

  www.seomantik.com

  Uzun yıllar boyunca neredeyse çocukluğumu ve gençliğimi bu alanlar üzerine geçirdiğimden dolayı doğru adrese giden en kestirme yolu bulmada da sohbetler eşliğinde kardeşlerimi desteklemek için en basit algılanabilecek bir sistem de geliştirdim.

  Kendimde aynı zamanda bir tüketici olarak ihtiyaçlarımızı ve kalite kriterlerinin farkında olarak planladığım silsilenin başarılı olacağından eminim.

  Bu sözlerimi sadece bu gönderiyi okuyarak tetiklenen yazma ihtiyacı yada aklına ne gelirse eklemiş gibi algılanabileceği ihtimaline karşın https://www.xing.com/net/pri5c40e8x/techartist/ linkini ve URL'nin işaret ettiği alandaki grup açıklamasını irdelemelerini rica ediyorum.

  Çünkü tüm meslekleri aynı derecede önemli görürüm ve birbirleri arasında kavramsal ve o mesleği icra etmek için kullanılan araçların farklılığına rağmen her birini icra edenlerin de birer sanatçı olduğunu düşünüyorum.

  Umarız ecdat gibi dünyanın adalet içinde dönmesini sağlayacak dirayeti yeniden kazanmak için her birimiz olması gerektiği gibi çalışırız.

  Çalışmalarınızda başarılar dilerim, mCan.

  1. Programlama Çocuk Oyuncağı Programlama Çocuk Oyuncağı

   Bu konuda Türkiye Bilişim Derneği'nin başlattığı siteyi incelemenizi tavsiye ederim. Projede bizlere katkı sağlayacağınızdan eminiz.

   www.programlamacocukoyuncagi.org

   1. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Mutlaka inceleyeceğim. Umarım organizasyon için faydalı olabilecek katkı sağlayabilirim.

    Saygılarımla

 2. Hasan Deger Hasan Deger

  Webrazzi, devletin düzenlemiş olduğu birçok panel ve toplantında ilgili bakan veya müşteşarlara bu konuyu önerse, hayır diyeceklerini zannetmiyorum. Böyle şeyleri bekliyoruz sizden webrazzi.

  Yoksa bakan vs. kişilerin bu sitelere girip takip edeceğini sanmıyorum.

 3. Önceki gönderimde sözüne ettiğim alanlar aslında farklı gibi görünüyor olsa da bir bütünü oluşturan parçalar. Bu parçalar arasındaki çalışma prensiplerini karmaşık olmayan bir sistemle açıklanmalı ki bir problemi çözerken yüzlercesi beraberinde oluşmasın.

  Bu kıstasla önceki gönderimde bahsettiğim web we oop teknolojilerini kullanarak uygulama geliştirmek için "Sourcepad" adında bir IDE'de ben geliştiriyorum. http://software.cajans.net/products/sourcepad/ de splash ekranında görüldüğü gibi "Preparing..." aşamasında.

  Sourcepad için sadece şunu söyleyebilirim benim gibi bir çok IDE denemişde şu şu olsa daha iyi olurdu yada şunları şu şekilde yapsa tadından yenmezdi gibi hayıflanmaların tamamına çözümler Sourcepad'de mevcut.

  Hoş önceki gönderimde bahsettiğim domainler de Sourcepad'in damarlarında akan kan gibi, yaşaması için teneffüs edeceği oksijen gibiler.

  Üzerinde çalıştıklarımı ifade ederken uzun cümleler kullanıyorum fakat teknik meseleleri tarif ederken birkaç çizimle en seri şekilde tecrübe ve deneyimlerimi karşı tarafa aktarabiliyorum.

  Tüm bu çalışmalarım ne teşekkür beklemek nede güzel sözler işitmek için. Üzerine çalıştığım tüm işleri geliştirmek ve birbirini gerçek manada tanıyan topluluklar oluşturmak içindir. Zira kişinin işi aynasıdır. Lafa bakılmaz...