ABD'deki üniversitelerde en çok öğretilen programlama dili: Python
Yazılım

ABD'deki üniversitelerde en çok öğretilen programlama dili: Python

Hatırlarsanız bugüne kadar Webrazzi'de kod okuryazarlığı hakkında çok sayıda yazı kaleme almıştık.

Dünya çapında düzenlenen ve insanları programlama eğitimine yönlendiren kampanyalar, ilk ve orta okullara kadar giren programlama dersleri, Harvard ve MIT gibi üniversitelerin ücretsiz olarak sundukları online eğitimler ve bunun gibi birçok gelişme, kod okuryazarlığının ne kadar önemli ve gelecekte adından bolca söz ettirecek bir konu olduğunu ortaya koyuyor.

Bu yazıdaysa Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üniversitelerin Bilgisayar Bilimleri (Computer Science) bölümlerinde; -ki Türkiye'deki Bilgisayar Mühendisliği'ne karşılık geliyor- öğrencilere programlama anlatılırken temel olarak tercih edilen programlama dillerinin hangileri olduğuna yer vereceğiz.

'En iyi' 10 okulun 8'inde Python tercih edilmiş

Şurada tüm detaylarını bulabileceğiniz istatistiğe yakından bakacak olursak; yapılan araştırmalarda 'en iyi' 10 üniversitenin 8'inde; 39 üniversitenin 27'sinde Python tercih ediliyor. Python sonrasında ikinci sırada Java, üçüncü sırada MATLAB, dördüncü sırada C++ ve beşinci sırada da C geliyor. Listenin son iki sırasındaysa Scheme ve Scratch yer alıyor.

Bu arada merak edenler için; MIT, UC Berkeley, UCLA ve Purdue gibi okullar öğrencilerine Python ile programlama öğretmeyi tercih ediyor. Diğer yandan Stanford Java, Harvard ise C tercihinde bulunmuş.

en-cok-ogretilen-programlama-dilleri

Okullar haricinde de Python hakimiyeti var

Python ile programlama eğitimine giriş yapan Bilgisayar Bilimleri öğrencileri; gerek okullarında gerekse özel hayatlarında pek tabii ki başka bir programlama diline yönelebilirler. Ancak Python'un giriş seviyesinde bu denli çok kullanılması -üstelik ilerleyen yıllar için de etkisini arttıracağı tahmininde bulunabiliriz- ABD girişimcilik ekosisteminde de Python'un öne çıkmasına sebep oluyor. Nitekim CodeEval tarafından gerçekleştirilen bir araştırmanın da galibi Python olmuştu.

Ülkemizdeki durum hakkında istatistik bulmak tahmin edersiniz ki oldukça güç. Ancak 50 küsur üniversite bünyesinde bulunan Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde ağırlıklı olarak C ve türevlerinde programlama eğitimine başlanıldığını söylesek sanırım yanlış olmaz. Bu arada ülkemiz için bilişim sektöründe iş arayanların en çok hakim olduğu programlama dilleri listesini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Görsel kaynak: Bloom Design/Shutterstock

Yorumlar (24)
 1. Bizde ise Pascal. Sebebi ise çağdaş geçinen hocaların geri kafalı olması..

  1. Bkz : Ege Üniversitesi MYO Bilgisayar Programcılığı

   1. Halamı pascal yaa, biz 14 sene önce dos ekranında o dersi işliyorduk. Bari basic'e atlatsalar, en azından o da bir gelişme olur.

   2. Ve bize o zaman dedikleri şu idi, bu programlama artık tarihe karışalı baya oldu ama olayı anlayabilmeniz için size bunu gösteriyoruz. Ya 14 senedir olay anlaşılmadı mı ya :)

  2. Begin

   write(' Pascal ile sadece programcılığın mantığı öğretiliyor dostum. Pascal veya başka bir programlama dili farketmez, mantığı kaptın mı öğrenemeyeceğin prog. dili yoktur. Yani başlangıç olarak öğretilen programın adına takılmamak gerekiyor. ');

  3. Pascal dili programlamanın temelidir. Çağdaşlıktan kastın nedir bilemiyorum. Sana çağdaş olan bir dil söyleyim o halde Delphi. Pascal üzerine geliştirilmiş bir dildir. Temelin iyi değilse çağdaşlığa terfi edemezsin.

 2. Yusuf Özbay Yusuf Özbay

  Bugün programlama dillerine baktığımızda kod okur yazarlığı aşamasında developer'a serbestlik sağlayan ve kod yzarken bug verme olasılığını kullanıcının algı seviyesine gör aza indirgeyen bir programlma dilidir python.

  1. Mehmet Köse (@mehmetkose) Mehmet Köse (@mehmetkose)

   "kod yazarken bug verme olasılığı" böyle birşey varsa geliştiricinin iyi kod yazmayı bilmemesinden dolayı artar. Test temelli geliştirmeyi öğrenin. Daha bürokratik dillere alışmış olabilirsiniz, saygıyla karşılarım. Ama iran vatandaşının çıkıp hollandalıya çok serbestsiniz bu serbestlik iyi değil gibi laflar söylemesi sizin yaptığınız. haklı yanı yok. python kod yazmayı eğlenceli hale getirir. tüm bu makale de bunun üzerine kurgulanmış gibi duruyor.

 3. Kanada'da da durum ABD ile aynı.

 4. Bilgisayar Öğretmenliğinde 2010 yılında programlamaya Pascal ile başladık ne yazık ki..

 5. Süleyman Demirel Üniversitesi'nde java öğretiliyor. Ve gayet memnunuz...

 6. Türkiye'de de yavaş yavaş Python eğitimine başlamalı...

 7. Türkiye'de giriş seviyesi programlama dili olarak Processing dilinin öğretilmeye -yavaş yavaş- başlandığını duymuştum (elbetteki çok az yerde.) Python ile karşılaştırılamaz tabikide ama bu da bir gelişme Pascal'dan şaşmayan hocalara kıyasla.

  1. Ozgur Vatansever Ozgur Vatansever

   Processing bir dil değil, Java ile yazılmış bir grafik işleme kütüphanesi.

 8. Arif Demirbaş Arif Demirbaş

  19 Mayıs Üniversitesi - Bilgisayar Öğretmenliği bölümünde ana programlama dersi Python. Değerli hocamız Mustafa Başer alanında çok iyi ve dersini çok önemsiyor. Bu sayede de bölümümüzde programlama ile ilgilenen öğrenciler python dilini öğrenme fırsatı buluyor.. Ülkemizde de Python dersi verilen üniversite var yani arkadaşlar. :))

  1. Ahmet Sezgin Duran Ahmet Sezgin Duran

   Mustafa Başer? Bu Python kitabı çıkartmış olan kişiden bahsediyoruz değil mi? Eğer öyleyse, ciddi anlamda çok şanslı OMÜ'dekiler :)

 9. Bizim üniversitelerimizdeki sıkıntı hocalarımızın kendilerine yenileyip daha kalıcı ve öğretici bilgiler aktaramaması .Ben doğuda bir üniversiteden biliyorum dersi anlatan hoca kendisi bile bilmiyor işte şöyle yapın vs diye birisi idi.Python üzerine üniversiteler derslere başlamalı artık geride kalmamamız lazım.

 10. Türkiye'de Bilgisayar Bilimleri bölümü var. bkz: http://csc.deu.edu.tr/

 11. Pascal okutan hocalar bilgisizdir. Bunu geçtim yararlandıkları kaynaklar 2005 yılının. Örneğin C#. hiç bilgileri yok

 12. Fultifaster Fultifaster

  Tabiki dil öğretilirken çağa ayak uydurmak gerekir ancak hangimiz alışkanlıklarımızdan kolay kolay vazgeçebiliyor ?. Hocanın python öğrenip öğretmesini beklemektense günde bir kaç saatimizi ayırıp bu dili kendimizde öğrenebiliriz.

 13. Ben meslek lisesinde bilişim bölümü okuyorum. Bize programlama bilmediğimiz halde C# dan başlattılar. Haliyle biraz zorlandık.

 14. Aslinda hocalarda bunun farkinda. Neden Python ile öğretmiyoruz sorusuna da cevap vermişti: Degisken tipi ve ismi ile tanimlanmiyor ve bu ileri seviyelerde öğrencilere zorluk yaşatıyor. Python'dan sonra Assembly diye bir ders görecek bu öğrenciler. C ile baslamak bence daha yararlı.

 15. Kemal Etikan Kemal Etikan

  Türkiye'de Python'ın gelişmesine en büyük katkıyı sağlayan Fırat Özgül'ü (istihza.com) anmadan geçmeyelim.

  Bu arada, Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde web tabanlı programlama dersinde klasik ASP öğretiliyor (2015).

  Bundan sonrası "no comment"

  1. Ayşegül Ayşegül

   Kemal Bey haklısnız, Karabük Üniversitesi'nde klasik asp öğretiliyor fakat son sınıflar pyhton dersleri de görmüşlerdir.