İddia: Google’dan oyun konsolu ve akıllı saat geliyor
Oyun

İddia: Google’dan oyun konsolu ve akıllı saat geliyor

PlayStation, Xbox ve Wii derken yakın zamanda oyun konsolu rekabetine bir de bağımsız oyuncu girdi. Kickstarter’dan 8 milyon doların üzerinde destek toplamasının ardından 15 milyon dolar da yatırım alan Ouya bu alanda dikkat çeken en yeni oyuncu. Fakat WSJ’ın iddialarına bakılacak olursa giderek kalabalıklaşmaya başlayan oyun konsolu pazarına yeni bir oyuncu daha girmeye hazırlanıyor; Google…

Üstelik iddialara göre Android tabanlı bir oyun konsolu Google’ın üzerinde çalıştığı tek proje de değil. WSJ’ın ismini vermediği ama konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde Google’ın konsol dışında bir de akıllı saat üzerinde çalıştığının duyumlarını paylaştı.

Apple’ın bir akıllı saat projesi üzerinde çalıştığı uzun zamandır konuşuluyor. Hatta bu alanda Microsoft’un da çalışmaları olduğundan bahsediliyordu. Project Glass nedeniyle Google’ın ise akıllı cihazlar konusunda farklı bir kulvardan yoluna devam ettiği düşünülüyordu. Hatta akıllı bir saatin mi yoksa akıllı bir gözlüğün mü daha işlevsel olduğu da tartışılan konulardan biri haline gelmişti. Görünen o ki Google gözlük ile yetinmek yerine farklı kullanım özellikleri olan değişik akıllı cihazlar ile bu alanda daha yaygın bir şekilde yer almayı planlıyor.

Hem oyun konsolu, hem akıllı saat

Oyun konsolu konusu ise biraz daha farklı. Bu alanda dedikodu değil çok büyük bir pazar ve çok güçlü rakipler var. Google’ın kendi işletim sistemi üzerine kurulan Ouya gibi bir alternatifin varlığı işleri daha da ilginç hale getiriyor. Hatta iddialara rağmen Google bir süredir Ouya’yı yakından izleyerek Android alt yapısı ve oyun konsolu modelinin ne şekilde hayata geçirileceğini takip ediyordu.

Eğer WSJ’ın iddialar doğruysa Google gördüklerinden memnun olmuş olmalı ki, bu alanda kendi adıyla da var olmanın planlarını yapıyor. Google Play’deki oyunların büyük başarısının bunda etkisi olması da muhtemel.

Eğer Google da oyun konsolu işine girerse bu sefer tüm gözler Apple’a çevrilecek. iOS hem iPhone, hem de iPad’de oyunlar için ne kadar uygun bir alt yapı olduğunu gösterdi. Bu gelişmenin ardından Apple’ın işletim sistemini çok daha güçlü bir donanım ile evdeki oyuncuların da kullanımına sokması pazarı daha da ilginç hale getirilebilir. Diğer yandan yıllardır Apple’ın bir oyun konsolu çıkartacağına dair haberler dolaşıyor ama henüz somut bir kanıt ortaya çıkmadı.

Peki sizce Google açısından bir oyun konsolu piyasa sürmek doğru bir hamle olur mu?

Yorumlar (10)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Google bir an önce desktop ve server işine el atmalı? yeter bi windows proya 500 küsür lira ödediğimiz. Açık kodlu bir sisteme desteğini koyması yeter. android desktop da olabilir. zaten geniş uygulama desteği oluştu. adobe, auotodesk ile de anlaşıp yola koyulabilir. chrome OS ile olmaz olacaksa android OS yada adam gibi bir linux olsun.

  1. Neden Linux kullanmak için Google' ı bekliyorsun anlamadım.

   Google hiçbir zaman masaüstü için OS üretmeyeceğini söylemedi bunu somutça gösterdi. Sunucu da zaten Google' da linux kullanıyor onun için neden Google'ı beklediğinide anlamadım. Şuan Linux^ tan daha iyi bir sunucu işletim sistemi mi var ?

   Neyse

   Neden kendi yapabileceğini başkasından bekler insanoğlu onuda bilmiyorum.

   1. Taygun Alban Taygun Alban

    Kurum ve sagladigi guven yuzunden boyle bir yorum yapmis olabilir arkadas. Linux'tan daha iyi bir isletim sistemi mi var yorumunu neye gore yaptigini merak etmedim degil :) Hangi acidan daha iyisi var ya da yok? Hem herkes kendi kernel'ini derlesin isletim sistemi yapsin diye bir kuralda yok... Olaya boyle ondan iyisi bundan iyisi diye yaklasmak cok manali degil. Cikip BSD'yi seven bir arkadasda BSD!!!birbirbirunlemunlem yapsa cok hos olmaz.

  2. desktop da linux, server olarak da illa googledan olsun dersen appengine kullanabilirsin. microsoft'u bi bırak o kadar çok seçenek varki şaşarsın :p

 2. Mehmet Mutlu Mehmet Mutlu

  Bence xbox ve ps android alt yapısını kullanarak oyun kolsolu çıkarsa iyi olur. Çünkü xbox ve ps uzun yıllardır bu sektörde varlar ve tecrübeleri sayesinde bize güzel oyun deneyimleri sunmaktalar. Piyasanın yeni bir konsolo ihtiyacı yok zaten mevcut konsollar fazlasıyla yeterli.

  1. Bir sürü otomobil markası var. Neden üretilsin ki yeni bir marka demeye benziyor sizinkisi.

   Çok olması rekabeti ve gelişimi getirir. Çok olsun zamanla iyiler kalsın ve daha iiyiyi bulalım değil mi ?

   1. Mehmet Mutlu Mehmet Mutlu

    Facebook varken google+ ne kadar mantıklıydı sence? Google croniumun esamesi okunmuyor mesela. Daha birçok örnek var.

   2. Google+ sadece facebook' a rakip değil. Bir incele derim. Facebook'un sahip olamadığı ve Google kullanıcılarının hergeçen gün daha da bağımlı olduğu ENTEGRE SERVİSLER ve API leri ile Google+ şuan rakipsiz hizmet veriyor. Kullanmıyorsanız sizin bilgisizliğiniz. Şuan telefonum ve Tabletim dahil herşey google'a entegre.

    Chrome tarayıcı olarak örneğin şuan sınıfında lider.

    Croniumun bir girişimdir. Zaten Google da bunu söylüyor. Deneysel birçok girişimi var.

   3. Mehmet Mutlu Mehmet Mutlu

    Croniumun derken croniumun os demek istemiştim. Ben kendi yorumumu yapıyorum, bilgisiz gibi kelimeler kullanmana gerek yok. Diğer yorumlarında da agresif bir çizgin var. Burada ki amaç bilgi yarışı değil.

 3. Geçenlerde size sormuştum Apple neden oyun konsolu işine girmiyor diye.

  https://webrazzi.com/2013/06/17/windows-phone-gelistiricilere-prim/

  Apple yine kendisine özel bir yaklaşımla girecek bu pazara buna şüphe yok. Ama nasıl bunu Apple' ı daha iyi tanıyanlar yakında açıklar ya da açıkladılar araştırın.

  Ben şuan MacPro' nun çıkıp PC üreticilerine 'TOKADI' çakmasını bekliyorum.