Kickstarter’ın gözdesi OUYA’ya 15 milyon dolar yatırım geldi
Oyun

Kickstarter’ın gözdesi OUYA’ya 15 milyon dolar yatırım geldi

2012’nin yazında “Android tabanlı bir konsol oyunu değiştirebilir mi?” diye yazmıştık. Aradan bir yıldan kısa bir süre geçti ve bu sorunun cevabı hızla “evet”e doğru gidiyor. Özellikle oyun sektörünü takip edenler OUYA’yı ve Kickstarter macerasını anımsayacaklardır. Haziran ayında Kickstarter üzerinden 950 bin dolara ulaşmayı hedefleyerek yola çıkan Ouya, yaklaşık 1,5 ay içerisinde 5,7 milyon dolar toplayarak dikkatleri çekmişti.

Ardından OnLive anlaşması ile gücüne güç katan ve Kickstarter’dan toplamda 8,6 milyon dolar toplamayı başaran OUYA, en baştan hedeflendiği gibi Mart 2013’te piyasaya çıktı. Yeni nesil oyun konsoluna ilk kavuşanlar tabi ki konsolun Kickstarter’daki destekçileri oldu.

Bu hızlı başlangıcının ardından ise beklenen oldu; OUYA şimdi de Kleiner Perkins’in (KPCB) önderlik ettiği yatırım turunda 15 milyon dolarlık yatırım aldı…

OUYA’nın blog’unda kurucusu Julie Uhrman’ın açıkladığı yatırım turunda KPCB’ın yanı sıra Mayfield Fund, NVIDIA, Shasta Ventures ve Occam Partners de yer alıyor. Firmanın Kickstarter’dan topladığı 8,6 milyon dolar oyuncuların dikkatini çekebildiğinin net bir göstergesiydi. Bu 15 milyon dolar ise yatırımcıların da OUYA’nın romantik bir hevesin ötesinde, sürdürülebilir bir iş modeline sahip olduğuna ikna olduklarının son derece önemli bir göstergesi.

OUYA

OUYA 99 dolara satılan oyun konsolundan neredeyse hiç para kazanmıyor, asıl gelir modeli oyun içi satışları üzerine kurulu. Fakat OUYA’nın geliştiricilere sunduğu ilk koşul tüm oyunların en azından kısmen ücretsiz olarak oynanabilir olması, diğer bir deyişle oyunların free2play olması. Bu durumda da sadece sunulandan daha fazlasını isteyen oyunculardan ücret alınacak.

Web üzerinden oynanabilen pek çok oyun Free2play modelini başarılı ve karlı bir şekilde uygulayabiliyor, aslında aynı durumun OUYA’da gerçekleşmemesi için bir neden yok. Oyun geliştiricileri de aynı fikirde görünüyorlar çünkü bundan sadece 2 ay önce 8.000 oyun geliştiricisinin başvurduğu OUYA’da şu sıralarda bu sayı 12.000’e yükselmiş durumda.

Fakat beklentilerin çok üzerinde gerçekleşen ilgi OUYA’nın bazı planlarını da biraz değiştirmesine neden oldu. Orijinal plana göre 4 Haziran’da satışa sunulacak olan OUYA, yüksek talebe yanıt verebilmek için bu tarihi 25 Haziran’a çekmek zorunda kaldı.

Yorumlar (3)
 1. Sami Eyidilli Sami Eyidilli

  Sahneye ilk çıkışından beridir takip ediyorum. Gelen yatırımlarla birlikte Android tabanlı bir oyun konsolunun mümkün olduğu aşikar. Uygun fiyatı sayesinde, yeni nesil konsolların ortaya çıkışından çok da fazla etkilenemeyecektir bence. Ayrıca keşke Google sahiplenseydi OUYA'yı, çok mantıklı bir yatırım olabilirdi onlar için.

 2. Eren Can Eren Can

  OUYA arkasına Android rüzgarını aldığı için ne kadar yenilikçi gözükse de işin aslı öyle değil. Bir çok önemli ismin de vurguladığı gibi modası geçmiş bir cihaz. Bundan 10-15 yıl öncesinde belki iş yapabilirdi ancak günümüzde çok zor.

  Öncelikle Android tabanlı olduğu için Play Store'daki tüm oyunları oynayabileceğimizi zannetmeyin. Oyunların OUYA için özel olarak yeniden yapılması gerekiyor. O yüzden çok kısıtlı oyun sayısı var. Bu sorun ileride çözülür belki ama asıl sorun şu; günümüzde bu düşük donanım gerektiren oyunların popüler olmasının en büyük sebebi mobil olmaları. Metroda, otobüste, bekleme salonlarında vakit geçirebiliyor olmamız. OUYA ile bu mümkün değil, yüksek donanımlı gerektiren oyunlarla zaten başa çıkamaz Playstation ve Xbox almış başını gitmiş. Belki Wii'nin pazarından çalmaya çalışabilirler ancak hareket sensörleri açısından bakarsak o da şuan ki donanımıyla pek mümkün görünmüyor, bir 5 yıl öncesinde belki bir şansları olurdu.

  Uzun lafın kısası bu OUYA cihazının oldukça "overrated" olduğunu yani gereğinden fazla abartıldığını düşünüyorum. Yine de bakalım zaman neyi gösterecek.

 3. Çok geç kaldı. Tegra 4 varken, haziranda tegra 3 ile çıkacak bir cihaz nasıl fark yaratır bilmiyorum. Ucuz olması bir artı ama bu çok geç kaldığı gerçeğini değiştirmiyor.

  Bu yatırım da 2. Versiyon için işe yarayabilir, belki zamanında çıkmayı başarırsa tutar :D