Google Glass'ı mı yoksa Apple iWatch'u mu kullanacağız?
Teknoloji

Google Glass'ı mı yoksa Apple iWatch'u mu kullanacağız?

Gelecek on yıl içinde yeni bir dünya savaşı görmezsek internetin nesnelerin içine girerek etrafımızı sardığına şahit olacağız. Şimdiye kadar nesnelerin interneti, donanım odaklı girişimler ve giyilebilir teknolojiler üzerine yazdıklarımızla da bu gelişmeleri sizlerle paylaştık.

Peki dikey bir bakış yapacak olursak; Google'ın akıllı gözlüğü Google Glass'ı mı yoksa Apple'ın 100 kişi ile üzerinde çalıştığı söylenen akıllı saati Apple iWatch'u mu yakın zamanda hayatımıza sokacağız?

Project Glass vs. Apple iWatch

Bildiğiniz gibi Glass; kamerası, işlemcisi, hafızası, ses giriş giriş çıkışları, konum ve hız sensörleri olan tek camlı sıradışı bir gözlük. Sergey Brin'in her fırsatta kullandığı bu gözlük tabiri caizse kullanıcılarını bir bilim kurgu filminin ortasına atıyor. Tıpkı Ingress'te olduğu gibi. iWatch hakkında tek bildiğimiz ise iOS tabanlı bir kol saati olacağı. Aslında bu bizim için çok şey ifade ediyor.

Dilerseniz bu iki ürünü hızlıca bir kaç açıdan değerlendirelim ve hangisi hayatımızda daha kolay yer alacağına bir bakalım.

Özellikler:

Nike FuelGoogle, sıradışı gözlüğüyle daha çok görsel çözümlemeler üzerine eğiliyor. Yani bize sıradışı bir görüş kabiliyeti kazandırıyor ve bunu bir kaç açıdan destekliyor. Peki bu bizim için bir ihtiyaç mı? Bana sorarsanız pek de öyle değil. Zira her ne kadar geliştirmesi zor da olsa bugüne kadar Project Glass'a benzer bir ürün duyduğumu hatırlamıyorum. Eğer öyle olsaydı şimdiye kadar çeşitli örneklerine rsatlamış olurduk.

Apple'ın akıllı kol saati ile odaklanacağı noktaları ise az çok tahmin edebiliyoruz. iOS üzerine neler yapılabileceğini ve Pebble gibi sıradışı bir örneğin bile iOS'un tüm bildirimlerini alabileceğini biliyoruz. Ama bence altı çizilebilecek nokta iWatch'ta iOS'un hemen hemen tüm uygulamalarının yanısıra medikal (kalp ritmi ölçme vb.) yeteneklere sahip olacağı.

Sportif faaliyetlermizi takip eden uygulamalar ve akıllı bileklikler yavaş yavaş hayatımıza giriyor. Nike'ın Fast Company tarafından en yenilikçi şirket seçilmesinin nedenlerinden biri elbetteki Fuel idi. Bir diğer güzel örnek de Amiigo.

Kısacası bu düelloda Apple'ın daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Hatta Glass'ın beynimize yakın bir elektronik cihaz olmasına dair endişelerim de yok değil.

Kullanım:

Her ne kadar çok havalı gözükse de gözlük kullanmak herkesin isteyeceği bir şey değil. Dahası benim gibi gözlüklülerin Project Glass ile nasıl bir deneyim yaşayacağı meçhul. Bir kol saatinin kullanım kolaylığını ise sanırım anlatmaya gerek yok. Üstelik kesintisiz bir iletişim için daha avantajlı. Güneşli bir havada güneş gözlüğünüz yerine gözünüzde Glass ile gezmeyi ister misiniz?

Fiyat:

Apple’dan akıllı saat mi geliyor?Google Glass, 2012 ortasında tanıtıldığında geliştiriciler tarafından 1500 dolar fiyatla sipariş edilebiliyordu. Google fiyatın hızla düşeceğini söylese de iWatch'un Apple-Foxxcon ikilisi karşısında fiyat avantajına da sahip olacağı da büyük bir ihtimal.

Şimdiye kadar geliştirilen bir kaç akıllı saat tasarımına (Neptun, Sony SmartWatch, Alpha, MetaWatch Strata, Cookoo, Martian, Syre) bakıp üzerine biraz Apple komisyonu koyarak da bu tahmini yapabiliriz.

Geliştiriciler:

Google Glass için geliştiricilere bir davet yapıldı ama durum meçhul. Apple'ın ise bu alanda daha sağlam ve daha çok kazandıran bir ekosistem kurduğunu biliyoruz.

Sonuç

Bir sonuca bağlayacak olursam Apple'ın henüz bir bilgi dahi vermediği iWatch'un, Google'ın geçen yıl tanıttığı Glass'tan daha fazla gelecek vaadettiğini söylemeliyim. Hatta şimdiden iWatch'un giyilebilir teknoloji çağının başlangıcı olacağına dair yorumlar yapılmaya başlandı. Google Glass'ı beyin dalgalarımızla elektronik cihazları kontrol ettiğimiz zaman yeniden konuşuruz.

Hatırlatmadan geçmeyelim;

Buna göre giyilebilir teknolojiler bu yılsonuna kadar 800 milyon dolarlık bir pazara ulaşmış olacak. 2014’e gelindiğinde ise pazarın toplam büyüklüğünün 1,5 milyar dolar olması bekleniyor. Microsoft da akıllı gözlük patentiyle ilgileniyor.

Sizin de bu konudaki yorumlarınızı duymak bizi mutlu eder. :)

Yorumlar (26)
 1. Ingress Ingress

  beta sürümündeki ingress oyununu renklendirceği aşikar onun haricinde tutup tutmayacağını şimdiden kestiremiyorum.

 2. Mert Bulan Mert Bulan

  Öncelikle söylemem gerekiyor ki Webrazzi'de okuduğum en gereksiz yazılardan bir tanesi. Bunun nedenleri;

  1- Google Glass en azından Sergey Brin tarafından da olsa kullanılabilen bir ürünken iWatch daha piyasaya çıkmamış ve sadece dedikodularla ortaya çıkmış bir ürün.

  2- Biri saat, biri ise gözlük. Saatle gözlüğü nasıl karşılaştırabiliyorsunuz?

  Apple'ın giyilebilir teknoloji sektörüne girmesi bu sektörün başlamasına neden olacaktır tabi ancak gelip de daha tanıtılmamış olan ürününü tanıtılmış bir ürünle kıyaslamak ve onu üstün kılma nasıl bir mantıktır?

  Tamam ben de Apple'ı seviyorum ama Google'ın çıkardığı ürün herhangi bir akıllı saate oranla çok çok daha iyi. Neden mi?;

  1- Tanıtılacağını düşündüğünüz iWatch'ın muhtemelen sesle kontrolü pek de pratik olmayacaktır. Zira ses kontrolü için cihazı ağzınıza yaklaştırmanız gerekecektir ki bu da telefonla aynı hesaba gelecektir. Ha cebinden çıkarıp telefona konuşmuşsun ha kolunu kaldırıp saate konuşmuşsun.

  2- Google Glass sürekli gözünüzde olduğunuzdan dolayı daha pratik. iWatch'da bir görüntü izliyorken haliyle bi elinizi başka bir iş için kullanamayacaksınız. Ama Google Glass gözünüzdeyken tanıtım videosundaki gibi gitar bile çalabilirsin.

  Bu örnekleri arttırırdım ama bu çok saçma olurdu. Çünkü burada kullanılan bir ürünle şimdilik hayal ürünü olan bir ürünü karşılaştırıyoruz. Bu şekilde bir karşılaştırma yapıp da hayal ürünü olan ürünü üstün çıkarmanız konusunda da sizi ayrıca tebrik ediyorum.

  Sizin gibi körü körüne Apple tutkunu olanlardan dolayı birçok kişi Apple'dan nefret ediyor. Adamlar daha ürün hakkında hiçbir şey dememiş hemen ürünü savunmaya başlamışsınız. Böyle bir ürün çıkacağı bile şuan dedikodudan ibaret. Blogumu incelerseniz benim de ne kadar Apple hayranı olduğumu görürsünüz. Şimdi Apple iyi diye ben de kafamdan ürün sallayıp diğer ürünlerle kıyaslasam sonra da o ürününün diğer ürünlerden daha iyi olduğunu söylesem ne kadar mantıklı olur?

  Sırf yazı yazmak için yazılmış bir yazı. Lütfen sadece bilgi sahibi ve emin olduğunuz konularda yazın.

  1. +1

  2. Kesinlikle katılıyorum. Apple firmasına duyduğu hayranlık sonucu yazılmış bir makale olmuş. İki ürün karşılaştırılabilecek ürünler değil bence. Eğer illa ki karşılaştırmam gerekirse gözlüklü biri olarak Google Glass'ı tercih ederdim.

 3. Mahmut Abi Mahmut Abi

  bu iki ürün de aşırı derecede nerd kokuyor.

  saat artık aksesuar olarak kullanılan bir urun ıslevsel kullanımı anca spor yaparken falan olabılır onun dısında kolundakı swatch u rolexı cıkarıp da iwatch takayım dıyen bırısı olacagını sanmıyorum. ah bır de bırkac apple fanboy ve teknolojı denemeye meraklı nerd takabılır.

  glass ıse saatle kıyaslanamayacak kadar degısık dunyaların kapılarını aralasada gozluk takmak keıflı bırsey degıl. gunes gozlugu bıle deıl ama o kara camların hava kattıgı ınancı bıraz bunun takılmasını korukluyor ama google glass ın pahalı bı urun aldım ve bunu takıyorumu dısarı lanse etmesının dısında cok bı havası olur mu bılemem.. sanmıyorum da. google glass ı lens yapabılırlerse o zaman olur.

  ama sonuc olarak gıyılebılır urun olmaları dısında kesınlıkle karsılastırma yapılamıyacak urunler gozlukte baktıgın yerde baktıgın nokta ıle ılgılı datalar gormek gozunle baktıgın alandakı screenı yonetmek korkunc teknolojıler..

 4. Mustafa Mustafa

  bence bu yazıda kullanılabilirlik açısından çok basit yargılarla sonuca varılmış. Google Glass sıradan bir gözlük olmayacak. Apple ın iPhone'u gibi farklı ve fark yaratan bir konsepti olacak.

  fiyat konusuna gelince böyle bir teknoloji için normal ve insandaki yapacağı fark düşünüldüğünde çok güzel bile denebilir. iWatch da güzel fakat Google Glass onun 2 adım önünde bir ürün.

 5. Fatih Topcu Fatih Topcu

  Bilgileriniz icin tesekkurler. Yazida denildigi gibi gozluk herkes takmak istemeyebilir. Saatte o durum olmaz. Peki iwatch in enerji surekliligi nasil olacak? Mesela ben neden iwatch almaliyim? Ipad ipad mini iphone derken hayatimiza baya girecege benziyor.. itv ibuzdolabi icar

 6. Bence kaçırdığınız bir detay var. Google glass sizi tamamen handsfree yapacak.

  Kullanım olarak belki, saate göre biraz zorlukları olabilir özellikle gözlük kullanan veya göz kırpma gibi tikleri olan insanlar için, ama google glass heran gözünüzün önünde olacak, kafanızı eğip, kolunuzu kaldırmak zorunda olmayacaksınız.

  Saate mi bakacaksınız, önünüzde, tarihe mi bakacaksınız önünüzde, maillerinizi mi kontrol edeceksiniz önünüzde.

  Kalp atışlarınızı ölçmek sürekli ihtiyacınız olan birşey ise bunun için başka bir donanım satın alabilirsiniz.

  Iwatch bence sadece bir aksesuar ama google glass hayatınızı değiştirebilecek birşey.

 7. Isa Koç Isa Koç

  İkiside şu anda hayal. Sadece dikkat çekme derlerya. Gündeme gelme için ona buna çamur atar ünlüler, işte bunlarda olmayan şeyler ile hava atıyorlar.

  Google gözlüğünü prototip olarak tanıtalı neredeyse 1 sene oldu. Hala satışa yada teknoloji uzmanları tarafından beta incelemesine sunulmadı.

  Apple'ınkide ondan geri kalmayayım ayağı gibi birşey.

  Kısaca bunlar ne zaman pyasaya çıkarırlar, test edilir, o zaman bu adamlar birşey yapmışlar denir.

  1. Mete Ertürk Mete Ertürk

   Google Glass'ın ilk sürümü yüzlerce kişiye dağıtıldı, internet uzmanların google glass incelemelerinden geçilmiyor. Glass 2.0 çıkalı da daha bir ay olmadı. Onu kullanan her bir kişinin de 4 kişiyi daha davet etme hakkı var.

 8. Bu kadar yanlı bir yazı yazılamazdı herhalde :)

 9. Liseli çocukların kendi arasında teknoloji kritiği yapması gibi bir değerlendirme olmuş. Bir ürün daha yeni çıkmış, alıp kullanıp deneyimlemedik bile. Diğeri var mı yok mu varsa nasıl bişey belli bile değil. Webrazzide her fırsatta apple hakkında el üstünde tutma, kıyasıya övme eğilimi var ama bu kadar da değil. Farazi konuşmalarla nereye varmak istiyorsunuz?

 10. motorolanın da motoactv isimli ürünü fitness tracker, kalp ritmi ölçme, gps ile acıkhava aktivitelerini takip etme, ve bluetooth üzerinden bağlantı ile cep telefonunuzdaki birçok bildirimi verme özelliklerine sahip, apple'ın iwatch u konusulurken bundan da bahsetmek fena olmaz diye not düşmek istedim.

 11. Berkan Baykam Berkan Baykam

  Her iki ürünün de hayatımıza girmesinin an meselesi olduğu ve her ikisinin de daha ilk beş yıl içinde yüz milyonlarca satılacağı kesindir. Üstelik iOSlu saat, iOSlu telefondan (su geçirmiyorsa ve darbeye dayanıklıysa) çok daha kullanışlı olabilir. Günümüzde insanlar saati bir aksesuar olarak görmeye ve saatin kaç olduğunu öğrenmek için telefonlarının ekranına bakmaya başladılar. Teknoloji, kullanımı kolaylaştıkça alışkanlıkları da etkileyen bir faktör. Bu da, bu iOSlu saatin bu durumu tersine çevirmekle kalmayıp, saate telefon özelliğinin de eklenmesiyle, ekran boyutu problemi haricinde sorunsuz çalışacağına ve tercih edileceğine dair bir kanıt niteliğinde. Öte yandan Google'ın gözlüğünün Apple'ın saatinden çok daha yüksek bir teknoloji ürünü olacağı ve günümüzdeki alışkanlıklarda daha köklü değişikliklere yol açacağı da kesin. Belki klavye kullanmayı kenara bırakıp da sesli komutla aramayı tam anlamıyla benimsemiş olmayabiliriz; ama baktığımız objenin otomatik olarak arama sonuçlarına göre bize bilgi aktaran bir cihaz yardımıyla ayrıntılanması, herşeyin daha farklı olacağına bir işaret. Uzun lafın kısası, bunlardan biri diğerine alternatif değil; ancak geleceğin teknolojilerinin şekillenmesi açısından daha heyecan verici olanı kesinlikle Google'ın gözlüğüdür.

 12. tabiki Google Glass, bir hareket ile foto çekebilmesi bile cok cok iyi bir özellik.

  gözlük olmaktan çıktığı bariz bellidir. tercihim Google Glass dır.

 13. Yıldırım Yıldırım

  Çok saçma bir karşılaştırma olmuş. Bunu anca birşey üretemeyen biz Türkler yapardık zaten...

 14. Şaka yapıyor olmalısınız, size kalırsa Apple'ın iDışkı ürettim dese, o bile teknolojik bir devrim başlatacak. Hiçbir özelliği bilinmeyen bir ürünle, prototipi bitmiş ve herkesin nasıl birşey olduğuna dair gerçek bilgilere -duyum değil- ulaşabileceği bir ürünü kıyaslamak saçmalığın önde gidenidir. Yazacak bişey bulamayıp, Apple hayranlığınızı gözümüze sokmaya çabaladığınızı düşünüyorum.

  1. Arkadaşım adam diğerleri gibi sıradan bir ürün üretmiyor. 90'lı yıllardaki casio saatlerden bahsetmiyor yazı. Teknolojinin son harikası diyor. Sanırım sen hiç iPhone ya da iPad görmedin.

   1. Ünver Kızılay Ünver Kızılay

    iPad de yapabileceklerinin %99'unu yapabileceğin ürünler var hemde 199 TL... Türkiye gibi bir yerde ben kimsenin evinde iCloud, iTv elinde iPad, İphone 5, iPod kolunda iWatch kullanacağını düşünmüyorum, ha bunların bir kaçı varsa ürünleri almak mantıklı ama tek başına bir telefon yada tablet için olabilecek en mantıksız seçim... Tabi parası olanda alır ona da bir şey diyemiyoruz :) Amerika'dakilerin çoğu bu ürünleri senkronize olduğu için ediniyor biz de ise durum çok çok farklı...

   2. Isa Koc Isa Koc

    Artik her markanin urunleri senkronize. hatta samsungun bu senkronize calismasini millet cok ovuyor.

   3. Mustafa Mustafa

    Sanırım siz Apple beyninizi yıkamadan önce tablet bilgisayar ya da akıllı cep telefonu görmemiştiniz. "Pahalı" ve "cool" alet diye satın aldığınız iPhone'la internete girince zannettiniz ki sadece iPhone internete girebiliyor. iPhone'da oyun oynayınca zannettiniz ki sadece iPhone'da oyun oynanabiliyor. Aynı alanda başka hiç bir ürünü kullanmadığınız için Apple sizin için tapılası hale gelmiş. Öyle tapılası ki Apple ben saat yapacağım dediği için bir anda teknolojide çağ atladık. O saatin ne iş yapacağı bile açıklanmış değil. Ben eminim ki iPod Nano'dan bir farkı olmayacak o saat ilk çıktığında. Bir farkı olmayacak ama o saatten müzik dinlenebildiğinde Apple teknoloji dünyasını bir kez daha sarsmış olacak sanki daha önce mobil halde müzik dinleyemiyormuşuz gibi.

 15. -"Google Glass’ı mı yoksa Apple iWatch’u mu kullanacağız?"

  -İkisini de kullanmayacağız

 16. Haberde yerel analiziniz yok, yani en azından anket konabilirdi habere "siz hangi ürünü kullanırsınız" gibi. Donanım forumlarındaki liseliler gibi; intel'ciyim, amd'ciyim tadında... Sevgili yorumcular, şunu unutmayın: Apple, Google, Facebook bunlar tek pota, tek ülkenin ürünü: aynı okullardan mezun, birlikte iç-içe yaşayan, aynı daireye vergi ödeyen, aynı fabrika.

 17. Ortaya atılan bu iddaa gerçek çıkarsa ve Apple bir akıllı saat üretirse gerçekten iyi bir iş çıkaracağına kuşkum yok fakat daha sadece dedikodu'dan ibaret olan bir cihazla kullanılmakta olan bir cihazı karşılaştırmak ne kadar doğru olduğu tartışılır.

  Tabii bunun haricinde gerçekten bu 2 giyilebilir teknolojiyi karşılaştıracaksak;

  Öncelikle iSwatch, kontrol açısından daha kolay olduğu kesin. Dokunmatik ekranı ile herhangi bir akıllı telefondan farkı olmayacağına eminim ve çok büyük bir artı demek. Fakat iSwatch'ta görüşme yapabilmek için saati ağzımıza yaklaştırmamız veya mesaj için ellerimizi kısıtlaması Google Glass ile karşılaştırıldığında büyük dezavantaj. Hele de video ve fotoğraf çekimleri.Bir kol saati bu görevler için kullanışsız olabilir. Tabii ki de Apple mühendisleri bunun için var bu problemleri minimum'a indireceklerine eminim.

  Diğer taraftan Project Glass ile ilgili konuşacak olursak.Tamamen ses ile yönetilebilen bir gözlük gerçekten güzel bir sistem. Size ve hareketlerinize herhangi bir kısıtlama getirmemesi önemli bir etken. Tabii her ne kadar Ses ile yönetilebilen bir gözlük harika olsa da bazı sıkıntılar doğuracağı kesin. Sonuçta çevremizde Bluetooth kulaklık kullanan kişilere bile tam alışamamışken birinin sürekli yanınızda kendi kendine emirler vermesi ilginç bir görüntü oluşturacak. Ancak projeyi yakından takip edenlerinde bildiği gibi Google mühendisleri buna bir çözüm olarak gözlüğe entegre bir saat geliştirmekteler. Buradan anlaşılıyor ki Google, giyilebilir teknoloji alanında bir kol saatinin yapabileceklerinin farkında ve giyilebilir teknoloji alanında öncü olmaya kararlı.

  Bu kısım benim kendi karşılaştırmamdı Fırat Demirel'in yazısına ithafende birkaç şey söylemek istiyorum.

  İlk olarak fiyat konusunda her ne kadar farklı iki sistem'i karşılaştırıyor olsa da yazar gönül rahatlığıyla Apple-Foxconn işbirliğinin Google Glass'ın fiyatından daha düşük bir meblağ çıkartacağını belirtmiş. Az çok teknoloji takipçisi herkes Apple'ın fiyat politikaları konusunu biliyor bu yüzden herhangi bir şey söylemek yerine ben 9gag'den aldığım bir görseli paylaşıyorum : http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/6479559_700b_v1.jpg

  İkinci bir konu ise Geliştiriciler ile ilgili : Basitçe bu konuda da Project Glass'ın önde olacağını düşünüyorum çünkü kullanım alanı geliştiricilerin ilgisini çekicektir.

  Tabii Apple bu alanda Google'ın hamlelerinin altında kalacağını zannetmiyorum. Son olarakta Google'ın yayınladığı Project Glass videosunu paylaşıyorum. İyi seyirler.

  http://www.youtube.com/watch?v=v1uyQZNg2vE

 18. Ozan Karadağ Ozan Karadağ

  Aksesuar sınıfındaki elektronik cihazları 'giyilebilir teknoloji' olarak sınıflandırmanız gerçekten komik. Bu artık dil alışkanlığı haline geldi, okurlarda da yazarlarda da.

 19. Mete Ertürk Mete Ertürk

  "Apple’ın henüz bir bilgi dahi vermediği iWatch’un, Google’ın geçen yıl tanıttığı Glass’tan daha fazla gelecek vaadettiğini söylemeliyim." durumu özetliyor sanırım. Webrazzide fanboy yazıları görmek üzücü.