Google Glass'ı mı yoksa Apple iWatch'u mu kullanacağız?

Google Glass'ı mı yoksa Apple iWatch'u mu kullanacağız?

Gelecek on yıl içinde yeni bir dünya savaşı görmezsek internetin nesnelerin içine girerek etrafımızı sardığına şahit olacağız. Şimdiye kadar nesnelerin interneti, donanım odaklı girişimler ve giyilebilir teknolojiler üzerine yazdıklarımızla da bu gelişmeleri sizlerle paylaştık.

Peki dikey bir bakış yapacak olursak; Google'ın akıllı gözlüğü Google Glass'ı mı yoksa Apple'ın 100 kişi ile üzerinde çalıştığı söylenen akıllı saati Apple iWatch'u mu yakın zamanda hayatımıza sokacağız?

Project Glass vs. Apple iWatch

Bildiğiniz gibi Glass; kamerası, işlemcisi, hafızası, ses giriş giriş çıkışları, konum ve hız sensörleri olan tek camlı sıradışı bir gözlük. Sergey Brin'in her fırsatta kullandığı bu gözlük tabiri caizse kullanıcılarını bir bilim kurgu filminin ortasına atıyor. Tıpkı Ingress'te olduğu gibi. iWatch hakkında tek bildiğimiz ise iOS tabanlı bir kol saati olacağı. Aslında bu bizim için çok şey ifade ediyor.

Dilerseniz bu iki ürünü hızlıca bir kaç açıdan değerlendirelim ve hangisi hayatımızda daha kolay yer alacağına bir bakalım.

Özellikler:

Nike FuelGoogle, sıradışı gözlüğüyle daha çok görsel çözümlemeler üzerine eğiliyor. Yani bize sıradışı bir görüş kabiliyeti kazandırıyor ve bunu bir kaç açıdan destekliyor. Peki bu bizim için bir ihtiyaç mı? Bana sorarsanız pek de öyle değil. Zira her ne kadar geliştirmesi zor da olsa bugüne kadar Project Glass'a benzer bir ürün duyduğumu hatırlamıyorum. Eğer öyle olsaydı şimdiye kadar çeşitli örneklerine rsatlamış olurduk.

Apple'ın akıllı kol saati ile odaklanacağı noktaları ise az çok tahmin edebiliyoruz. iOS üzerine neler yapılabileceğini ve Pebble gibi sıradışı bir örneğin bile iOS'un tüm bildirimlerini alabileceğini biliyoruz. Ama bence altı çizilebilecek nokta iWatch'ta iOS'un hemen hemen tüm uygulamalarının yanısıra medikal (kalp ritmi ölçme vb.) yeteneklere sahip olacağı.

Sportif faaliyetlermizi takip eden uygulamalar ve akıllı bileklikler yavaş yavaş hayatımıza giriyor. Nike'ın Fast Company tarafından en yenilikçi şirket seçilmesinin nedenlerinden biri elbetteki Fuel idi. Bir diğer güzel örnek de Amiigo.

Kısacası bu düelloda Apple'ın daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Hatta Glass'ın beynimize yakın bir elektronik cihaz olmasına dair endişelerim de yok değil.

Kullanım:

Her ne kadar çok havalı gözükse de gözlük kullanmak herkesin isteyeceği bir şey değil. Dahası benim gibi gözlüklülerin Project Glass ile nasıl bir deneyim yaşayacağı meçhul. Bir kol saatinin kullanım kolaylığını ise sanırım anlatmaya gerek yok. Üstelik kesintisiz bir iletişim için daha avantajlı. Güneşli bir havada güneş gözlüğünüz yerine gözünüzde Glass ile gezmeyi ister misiniz?

Fiyat:

Apple’dan akıllı saat mi geliyor?Google Glass, 2012 ortasında tanıtıldığında geliştiriciler tarafından 1500 dolar fiyatla sipariş edilebiliyordu. Google fiyatın hızla düşeceğini söylese de iWatch'un Apple-Foxxcon ikilisi karşısında fiyat avantajına da sahip olacağı da büyük bir ihtimal.

Şimdiye kadar geliştirilen bir kaç akıllı saat tasarımına (Neptun, Sony SmartWatch, Alpha, MetaWatch Strata, Cookoo, Martian, Syre) bakıp üzerine biraz Apple komisyonu koyarak da bu tahmini yapabiliriz.

Geliştiriciler:

Google Glass için geliştiricilere bir davet yapıldı ama durum meçhul. Apple'ın ise bu alanda daha sağlam ve daha çok kazandıran bir ekosistem kurduğunu biliyoruz.

Sonuç

Bir sonuca bağlayacak olursam Apple'ın henüz bir bilgi dahi vermediği iWatch'un, Google'ın geçen yıl tanıttığı Glass'tan daha fazla gelecek vaadettiğini söylemeliyim. Hatta şimdiden iWatch'un giyilebilir teknoloji çağının başlangıcı olacağına dair yorumlar yapılmaya başlandı. Google Glass'ı beyin dalgalarımızla elektronik cihazları kontrol ettiğimiz zaman yeniden konuşuruz.

Hatırlatmadan geçmeyelim;

Buna göre giyilebilir teknolojiler bu yılsonuna kadar 800 milyon dolarlık bir pazara ulaşmış olacak. 2014’e gelindiğinde ise pazarın toplam büyüklüğünün 1,5 milyar dolar olması bekleniyor. Microsoft da akıllı gözlük patentiyle ilgileniyor.

Sizin de bu konudaki yorumlarınızı duymak bizi mutlu eder. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.