Microsoft da akıllı gözlük işine giriyor
Mobil

Microsoft da akıllı gözlük işine giriyor

Google, geleceğin teknolojisi olarak kabul edilen akıllı gözlük projesini bu sene duyurdu. Project Glass adındaki akıllı gözlük, tüm dünyada ses getirdiği bir moda ikonu haline dönüşmeye başladı.

Benzer bir adımın Microsoft cephesinden de geleceği uzun zamandan beri konuşuluyordu. Nihayet şirket, bu konuda somut bir adım atarak patent başvurusunu resmen gerçekleştirdi.

Unwiredview.com'da yer alan habere göre Microsoft'un akıllı gözlüğünün Google Project Glass gibi arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle çalışacak. Ancak iki gözlük arasındaki en büyük fark tasarım ve buna bağlı olarak kullanıcı deneyimi olduğunu söyleyebiliriz.

Gözlük camları ekran olarak kullanılabiliyor

Google Project Glass'ın sol tarafında küçük bir ekran bulunurken, normal bir güneş gözlüğü gibi olan Microsoft'un ürününde ise her iki gözlük camı ekran olarak kullanılıyor. Kullanıcıların böylece arttırılmış gerçekliği daha etkin kullanması planlanıyor. Microsoft'un akıllı gözlüğündeki kamera ise ortada bulunuyor.

Akıllı gözlüğün ne zaman çıkacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmezken, şirketten sızdırılan bilgilere göre Microsoft'un, gözlük üzerindeki çalışmalara hızla devam ettiği iddia ediliyor.

Microsoft'un akıllı gözlük üzerindeki çalışmaları ne kadar hızlı gidiyor bilmiyoruz ama gerçek olan tek bir şey var; Akıllı gözlükler, gelecekte akıllı telefonların karşısına ciddi bir rakip olarak çıkmaya başlıyor. Özellikle büyük şirketlerin akıllı gözlük üzerine yatırım yapması gelecekte bu segmentin öne çıkacağını gösterdiğini düşünüyoruz.

Yorumlar (5)
 1. Project Glass gözlükleri herhalde önümüzdeki on yılın teknolojisi olmaya aday. Bakalım gelişmeleri merakla takip ediyoruz. Umarım Microsoft'da girdiğin gözlük olayının üstesinden gelir.

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  bir işe de sonradan girmesen olmaz demi arkadaş. :)

  1. Fırat Esmer Fırat Esmer

   Microsoft Research'ın bu ve bundan çok daha üst teknolojiye sahip çalışmaları ve deneyleri var. Müsait olduğunuz zaman izlemenizi öneririm. (Ayrıca, çok önceden bu tarz bir işleve sahip olan kasktan bahsediliyordu sanırım ama tam emin olamadım.)

 3. Mustafa Mustafa

  augmented reality bayadır popular science dergisinin konusu. bu alanda çok uygulama var. multi touchscreen den sonra değişik bir deneyim olacak.

 4. Sevgili yorumcular. Sizler savaş filmi izlemezmisiniz ? f16 ve serisinde bu kasklardan var.

  Öncelikle şunu söyleyeyim. Bu yüksek bir teknoloji değil. Eskidendir var olan LCD teknolojisinin gelişmiş halidir. YENİ DEĞİLDİR.

  Yeni olan birşey şuan yok. LCD vardı sadece kalitesi ve boyutu küçültü. Bilgisayar vardı boyutu küçüldü.

  Yeni olan şu. Bu sistemler olmadan artık yaşamanın mümkün olmayacağı. Sokak tabelaları ve diğer herşey yakında olmayacak. Bu gözlük olmadan sokağa çıktığınızda hiçbir uyarı levhasını veya sinyalini görüp duyamayacaksınız.

  Tüm bu sistemler de bizim daha iyi yaşamamız için yapılmıor. Daha iyi yönetilebilmemiz için yapılıyor. Artık bizim gözlerimizin ne gördüğünü kulaklarımızın ne duyduğunu onlar görecekler.

  Size yeni bir KOMPLO TEORİSİ.

  Yakında istediğiniz insan yüzünü göebileceksiniz bu gözlüklerle. Örneğin babaannenizin fotoğrafını sokakta gördüğünüz bir teyzenin yüzüne monte edebileceksiniz. Ya da çevrenizde kimlerin olduğunu hemen görebileceksiniz.

  Microsoft 'un elinde yüksek teknolojik birşey yok. Olsaydı emin olun hemen pazara kolaydı.

  Dünyada YENİLİĞE duyulan açlığın DOYUMA ulaşmaması için tüm bu çabalar. Eğer bu doyarsa ya da doyması geçikirse kaynaklar kesildiğinde ( intenet) hiçbirşey bilmeyen APTAL insanlar olacağız.