Girişiminizi Silikon Vadisi'ne taşımalı mısınız?
Yeni Girişimler

Girişiminizi Silikon Vadisi'ne taşımalı mısınız?

Bugüne dek girişimini Silikon Vadisi'ndeki ortama taşımak istemeyen bir girişimciyle tanışmadım. Hatta bugüne dek, San Francisco'ya taşınmak istemeyebilecek birisiyle de tanıştığımı düşünmüyorum. Özellikle internet sektörünün içinde olan herkes oradaki ortamın ve kültürün öneminin farkındayız.

Geçtiğimiz günlerde, Quote Roller adlı girişimin blogunda okuduğum hikaye de beni bu konuda düşünmeye itti. Quote Roller, Belarus'un başkenti Minsk'ten çıkan, Mikita ve Serge isimli iki girişimcinin bir girişimi. Aldıkları 655 bin dolarlık ilk tohum yatırımdan sonra, heyecanla San Francisco'nun yolunu tutan girişimciler buradaki hikayelerini de bloglarında aktarmış. Peki ülkemizdeki girişimler Silikon Vadisi'nin yolunu tutmalı mı, Silikon Vadisi havası girişiminizin işine yarar mı?

İlk olarak yazının başında Quote Roller'ın blogunda yazan o bahsettiğim yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazıyı okuyanlar hikayeyi oradan daha detaylı okuyacaklar ancak ben de oradaki örnek olayı size aktarmak istiyorum. Mikita ve Serge, San Francisco'ya geldiklerinde orada bir araba kiralamak istiyorlar. Girişimciler, kiralama işlemleri sırasında pasaportlarını beyan ederken, Belarus gibi uzak bir ülkeden niçin geldikleri sorusuyla karşılaşıyorlar. Mikita ve Serge ise cevaben bir girişimleri olduğunu aktarıyor.

mustangAraç kiralama firmasının çalışanı, ikisinin de mühendis olduğunu öğrendiği girişimcilere bir girişim fikri olduğunu söylüyor ve fikrini Belarus'lu mühendislere açıyor. Mühendislerin kartını alan araç kiralama firması çalışanı, daha detaylı bir mail atacağını ve girişimcilerin e-postayı cevaplaması karşısında, kiraladıkları mütevazı Ford Focus'u kırmızı bir Ford Mustang'e yükselteceğini söylüyor. Sonrasını sorarsanız, yandaki fotoğraf sanırım her şeyi açıklıyor. Açıkçası bu hikayeyi okuduğumda, ben de en az o Belarus'lu girişimciler kadar şaşkındım. Düşünün, öyle bir ortam ki, araç kiralama şirketinde çalışan birisi bile Foursquare ile Tripadvisior karışımı bir girişim fikri olduğunu söyleyebiliyor.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Silikon Vadisi'ne bir ziyaret gerçekleştirmişti. Her ne kadar Erdoğan, Silikon Vadisi'ni bir proje olduğunu varsayarak İstanbul'da yapılacak yeni Kanal İstanbul projesi kapsamında böyle bir teknoloji üssü inşaa etmeyi planlıyor olsa da, aslında Silikon Vadisi zamanla belli bir bölgede oluşmuş bir kültür. Bu kültürü kazanması uzun yıllar aldı. Bir benzerini dünyanın başka bir yerinde kurmak gerçekten zor. Hatta bu noktada, ABD içindeki şehirlerde bile ciddi bir yarış ve rekabet var.

Özellikle bu yılın ilk çeyreğinde, Webrazzi TV'de ABD'den gelen ancak başlarında Türklerin yer aldığı pek çok girişimi konuk ettik. Aklımda en çok yer eden iki programımızdan birisi Devrim Yaşar'ı konuk ettiğimiz Koding bölümü, diğeri ise Wallit kurucusu Veysel Berk'in konuk olduğu bölümdü. Hem Devrim Yaşar hem de Veysel Berk, San Francisco'daki kültürden sıkça bahsetti. Eğer girişiminizle Silikon Vadisi'ne gitmek konusunda düşünceleriniz varsa, mutlaka bu iki programımızı da izlemelisiniz.

Yazıya bir nokta koymam gerekirse, Silikon Vadisi'nde inanılmaz bir kültür var. Tabir-i caiz ise etraftaki herkes, girişim odaklı düşünüyor. Amaç insanlara katkı sağlamak, dünyayı hatta alışkanlıkları değiştirmek. Bölgenin her tarafında yetenekli mühendisler ya da pazarlamacılar yer almasından dolayı, networking fırsatları da inanılmaz düzeyde. Üstelik bu ruh, insanları birbiriyle yarış halinde tutarak, ortaya çok daha iyi işler çıkmasını da sağlıyor. Benim kişisel görüşüm, eğer global olarak büyütebileceğinize inandığınız bir girişiminiz varsa, mutlaka Silikon Vadisi'ne gidilmeli. Hatta beyin göçüne karşı olmama rağmen, gerekiyorsa Silikon Vadisi'ne bile taşınılmalı. ;)

Sizlerin yorumlarını da bekliyoruz!

Yorumlar (12)
 1. Aykut Karaalioglu Aykut Karaalioglu

  Merhaba Sami, guzel bir yazi yazmissin. Fakat bence yeterli bir calisma yaparsan daha da guzel bir yazi ortaya cikar. Her gun Palo Alto'da gezerken aklimda olan seylerin bir kismini yayinlamissin. Fakat basarili girisimlerin yani sira , hemde istediklerini bulamayan cok fazla Avrupali ve Asyali girisimci var geri ulkelerine donen. Ben her Turk girisimcisinin en az yilda 15-20 gun kalmasini tavsiye ediyorum burada. Fakat yerlesmek ciddi bir karar ve yeterli on calisma, networking ayrica takim olusturma gibi konular ve son olarak calisma ve yerlesme izinleri hepsi birer cozulmesi gereken seyler.

  1. Irmak Akpınar Irmak Akpınar

   Aykut Karalıoğlu'na katılıyorum. Çok derinlemesine incelenebilecek, yazı dizisi olabilecek bir konu. Umarım bu konu daha derinlemesine incelenir. Ayrıca konuyla ilgilenenlere bu kısa belgeselin faydalı olabileceğini düşünüyorum http://www.youtube.com/watch?v=5Nz4N2K64o8 .

   1. Sami Eyidilli Sami Eyidilli

    Yorumunuz için teşekkürler. Kesinlikle derinlemesine işlenebilecek, yazı dizisi olacak bir konu. Bu böylece kısa bir giriş yazısı oldu. Sizden gelen yorumlarla ileride belki böyle daha detaylı bir yazı hazırlayabiliriz.

  2. Sami Eyidilli Sami Eyidilli

   Teşekkürler. Sadece bu örneğini verdiğim olaydan yola çıkarak, bizim girişimcilerimiz de faydası olabileceğini düşenerek biraz yüzeysel olarak bahsettim. Yerimiz de kısıtlı, yoksa sizin de belirttiğiniz gibi uzun çalışmalarla sayfalarca yazı yayınlanabilir bu konuda. Aynı zamanda aradığını bulamayıp geri dönenler de var, hatta onlardan da ayrı yazı konusu çıkar yine sayfalarca. Girişimcilere tavsiyeleriniz için teşekkürler tekrardan.

   1. abi merhaba

    ben 11. sınıf meslek lisesi bilişim bölümü öğrencisiyim

    yanlış tercih sonucu meslek lisesine geldim ve bilişim ile tesadüfen tanıştım daha sonra bu sektörü merak edip araştırmaya başladım ve potansiyelinin farkına vardım bilişim girişimlerini takip ediyorum kendi çapımda analiz edin nasıl başarılı/başarısız olduklarını kavramaya çalışıyorum 3-5 tane kendim proje tasarladım. kafamın içinden sektörde ihtiyaç karşılayabilecek büyük kitleler tarafından kullanılabilecek yaratıcı ve uçuk olmayana fikirler üretiyorum üniversiteden hemen sonra silikon vadisine gitmek istiyorum ama elimde hiçbir maddi kaynak yok sizce silikon vadisinde sıfırdan başlayarak büyük bir girişimci olabilir miyim ? benim gibi birisi için yatırımcı bulmak zor olur mu ?

 2. Yeni Versiyon Yeni Versiyon

  Bence girişim projeleri Silikon Vadisine gidip destek almaktan ziyade, üniversitelerimizde bulunan Teknokentlerde değer bulmalı. Maalesef yeteri kadar teknokentlere yatırım yapılmadığı kanaatindeyim. Ayrıca ülkemizde bilişim sektörüne ayrılan yatırımların gerçekten doğru bir şekilde dağıtılıp dağıtılmadığı denetlenmeli. Kobileri destekleyen kurumlar denetlemeden, sadece 2-3 bin TL proje yazdırdıktan sonra 30-40 bin tl parayı karşılıksız hibe edebiliyorlar. Böylelikle paralar gerçek girişimcilerin eline geçmiyor.

 3. Bir gün silikon vadisinde geziyordum.

  Bill çağırdı, girişimci gel buraya.

  Dedim buyur Bill,

  Dedi çıkar laptop.

  Hemen çantamdan TTNET kampanyası ile aldığım laptobumu çıkardım.

  Dedi çıkar tablet.

  Hemen 1 alana 1 bedava olan dPadimi çıkardım.

  Hoca dedi bu ne?

  Dedim vatanımın tableti

  Sanki sanırsın iPadin yeni rakibi

  Ama bilmezsiniz ki dPad, ela gözlü ipadimin hatırası.

  çal serge çalll

  1. Bu ne luzumsuz br yorumdur be kardesim.

  2. valla hocam üşenmedin mi ya cavid e katılıyorum.

 4. Kamer Tanberk Kamer Tanberk

  Türkiyeye kurulacak olan silikon vadisinin teknokentlerden ne farkı olacak ?

 5. Adnan Engin Adnan Engin

  Merhaba yazınızı okuyarak size ne kadar hak verdiğimi belirtmek istiyorum, Öncelikle Ben sadece bir yorumcuyum , Ama tanıdığın arkadaşlarım şuan da bir girişim içerisindeler. Ve bu girişim serüvenine sizin yazınızı okumadan da onların ağzından duymuştum, "Bu projenin, Son durak Silikon vadisidir" diye...

  Size de arkadaşlarımın projesini incelemenizi tavsiye ediyorum.. Sitenin ismi vermek reklama girermi bilmem ama www. freelyshout .com şeklinde global Ve %100 yerli sıfırdan yazılım yapıldığı için türklere de hitap etmesi için, www. ozgurcehaykir .com adresini aktif ettiler. İsterseniz incelemenizi rica ederim ve yorumlarınızı zevkle arkadaşlarıma iletmek isterim. Teşekkürler.

 6. Adnan Engin Adnan Engin

  Merhaba yazınızı okuyarak size ne kadar hak verdiğimi belirtmek istiyorum, Öncelikle Ben sadece bir yorumcuyum , Ama tanıdığın arkadaşlarım şuan da bir girişim içerisindeler. Ve bu girişim serüvenine sizin yazınızı okumadan da onların ağzından duymuştum, "Bu projenin, Son durak Silikon vadisidir" diye...

  Size de arkadaşlarımın projesini incelemenizi tavsiye ediyorum.. Sitenin ismi vermek reklama girermi bilmem ama freelyshout şeklinde global Ve %100 yerli sıfırdan yazılım yapıldığı için türklere de hitap etmesi için, ozgurcehaykir adresini aktif ettiler. İsterseniz incelemenizi rica ederim ve yorumlarınızı zevkle arkadaşlarıma iletmek isterim. Teşekkürler.