Koding CEO'su Devrim Yaşar'ı Webrazzi ofisinde ağırladık
Webrazzi TV

Koding CEO'su Devrim Yaşar'ı Webrazzi ofisinde ağırladık

koding-logoSizlere daha önce San Francisco merkezli bir internet girişimi olan Koding'den uzun uzun bahsetmiştik. Hatırlatmak gerekirse yazılımcılar için bir platform olan Koding, son olarak aldığı yatırımla dikkatleri üzerine çekmişti.

Girişimler Webrazzi Ofisinde programı kapsamında Koding CEO'su Devrim Yaşar'ı Webrazzi ofisinde ağırladık. Yaşar hem kendi girişimcilik hikayesini hem de Koding'i derinlemesine ve oldukça keyifli bir dille paylaştı. :)

Gerek Koding'in geçmişi gerek ise Devrim Yaşar'ın girişimcilik hikayesi oldukça güzel detaylar barındırıyor. Sözü daha fazla uzatmadan sizleri bu sohbetle baş başa bırakıyoruz.

Yorumlar (23)
 1. Hüseyin Hüseyin

  Devrim bey, node.js hakkında "o node.js den kurtarabileceğimiz kadar kurtulmaya çalışıyoruz " demiş. Bu node.js'in kötü olduğumu anlatmaya çalışıyor ?

  1. Galatasarayli Galatasarayli

   NodeJS'in "kotu" oldugunu degil, ihtiyaclarini yeterince karsilamadigini demek istiyor. Peki sen "bu" kelimesiyle ne demek istiyorsun?

   1. Hüseyin Hüseyin

    "Bu" kelimesi orada işaret zamiri olarak kullandım ayrıca sen " Peki sen “bu” kelimesiyle ne demek istiyorsun? " cümlesinde neyi kastetmeye çalışıyorsun ?

   2. Tdk Ceo'su Tdk Ceo'su

    Bundan sonra yorum yazanlar yorumlarını yazarken her kelimede tdk'ya başvurmaları gerekiyor zira burası kızıştı.

 2. Çağrı Çağrı

  bari 3-5 davetiye dağıtsaydınız.

  1. http://stefanbc.beta.koding.com/request/ olmazsa "halil [n0kta] ozgur [æt işareti] gmail [gene nokta] com" dan iletişime geçiniz...

 3. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

  tebrikler.

 4. Çok güzel bir sohbet olmuş. İzlerken çok keyif aldım.

 5. Sitelerinde ki tanıtım videosu gayet hoş olmuş :)

 6. Hasan Ozgan Hasan Ozgan

  cloud9ide ve koding her ikisinide kullanma şansım oldu. c9.io'yu hatta bir ay premium kullandım. ssh desteğinin yetersiz disk alanı ve destek nedeniyle digitaloceans'tan 5$ verip kendi ortamımı kurdum.

  application desteği koding'in tek artısı gibi duruyordu.

  her ikiside kabaca node.js (ace editor ve tty.js) kullanıyor.

  ide lazımsa cloud9ide açık kaynak versiyonu sunucuya kurulabiliyor. koding c9.io'nun frontend'te kullandıkları teknolojiler aynı.

  webrazzi mülakatı devrim yaşar'ın distributed cpu kullanımı ile ilgili örneği çok heyecan verici. koding ötesi bir cloud server deneyimi olabilir. dilerim projeleri daha büyük bir yere gelir. Herşey gönlünüzce olsun.

  Konuşmadan sonra GO ve Scala kıyaslamaları yapmaya başladım. Devrim'den teknik bir sunum görmek Go deneyimlerini bir etkinliklte dinlemek çok hoş olurdu.

  1. Mustafa Mustafa

   "Devrim’den teknik bir sunum görmek Go deneyimlerini bir etkinliklte dinlemek çok hoş olurdu."

   Gercekten guzel olurdu, icinde Devrim'in de oldugu bir sunumdan, kaynaktan "GO" , "Node.js" ve "Scala" karsilastirmasi ve degerlendirmesi dinlemek.

  2. "koding c9.io’nun frontend’te kullandıkları teknolojiler aynı." Hasan burada bir yanlis anlasilma olmus, kodingen'den sonra koding'i bastan yazmak bir hayli uzun surdu bunun sebebi de herseyi sifirdan yazmis olmamiz, koding yakinda open-source olacak kendi yazdigimiz kdframework'ü kullaniyor, bkz. arslan.koding.com/docs/ Ayrica terminal de tty.js degil tamamen kendi yazdigimiz bir parca (go+js ile yazildi) ki linux kernelini patchlemeye kadar gidildi orada. Bunlari cok yakinda konferanslarda paylasicaz, mart sonunda frontend + backend icin yazdigimiz frameworkleri tanitmaya jspyconf'a gelicez Istanbul'a orada daha detayli anlatma şansımız olacak. Umarım gelip dinleme fırsatın olur, hoşçakal.

   1. Hasan Ozgan Hasan Ozgan

    Doğru bilgilendirme için teşekkürler Sinan. TTY.js ile davranışları çok benzediği için şaşırdım. (Örneğin, Alt Gr ile yapılan tuş kombinasyonları her ikiside de çalışmıyor.)

    Bu arada koding takdire şayan bir emeği olduğunu kimse inkar edemez. JsPyConf'ta bu işin kalbinden bir startup'ın deneyimlerini ve vizyonunu dinlemek için sabırsızlanıyorum.

    Teşekkürler.

 7. cloud9ers.com ile ilgilenen yatırımcılar da var. Şu anda İstanbulda'lar ve farklı projeler ve işler peşinde koştuklarını biliyorum :-)

  Koding, tebrikler. Bir Türk girişimi olarak her zaman destekliyoruz...

 8. Bu tarz girişimcileri abd ve ab ülkelerine kaptırmış olmamız çok acı

  1. Bir internet girişiminin Amerika'da başarılı olması çok daha efdaldir. Olayı doğru anlamak lazım. Milli güreşçimizi Amerikan olimpiyat takımına kaptırmak gibi birşey değil bu - hiç alakası yok.

 9. Hakingen Hakingen

  Rusyanin webrazzisi nedir? habrakingen mi oyle birsey denildi, bilan var mi :)

 10. New York'ta ciddi bir tanışma esnasında karşı tarafın size o ağır aksanınıza rağmen nereli olduğunuzu sormaması, büyük bir ihtimalle, adamın sizin ortadoğulu olduğunuzu tipinizden anladığını ve bunun sanki ayıp birşey gibi örtbas edilmesi gerektiğini düşündüğünü gösterir. Nereli olduğunuzu soran adam çoğu zaman daha sıcak ve içtendir. Sormayan adamla Starbucks'larda buluşursunuz. Soran adam sizi evine davet eder.

  Herhangi bir ortamda tanışılan bir bayanın size nereli olduğunuzdan önce ne iş yaptığınızı sorması NY'a has bir durum değildir. Ve bu fenomenin çözümü çok daha kolaydır. Ne go gerektirir ne scala...

  1. iste adam da zaten senin gibi adamlardan cok sayida olmadigini soyluyor. yani boyle tipten anlayip ortbas etmek gibi konularla cokca karsilasilmadigini belirtiyor. new yorkta yasiyorumda oradan biliyorum - burada adam caktirmadan ogreniym, icten ice merak edeyim demez. herkesin ayri bir yerden geldigi cok normaldir, amerikali olanda digerine 2. sinif muamelesi yapamaz, butun topluluklardan dislanir.

   1. NY'tasın ama, orada değil bir hayal aleminde yasiyorsun :)

 11. Eğlenceli bir röportaj olmuş. Devrim abi ve ekibi koding'i çok iyi yerlere getirecektir. Go dilinden haberdardık, fakat bu röportajdan sonra daha çok ağırlık verdik ve projelerimizi go diline geçirmeye başladık.

  Koding, gerçekten iyidir.

 12. Armood.com Armood.com

  Severek izliyoruz :)