Koding 7 milyon dolar yatırım aldı [Söyleşi]

Koding 7 milyon dolar yatırım aldı [Söyleşi]

Sizlere daha önce uzun uzun anlattığımız, ayrıca kurucularından Sinan Yaşar ile bir röportaj gerçekleştirdiğimiz Koding, bugün de aldığı B Serisi yatırım (7.25 milyon dolar) ile adından söz ettirdi. Bulutta duran yazılım geliştirme ortamı olarak tanıttığımız San Francisco merkezli şirketin ilk yatırımının hikayesini röportajımızda bulabilirsiniz.

Dünya çapında yüzbinlerce yazılımcının davetiye beklediği Koding, şu an yeni versiyonu için yoğun bir şekilde çalışıyor. Biz de kuruculardan Devrim Yaşar ile sizler için 7 milyon dolarlık yatırımı üzerinde kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Devrim Yaşar'a ilk olarak yatırım sürecini sorduğumuzda yanıtı şu oldu: "Yatırım süreci, herkesin yaşadığının aksine bizim için çok eğlenceli geçti. Biz Koding'i yazarken, ilk Sinan'la ikimizdik. Sonra 4 kişi olduk. Biz hiç yatırımcı aramazken, geçen sene Google hadi sizi biz Google'ın global reklamlarına alalım dedi, ardından yatırımcılar kapımızı çaldı, 2 milyon dolar aldık."

devrim yasar

Devrim Yaşar, bu sürecin detaylarını da paylaştı.

Daha o paranın yarısını bile harcayamamışken, ilk başlarda çok az kullanıcı bekliyorduk. Hadi ilk ay 500, ikinci ay bin iki bin. Siteyi açar açmaz, ilk ay 5 bin ikinci ay 30 bin üçüncü ay 80 bin derken, şu an 200 bin kişi davetiye almak için bekler hale geldi. Bizde 4 kişiyle bu kadar insana servis veremeyiz dedik ancak 30 bin kişiyi sisteme alabildik.

Hal böyle olunca, ilk round yatırımcılarmızla oturduk dedik hadi bir round daha yapalım. Tabii diğer yatırımcılar da bu kadar ilgiyi görünce, Github'in yaptigi 100 milyon dolarlık round'un da etkisiyle, bizim yaptığımız işle onun arasındaki benzerlik dolayısıyla, çok sıcak yaklaştılar. Bizde içlerinde bize en yararli olacağına inandığımız, halihazırda Apple, Quora gibi mükemmel şirketlere yatırım yapmış olan Matrix Partners'ı seçtik. Yatırdıkları paradan daha çok bize getirecekleri bilgi, birikim ve networkten dolayı onları seçtik. Böyle bir seçim yapabilmek de çok gurur verici birşey. Normalde şirketlerin böyle seçim şansları olmayabiliyor, ve kimyası hiç uyuşmayan yatırımcılarla çok yanlış yollara girilebiliyor. Matrix Partners ve Josh Hannah'ında yönetim kurulumuzda olması gerçekten çok pozitif birşey, umarım Koding'i çok daha iyi yerlere getirebilmek icin uygun yatırımcı takımını da kurmuş olduk böylelikle.

devrim yasar, sinan yasar, koding

Ayrıca iki Türk kurucu ortağa sahip bir projenin bu noktalara gelmiş olmasından duyduğumuz memnuniyetimizi ilettiğimizde Devrim Yaşar şunları söyledi: "Valla çok mutluyuz, ne diyelim. Başarılı olmak, yetiştiğimiz dilini konuştuğumuz topraklara böyle güzel haberler verebilmek çok güzel. Ben Galatasaray'ın UEFA kupasını aldığı gün 'biz de yapabiliyoruz' demiştim 20 yaşındaydım herhalde. Bakarsınız biz de dünya çapında bir şirket olmayı başarabilirsek, bir 20 yaşındaki daha 'ben de yapabilirim' der. Bu da bize yeter."

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.