Koding 7 milyon dolar yatırım aldı [Söyleşi]
Yatırım

Koding 7 milyon dolar yatırım aldı [Söyleşi]

Sizlere daha önce uzun uzun anlattığımız, ayrıca kurucularından Sinan Yaşar ile bir röportaj gerçekleştirdiğimiz Koding, bugün de aldığı B Serisi yatırım (7.25 milyon dolar) ile adından söz ettirdi. Bulutta duran yazılım geliştirme ortamı olarak tanıttığımız San Francisco merkezli şirketin ilk yatırımının hikayesini röportajımızda bulabilirsiniz.

Dünya çapında yüzbinlerce yazılımcının davetiye beklediği Koding, şu an yeni versiyonu için yoğun bir şekilde çalışıyor. Biz de kuruculardan Devrim Yaşar ile sizler için 7 milyon dolarlık yatırımı üzerinde kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Devrim Yaşar'a ilk olarak yatırım sürecini sorduğumuzda yanıtı şu oldu: "Yatırım süreci, herkesin yaşadığının aksine bizim için çok eğlenceli geçti. Biz Koding'i yazarken, ilk Sinan'la ikimizdik. Sonra 4 kişi olduk. Biz hiç yatırımcı aramazken, geçen sene Google hadi sizi biz Google'ın global reklamlarına alalım dedi, ardından yatırımcılar kapımızı çaldı, 2 milyon dolar aldık."

devrim yasar

Devrim Yaşar, bu sürecin detaylarını da paylaştı.

Daha o paranın yarısını bile harcayamamışken, ilk başlarda çok az kullanıcı bekliyorduk. Hadi ilk ay 500, ikinci ay bin iki bin. Siteyi açar açmaz, ilk ay 5 bin ikinci ay 30 bin üçüncü ay 80 bin derken, şu an 200 bin kişi davetiye almak için bekler hale geldi. Bizde 4 kişiyle bu kadar insana servis veremeyiz dedik ancak 30 bin kişiyi sisteme alabildik.

Hal böyle olunca, ilk round yatırımcılarmızla oturduk dedik hadi bir round daha yapalım. Tabii diğer yatırımcılar da bu kadar ilgiyi görünce, Github'in yaptigi 100 milyon dolarlık round'un da etkisiyle, bizim yaptığımız işle onun arasındaki benzerlik dolayısıyla, çok sıcak yaklaştılar. Bizde içlerinde bize en yararli olacağına inandığımız, halihazırda Apple, Quora gibi mükemmel şirketlere yatırım yapmış olan Matrix Partners'ı seçtik. Yatırdıkları paradan daha çok bize getirecekleri bilgi, birikim ve networkten dolayı onları seçtik. Böyle bir seçim yapabilmek de çok gurur verici birşey. Normalde şirketlerin böyle seçim şansları olmayabiliyor, ve kimyası hiç uyuşmayan yatırımcılarla çok yanlış yollara girilebiliyor. Matrix Partners ve Josh Hannah'ında yönetim kurulumuzda olması gerçekten çok pozitif birşey, umarım Koding'i çok daha iyi yerlere getirebilmek icin uygun yatırımcı takımını da kurmuş olduk böylelikle.

devrim yasar, sinan yasar, koding

Ayrıca iki Türk kurucu ortağa sahip bir projenin bu noktalara gelmiş olmasından duyduğumuz memnuniyetimizi ilettiğimizde Devrim Yaşar şunları söyledi: "Valla çok mutluyuz, ne diyelim. Başarılı olmak, yetiştiğimiz dilini konuştuğumuz topraklara böyle güzel haberler verebilmek çok güzel. Ben Galatasaray'ın UEFA kupasını aldığı gün 'biz de yapabiliyoruz' demiştim 20 yaşındaydım herhalde. Bakarsınız biz de dünya çapında bir şirket olmayı başarabilirsek, bir 20 yaşındaki daha 'ben de yapabilirim' der. Bu da bize yeter."

Yorumlar (21)
 1. Mehmet Alp Mehmet Alp

  önce Udemy, sonra koding, tebrikler yolunuz açık olsun!

 2. Mustafa Mustafa

  "Bakarsınız biz de dünya çapında bir şirket olmayı başarabilirsek, bir 20 yaşındaki daha ‘ben de yapabilirim’ der. Bu da bize yeter."

  çok ama çok güzel bir düşünce. gerçekten tebrik ediyorum.

  1. Aynen bende bunu düşünmüştüm :) Ne kadar güzel hatta şiirsel.

  2. Huseyin Huseyin

   Kesinlikle :) işte cümle bu,

   Başarıları için tebrik ederim ama başarıya verdikleri destek ve güven için ayrı ayrı teşekkür ederim.

 3. İş dönüyor dolaşıyor San Fransisco'ya gidiyor. Udemy ve Koding'in Türkiye'de yatırım alabileceği günler de gelecek inşallah. Yatırımcılarımız e-ticaret'ten kafalarını kaldırabilirlerse tabi.

 4. Adamlar teknolojiye önderlik ediyor. Helal olsun

 5. Yemin ederim çok etkilendim..Başarı hikayeleri her zaman ilgi çekici olmuştur zaten..Ne kadar içten ve samimi bir dille anlatmışlar herşeyi..Galatasaraylı olmaları da sevindirici :P

 6. Kodingen çok güzeldi (hala kullanırım), koding olduktan sonra -bu aralar- bazı sıkıntılar var koding'de. çok çok geç cevap veriyor genelde çalışmıyor falan ama güvenimiz desteğimiz tam. İnsanlar da proje de çok güzel.

 7. Ozan Tatar Ozan Tatar

  Başarılarının devamını dilerim.

 8. 20 yaşındaki biri şuan bende yapabiliyorum diyor bakalım biz yapabiliyoruz diyeceğim günler gelecek mi :)

  yatırımınız da hayırlı olsun =)

 9. Sadi Timur Sadi Timur

  Gurur DUYDUM

 10. Sonunda aklı başında, alçakgönüllü bir Türk girişimci gördüm. Tebrikler.

 11. M.kahraman M.kahraman

  Tebrik ediyorum...

  Open Betada test etme imkani buldum harika bir proje, ekip harika...

  Basari kacinilmazdi...

 12. Anıl Yeni Anıl Yeni

  "I don't get it... What is it, again?" özgür yazılım günlerinde standların orada projelerinden bahsederken ben de aynı bu tepkiyi vermiştim. :) tebrikler

 13. Türkiyede bu gibi girişimlere yatırım yapabilecek kapasitede ve zihniyette sermaye sahibi kaç kişi var acaba ? :) Arkadaşlara başarılar, koding çok iyi gidiyor.

 14. Salih Seckin Sevinc Salih Seckin Sevinc

  Gerçekten sonraki nesiller için oldukça başarılı bir örnek. Ortaya çıkardığınız ürün güzel ve ekibiniz sağlamsa bu yurtdışındaki yatırımcıların da dikkatini çekebiliyor anlamına geliyor. Şevklendirici. Tebrikler...

 15. Ben Galatasaray’ın UEFA kupasını aldığı gün ‘biz de yapabiliyoruz’ demiştim 20 yaşındaydım herhalde. Bakarsınız biz de dünya çapında bir şirket olmayı başarabilirsek, bir 20 yaşındaki daha ‘ben de yapabilirim’ der. Bu da bize yeter.”

  ADAMSIN ADAM.

 16. Serhat Atik Serhat Atik

  ve 20 yaşındaki genç der: "Ben de yapabilirim." Ben değil biz de yapabiliriz. Başladığımız işleri olmuyor diyerek yarım bırakmazsak. Yorulmazsak, uğraşmadan başaranın olmayacağını görürsek biz de başarabiliriz.Çoğumuz bir projeye adım attığında bir süre sonra ya üşeniyor ya da vazgeçiyor bazıları sadece düşünce aşamasında kalıyor başlamıyorlar bile. Bizim en büyük sıkıntımız da o zaten. Yoksa bizden de çıkar marklar steveler billler. Türkiye deki yatırımcılarla ne kadar imkansız gibi görünsede. Global pazarda kendimizi tanıtabiliriz çok çalışırsak.

  Yolunuz açık olsun. Çok başarılı bir girişim gerçekten de. Çok güzel düşünce.

 17. adamsınız helaal.

  şirketinizle ilgili detay veren bir blog da olsa güzel olur, gelişimi okumak isterim.