Mozilla'nın mobil işletim sistemi Firefox OS'in ön incelemesini gerçekleştirdik

Mozilla'nın mobil işletim sistemi Firefox OS'in ön incelemesini gerçekleştirdik

Dünyanın en önemli mobil konferansı olan MWC'den Vodafone sponsorluğunda paylaştığımız tüm haberleri, wbrz.in/mwc13 adresinden takip edebilirsiniz.

firefox-os-mwcMobile World Congress'te (MWC) yaşanan gelişmeler arasında uzun zamandan beri konuşulan Firefox OS'un görücüye çıkması da vardı. Webrazzi olarak biz de Firefox standına giderek Firefox OS'i ön inceleme imkanı elde ettik.

Tarayıcıda olduğu gibi Mozilla, Firefox OS'ta da açık kaynaklı bir ekosistem mantığıyla yola çıkmış durumda. Şu anda sadece ZTE ve geliştiriciler için üretilmiş bir cihaz üzerinde ön tanıtımı yapılan Firefox OS'in farkının ayrıntılarda olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanım arayüzü bakımından Firefox OS, uygulamaların ve diğer mobil işletim sistemlerinin kolay kullanım özelliklerini bir araya toplayarak, kolay anlaşılabilir arayüzüyle bir adım öne çıkıyor. Örneğin, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanıcılar kullandıkları uygulamaları birkaç tuşa basarak kapatıyor. Ancak Firefox OS'ta ise birden fazla sayıda açılan uygulamalar, ekranın üst kısmına kadar sürükleme yapılınca kapanabiliyor.

Firefox OS'in, düşük donanım özelliklerine sahip diyebileceğimiz akıllı cihazlarda bile gayet hızlı bir şekilde çalıştığını paylaşalım. HTML 5 ile geliştirilen Firefox OS, yetkililerden aldığımız bilgilere göre hemen hemen her alanı işletim sistemini kullanacak şirketin talepleri doğrultusunda değiştirilebiliyor.

firefox-os

Sosyal ağlarla uyumluluk üst seviyede

Firefox OS'ta dikkatimizi çeken diğer özellikler arasında 'Web App' bulunuyor. İşletim sistemi, uygulaması bulunmayan internet sitelerini bir mobil arayüze çeviriyor. Bu siteler kullanıcıların sık ziyaret ettikleri arasında yer alıyorsa uygulama olarak kaydedebiliyor.

Sosyal ağlarla uyumluluk konusunun Firefox OS'te en üst seviyeye çıktığını görüyoruz. Özellikle Facebook kullanıcıları, tüm Facebook arkadaşlarının bilgilerini ayrıntılı bir şekilde Firefox OS rehberlerine çekebilecek. Bu uyumlulukla beraber rehber üzerinden Facebook kullanıcılarının duvarlarına yazılabilmesi dikkatimizi çeken ayrıntılar arasına girdi.

Söz sosyal ağlardan açılmışken Firefox OS'taki uygulamaların özellikle iOS ve Android'ten biraz daha farklı bir deneyimi beraberinde getirdiğini paylaşalım.

firefox-os-zte

Mobil işlem sistemi pazarı sıkı bir oyuncu kazandı

Firefox OS'in öne çıkan özellikleri arasında kendine özel bir uygulama mağazası olduğunu belirtelim. Firefox Marketplace adındaki uygulama mağazasında şu anda uygulama sayısı az olsa da bu sayısının işletim sisteminin pazara sunulmasıyla beraber hızla artacağını tahmin ediyoruz.

Bunun yanı sıra Firefox OS'in, diğer mobil işletim sistemlerinde yer alan kare uygulama simgesi formunu değiştirdiğini gözlemledik. Firefox, mobil işletim sisteminde simgeler tamamen yuvarlak olarak yer alıyor.

Tarayıcı pazarında hatırı sayılır bir paya sahip olan Firefox'un, mobil işletim sistemi pazarına da iddialı girme çabasında olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak Firefox OS'in rakipleri aslan payının sahibi oldu ve yerlerini perçinledi. Bu rekabet ortamında Firefox OS'un başarılı olup olamayacağını merakla takip edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.