Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Silikon Vadisi’nde
Arama
Genel

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Silikon Vadisi’nde

recep-tayyip-erdogan-silikon-vadisi-logoDevlet erkânının Silikon Vadisi’ne olan ilgisi devam ediyor. Geçen sene Mayıs ayında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ziyaret edilen Silikon Vadisi’nin yeni ziyaretçisi bu kez Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın, Apple, Google ve Microsoft gibi teknoloji sektörünün lider şirketlerini ziyaret ettiğini paylaşalım. İlk olarak Microsoft ziyaretiyle turuna başlayan Recep Tayyip Erdoğan’ı, Microsoft CEO’su Steve Ballmer tarafından karşılandı.

Bu ziyaretin en önemli konu başlıkları arasında FATİH projesinin bulunduğunu ifade etmek mümkün. Steve Ballmer’ın, Recep Tayyip Erdoğan’a Microsoft’un eğitim yazılımları sunumu yapmasını bu anlamda değerlendirebiliriz. Bunun yanı sıra Başbakan’ın Microsoft’un harita servisi olan Bing Maps‘i test ettiğini söyleyelim.

Recep Tayyip Erdoğan Microsoft’tan sonra Apple’ın Silikon Vadisi’ndeki merkezine geçti. Apple’ın operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Jeff Willams tarafından karşılanan Recep Tayyip Erdoğan, Apple’ın ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Ancak bu ziyaretin Microsoft’a oranla daha kısa sürdüğünü belirtelim.

Başbakan’ın Silikon Vadisi’ndeki ziyaret ettiği son şirket Google oldu. Google’ın şu anda en önemli cihazlarını bizzat test eden Recep Tayyip Erdoğan, deneyimlerini paylaştı.

google-surucusuz-otomobil-recep-tayyip-erdogan

Sürücüsüz otomobil ile 15 dakikalık test sürüşü gerçekleştirdi

İlk olarak Google’ın sürücüsüz otomobiliyle bir test sürüşüne çıkan Başbakan’a, Google Kurumsal İletişim Bölümü Başkanı Rachel Whetstone ve sürücüsüz otomobil projesinde çalışan ünlü doktor Mehmet Öz’ün kız kardeşi Seval Öz eşlik etti. 15 dakikalık deneme sürüşü gerçekleştiren Recep Tayyip Erdoğan, projenin daha ilk adımlarını olduğu ve test sürüşlerinin daha da geliştirileceğini söyledi.

Daha sonra Google’ın kendinden en çok söz ettiren ürünü olan Google Glass’ı test eden Başbakan, gözlüğü bizzat kullanarak test etti. Başbakan deneyimlerini şu şekilde aktardı: “Video çekimleri yapar gibi çekim yapıyorsunuz. Çalışanlar, mesafe alıyor. Demek ki bizim de daha çok çalışmamız, bilgiyi üretmemiz, geliştirmemiz lazım.

microsoft-bing-maps-recep-tayyip-erdogan

“Tanıma fırsatı bulduğum için mutluyum”

Son olarak Silikon Vadisi gezisini özetleyen Recep Tayyip Erdoğan, Microsoft, Apple ve Google’ın sürekli bilgiyi, uygulamayı geliştirmenin gayreti içinde olduklarını ve insansız otomobili de üretme konumuna geldiklerini dile getirdi. Erdoğan, “Bütün bunlar, geleceğe yönelik hayalleri gerçeğe dönüştürmenin adımlarıdır. Bunları yerinde görme, tanıma fırsatı bulduğumuz için mutluyum” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın Silikon Vadisi ziyaretlerini odak noktasında gelecek aylardan gerçekleşecek olan FATİH projesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. 8 milyar dolar değerinde olması beklenen FATİH Projesi, küresel anlamda da büyük bir proje. Başta Steve Ballmer’ın gerçekleştirdiği sunumu bu anlamda değerlendirmek mümkün. Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti’nin üst düzey yöneticileri özellikle son dönemlerde Silikon Vadisi’ne olan ziyaretlerini artırdığını görüyoruz. Bu ziyaretlerin, Türkiye’deki teknoloji ve internet ürünlerini geliştirilmesi konusunu nasıl etkileyeceğini bekliyoruz.

Görsel kaynak: Anadolu Ajansı ve Hurriyet.com.tr

Yorumları GösterYorumlar Gizle (32)
 1. harun dedi ki:

  Türkiye’ye bir silikon vadisi yapsın başbakan… Bu ülkede potansiyel var fakat destekleyen yok…

 2. Mert dedi ki:

  google 19 mayıs da neden suskun kaldıgı anlaşılmıştır

 3. Ahmet Karlı dedi ki:

  Ayağının dibindeki yemeksepeti’ni, markafoni’yi ziyaret etmek, destek vermek aklına gelmiyor malesef. Başbakana Türkiye’nin önde gelen 2-3 internet şirketini sorsanız bir cevap verebileceğinden bile şüpheliyim.

  Diğer taraftan Amerika’daki teknoloji şirketlerininse ayağına gidiyor, türk internetçilerine göstermediği ilgi ve alakayı onlara gösteriyor.

  Türkiye’de internet girişimciliğinin, teknolojinin gelişebilmesi için önce bu zihniyetin değişmesi gerek.

  1. Saim Herdaim dedi ki:

   Neden ziyaret etsin yemek sepeti’ni? Markafoni’yi? Bu adamlar ticaret yapıyor, kendi kendine giden araba yapan var mı?

   1. İshak Sukuti dedi ki:

    Olay ticaret yapıp yapmama değil, Abdullah Gül de geçen sene Facebook’u ziyaret etmişti, ticaretin en yüzsünü yapan bir şirketi yani. Buralara gidiyor zira bu şirketler neo liberal ekonominin aydınlık yüzleri. Tayyip Exxon’a gidebilir mi böyle rahat? Gül gidip Ford’un fabrikalarını gezebilir mi? Klasik kapitalizmin bayraktarları artık toplumun gözünde çok kirli.

    Ayrıca silikon vadisi öyle “hadi burada üç tane startup ofis açsın” demek değil, bizim gibi endüstri devrimiyle 20. yüzyılın 2. yarısında tanışmış ülkeler öncelikle iç bunaltan bürokrasisini kaldırmalı, büyük düşünecek gençlikten ziyade büyük düşünecek yatırımcılar yetiştirmeli, orduya 15 milyar dolar verip tüm üniversitelerin toplam bütçesinin 1.7 milyar dolar olduğu bir ülkenin silikon vadisi yaratması için çok çalışması gerekiyor anlayacağınız.

    Tek sorun devlet de değil, toplum yapısı da değişmeli. Buradaki kendini girişimci gören güruha bakın, %90 saçma sapan eticaret siteleriyle zengin olma hayalleri kuruyor. Youtube devasa bir sektörü tek başına yutarken, e-kitap sektörü hala rayına oturmayı beklerken, itunes illegal film/müzik paylaşımının önüne geçmekten çok uzak iken bizim girişimciler 2. el ürün satma sitesi yapmak için yatırımcılara yalvarıyor.

    Bekleyin, Tayyip’iniz size silikon vadisi de kuracak.

   2. huseyin dedi ki:

    Kendi kendine giden arabanın Başbakan yada Cumhurbaşkanı ile alakası ne peki ? Hayır bu arabadan gözlükten Türkiye’dede imal edilecek yada üretim üssü Türkiye olsun diye söz mü aldı ?

    Her gazetede her haber sitesinde bu var ya bunda ne kadar büyütüldü bu olay. Cumhurbaşkanı gitti hangi kanun değişti ne fayda gördük 🙂 İphone Türkçe klavye Apple’dan isteğe bakar mısınız ? Yazsın sizin Türkler bir klavye uygulaması deseydi iyiydi ama işte işin ucunda Milyar dolarlık Fatih projesi var..

    Haaa Başbakanımız hazır Fatih projesi denen saçma sapan bu olay için yardım isteyeceğine Apple ile masaya oturduğunda biz böyle çılgın bir projeye kalkıştık ama bunun dünyada örneği var mı ? İlköğretimdekiler bundan bir şey anlar mı ? MIT, Yale gibi üniversiteler kolejlerle böyle ortak projeleri var mı bir örnek uygulama sunun deseydi ya ?

    Apple’dan yardım istemekten daha asil bir davranış, Fatih projesi rantına yatırılacak milyar dolarlar elin yabancısına gitmek yerine, binlerce atama bekleyen öğretmenin ataması için bütçeye aktarılırdı. 🙂 Sonuçta bu Fatih projesi kendi kendi kendine işlenmeyecek öğretmenlerin öğretmesi gerekecek..

    Eğer Başbakan teknolojiyi bu kadar yakından takip ediyorsa mutlaka Webrazzi okuyordur 🙂 itina ile kendisine duyurulur.

   3. engin murat şahin dedi ki:

    @İshan Sukuti ye ek olarak editliyorum.Steve Ballmer ın kapıda karşılaması çok normal Microsoft çok fırsatçıdır.Bunu Bill Gates in IBM projesini windows a dönüştürmesinden anlayabilirsiniz.Microsoft bunu Tayyip erdoğan geldiği için değil fatih projesindeki milyar dolarcıklar için yapmıştır…

   4. Ziyaretci dedi ki:

    İshak doğru şeyleri eleştirmissin ama sanırım kafan karışık .Fikirler öldü dedik siz hala izm şovmenliğinden vazgecmediniz .Orduya harcanan para ve toplumun algısında yere göğe kadar haklısın .Fakat bu ülkede şuanda arge için firmalara 4 milyar lira para veriliyor milyon değil milyar eski para değil yeni para dolayısı ile yiğidin hakkını yiğide teslim ediceksin.Tayyip bu firmaları ziyaret etmeyip lobi ve finans kurumlarınıda ziyaret edebilirdi.Bu kurumları ziyaret etmesi vizyon gelişimi açısından faydalı olucaktır

  2. BrkTgY dedi ki:

   Bir taraf o internet girişimcileri bu işi yapabilsin diye yazılım ve geliştirmeler yaparken, diğer taraf bunu kullanarak iş yapıtır. Sel bu iki şeyi nasıl bir kefeye koyabiliyorsun. Ne yapsın adam internet cafeleri mi desteklesin 🙂

 4. HLLIBRHM dedi ki:

  Bir yandan başbakan silikon vadisine gidiyor, bir yandan Türkiye’nin en büyük tesettür giyim sitesi Hasan Aslanoba’dan yatırım alıyor. Neler oluyor, dindarlar interneti ele mi geçiriyor. Genç internetçiler tedirgin 🙂

 5. Bilal dedi ki:

  Teşekkürler başbakan böyle ziyaretler çok önemli ,oradaki teknolojinin buraya gelmesi lazım…

 6. Can dedi ki:

  Bu ürün RTE için yaratılmış gibi. Düşünsenize adamcağız için artık prompter derdi kalmadı, sokaktaki vatandaşla konuşacaklarını bile sağ üst köşeye bakarak öğrenebilecek.

  1. Kaan dedi ki:

   Süper fikir, bu bir şekilde danışmanlara iletilmeli. Olur da uygulamaya geçilirse bu turistik ziyaretlerin tek faydası büyük hatibin promptersız konuşma keyfi olur.

  2. Enver Gökmen dedi ki:

   polis google glass kullanıp karşılık verenleri direkt tanır artık 🙂

 7. Sabri Kacabilir dedi ki:

  Gozluk yakismis basbakanima. 🙂

 8. Guru fasulye dedi ki:

  Fatih projesini, gidip microsof’tan, apple’dan istemek, cumhuriyet tarihinin en buyuk yanlis yonetim ornegidir. Umarim bu konuda birisi karsit gorus bildirir de burada tartisma sansimiz olur.

  1. Ziyaretci dedi ki:

   Fatih projesi pilot olarak Telpaya yani General Mobile e verildi Ve bu cihazların içine uygulama yazmak için bir ekip kuruluyordu Telpada fakat ekibin başına Vodafonedan yazılımdan anlamayan birsini getirmişlerdi bizde bürokrasiyi yada yukardıdaki arkadasların çogunun değindiği gibi algıyı değiştirmek özel sektörde bile çok zor .İşin başına teknoloji üretebilen adamlar değil kullanan ve yöneten adamları koyma mantıgı firmalarda bile var dolayısı ile Telpanında çok yol alıp projenin aslını yapabileceği konusunda şüphelerim var

   1. Guru fasulye dedi ki:

    Telpayla alpayla olacak iş degil, Tubitak’in işi bu. Mili bir proje sonuc olarak.

    Bu isin yolu bu degil, zaten her cocuk artik bilgisayarla erken yasta tanisiyor. Onemli olan dogru kullanmasini ogrenmeleri. bunun icin de en buyuk sorun, ogretmenlerin bu egitimlerden dogru bir sekilde gecmesi. Bu konu hakkinda sayfalarca rapor yazilabilirim.

 9. hasan ibrahimoğlu dedi ki:

  Arkadaşın biri ayağının dibindeki yemeksepeti, markafoni destek vermiyor demiş:D. Sanki başbakan amazon ve ebayin merkezini ziyarete gitmiş. Microsoft bu. bahsettiğiniz siteler bu firmaların geliştirmiş olduğu teknolojileri kullanarak yapılıyor.

 10. mert dedi ki:

  Ancak ziyaret ederler.Bu tür projelere destek vermeye gelince yok.

  1. Ziyaretci dedi ki:

   Deste verilmediğini nereden biliyorsun?Eğer bu sektörde isen Teknopark lara gitmen i öneririm yada sanayi bakanlığının 4 .sınıf mühendislerde dahil olmak üzere verdiği 100.000 tl lik hibeleri incelemen. Bu ülkede uygulama hibesi diye bir hibesi var maalesef eleştirmek en kolay iş ama siz onda bile çok geri kalmışsınız devlet kurumlarını yakalayamamışsınız

 11. Mehmet dedi ki:

  Bırakın artık zamanı boşa harcamayın, insanları buradan yorumlar ile değiştiremezsiniz; Onlardan iyi olacağınızı düşünüyor iseniz olunuz veya olması için ona yardım ediniz.
  https://webrazzi.com/2013/05/07/evm-net-yatirimcilar/
  Webrazzi veya dünya da yapılan tüm yorumlara en güzel cevabı Ali Karacabey vermiştir. (kaldırın totoyu daha iyisini yapın.)

 12. Enes dedi ki:

  Neden markafoniyi ziyaret etmemişmiş…
  Şu nefret psikolojisiyle bir arpa boyu yol alınmaz.
  Sevmeyebilirsiniz fakat bu size düşünmeden her hareketini eleştirme hakkı vermez.
  Teknoloji getirmekle al sat aynı şey olmasa gerek ?

 13. Mehmet Alpsoy dedi ki:

  Basbakanin adi gecen firmalari ziyaret etmesi, 10 milyon tablet alimindan bahsedilirken birinci agizdan bilgi aliyor olmasi gayet dogal.

  Ancak “biz de Turkiye’de boyle bir yer kuracagiz” aciklamasi oldukca talihsiz. Bu basbakanin ulkedeki teknoloji yatirimlari ve alt yapisi hakkinda en ufak bir bilgiye sahip olmadigini gosteriyor. Degil Silikon Vadisindeki teknolojik gelismelere rakip olmak, daha orada uretilen teknolojilerin kullaniminda bile oldukca yetersiz bir ulkeyiz.

  Girisimlere gelecek olursak, Yemeksepeti’ni ayri tutmak gerekiyor ancak, Markafoni vb. e-ticaret girisimlerini Silikon Vadisi girisimleriyle de karsilastirmamak gerekiyor.

 14. Mike dedi ki:

  Yemeksepeti mi? Markafoni mi? Silikon vadisi mi?
  Ne kafalarla yaşıyoruz yahu 🙂

 15. hakan dedi ki:

  webrazzinin ne mal olduğu da anlaşıldı. Eleştirirsen yayınlanır. Översen yorumun onaylanmaz. Tebrikler gözleri teknolojiye açık gerçeklere kapalı körler grubu.

  1. Ali Altuğ Koca dedi ki:

   Onaylanmamış veya bekleyen başka bir yorumunuz görünmüyor. Neden bahsediyorsunuz tam olarak anlayamadım açıkcası?

 16. Eray dedi ki:

  İnterneti ve hatta haberleri bile sansürleyen, halkını gerçeklerden uzak tutmak için bütün gücünü kullanan, Twitter’da yazdıkları yüzünden lise öğrencisi genç bir kızın evine polis gönderen ve benzeri sansür uygulamaları yapan, yaptıran bir zihniyetin teknolojinin merkezine gidip, bizimde çalışmamız yapmamız lazım demesi..

  1. Hakan Özaltay dedi ki:

   Tamamen duygusal. Silikon Vadisi, FATİH projesi felan bunlar hikaye. Çok az bir süre önce oraya bir okul açıldı, orada özel bir görüşme yaptı.
   Onu gölgelemek için Silikon Vadisi’ni bahane etti…

   1. Metin dedi ki:

    [email protected] projesine hikaye demen için işin içinde olman lazım. İşin içinde olmadan yorum yapmayalım. Fatih projesinin rehber bilişim öğretmenlerinden birisi olarak söylüyorum: Çığır açacak.

 17. O D dedi ki:

  Teknoloji açısından pek vizyon yok,
  nasıl oluyor da silah ‘üretmeye’ başladık son yıllarda? kendi kendine olmadı, biriler paraları bastı ve çalışın dedi.

  Kaç adet boş vaktinde ARGE yapılmasını destekleyen şirket var ki ülkede? parayla ilgisi var bunların.

  1500 tlye çalıştırılıp dahice buluşlar üretmesini beklemeyin kimsenin. olursa iyi olur tabi

  Ve lütfen başka ülkelerin reklamını kendi milletine reklamını yapmayı bıraksın bu insanlar, şahsen bıktım.

  İlginç geliyorsa dolaşsınlar incelesinler seyahatlerinde,

  ama bu ülkenin haberlerinden orada glass vs deneniyor olmasını görmek pek alakadar eden birşey değil.

Bir Yorum Yazın