Abdullah Gül'den Silikon Vadisi çıkarması [Galeri]
Genel

Abdullah Gül'den Silikon Vadisi çıkarması [Galeri]

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Twitter hesabını takip edenler konuya hakimdir. Gül, dün ve bugün Silikon Vadisi'nin önemli oyuncularıyla bir araya geldi. Büyük oyunculardan kastımınız Apple, GoogleFacebook ve Twitter gibi teknoloji camiasının devleri.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Silikon Vadisi'deki ilk durağı Apple oldu. Gül ilk olarak Apple CEO'su Tim Cook ile görüştü. Ancak bu görüşmeye Türkiye'den Silikon vadisine giden gazeteciler alınmadığı için ayrıntılı bir bilgi yok. Öğrendiğimiz bilgilere göre toplantının ana maddesi doğal olarak 'FATİH' projesiydi. Bilindiği üzere pilot illere uygulanan ihalede Apple işletim sistemi olan iOS yer almıyordu. Abdullah Gül'ün Apple'ı ziyaret etmesi FATİH projesine iPad'in gireceği sinyalini de veriyor. FATİH projesinin tablet kategorisi 8 milyar dolarlık bir bütçe anlamına geliyor.

İlginç noktalardan bir diğeri Gül'ün Apple'ı FATİH projesi için üretim işi de dahil olmak Türkiye’ye davet ettiği yönünde. Tim Cook'un ise bu konuyla yakından ilgilendiklerini ve projeye hazırlandıklarını söylediği iddialar arasında.

Gül'ün, Cook'a Türkçe klavye için bir sitemde bulunduğu söyleniyor. Bilindiği üzere iOS 5 işletim sisteminin beta versiyonunda hem Q hem de F klavyelerde Türkçe seçeneği bulunuyordu. Ancak daha sonra son versiyonda Türkçe klavye seçeneği kaldırılmıştı. Cook, Gül'e bu sorunu en kısa zamanda çözeceklerini söylemiş.

Gül, Google'ın gözlüğünü denedi

Gül'ün ikinci durağı Google oldu. Gül, en keyifli anlarını Google'da geçirdi diyebiliriz. Bütün dünyanın sabırsızlıkla beklediği ürünler olan Google Glasses ve Google Sürücüsüz Otomobil bizzat Gül tarafından test edildi. Google'ın kurucularından Sergey Brin'in gözünden hiç çıkartmadığı Google Glasses'ı Gül hemen denemek istedi. Gözlüğü kullanan Gül'ün ilk yorumu "Gözlüğün üst köşesindeki küçük ekranda canlı bir video var" oldu.

Gül daha sonra Google'ın dikkat çeken diğer bir ürünü olan 'sürücüsüz otomobili' denedi. Sergey Brin, Abdullah Gül ve Hayrunnisa Gül otomobilin arka koltuğuna oturarak, kısa bir deneme sürüşü gerçekleştirdi. Gül bu kısa test sürüşünü Twitter'a yazdığı şu sözlerle aktardı: "Otobana çıktık, araba 80 mile yakın sürat yaptı. Harikaydı. Otobana aniden çıkınca güvenlik ekipleri epey bir telaş yaşadı."

Brin-Gül buluşmasında konuşulan konuların başında vergi olduğunu düşünüyoruz. Bilindiği üzere Türkiye, geçen sene Google'ı 71 milyon TL'lik vergi cezasına çarptırmıştı. Çünkü Google, Türkiye'de vergi mükellefi değildi. Ancak torba yasayla beraber Google, vergi mükellefi olmuştu. Ancak Google'ın Türkiye'de ödediği vergi hala tartışılan konuların başında geliyor. Gül-Brin görüşmesinde bu konunun öncelikli olarak konuşulduğunu tahmin ediyoruz.

Bunun yanı sıra Gül ile Sergey Brin'in sunucu konusunu konuştuğunu ifade edebiliriz. Google, Türkiye arama motorları pazarında yüzde 99'luk paya sahip. Kullanılan trafiğin neredeyse yüzde 100'ü yurt dışındaki sunuculardan sağlanıyor. Gül, bu konuda sunucuların Türkiye'ye getirilmesi konusunu gündemine aldığını söyleyebiliriz. Geçen sene Eric Schmidt Türkiye'yi ziyaret etmişti ve hemen hemen aynı konuların toplantı gündemlerine alındığı iddia edilmişti.

Aynı gün Abdullah Gül Microsoft merkezini de ziyaret etti. Buradaki konuşulan konu malum yine FATİH projesi oldu. Hatta Gül'ün Windows 8'li bir tablet bilgisayar denediğini de paylaşmak istiyoruz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi FATİH için açılan ilk ihalede sadece Android işletim sistemi yer alıyordu. Ancak açılacak yeni ihalede Microsoft'un tablet bilgisayar işletim sistemine de yer verilebileceğini söylemek mümkün.

Gül: "Facebook kampüsü muhteşem"

Gül'ün üçüncü gün durağıysa Facebook oldu. Gül'ün Facebook CEO'su Mark Zuckerberg ile görüşmediğini belirtmek istiyoruz. Facebook COO'su Sherly Sandberg ile görüşen Gül, Twitter'dan Sandberg için "Facebook’u bugünkü haline getiren kişi" diye bahsetti. Diğer şirketlere oranla kısa süren Facebook ziyareti, şirketteki Türkiye'li çalışanlarla bir araya gelinerek sonlandırıldı. Cumhurbaşkanı'nın Facebook kampüsü hakkındaki yorumuysa 'muhteşem' oldu.

Gül'ün Silikon Vadisi ziyaretlerini iki konuda değerlendirmek gerekiyor. Birincisi 8 milyar dolar değerinde olan FATİH Projesi. Öğrencilere dağıtılacak tablet bilgisayarlar için harcanacak olan bu para küresel anlamda da büyük bir proje. Bunun için Gül, Silikon Vadisi'nde tablet bilgisayar şirketlerini Türkiye'de üretim gerçekleştirmeye davet ediyor. Bu bilgiyasarların Türkiye'de üretilmesi vergi açısından önemli. Bunun yanı sıra üretici şirketlerin istihdam yaratması ve çalışanlara know-how yani bilgi-tecrübe sağlamasını söyleyebiliriz.

İkinci olarak değinmek istediğimiz konu vergi. Facebook, Twitter ve Google gibi şirketler, Türkiye'den ciddi bir trafik sağlıyor. Bu trafik sayesinde ciddi reklam kazançları elde ediliyor. Ancak Google'ı kısmen olarak hariç tutarsak, sosyal ağ şirketleri Türkiye'ye vergi ödemiyor. Abdullah Gül'ün internet şirketlerini bu konu hakkında Türkiye'de vergi mükellefi olmaya davet ettiğini ifade edebiliriz.

Abdullah Gül, Silikon Vadisi ziyaretlerine bugün Twitter ile devam edecek. Twitter yetkilileriyle görüşmelerini bu haberi güncelleyerek devam edeceğiz.

Abdullah Gül'ün Twitter'dan paylaştığı Silikon Vadisi fotoğraflarını aşağıda bulabilirsiniz.

Yorumlar (21)
 1. Fatih Kalyoncu Fatih Kalyoncu

  Sergey Brin CEO olması isabet olmuş, adam her birşeye kendi koşturmuş tebrik etmek lazım.

  1. Evet, Google yine farkını gösterdi.

  2. Sinan Yüce Sinan Yüce

   Sergey Brin Google'ın CEO'su değil ama yeni teknolojiler konusunda Google lablarını o yönetiyor. Bu arada Abdullah Gül, Google gözlüklerini Google çalışanları dışında deneyen ilk kişi olmuş olabilir.

   1. Fatih Kalyoncu Fatih Kalyoncu

    Evet pardon, Larry Page gelmişti CEO'luğa ;)

    Olsun ama Sergey Brin katılmayabilir di ki katılması zorunlu değil ama adam üşenmemiş kendisi gelmiş, karşılamış gözlük jesti olsun hele arabaya "hadi binelim" diye ısrar etmesi ve bir anda korumasız otobana çıkmaları 130 km hız ile :) bence güzel bir jest olmuş.

    Serdar amirim blogunda bahsetmiş, Google'dan FB'a geçeceklerini öğrenmiş illa sizi insansız araba ile bırakayım diye Gül kibarca kabül etmemiş.

    Düşünsenize FB merkezine Google insansız arabası ile Sergey Brin ile gidiyorlar :) Güzel bir hareket olurdu Google açısından.

    Bakalım yarın twetter'da ne yapacaklar neler konuşacaklar.

 2. Teknoloji ile ilgili bir ülkenin Cumhurbaşkanı düzeyinde iletişim kuruluyor olması devlerin gözünü ülkemize çekecektir diye düşünüyorum. Yeni ekonomik merkezler oluşacak dünya piyasasında merkez üssü Türkiye olabilir.

 3. Cumhurbaşkanımızın böyle güzel ziyaretlerde bulunması teknolojiyi merak etmesi ve sevmesi biz gençler için umut verici

  1. Arif Emre Arif Emre

   kesinlikle...

  2. kesinlikle bende aynen katiliyorum

 4. Mustafa Mustafa

  Gerçekten çok sevindirici bir haber... Ülkemiz açısından çok güzel bir haber. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'e de buradan çok teşekkür ediyorum.

 5. Sonunda devletimizin tepesindeki büyüklerimiz Teknolojiyi keşfetmeye başladı. Bu oldukça sevinidiri bir şey..

 6. Ufuk Güven Ufuk Güven

  Yaptığı ziyaretler Sn. Abdullah GÜL'ün bakış açısını, vizyonunu belli ediyor. Takdir ettim.

 7. "Türkiyeli" çok yapay bir kelime. Çok zorlama.Örnek alınan Avrupa'da English (İngiliz), German (Alman) derken yani İngiltereli ya da Almanyalı, Fransalı demezken biz neden Türk diyemiyoruz anlamıyorum. Elin Amerikanı bile bize Turkish derken kendi insanımız demekten utanıyor. Daha mı global olduğu düşünülüyor acaba?

 8. Cumhurbaskani Abdullah Gul Sosyal Medya programında Venture Capital sirket yoneticileri ve business angellarla da görüştüğünü söyledi. Türkiye'deki şirketlere yatırım konusunda çok önemli bir gelişme.

 9. Bülent Arslan Bülent Arslan

  Yazı biraz ön yargılı ve olayın dışından bilgilerle yazılmış, Cumhurbaşkanının Silikon vadisini ziyaretini genel itibariyle FATİH projesiyle bağdaştırmak zorlama ve yerinde olmayan bir yakıştırma olmuş. Arda'dan biraz daha işin içinden bilgi vermesini beklerdim.

  Gerçekten devletin üst düzeyinin orada olanları anlamaya çalışmaları teknoloji sektöründeki bizlerin gelecekte önünü açacak bir çok yeniliğe gebe olduğumuzun ibaresidir.

  Teknolojiyi iyi kullanan bir Cumhurbaşkanının teknolojinin üretildiği yerleri bizzat yerinde ziyaret etmesi Türkiye'de zihin devriminin ilerlediğini göstermektedir.

  Ümit ederim ki yakın gelecekte Türkiye'de yabancılar tarafından ziyaret edecek yenilikler yapılmaya başlar.

  Bu sadece yurt dışını izlemekle değil biraz oturup zaman harcayıp emek verip, sebat edip üretmekle olacaktır.

 10. Herkes bu buluşmaya sevinmiş doğal olarak. Ama ben bu buluşmanın Türk halkı için hiç de hayra alamet olduğunu düşünmüyorum. Zamanı gelince göreceğiz.

 11. Hakan Öztürk Hakan Öztürk

  Güzel sevindirici bir haber ancak tablet projesi için gitmesi biraz komik geldi. Tablet eğitiminden önce çözmemiz gereken çok şey var. O 8 milyar dolar ile eğitimde tabletten daha çok fayda sağlayacak sistemler getirilebilir.

  Ülkemizde tablet üretimi de fena olmaz ama bu firmalar yazılım geliştirme ofisi açsalar devlet de desteklese Türkiyede geliştirme yapılsa bu amaçla gidilse daha stratejik bir hareket olur. Eğitimin şekli tabi önemli ancak içerik ve kalitesi de aynı oranda artmadıkça tablet göstermenin pek faydası yok.

  Bir ara MS ile aynı tarzda bir görüşme olmuştu ama hala gözle görünür bir sonuç yok. O zaman Türkiyenin yazılım üssü olacağından bahsediliyordu. Demek ki hükümetimiz bu konuda çok kararlı ve istekli değil.

  Bence biraz safari gezisi gibi olmuş bu.

  1. Şu Fatih projesinin sizin gibi münevverler tarafından bile anlaşılamamasına çok üzülüyorum.

   Fatih Projesi bir dünya projesidir.

   Ders içerikleri 1995 den beri hazırlanmaktadır ve hazırdırlar. Şu anda yegane eksiklik çocuklara kafi sayıda tablet teslim edilmemiş olmasıdır .

   MIT+Harvard projesinden haberiniz var mı ?

   Tam 1 MİLYAR insana online olarak erişip ünmiversite sertifikaları daha sonra da diplomaları verecekler .

   Ana gayeleri ne biliyor musunuz ?

   Dünyada 1 milyar insanın DATAsını toplamak. 1 milyar insan nasıl öğreniyor ? Bu nasıl öğreniyor çok çok önemli bir laf.

   Biz de Fatih ile 16 milyon çocuğumuz nasıl öğreniyor? Herşeyden evvel onu öğreneceğiz ve ona göre öğrenme projeleri geliştireceğiz. Bunu hiç düşünmediniz değil mi ?

   Dikkat 16 milyon tablet an be an Ankara'dan MEB merkez komputerleri tarafından kontrol edilebilecek.

   Heray çocuklara sorulabilecek küçük sorularla merkezi imtahanlar yapılabilecek . Ama çocuklarda imtahan stresi olmıyacak . ( Hatta bu bilgi son 4 yıllık lise döneminden üniversiteye girme puanı olarak kullanılabilir . )

   16 milyondan gelecek öğrenim DATASINA ilk sahip olacak ülke biz olacağız .

   İnanın bana ülkeye büyük fayda sağlayacak.

   Aman geciktirmeyelim. Ama gördüğümüz hataları da hep söyleyelim .

  2. Türkiye!'de şu anda yeterli ders içerik yazılımları var.

   Daha da fazlası için MEB çalışıyor. Bunun sonu yok tabii. Hergün daha iyisini yapacağız .

 12. Silikon Vadisini yaratan Stanford Üniversitesinden Prof. TERMAN'dır .

  Mr. Hewlett, Mr Packard 1938 Stanford mezunudur .

  Silikon Vadisi şirketlerinin büyük kısmı Stanford Üniversitesi' nin toprakları üzerinde kurulmuştur çoğu Stanford mezunudur .

  Silikon Vadisi ve Stanford eşdeğerdir.

  8 sene Stanford' devam etmek artı HP de çalışmak bana çok şey kazandırdı.

  Sayın Cumhurbaşkanımızın çok müsbet intibaları olduğuna eminim. Türkiye açısından da büyük bir şans olmuştur . Yepyeni bir bakış açısı kazanılmıştır .

 13. Mustafa Mustafa

  "Sergey Brin ve Abdullah Gül Google'daki Türkiyeli çalışanları ziyaret etti." diye bir ibare var google'da cekilen fotografin altinda. Hakkaten o kadar Turk var mi orada. Eger oyleyse cok iyi :)

 14. Canan Altindas Canan Altindas

  Bu görüşmelerin geri dönümü aslında çok iyi olabilir.. Keşke sadece bu büyük adamlarla oturulup fotoğraflara gülünmesinin ötesinde olsa bu görüşemlerden geri dönümler. İnsanın ufkunu açan ziyaretler olmalı bunlar ama ne kadar ufuk açılıyor, bunların ne kadarına üzülüyor ve Türkiye'de üretim üzerine çalışılıyor bilmiyorum...