Google'ın sürücüsüz otomobili yollara düşüyor
Teknoloji

Google'ın sürücüsüz otomobili yollara düşüyor

Aslında "Google otomobili" dendiğinde akla ilk gelen, Google Street View için kayıt yapan, üzerlerinde kamera bulunan otomobiller olur fakat bu haberimizin baş rolündekinde sürücü yok.

Bir süredir sürücüsüz otomobil üzerinde çalışan Google, Nevada eyaletindeki komisyondan gerekli izni bu ayın başında aldı. İzinle birlikte Google'ın insansız aracı, Nevada yollarına çıkarak test edilecek.

Aslında uçsuz bucaksız çölleri ile ünlü Nevada eyaleti bu tarz araçların testlerine ve denemelerine izin veriyor ancak bu insansız otomobili test etme fırsatını yakalayan ilk firma Google oldu. Google, geçen yıl patentini aldığı teknolojinin testlerine başlayacak ve Nevada yollarındaki sürücülerin aracı farketmesi için plakası kırmızı renkte olacak.

Nevada DMV'nin sözcüsü Tom Jacobs, Google'ın aracının hiçbir kazaya sebebiyet vermeyeceğini söylüyor. California eyaletinde arabanın içinde iki kişinin bulunması şartı ile bu tip araçların testi legal, ancak içinde hiç insan bulunmayan Google aracının testi için Nevada eyaleti seçilmek zorunda kalınmış. Nevada'nın bu deneyimlemeye sıcak bakması, araçların kusursuz ve hatasız hale gelmesine de yardımcı olacak ve eyalete puan kazandıracak gibi görünüyor.

Gözlükten insansız araca kadar birçok ürüne ve teknolojiye önem veren, AR-GE faaliyetlerini sürdüren Google'ın sadece bir arama motoru olmadığını artık herkes biliyor. Sürücüsüz araç konsepti ise yıllardır merak topluyor, izleniyor. İşleriniz yoğunken köpeğinizi arabaya bindirip veterine yollamanız, köprü trafiğinden sıkılıp okuduğunuz kitaba devam etmeniz ya da uzun yolculukta bir dinlenme tesisine arabanızı çekip biraz kestirmek yerine arabayı Google'a emanet etmeniz gibi örnekler biraz ütopik gelse bile, sürücüsüz aracın hayatlarımızı kolaylaştıracağı kesin.

Yorumlar (3)
 1. Maurers Maurers

  Gerçekten bu insanlar için hem iyi hem kötü. Çünkü, Google zaten hayatımızın her alanında varken şimdi çok daha rahat bizi gözetleme imkanına sahip olacak. İnsansız dikizleme aracı :)

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Bu proje Google'un insanları dikizlemesi için değil. Yıllar önce hayal olan sürücüsüz araç fikrinin gerçekleşebileceğini kanıtlayan bir proje. Çok ta yararlı olacak. Belki 10 sene sonra insan kaynaklı trafik kazaları yok denecek kadar azalacak...

 2. Sarp Dağ Demirel Sarp Dağ Demirel

  Bu konuyu merak edenler bu projede ve daha önce başka sürücüsüz otomobil projelerinde yer almış Sebastian Thrun'un basitçe sürücüsüz otomobil projesiyle yapay zekaya giriş niteliğindeki dersine kayıt olabilirler.

  Bu hafta başladı. Ders ücretsiz, giriş seviyesinde python bilgisi yeterli

  http://www.udacity.com/overview/Course/cs373