Google'ın 'akıllı' gözlükleri bu yıl geliyor mu?

Google'ın 'akıllı' gözlükleri bu yıl geliyor mu?

Bir süredir Google'ın HUD (head-up display) gözlük üretimi yapacağına dair söylentiler bulunuyordu. Daha önce yer verdiğimiz Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) yazımızda AR gözlüklerinin son kullanıcıya hitap eden versiyonlarının gittikçe yaygınlaşacağı düşüncemizi okurlarımıza iletmiştik.

Google bir süredir Ar-Ge yaptığı bu alanda da hızlandı ve Android işletim sistemi ile çalışacak Google gözlüklerinin 2012 sonunda piyasada olabileceği yönünde bir haber sızdırdı. Beklenmedik bir durum değil elbette; giyilebilir bilgisayar kavramı konusunda gün geçtikçe ilerliyoruz ve dev teknoloji firmaları da buna önderlik ediyor.

The New York Times'ın haberine göre, Google'ın çıkartacağı bu kalın çerçeveli gözlükler resim ya da video çekebilecek. Bugüne dek Arttırılmış Gerçeklik destekleyen modellerin kalın çerçeveli gözlükler olduğunu ve üzerinde butonlar yer alan giyilebilir gözlüklerin kendilerini çok belli edeceği aşikar. Fiyatları tam olarak belli olmasa da, ilk etapta çok kişi tarafından satın alın(a)mayacak teknolojinin giderek yaygınlaşması ve bu gözlüklerin kullanım oranlarının artmasını beklemek yanlış olmaz.

Gözlüklerin internete bağlanması, Cloud teknolojisini kullanması da bekleniyor. Yani Google gözlükleri Wi-Fi ya da Bluetooth 4.0 üzerinden akıllı telefonların da aracılığı ile internete bağlanabilecek. Gözlüklerin NFC (yakın alan iletişimi) konusunda da Google'a katkıları olabilir. Latitude ile Foursquare'in karşısına çıkan Google, AR gözlükleri check-in amaçlı kullanılması için kullanabilir.

Artık NFC tabanlı check-in'ler de oldukça popülerleşmeye başladı. Bu check-in'ler için belli standlar kuruluyor ve farklı maliyetler de doğmasına sebep oluyor. Fakat AR uygulamaları sayesinde örneğin mekanların tabelalarına baktıktan sonra (tabii gözünüzde Google gözlüklerinden olması gerekiyor) o mekana check-in olmak fikri insanlara daha çarpıcı gelecektir. Bu tahminlerimizin kaynağı ise gözlük projesinin kilit liderlerinden birisi olan Google mühendisi Steve Lee'nin aynı zamanda Latitude'ın yaratıcısı olması.

Giyilebilir teknoloji alanında girişimleri olan tek dev tabii ki Google değil, Microsoft'un da Microsoft Research aracılığı ile giyilebilir elbiseler konusunda ciddi çalışmaları var. Gözlükler, kıyafetler derken yakın gelecekte teknoloji ile daha da iç içe yaşamaya başlayacağız ve sanıyoruz ki izlediğimiz bilim kurgu filmi sahnelerini yaşamaya başlamamız çok zaman almayacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.