Haber Özetleri, haber kaynaklarındaki içerikleri mobil cihazlarda özetliyor

Haber Özetleri, haber kaynaklarındaki içerikleri mobil cihazlarda özetliyor

İnternet ve mobil cihazların hayatımıza girmesiyle beraber yenilenmek zorunda kalan sektörlerin başında hiç şüphesiz basın bulunuyor. Web siteleri, iPad gazeteleri ve mobil uygulamalar derken basın sektörü köklü bir değişim geçirmek zorunda kaldı.

Girişimcilerin de ilgisini çeken bu alan, küresel ve yerli yeni servislerin kurulmasını sağlıyor. Haber Özetleri'ni de buna örnek gösterebiliriz. Akın Öğünç tarafından geliştirilen ve 11 Mayıs tarihinde uygulama mağazalarına giren Haber Özetleri, farklı haber sitelerinden alınan haber kaynaklarını bir araya getiren bir mobil uygulama. Akın Öğünç'ün daha önce Bite, Wooden Wings ve Colorbot adında üç farklı oyun yayınladığını sözlerimize ekleyelim.

Türkiye'nin önde gelen haber kaynaklarını bir araya getiren uygulama, kullanıcılara görsel ve haberin 'spot' kısmı olarak adlandırılan öne çıkan kısmını sunuyor. İsteyen kullanıcılar 'haberin tamamı' tuşuna basarak haberin tamamına ulaşabiliyor.

Kullanıcı arayüzü bakımından kullanımı gayet kolay olan uygulamanın sol tarafında haber kaynaklarını bulunuyor. İstenilen haber kaynakları seçildikten sonra haberler kategoriler olarak kullanıcılara sunuluyor. Kategorilerde yer alan haberilerin sağa ve sola hareket ettirilerek daha fazla içeriğe ulaşmanın mümkün olduğunu belirtelim.

haber-ozetleri-2 haber-ozetleri-1 haber-ozetleri-3

15 farklı haber kaynağı bulunuyor

Şu an uygulamada 15 farklı haber kaynağı bulunuyor. Bu haber kaynaklarının Türkiye'nin önde gelen basın kuruluşları olduğunu söyleyelim. Ancak Akın Öğünç'ten aldığımız bilgilere göre uygulamaya bir güncellemeyle beraber yeni haber kaynakları eklenecek. Uygulama da şu anda yurt dışındaki haber kaynakları bulunmadığını belirtelim.

Uygulama, ücretsiz olarak indirilebiliyor ve henüz bir gelir modeli bulunmuyor. Aldığımız bilgilere göre gelecekte uygulamada üç farklı gelir modeli yer alacak. Bu gelir modellerinin premium içerik, reklam ve haber kaynaklarına özel özelliklerin gelmesi bulunuyor.

Kendi gazeteni oluştur özelliği gelecek

Akın Öğünç'ün uygulamayla ilgili önemli planları bulunuyor. Kullanıcıların kendi gazetesini oluşturabilmesi özelliği üzerine çalışmalarını gerçekleştiren Akın Öğünç, yeni bir özetleme algoritmasıyla haberi daha iyi sunabilmek ve kullanıcının haberin tamamına gitmesine daha az gerek duymasını sağlamak istiyor. Buna ek olarak premium model için ücretli hava durumu, köşe yazıları, canlı skor gibi özellikler üzerinden çalışma devam ediyor.

Gördüğümüz kadarıyla Haber Özetleri hem arayüz hem de içerik bakımından başarılı bir uygulama. Kullanıcıların bu uygulamayla gündeme hakim olmaları sağlanabilir. Ancak şu anda uygulamada bulunan 15 haber kaynağının sayısının daha fazla olması gerektiğini düşünüyoruz. Zaten uygulamayı geliştiren Akın Öğünç bunun üzerine çalıştığını belirtiyor. Güncellemeyle beraber uygulamada ne gibi değişiklerin olacağını merak ediyoruz.

Şu anda iPhone kullanıcıları için yayınlanan Haber Özetlerini ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.