Uzmanlar.com: Uzmanlar için sarı sayfalar

Uzmanlar.com: Uzmanlar için sarı sayfalar

uzmanlar.comUzmanlar.com'un Ersan Özer tarafından hayata geçirildiğini paylaşırsak hemen aklınıza, UzmanTV ile bağlantılı bir fikir olduğu gelir ama durum pek de öyle değil. Uzmanlar.com, küçük işletmelere müşteri göndermenin gerekliliği üzerine uygulamaya geçirilmiş bir fikir.

UzmanTV'de amaç kullanıcılara içerik sunmaktı. Uzmanlar.com ise uzmanlara ve ustalara müşteri kazandırmak amacıyla geliştirilen bir platform. Kadıköy'de tesisatçı, Bakırköy'de veteriner vb. uzmanlara ulaşmanız için kendini "uzmanlar için sarı sayfalar" sloganıyla konumlandırıyor.

uzmanlar.com

Kitapların internet yayın hakları satın alınıyor

Ersan Özer'den aldığımız bilgiye göre sitedeki içerik ve uzman sayısı başlangıç seviyesinde. Zaten içeriğin kaynağı olarak uzman röportajlarının kullanımı da hedeflenmiyor. Örneğin kitapların internet yayın haklarını satın alınmış ve bazı yazarlarla gelir paylaşımı yapılmaya başlanmış. Bu da Ersan Özer'in, bir kez daha bilginin dijitale aktarılmasına aracılık ettiğini gösteriyor.

Uzman profilleri ücretlendirilecek

Kısacası şu anda uzman profillerine trafik sağlamak için bir altyapının hazırlık aşamasını görüyoruz. Bu altyapı tamamlanıp, yeterli trafik gücüne ulaşıldığında uzman profillerinin yayınlanmasından ücret talep edilecek. Yani 'uzmanlar için sarı sayfalar' sloganı tam olarak gerçeklenmiş olacak. Ücretli tüm ilan sitelerinde olduğu gibi ilanlara bağlı paralel gelir modelleri de zamanla devreye alınacak.

Aslında Google ve Facebook uzmanların veya ustaların internetten müşteri bulması için kendi reklam platformlarını öne çıkarıyor ama bu konuya odaklı girişimler özellikle son 1-2 yılda artmaya başladığını görüyoruz. Zaman içinde başarılı platformların gerekli ilgiyi göreceğini de söyleyebiliriz. Geçen yıl TC Distrupt'ı kazanan girişimin araba tamircilerine özel bir platform olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Son olarak dikkatli okurlarımız için Uzmanlar.com'un Sosyo A.Ş. (Ersan Özer, Can Karatoprak, Melih Abuaf) çatısı altında hayata geçirildiğini paylaşıp, sözü size bırakalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.