Uzmanlar.com: Uzmanlar için sarı sayfalar
Girişim

Uzmanlar.com: Uzmanlar için sarı sayfalar

uzmanlar.comUzmanlar.com'un Ersan Özer tarafından hayata geçirildiğini paylaşırsak hemen aklınıza, UzmanTV ile bağlantılı bir fikir olduğu gelir ama durum pek de öyle değil. Uzmanlar.com, küçük işletmelere müşteri göndermenin gerekliliği üzerine uygulamaya geçirilmiş bir fikir.

UzmanTV'de amaç kullanıcılara içerik sunmaktı. Uzmanlar.com ise uzmanlara ve ustalara müşteri kazandırmak amacıyla geliştirilen bir platform. Kadıköy'de tesisatçı, Bakırköy'de veteriner vb. uzmanlara ulaşmanız için kendini "uzmanlar için sarı sayfalar" sloganıyla konumlandırıyor.

uzmanlar.com

Kitapların internet yayın hakları satın alınıyor

Ersan Özer'den aldığımız bilgiye göre sitedeki içerik ve uzman sayısı başlangıç seviyesinde. Zaten içeriğin kaynağı olarak uzman röportajlarının kullanımı da hedeflenmiyor. Örneğin kitapların internet yayın haklarını satın alınmış ve bazı yazarlarla gelir paylaşımı yapılmaya başlanmış. Bu da Ersan Özer'in, bir kez daha bilginin dijitale aktarılmasına aracılık ettiğini gösteriyor.

Uzman profilleri ücretlendirilecek

Kısacası şu anda uzman profillerine trafik sağlamak için bir altyapının hazırlık aşamasını görüyoruz. Bu altyapı tamamlanıp, yeterli trafik gücüne ulaşıldığında uzman profillerinin yayınlanmasından ücret talep edilecek. Yani 'uzmanlar için sarı sayfalar' sloganı tam olarak gerçeklenmiş olacak. Ücretli tüm ilan sitelerinde olduğu gibi ilanlara bağlı paralel gelir modelleri de zamanla devreye alınacak.

Aslında Google ve Facebook uzmanların veya ustaların internetten müşteri bulması için kendi reklam platformlarını öne çıkarıyor ama bu konuya odaklı girişimler özellikle son 1-2 yılda artmaya başladığını görüyoruz. Zaman içinde başarılı platformların gerekli ilgiyi göreceğini de söyleyebiliriz. Geçen yıl TC Distrupt'ı kazanan girişimin araba tamircilerine özel bir platform olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Son olarak dikkatli okurlarımız için Uzmanlar.com'un Sosyo A.Ş. (Ersan Özer, Can Karatoprak, Melih Abuaf) çatısı altında hayata geçirildiğini paylaşıp, sözü size bırakalım.

Yorumlar (13)
 1. Sinan Ülgen Sinan Ülgen

  UzmanTV işine 1-2 yeni fikir katılıp , daha işlevsel bir hale getirilmiş gibi :)

 2. Sabri Kaçabilir Sabri Kaçabilir

  Ersan beyi bu güzel girişiminden dolayı tebrik ediyorum.

 3. Ayhan Baris Ayhan Baris

  kendini tekrar etmiş. yeni bişeyler lazim.

 4. Ersan Özer için bir tek söyleyebilirim. İnternet girişimcileri arasında yakından takip ettiğim tek kişiydi. Ancak Twitter'da YouLike ile ilgili bir feedback yaptım. Beni engelledi. (Hakaret yok, küfür yok)

  1. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

   Aynen ben de verdigim bir feedback sonrasi blocklandigimi farkettim. Elestiriye tahammulu yok anlasilan.

 5. Çağrı Çağrı

  Vay be bootstrap + wordpress

 6. Bilgisayarımda trend micro antivirus programı yüklü, siteye girerken zararlı içerik olduğuna dair uyarı alıyorum.

  Sitedeki arkadaşlar dikkate alır umarım.

 7. Bu girişimi çok etik bulmadığımı belirteyim. Ersan bey, elinde uzmantv'den var olan en çok ziyaret edilen sayfalar, google'da hangi aramalardan insanların geldiği gibi veritabanını kullanarak satmış olduğu uzmantv nin yazılı metinli halini çıkartmış resmen.

 8. valla güzel bir fikir işe yarayacağını düşünüyorum ama daha yeni bir girişim olmasına rağmöen sıkıntılı bir site lisanslı antivirüs kullanıyorum ve sayfayı açarken virüs uyarısı alıyorum bu böyle bir isimin girişimi içinde ve yeni bir girişim içinde çok kötü bir intiba uyandırır... aman dikkat

 9. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Site biraz garip duruyor tam profesyonel bir iş gibi değil. Ama fikir bence iyi çünkü video çoğu zaman kasabiliyor. Text bir içerik çoğu zaman videoya göre pratik oluyor. istediğin yere odaklanıp çabuk bir şekilde istediğinize ulaşabiliyorsunuz. video bence destekleyici nitelikte olmalı. Ersan Bey Bu eksikliği görmüş olsa gerek. Başarılar dilerim.

 10. Taylan Taylan

  sanırım Ersan Bey youlike tan ümidi kesti , yavaş yavaş farklı projelere yol almaya başladı.

  1. ilk açıldığında yorum olarak millet yazdı kimse o kadar soruyu cevaplamaz proje batış diye

 11. Bootstrap kullanmışsınız güzel ama keşke daha güzel optimize etseydiniz mobil veya tablete göre.